ζαγοροχωρια ή πηλιο;;;

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Δεν έχω πάει Πήλιο και δεν γνωρίζω τι παίζει εκεί. Σαν περήφανος Ηπειρώτης όμως, γνωρίζω πολύ καλά τι θα πει εκδρομή στα Ζαγοροχώρια. Ότι αναφέρω δε σημαίνει πως στο Πήλιο δεν υπάρχουν ίσως και σε καλύτερη εκδοχή...

Στα Ζαγοροχώρια λοιπόν, θα επέλεγα να πάω για τριήμερο με τα εξής κριτήρια :
1. Επιλέγω ένα μέρος που ο πολιτισμός συμβαδίζει με το επιβλητικό και πανέμορφο τοπίο.
2. Θα είμαι με την παρέα μου και ΔΕΝ με νοιάζει η απόσταση από την πόλη και τα μπαράκια αφού τα επιτραπέζια, οι βόλτες στη φύση, η τοπική κουζίνα, τα καταπληκτικά μονοπάτια και οι υπόλοιπες δραστηριότητες θα κρατούν το ενδιαφέρον μου επικεντρωμένο μακριά από τις επιλογές που έχω ούτως ή άλλως στην πόλη που ζω.
3. Μου αρέσει η φωτογραφία και εκεί τα θέματα είναι αναρίθμητα (πέτρινα γεφύρια, παραδοσιακοί οικισμοί, βουνά, ποτάμια, υπέροχα μοναστήρια)
4. Για να επισκεφτώ το Βραδέτο, το χωριό από το οποίο έχω τη καλύτερη θέα προς το υψηλότερο φαράγγι του κόσμου (Το φαράγγι του Βίκου είναι καταχωρημένο στο βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες)
5. Και αφού πάω ως το Βραδέτο, θα σταματήσω οπωσδήποτε στο προηγούμενο χωριό για να γευτώ στο πιο γνωστό γλυκοπωλείο, τις τοπικές λιχουδιές.

Είναι σίγουρο πως ότι κι αν επιλέξεις, δε θα απογοητευτείς. Μακάρι να γνώριζα το Πήλιο για να έκανα αντιπαράθεση. Αλλά σίγουρα τα Ζαγοροχώρια είναι ένας μοναδικός προορισμός, που σε συνδυασμό με τη φύση σου αφήνει μία αίσθηση χωριού και όχι ενός παραδοσιακού τουριστικού προορισμού
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Έχοντας πάει και στα δύο ψηφίζω Ζαγοροχώρια...Δαγκωτό! Απλά πανέμορφα! Και όσο για την απουσία πολλών τουριστών αυτή την περίοδο, μόνο θετική είναι! Φαντάζεσαι να ψάχνεις για παρκινγκ μέσα στα μικρά χωριουδάκια (όπως έχω ακούσει ότι γίνεται π.χ. το Πάσχα);

Στα μείον ότι ο καιρός μπορεί να στα χαλάσει λίγο.. Πέφτει και συχνά ομίχλη το χειμώνα και είναι λίγο επικίνδυνο...Βέβαια, αυτό ισχύει και για το Πήλιο (σε μικρότερο βαθμό όμως φαντάζομαι)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ρε σεις μην αρχίζετε τις λεπτομέρειες και είμαστε στα γραφεία... :shock:

ΥΓ1: Μου έμεινε απωθημένο ότι δεν μπορέσαμε να ανέβουμε δρακολιμνη λόγω πάγου...
ΥΓ2: Στο μικρό Πάπιγκο έχω φάει από τα καλύτερα πρωινά έβερ..
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Ρε σεις μην αρχίζετε τις λεπτομέρειες και είμαστε στα γραφεία... :shock:

ΥΓ1: Μου έμεινε απωθημένο ότι δεν μπορέσαμε να ανέβουμε δρακολιμνη λόγω πάγου...
ΥΓ2: Στο μικρό Πάπιγκο έχω φάει από τα καλύτερα πρωινά έβερ..
Πολλές φορές ταξιδεύουμε δουλεύοντας....τιμή και δόξα στην φίλη μας που μας χάρισε αυτό το ταξίδι!!!

Να πας καλοκαίρι με διανυκτέρευση στο καταφύγιο...και φυσικά για μπάνιο στη δρακολίμνη.
Όσο για φαγητό, είτε πρωινό, είτε δεκατιανό είτε ότι να 'ναι...εκεί είναι ο παράδεισος
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Ψηφίζω ζαγοροχώρια είμαι και Γιαννιώτισσα άλλωστε αλλά από τον τόπο σου είναι πιο βολικό για τριήμερο!μείνε στη Βίτσα η στο Μονοδέντρι και από εκεί μπορείς να κάνεις όντως εξορμήσεις στα γύρω χωριά (οπωσδήποτε Δίλοφο είναι μαγικό) αλλά και κοντά στα Γιάννεν α αν θες να κατεβείς στην πόλη!πολύ ωραίος ξενώνας είναι ¨Στης Γιαγιάς Ευγενείας¨ στη Βίτσα,θα το βρεις στο booking!για φαγητό στου ¨Τσιγαριδα¨ στο χωριό Κάτω Πεδινά και επίσης στο ίδιο χωριό για καφέ στο ¨Ντιζάκι¨!!!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πολλές φορές ταξιδεύουμε δουλεύοντας....τιμή και δόξα στην φίλη μας που μας χάρισε αυτό το ταξίδι!!!

Να πας καλοκαίρι με διανυκτέρευση στο καταφύγιο...και φυσικά για μπάνιο στη δρακολίμνη.
Όσο για φαγητό, είτε πρωινό, είτε δεκατιανό είτε ότι να 'ναι...εκεί είναι ο παράδεισος
Χρόνια τώρα λέω να πάω καλοκαίρι σε "χειμερινό" προορισμό γιατί ξέρω ότι θα είναι σούπερ, αλλά με τραβάνε οι θάλασσες! Είμαι καλοκαιρινός τύπος άλλωστε :)

Όσο για το πρωινό, αν βρω καμιά φωτό θα ανεβάσω....
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Είναι σίγουρο ότι θα είναι πιο ερημικά από το πήλιο αλλά μην σας χαλάει είναι πανέμορφα!!! η πόλη είναι πολύ κοντά και αν θες κατεβαίνεις το βραδάκι για φαγητό ή ποτάκι και ξαναγυρνάς(μιλώντας πάντα έχοντας σαν βάση τα χωριά που προανέφερα γιατί από πάπιγγο είναι μακρυά η πόλη και άσχημος δρόμος!!αν θες πληροφορίες για την πόλη που να πας για ποτάκι φαγητό κλπ ευχαρίστως να σε ενημερώσω!!
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Χρόνια τώρα λέω να πάω καλοκαίρι σε "χειμερινό" προορισμό γιατί ξέρω ότι θα είναι σούπερ, αλλά με τραβάνε οι θάλασσες! Είμαι καλοκαιρινός τύπος άλλωστε :)

Όσο για το πρωινό, αν βρω καμιά φωτό θα ανεβάσω....
Αν το δοκιμάσεις μια φορά θα θέλεις πάλι. Καλοκαίρι σε χειμερινό προορισμό εννοώ. Εκτός από τα υπέροχα ποτάμια που μπορείς από να δροσιστείς μέχρι να παγώσεις βουτώντας (χώρια τα μοναδικής ομορφιάς τοπία τριγύρω σου), δεν θα έχεις και το συνωστισμό που έχουν όλες οι παραλίες της χώρας μας τους καλοκαιρινούς μήνες. Και αν σου λείψει, η Εγνατία σε πάει στις μαγευτικές παραλίες του Ιονίου σε μισή ώρα!

Όσο για το πρωινό, δε θέλω να το δω....να το φάω θέλω ;)
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
τελικα μαλλον με μπερδεψατε...:lol:
η αληθεια ειναι οτι δεν τρελαινω για κοσμο ειδικα το χειμωνα..κ τα ζαγοροχωρια μου κανουν πιο κοντα σε νυμφαιο που πηγα προσφατα κ μ'αρεσε!κ φανταζομαι με περισσοτερη φυσικη ομορφια!το μονο που σκεφτομαι ειναι αν θα μπορω να περπαταω με το κρυο που θα εχει για να χαρω τις ωραιες διαδρομες.κοσμοπολιτικο ακουω το πηλιο αλλα δε με τρελαινει η ιδεα να γυρναω απο καφε σε ταβερνα κτλ ολη μερα.δεν ειδα κατι ιδιαιτερο απο αξιοθεατα,μπορει να κανω κ λαθος βεβαια.
βασικα ειχα βρει μεχρι κ το καταλυμα με τζακι στα ζαγοροχωριο μεχρι που το αγορι μου ζητησε πηλιο που θεωρει απο τα πιο ωραια μερη μιας κ σπουδασε βολο.οποτε κανοντας ενα μικρο γκαλοπ προσπαθω να τον πεισω..:) μεχρι που μου ανακοινωσε οτι στο πηλιο θα χιονισει ενω στα ζαγοροχωρια απλα θα μας φαει το κρυο...
σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις αποψεις σας!!!
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
athina εχω βρει το αρχοντικο της αριστης κ το aristi mountain resort.διαβασα οτι το χωριο αριστη εχει την πιο ομορφη θεα!δε βολευει για διαδρομες?δεν εχουμε σκοπο να μετακινουμαστε γιαννενα αλλα να καθησουμε για ενα καφε τη μερα της επιστροφης.αλλωστε δεν εχουμε κ πολλες μερες...
 

night prowler

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σοφια
Ταξίδι-Όνειρο
the seven seas
athina εχω βρει το αρχοντικο της αριστης κ το aristi mountain resort.διαβασα οτι το χωριο αριστη εχει την πιο ομορφη θεα!δε βολευει για διαδρομες?δεν εχουμε σκοπο να μετακινουμαστε γιαννενα αλλα να καθησουμε για ενα καφε τη μερα της επιστροφης.αλλωστε δεν εχουμε κ πολλες μερες...
η αρίστη έχει το μεγάλο πλεονέκτημα της τοποθεσίας , έχεις πάπιγκο μικρό και μεγάλο σε 15-20 χλμ , βίκο σε 7χλμ και μονοδένδρι και την πίσω μεριά του φαραγγιού σε 40-45 λεπτά.
το aristi mountain resort είναι από τα καλύτερα της περιοχής με σπα και εσωτερική πισίνα με θέα το φαράγγι και τα χιόνια (έχω μείνει αρκετές φορές), φυσικά με το ανάλογο κόστος, οπωσδήποτε να δοκιμάσετε σπιτική πίτα και τσίπουρο από την κυρα-Αλεξάνδρα στο καφενεδάκι-παντοπωλείο της κοντά στην πλατεία.
προσοχή στους δρόμους και τα χιόνια ειδικά αυτή τη περίοδο.
σχετικά με Πήλιο και εγώ είμαι υπέρ της καλοκαιρινής επίσκεψης , συνδιάζεις βουνό με θάλασσο και έχει και κάτι απίστευτα χωριουδάκια στυλ Χόρτο κτλ
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
άλλο να μην έχει πολύ κόσμο, και άλλο να μην έχει καθόλου...
εγώ πήγα καλοκαίρι και μαγεύτηκα τόσο που θέλησα να αγοράσω σπίτι εκεί, αλλά σε συζήτηση με τους ιδιοκτήτες των ξενοδοχείων που μείναμε και με ντόπιους μάθαμε ότι εκτός από την καλοκαιρινη σεζόν ο κόσμος έρχεται μόνο τις γιορτές και αργίες, ενω άλλες μέρες είναι νέκρα, οπότε και αυτοί δεν έχουν δουλειά, όπως και μαγαζία για φαγητό τα οποία παραμένουν ελάχιστα ανοιχτά. Κάτι που μπρορεί να δυσκολέψει κάποιον που ήρθε να χαλαρώσει σε αυτόν το παράδεισο και όχι να τρέχει να βρεί μέρος να φάει. Δεν είμαι τύπος που τρέχει στα μπαράκια και πρόμοια στις διακοπές μου, επειδή κάνω διακοπες :), αλλά για ένα καφέ θες να βγείς μτουλάχιστον μια από τις μέρες.

κοίταξε και την ιστορία της φίλης μας και συμφορουμίτησας Ελένης η οποία πήγε μέρες Χριστουγένων κιόλας http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/25487-%FC%F4%E1%ED-%E7-%EC%F0%F1%E9%E6-%E3%DF%ED%E5%F4%E1%E9-%E4%DF%EB%EF%F6%EF.html

Από την άποψη επιλογής του χωριού όπου θα μπορούσες να μείνεις...δεν βρίσκω καλή επιλογή την Αριστη από πολλές απόψεις. Εκτός από τα Πάπιγκα και του Βοϊδοματη είναι απομακρισμένη από άλλα χωριά. Το Μονοδένδρι και η Βίτσα είναι καλή επιλογή αφού είναι στο κέντρο και άλλα χωριά είναι όλα σχεδόν σε ίδια απόσταση...αλλά δεν με συγκίνησαν και ιδιαίτερα. ..μάλλον να έμεινες στο Καπέσοβο ή Τσεπέλοβο τα οποία είναι κοντα στο Βραδετο που σου πρότεινε και ο φιλος από πάνω και να φας αυτά τα περήφημα γλύκα τη Έλης στην Στέρνα στο Καπέσοβο. Τα δύο αγαπημένα μου χωριά είναι Δίκορφο-ξεχασμένο σε μια μικρογραφία και το Κουκούλι... Στο δρόμο για Δίκορφο είναι και Έλατι όπου βρίσκεται μια καταπληκτική ταβέρνα που φάγαμε, αλλά ξέχασα το όνομα της.

όπω και να αποφασίσεις καλά να περάσεις....

θα σου βάλω αργότερα και κάποιες φωτο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom