θεμα με παλια ταυτοτητα

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
η ερωτηση ειναι για εσωτερικο αεροπορικως.και φιλη αεροσυνοδος μου ειπε οτι παλια ταυτοτητα ειναι οκ και το παιδι με το βιβλιαριο υγειας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
η ερωτηση ειναι για εσωτερικο αεροπορικως.και φιλη αεροσυνοδος μου ειπε οτι παλια ταυτοτητα ειναι οκ και το παιδι με το βιβλιαριο υγειας.
Και σου έχουμε απαντήσει:
Για ταξίδι εσωτερικού δεν υπάρχει ανάγκη για ταξιδιωτικό έγγραφο. Αν ταξιδεύεις με πλοίο, τρένο, αυτοκίνητο, κτελ κλπ δε χρειάζεται τίποτα (ούτε για τον ενήλικα ούτε για το παιδί). Αν ταξιδεύεις με αεροπλάνο, και πάλι οι δημόσιες αρχές δεν ζητούν τίποτα, αλλά ζητάει η αεροπορική εταιρία (έχουν υποχρέωση να ταυτοποιήσουν τους επιβάτες τους). Πρέπει να ρωτήσεις στην αεροπορική εταιρία που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τι έγγραφο τους αρκεί για την ταυτοποίηση.
Τώρα το γιατί η συζήτηση συνεχίζεται ακόμα, δίνοντας λάθος ή εκτός θέματος πληροφορίες, δεν το γνωρίζω....
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
ποια ειναι η λαθος και ποια ειναι η εκτος θεματος απαντηση?:roll:
γιατι ποσταρεις τον εαυτο σου χωρις καν αυτο να απανταει στην αρχικη μου ερωτηση?:roll:
και το μονο που προτεινες ορθα :clap:-να ρωτησω την αεροπορικη εταιρια- :clap:το εκανα,και δινω την απαντηση για τυχον μελλοντικες αποριες,και γκρινιαζεις:mad::mad::mad:....τι σας εχει πιασει τελευταια πολλους εδω μεσα????????????
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
με παλια ταυτοτητα ταξιδευεις εσωτερικο?και τι χαρτια χρειαζετε παιδι 9 χρονων για να ταξιδεψει(εσωτερικο)?
παραληψη τεραστια και ζητω ταπεινα συγνωμη που δεν ανεφερα ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ οτι ειναι το ταξιδι,αλλα θεωρησα αυτονοητο οτι για να παρω το αυτοκινητο μου η το κτελ δε θα μου ζητησει κανεις ταυτοτητα καινουρια η εγγραφα για το παιδι.και παλι συγνωμη που σας μπερδεψα,ε?:cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ποια ειναι η λαθος και ποια ειναι η εκτος θεματος απαντηση?:roll:
γιατι ποσταρεις τον εαυτο σου χωρις καν αυτο να απανταει στην αρχικη μου ερωτηση?:roll:
και το μονο που προτεινες ορθα :clap:-να ρωτησω την αεροπορικη εταιρια- :clap:το εκανα,και δινω την απαντηση για τυχον μελλοντικες αποριες,και γκρινιαζεις:mad::mad::mad:....τι σας εχει πιασει τελευταια πολλους εδω μεσα????????????
Λάθος είναι όλες οι απαντήσεις που κάνουν γενίκευση: Επειδή κάποιος κάπου χρησιμοποίησε το χψ έγγραφο, να το λέει λες και είναι γενικός κανόνας.
Εκτός θέματος είναι οι απαντήσεις που αναφέρονται σε ταξίδια εξωτερικού κλπ.
Η σωστή λοιπόν απάντηση στην ερώτησή σου, που είναι "δεν υπάρχει κανένας νόμος, κάνει ότι πιστεύει σωστό η κάθε αεροπορική εταιρία και πρέπει να ρωτήσεις τη δική σου" θεωρείς ότι δεν απαντάει την αρχική σου ερώτηση. Ίσως και να έχεις πρόβλημα αντίληψης, τι να πώ...

Δεν έχεις δώσει καμμία απάντηση για τυχόν μελλοντικές απορίες, δημιούργησες μόνο ανεύθυνο θόρυβο, απο τη στιγμή που δεν ανέφερες το όνομα της αεροπορικής εταιρίας: Η απάντηση που πήρες, ισχύει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αεροπορική εταιρία που σου την έδωσε, και για καμμία άλλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η ερωτηση ειναι για εσωτερικο αεροπορικως.και φιλη αεροσυνοδος μου ειπε οτι παλια ταυτοτητα ειναι οκ και το παιδι με το βιβλιαριο υγειας.
το βιβλιάριο υγείας θεωρείται επίσημο έγγραφο? αφού δεν έχει καμμία κρατική σφραγίδα ή υπογραφή. το επίσημο έγγραφο ταυτοποίησης ανηλίκου
ειναι το πιστοποιητικό γεννήσεως που μπορεί να ζητηθεί ανά πάσα στιγμή από τις αρχές σε έλεγχο ταυτοπροσωπείας οπότε είναι καλό να ταξιδεύει το παιδί πάντα με αυτό για να αποφευχθούν περιπέτειες.
από κρατικές αρχές και μόνο επίσημο αποδεικτικό της σχέσης του παιδιού με το συνοδό είναι το πιστοποιητικό γεννήσεως. υπόψη ότι αν δεν ταξιδεύει με έναν από τους γονείς του χρειάζεται εξουσιοδότηση κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom