Ryanair θεσ/κη- Στοκχολμη με ryanair

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ Γιώργο για την πληροφορία σχετικά με τη ryanair! Πολύ σωστά τα λες για τη Σουηδία. Πάω χρόνια εκεί και βλέπω πόσο χαλαροί είναι οι ρυθμοί ζωής... ;)
 

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επανέρχομαι στο θέμα της ryanair και θα ζητήσω συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική ή επαναλαμβάνομαι με κάποιες ερωτήσεις. Χθες έπεσα τυχαία πάνω σε ένα φόρουμ, νομίζω ήταν στο insomnia.gr, όπου διάβασα πάρα πολλά για την εν λόγω εταιρεία. Δεν ξέρω αν ΟΛΑ όσα διάβασα ήταν αλήθεια, γιατί κατάλαβα ότι ισχύουν διαφορετικά πράγματα σε κάθε αεροδρόμιο. Πχ, μιλούσαν για ένα χάρτινο κουτί με το οποίο οι υπεύθυνοι τσέκαραν τον όγκο της χειραποσκευής. Αυτό δεν έγινε σε ελληνικό αεροδρόμιο απ' ότι κατάλαβα, αλλά σε ξένο. Κάτι άλλο όμως που με φόβισε (δεδομένου ότι σχεδιάζω ένα ταξίδι στη Στοκχόλμη για κάποιον φίλο που δεν έχει ταξιδέψει ιδιαίτερα και τα αγγλικά του δεν είναι και πολύ καλά o_O ) είναι το γεγονός ότι έλεγαν πολλοί ότι η συγκεκριμένη εταιρεία έχει μεγάλες καθυστερήσεις και αν κάποιος έχει πτήση με ανταπόκριση, με την ίδια πάντα εταιρεία (πχ Θεσσ-Ντύσσελντορφ-Στοκχ), καλόν είναι οι πτήσεις να απέχουν χρονικά 5 ώρες γιατί διαφορετικά κινδυνεύει σοβαρά να χάσει το αεροπλάνο από Γερμανία προς Σουηδία ας πούμε. Αυτό με τρόμαξε λίγο, για να πω την αλήθεια. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εδώ ανάλογο περιστατικό ή τουλάχιστον γνωρίζει να μου πει αν συμβαίνει συχνά?
Και μια τελευταία ερώτηση. Κάποιος φίλος μου είπε ότι σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες που όσο πλησιάζει η ημερομηνία αναχώρησης ανεβάζουν το κόστος, η Ryanair, όταν έχει κενές θέσεις, μπορεί να κατεβάσει πολύ το κόστος του εισιτηρίου της πλησιάζοντας η ημέρα αναχώρησης, κάτι δηλ σαν last minute offer. Ισχύει κάτι τέτοιο?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
δεν υπαρχει χαρτινο κουτι,ενα μεταλικο κουτι υπαρχει. Που ειναι το δυσκολο να καταλαβεις? εχεις διαβασει καθολου το site της ryanair?
η μονο τα φορουμ? Αν η αποσκευη ειναι στις επιτρεπομενες διαστασεις, δε θα χεις προβλημα.
σκοπευεις να κλεισεις εισητιριο με ανταποκριση?
Για το last minute offer μπορει να ισχυει.Σπανια ομως και αρα δεν αξιζει να το ρισκαρεις
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
δεν υπαρχει χαρτινο κουτι,ενα μεταλικο κουτι υπαρχει. Που ειναι το δυσκολο να καταλαβεις? εχεις διαβασει καθολου το site της ryanair?
η μονο τα φορουμ? Αν η αποσκευη ειναι στις επιτρεπομενες διαστασεις, δε θα χεις προβλημα.
σκοπευεις να κλεισεις εισητιριο με ανταποκριση?
Για το last minute offer μπορει να ισχυει.Σπανια ομως και αρα δεν αξιζει να το ρισκαρεις
Και ομως εχουν και χαρτινο κουτι και περναει καποιος και ελεγχει και με αυτο τις αποσκευες.

Επισης mlefkad δεν υπαρχουν πτησεις της Ryanair με ανταποκριση οπως μπορει να το ξερεις απο αλλες εταιρειες.
Υπαρχουν δυο ξεχωριστες πτησεις οπου θα πρεπει να κλεισεις ξεχωριστα τα εισιτηρια που σημαινει οτι αν θες να εχεις εξτρα βαλιτσα θα την πληρωσεις 4 φορες και οχι 2 σαν ενιαιο εισιτηριο, μετα θα πρεπει να παρεις τις αποσκευες σου, να τις ξαναπαραδοσεις και να ξαναπερασεις απο ελεγχο ασφαλειας κτλ κτλ

Διαβασε μια το φορουμ και θα σου λυθουνε ολες οι αποριες. Αλλα δεν υπαρχει λογος να φοβασαι.
 

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
δεν υπαρχει χαρτινο κουτι,ενα μεταλικο κουτι υπαρχει. Που ειναι το δυσκολο να καταλαβεις? εχεις διαβασει καθολου το site της ryanair?
η μονο τα φορουμ? Αν η αποσκευη ειναι στις επιτρεπομενες διαστασεις, δε θα χεις προβλημα.
σκοπευεις να κλεισεις εισητιριο με ανταποκριση?
Για το last minute offer μπορει να ισχυει.Σπανια ομως και αρα δεν αξιζει να το ρισκαρεις

τσέκαρε λίγο αυτό το κουτί κι αν είναι μεταλλικό ( όπως αυτό της easyjet), εγώ πάω ΠΑΣΟ... Και πριν ρωτήσω κάτι, φροντίζω να ενημερώνομαι πρώτα ;) Για το μεταλλικό γνώριζα ήδη... για το ΧΑΡΤΙΝΟ ρώτησα...

Και ομως εχουν και χαρτινο κουτι και περναει καποιος και ελεγχει και με αυτο τις αποσκευες.

Επισης mlefkad δεν υπαρχουν πτησεις της Ryanair με ανταποκριση οπως μπορει να το ξερεις απο αλλες εταιρειες.
Υπαρχουν δυο ξεχωριστες πτησεις οπου θα πρεπει να κλεισεις ξεχωριστα τα εισιτηρια που σημαινει οτι αν θες να εχεις εξτρα βαλιτσα θα την πληρωσεις 4 φορες και οχι 2 σαν ενιαιο εισιτηριο, μετα θα πρεπει να παρεις τις αποσκευες σου, να τις ξαναπαραδοσεις και να ξαναπερασεις απο ελεγχο ασφαλειας κτλ κτλ

Διαβασε μια το φορουμ και θα σου λυθουνε ολες οι αποριες. Αλλα δεν υπαρχει λογος να φοβασαι.
Ευχαριστώ πολύ, όσα έγραψες τα γνώριζα ήδη, απλώς μ'αρέσει να διαβάζω αρκετά πριν ασχοληθώ με κάτι και να μην διαμορφώνω άποψη με τη μια ή τις 3 φορές που θα έχω πάει κάπου. Για να διάβασα για το κουτί, σημαίνει ότι μάλλον υπάρχει- κάτι που προφανώς αγνοεί ο osfialgia ;) -όταν μίλησα για ανταπόκριση, εννοούσα 2 διαφορετικές πτήσεις, μάλλον το εξέφρασα λάθος. κάποιες είναι σαφέστατα πιο οικονομικές από το αεροδρόμιο Μακεδονία, εννοώ να πετάξεις από άλλα αεροδρόμια προς τον προορισμό που θέλεις, απ'ότι να πετάξεις απ'ευθείας. Και για την έξτρα βαλίτσα γνώριζα ότι την πληρώνεις 4 φορές. Νομίζω ότι όλα αυτά είναι λίγο παρόμοια σε αρκετές low cost και charter εταιρείες. Εκείνο που με ενδιέφερε να μάθω είναι το κουτί και φυσικά οι καθυστερήσεις...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κοιτα το κουτι ανοιγει κιολας ευκολοτερα οποτε ισως ειναι και καλυτερο. Τωρα για τις καθυστερησεις οσες φορες εχω πεταξει μαζι της δεν εχω φτασει ουτε ενα λεπτο αργοτερα.

Βεβαια υπαρχουν και πολλα παραπονα τα οποια βεβαια ειναι και λιγο κουλα μερικες φορες ειδικα για κατι λαθη σε ονοματα και τα σχετικα που ξερεις την εταιρεια και τους ορους που εχει και ολα τα σχετικα.
 

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
όλα αυτά που λες τα γνωρίζω και τα βρίσκω και φυσιολογικά αν σκεφτείς το κόστος της εταιρείας και τι προσφέρει. οι καθυστερήσεις μπορεί να τύχουν σε κάθε εταιρεία νομίζω, όπως και τα ευτράπελα. αξίζει να αναφέρω ότι η εταιρεία με την οποία δεν πρόκειται να ξαναπετάξω ΠΟΤΕ στη ζωή μου είναι η AIR FRANCE. όχι μόνο επειδή έχασα την βαλίτσα μου τη μία φορά και την άλλη την παρέλαβα σκισμένη, αλλά επειδή μέχρι να πάρω την αποζημίωση, είδα κι έπαθα. Μου την έδωσαν μόλις έστειλα εξώδικο... καλό ε??????????????????????????? Και κάποιοι άλλοι την θεωρούν σούπερ εταιρεία. Αυτά είναι υποκειμενικά πάντα....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.858
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κοιτα το κουτι ανοιγει κιολας ευκολοτερα οποτε ισως ειναι και καλυτερο
εγώ νομίζω ότι είναι πονηριά της ραιαναιρ το χάρτινο κουτί, από την άποψη ότι στο μεταλλικό κουτί αν η βαλίτσα σου είναι παραφουσκωμένη αλλά έχει κάποια ελαστικότητα με λίγη πίεση παίρνει το σχήμα του κουτιού, ενώ τώρα το χάρτινο κουτί θα σχίζετε αμέσως και σε βάζουν να πληρώσεις.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Ωραια εκανα λαθος, υπαρχει και χαρτινο. Ειτε ειναι χαρτινο, ειτε ειναι μεταλικο εχει διαφορα?
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να εισαι μεσα στις διαστασεις.
Απο κει και περα η εταιρια εχει το δικαιωμα να το ελεγξει με οποιον τροπο θελει, οπως εχει και δικαωιμα να μην το ελενξει καθολου.
Οι περεστασιακες εμπειριες του καθενος ,δε μπορει να γινουν κανονας.
Και να γενικα η ryan air δεν εχει καθυστερησεις, αλλα απο τι στιγμη που δε μπορεις να βγαλεις ενιαο εισητηριο, το ρισκο ειναι μεγαλο.Για αυτο λενε καποιο για πανω απο 5 ωρες. Αν εβγαζες εναιο εισητιριο ειτε για 5 λεπτα εχανες την πτηση ειτε για 5 ωρες, θα σε εβαζαν στην επομενη
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ακριβώς. Μην πάτε με μεγαλύτερες βαλίτσες σε LoCo. Μπορει να περάσετε αλλα μπορει να τραβάτε μετα τα μαλλια σας. Πάντως κι εγω στο Schönefeld είχα δει ότι για τους επιβάτες της Ryan είχε μεταλλικό. Τώρα βλέπω και χάρτινα. Τι άλλο θα σκεφτεί ο Λιγδης.

Οι ξεχωριστές πτήσεις είναι πιο φθηνες (δεδομένου ότι πλην της Alitalia όλοι έχουν λίγες και ακριβές ανταποκρίσεις απο το Μακεδονία) αλλα εμπεριέχουν πολυ μεγάλο ρίσκο. Είτε αυτο σημαίνει κακοκαιρία, είτε απεργία είτε οτιδήποτε άλλο. Καλο λοιπόν είναι να έχετε μεγάλο stopover αλλα και φυσικα την τύχη με το μέρος σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom