Ιταλία ιταλια με πλοιο

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
συγγνωμη, οταν ταξιδευεις εντος σενγκεν δε σου γινεται ελεγχος ? Σου εχει τυχει ποτε να σου ζητησει κανεις διαβατηριο ενω εχεις ταυτοτητα? αλλο η διαδικασια του ελεγχου αλλο τα εγγραφα. Η αστυνομια φυσικα και εχει το δικαιωμα να σε ελεγξει οπου κι αν εισαι. Προφανως τα αυξημενα μετρα στα πλοια ειναι λογω των μεταναστων που ερχονται απο Ασια με προορισμο την Ευρωπη. Κανεις , όμως, δε θα απαιτησει διαβατηριο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
στα αεροδρομια γινεται εξωνυχιστικος ελεγχος ασφαλειας οταν περνας απο τις ακτινες αλλα δεν γινεται ελεγχος ταυτοτητας στις πτησεις σενγκεν,εαν παρω το καραβι για κερκυρα θα μου ζητησει αστυνομικος καποιο εγγραφο?προφανως οχι,οταν παω στην ιταλια γιατι το κανουν?αρα εχουμε καταπατηση της συνθηκης σενγκεν
τι εννοεις οτι δε γινεται ελεγχος της ταυτοτητας? Συγγνωμη, αλλα και στα Εξαρχεια να πας ο καθε αστυνομικος εχει το δικαιωμα να σου ζητησει ταυτοτητα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
προβλεπεται για ενα μικρο χρονικο διαστημα και για λογους εθνικης ασφαλειας να μην εφαρμοζεται η συνθηκη σενγκεν σε ολη την χωρα και οχι καπου επιλεγμενα,στα αεροδρομια την ταυτοτητα την ελεγχουν σεκιουριτι ετσι οπως ακριβως οριζει η συνθηκη οχι αστυνομικοι οπως γινεται στην πατρα,εγω παντως μια φορα προχωρησα στην καταγγελια με ενα μαιλ μου στην αρμοδια επιτροπη της ε.ε
συγγνωμη, αλλα βασει νομου -αφου το θες- μονο ο αστυνομικος διατηρει το δικαιωμα να σου ζηταει ταυτοτητα, ετσι δεν ειναι?
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
δηλαδη αμα παρω το κτελ απο την αθηνα για να παω αγρινιο πρεπει να δειξω την ταυτοτητα σε αστυνομικο?γιατι εδω στο μιλανο σε ολα τα τρενα που εκτελουν διεθνη δρομολογια εντος της ζωνης του σενγκεν και πανε στην ζυριχη,στην βαρκελωνη και στο παρισι δεν χρειαζεται να δειξεις τιποτα αλλο παρα το εισητηριο στον ελεγκτη,το ιδιο πρεπει να ισχυει και για τα πλοια,στην ανκονα για να μπεις στο λιμανι σου ζητανε μονο το εισητηριο οι λιμενικοι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
,στην ανκονα για να μπεις στο λιμανι σου ζητανε μονο το εισητηριο οι λιμενικοι
στο Μπάρι, Μπρίντιζι δεν μπαίνεις στο λιμάνι χωρίς ταυτότητα. στην Ανκόνα δηλ. μπαινεις κι αν δείξεις εισητηριο άλλου? είσαι σίγουρος? ακόμα και τους ναυτικούς μας απ' ότι ξέρω δεν αφήνουν χωρίς έλεγχο να μπουν μεσα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
δηλαδη αμα παρω το κτελ απο την αθηνα για να παω αγρινιο πρεπει να δειξω την ταυτοτητα σε αστυνομικο?γιατι εδω στο μιλανο σε ολα τα τρενα που εκτελουν διεθνη δρομολογια εντος της ζωνης του σενγκεν και πανε στην ζυριχη,στην βαρκελωνη και στο παρισι δεν χρειαζεται να δειξεις τιποτα αλλο παρα το εισητηριο στον ελεγκτη,το ιδιο πρεπει να ισχυει και για τα πλοια,στην ανκονα για να μπεις στο λιμανι σου ζητανε μονο το εισητηριο οι λιμενικοι
οπουδηποτε πρεπει να δειξεις ταυτοτητα εφοσον στο ζητησει. Δεν εχει να κανει με το ταξιδι. Απλα υπαρχει περισσοτερος ελεγχος σε αυτα τα δρομολογια λογω της μεγαυτερης κινησης μεταναστων
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
στο Μπάρι, Μπρίντιζι δεν μπαίνεις στο λιμάνι χωρίς ταυτότητα. στην Ανκόνα δηλ. μπαινεις κι αν δείξεις εισητηριο άλλου? είσαι σίγουρος? ακόμα και τους ναυτικούς μας απ' ότι ξέρω δεν αφήνουν χωρίς έλεγχο να μπουν μεσα.
εγω που ταξιδεψα απο ανκονα εγινε κανονικος ελεγχος ταυτοτητας και εισιτηριου
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
εγω ποτε δεν εχω δειξει ταυτοτητα στην βενετια η στην ανκονα,στο μπαρι και στο μπριντεζι δεν εχω παει γιατι μενω στον βορρα αλλα μου φαινεται παραξενο αυτο που μου λες γιατι ουτε στην γενοβα για τα πλοια που πανε βαρκελωνη γινεται ελεγχος,
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
ροζα κανεις λαθος εγω ειμαι κατα της αστυνομοκρατιας,δεν μπορει ενας αστυνομικος να με ελεγξει στην μεση του δρομου χωρις να υπαρχει λογος γιατι αυτο ειναι καταχρηση εξουσιας
οσο για την ανκονα κανεις πρωτα το τσεκιν και μετα παιρνεις το λεωφορειο του λιμανιου για να πας απευθειας στο καραβι,εσενα που ακριβως σε σταματησε αστυνομικος και σου ζητησε ταυτοτητα?διαφωτισε με λιγακι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγω ποτε δεν εχω δειξει ταυτοτητα στην βενετια η στην ανκονα,στο μπαρι και στο μπριντεζι δεν εχω παει γιατι μενω στον βορρα αλλα μου φαινεται παραξενο αυτο που μου λες γιατι ουτε στην γενοβα για τα πλοια που πανε βαρκελωνη γινεται ελεγχος,
οκ. πηγαινε λοιπον στο νότο να δεις σε ποιο κράτος ζεις. και θα δεις οτι άλλοι έλεγχοι γίνονται σε ΙΧ με ελληνικές πινακίδες κι άλλοι σε αυτά με ιταλικές. και μετά σας πειράζει η Πάτρα, που είναι ευγενικότατοι και διακριτικοί στον απαραίτητο έλεγχο ασφαλείας που γίνεται...
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
ελα ρε σαμιον οταν οι λαθρομεταναστες ερχονται απο την τουρκια η αστυνομια σφυριζει αδιαφορα και μετα δεν κανει τιποτα για να τους απελασει στις χωρες καταγωγης τους αφου δεν εχουν νομιμα εγγραφα,το μονο που κανει ειναι να τους μπλοκαρει στην ελλαδα και να ταλαιπωρει τους επιβατες που νομιμα θελουν να ταξιδεψουν στην ιταλια,δηλαδη εγω πρεπει να δειξω ταυτοτητα για να αποδειξω οτι δεν ειμαι λαθρομεταναστης?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom