ζαγοροχωρια ή πηλιο;;;

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Ψηφίζω Πήλιο λογω του σπαστικου δρομου προς Γιαννενα , που ειναι ατελείωτοοοοοοςςςς!!! Πηγα ζαγοροχωρια το τριημερο της 28ης οκτωβριου, περασα τελεια μπορω να πω ....αλλά τοσο το πηγαινε οσο και το ελα μου το εβγαλαν απ'τη μυτη...
Βεβαια ξεκινησα απο Αθήνα αλλά κι εσυ που ξεκινας απο Ηλεια τι θα γλιτωσεις νομιζεις; Αντε σου λεω να πας πιο γρηγορα στην Πατρα...μετα;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.426
ζαγοροχωρια ή πηλιο;

Ζαγοροπήλιο....:D Δηλαδή Ζαγορά Πηλίου.....

Πέρα απο το αστείο είναι εκπληκτικά και τα δύο μέρη....Το Πήλιο είναι λιγότερο αποκομμένο....Τα Ζαγοροχώρια είναι θα έλεγα είναι ένα πιο άγριο Πήλιο....
Γεγονός είναι ότι όπου και να επιλέξει κανείς να πάει θα περάσει πανέμορφα...

Αλλά αν τυχόν και δεν έρθετε στο Πήλιο θα σκοτωθούμε εεειι....:D
 

VVDE

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Τον γυρο του κοσμου
ζαγοροχωρια ή πηλιο;

Ζαγοροπήλιο....:D Δηλαδή Ζαγορά Πηλίου.....

Πέρα απο το αστείο είναι εκπληκτικά και τα δύο μέρη....Το Πήλιο είναι λιγότερο αποκομμένο....Τα Ζαγοροχώρια είναι θα έλεγα είναι ένα πιο άγριο Πήλιο....
Γεγονός είναι ότι όπου και να επιλέξει κανείς να πάει θα περάσει πανέμορφα...

Αλλά αν τυχόν και δεν έρθετε στο Πήλιο θα σκοτωθούμε εεειι....:D

Tο Πηλιο ειναι υπεροχο ολες τις εποχες εχω παει προς τα εκει ..στα Ζαγοροχωρια τωρα εχει πολυ κρυο δεν θα το συνιστουσα ,απο Απριλη it s ok
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
δεν ειχα σκεφτει το ζαγοροπηλιο chris...:lol:
ειδα οτι στη πορταρια υπαρχει ενας ιππικος ομιλος που πας βολτα με συνοδο μεσα απο αρχοντικα πηλιου κτλ.μου φανηκε πολυ ωραιο!!!ξερεις αν γινεται κατι τετοιο τωρα το χειμωνα?
οντως τα ζαγοροχωρια με καλυτερο καιρο πρεπει να ειναι εκπληκτικα...για να κανεις κ ανετα τις διαδρομες σου...κ να θαυμασεις το τοπιο..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.005
δεν ειχα σκεφτει το ζαγοροπηλιο chris...:lol:
ειδα οτι στη πορταρια υπαρχει ενας ιππικος ομιλος που πας βολτα με συνοδο μεσα απο αρχοντικα πηλιου κτλ.μου φανηκε πολυ ωραιο!!!ξερεις αν γινεται κατι τετοιο τωρα το χειμωνα?
οντως τα ζαγοροχωρια με καλυτερο καιρο πρεπει να ειναι εκπληκτικα...για να κανεις κ ανετα τις διαδρομες σου...κ να θαυμασεις το τοπιο..
Υπάρχει όντως και λειτουργεί το χειμώνα... 2 μέρες πριν τα Χριστούγεννα πήγαμε εμείς... την επόμενη μέρα που χιόνιζε όμως είδα τον υπεύθυνο να κόβει βόλτες στην Πορταριά, οπότε ίσως να μην λειτουργεί όταν χιονίζει.. Για την βόλτα ενηλίκων δεν ξέρω, για παιδάκια 5-6 χρονών πάντως η διαδρομή είναι μέσα σε κάτι χωράφια με ελιές... :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
συγνωμη αλλα για μενα δεν τιθεται θεμα συγκρισης..

τα ζαγοροχωρια και ολος ο νομος ιωαννινων ειναι ο ομορφοτερος τοπος της ελλαδας..
τα ζαγοροχωρια ξεφευγουν απ το κλασικο τοπιο των απλων γραφικων χωριων του πηλιου..
μιλαμε για αγρια φυση,βουνα,βραχους,φαραγγια,γεφυρια,ποταμια....

ομως θα συμφωνησω οτι η απολαυση αυτου του τοπου ειναι ανοιξη και μετα..για ατελειωτες πεζοποριες μεχρι και την δρακολιμνη στα 2000μ..σε ενα αλπικο απιστευτο τοπιο..


οποτε για τωρα προτεινω 2 μερουλες πηλιο στα κλασικα μιας και δεν ειναι για παραπανω και απο ανοιξη αργανωστε εξορμηση στην μαγευτικη ηπειρο!
 

Aboriginal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Cou - Cou Islands
Το Ζαγόρι είναι απλά ένας μαγευτικός προορισμός. Αν είσαι του περπατήματος ναι θα συμφωνήσω ότι μετά τον Απρίλιο είναι καλύτερα. Αλλα αυτή την περίοδο για βόλτες με το αμάξι ειναι οτι καλύτερο μια και το ζαγόρι απαρτίζεται από 46 χωριά. Στο Πηλιο εξαιτίας των μεγαλύτερων αποστάσεων θα είστε πιο περιορισμένοι. Για να πας σε καποια χωρία θα πρέπει να φτασεις σχεδόν Βόλο και να ξανανέβεις. Σημαντική διαφορά για μένα μεταξύ Πηλιου και Ζαγορίου είναι και το φαγητό, απλά δεν παιζεται.
Επίσης θα πρότεινα να επιλέξεις κάποια από τα κεντρικά χωριά που είναι μόλις 25 λεπτά από τα Γιάννενα (Ανω Πεδινά, Ελάτη, Δίκορφο, Βίτσα). Θα απέφευγα Πάπιγκο(απομονομένο), Μονοδένδρι(πολύ τουριστικό), Τσεπέλοβο(Μακριά). Θα χαρω να προτείνω και δοκιμασμένες λύσεις ονομαστικά.
 

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Στα Ζαγοροχώρια δεν έχω πάει, αλλά στο Πήλιο που πήγα καλοκαίρι, ήταν θαυμάσια...Η φύση, οι θάλασσες, το βουνό, όλα ωραία! Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα! Χειμώνα, καλοκαίρι είναι όμορφα εκεί!:)
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ειχες απολυτο δικιο τελικα...πηγα λοιπον πηλιο τωρα κ αφησα τα ομορφα ζαγοροχωρια για αργοτερα(σκεφτομαι την πρωτομαγια).ωραιο το πηλιο δε λεω..αλλα τοσο ακριβες τιμες σε φαγητο δεν εχω ξαναδει!επισης δεν καταφερα λογω χιονιου κ χωρις αλυσιδες να κανω το γυρο του πηλιου που ειχα σκοπο...ειδα μονο πορταρια,μακρυνιτσα κ μηλιες.μετα το αμαξι δεν πηγαινε αλλο...:) ουτε γλυκακια δεν καταφερα να παρω γιατι τα αφησα για τελευταια μερα κ το χιονι δε με αφησε..ουτε χτο χιονοδρομικο μας επετρεψε η αστυνομια να παμε...επισης απορω πως καποια ξενοδοχεια περνουν 9,3 στο booking χωρις καν τα βασικα στο πρωινο τους. ακομα εχω την εικονα του ωραιου καταλυματος στα ζαγοροχωρια...ελπιζω να το καταφερω κ να δω περισσοτερα χωρια απ'οτι στο πηλιο... ;)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ελπίζω όλο και όλο ότι πέρασες καλά...

μπορεί τα καταλύματα που είδες στα Ζαγοροχώρια να είναι πιο φθηνά, αλλά φαγητό και τέτοια είναι πιο ακριβά να είσαι σίγουρη.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εκδρομη κ ασχημα δε γινεται...απλα θα ηταν καλυτερα να ειχα κ αλυσιδες,δε φταιει το πηλιο σε αυτο! δεν ηταν φθηνα στα ζαγοροχωρια το αντιθετο απλα μ'αρεσαν παρα πολυ που ηταν ζεστα κ πετρινα μεσα! τωρα για φαγητο ποσο πιο ακριβο???? αυτος ο κριτσας που προτεινουν ολοι μου εφερε ενα κοκκαλο απο αρνι κ το ακριβοπληρωσα κιολας!!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως για να μη σου μείνει η κάπως "στυφή" γεύση που σου άφησε το Πήλιο χειμωνιάτικα (απ' ότι κατάλαβα) εγώ θα επιμείνω όπως και σε ένα ποστ πριν κάποιες μέρες: οπωσδήποτε Πήλιο αξίζει να πας το καλοκαίρι και ειδικά στην ανατολική πλευρά που βλέπει στο Αιγαίο:

Μοναδικό οργιώδες πράσινο, μυρωδιές που σου κατακλύζουν όλο σου το είναι και ΠΑΡΑΛΙΑΡΕΣΣΣΣΣΣΣ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.631
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom