Ιταλία ιταλια με πλοιο

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ελα ρε σαμιον οταν οι λαθρομεταναστες ερχονται απο την τουρκια η αστυνομια σφυριζει αδιαφορα και μετα δεν κανει τιποτα για να τους απελασει στις χωρες καταγωγης τους
γι αυτό ακριβώς το θέμα διαφώνησα επί του πλοίου με ιταλούς αστυνομικούς που συνόδευαν λαθρομετανάστες πίσω στην Πάτρα..
ξεχνούν ότι τα ελληνικά σύνορα δεν είναι μόνο της Ελλάδας αλλά όλης της ΕΕ. και τι να κάνει η ΕΛΑΣ δηλ? να φυλαέι όλα τα νησιά? μήπως θα έπρεπε να υπάρχει Europol σε κάθε νησί? πώς να διαχειριστεί μια μικρή χώρα, ευρισκόμενη μεταξύ άλλων σε βαθιά κρίση, τόσους λαθρομετανάστες? μα είναι ποτέ δυνατόν? είναι ευρωπαικό το θέμα και όχι ελληνικό. εν τω μεταξύ οι λαθρομετανάστες πάλι Πάτρα είναι εξω από τους ντόκους και οι ιταλοί πηγαινοερχονται το ταξιδάκι συνοδείας. αντί να φυλάνε τα ελληνικά-ευρωπαικά σύνορα. τεσπα ξεφεύγουμε, το θέμα ασφαλείας επιβαλλει ελέγχους όχι μόνο για ταυτοπροσωπία αλλά και για ασφάλεια. security που λένε κι οι ιταλοί στην Ανκόνα..

I turisti destinati all'imbarco potranno raggiungere la Stazione Marittima esibendo il titolo di prenotazione per l'imbarco al personale di controllo in servizio ai varchi doganali; l'ingresso nelle facility per l'accesso alle aree di parcheggio in attesa dell'imbarco, quando saranno rese operative, potra avvenire esclusivamente esibendo al personale di controllo il biglietto di imbarco e consentendo al personale medesimo di poter ispezionare il mezzo imbarcato ed il bagaglio trasportato, il tutto in conformita delle misure di prevenzione per la security..
Autorit Portuale
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
αυτο που μου εγραψες στα ιταλικα ειναι η αποδειξη των οσων λεω,με μια γρηγορη μεταφραση λεει οτι για να μπεις στο λιμανι της ανκονα πρεπει να δειξεις στους λιμενικους το εισητηριο,δεν αναφερει πουθενα ταυτοτητα η διαβατηριο,ας ζητουσαν και στην πατρα οι αστυνομικοι μονο εισητηριο γιατι ελευθερη διακινηση χωρις διατυπωσεις αυτο σημαινει
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αυτο που μου εγραψες στα ιταλικα ειναι η αποδειξη των οσων λεω,με μια γρηγορη μεταφραση λεει οτι για να μπεις στο λιμανι της ανκονα πρεπει να δειξεις στους λιμενικους το εισητηριο,δεν αναφερει πουθενα ταυτοτητα η διαβατηριο,ας ζητουσαν και στην πατρα οι αστυνομικοι μονο εισητηριο γιατι ελευθερη διακινηση χωρις διατυπωσεις αυτο σημαινει
όχι αγαπητέ, αυτό ήταν το άρθρο 19 που αφορουσε μονο οχηματα. δεν επιτρεπεται η εισοδος χωρίς ID. κ το έβαλα για να σου δείξω την έννοια του security κ τι ελέγχους κάνουν. δες κ το άρθρο 14:

L'accesso pedonale nelle aree del Porto Storico e libero ed e subordinato al possesso di un idoneo e valido documento d'identita, per favorire il controllo preventivo di sicurezza da parte degli organi preposti.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
για την προσβαση στο ιστορικο λιμανι μιλαει οχι για την επιβιβαση στα πλοια,ασε μην την ψαχνεις αυτο που γινεται στην πατρα να περιμενεις στην σειρα με τους αλλους επιβατες για να παρουν την ταυτοτητα σου και να την σκαναρουν σε διπλανο δωματιο λες και εισαι ο μπι λαντεν δεν γινεται πουθενα,αν θες ας κανουμε μια φορα το ταξιδακι αυτο πατρα ανκονα πηγαινε ελα για να δεις διαφορα μεταχειρησης
αυτα και παντα φιλικα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για την προσβαση στο ιστορικο λιμανι μιλαει οχι για την επιβιβαση στα πλοια,ασε μην την ψαχνεις αυτο που γινεται στην πατρα να περιμενεις στην σειρα με τους αλλους επιβατες για να παρουν την ταυτοτητα σου και να την σκαναρουν σε διπλανο δωματιο λες και εισαι ο μπι λαντεν δεν γινεται πουθενα,αν θες ας κανουμε μια φορα το ταξιδακι αυτο πατρα ανκονα πηγαινε ελα για να δεις διαφορα μεταχειρησης
αυτα και παντα φιλικα
εχω παει παλια και θυμαμαι τους ελεγχους. κι εσυ πηγαινε μια φορα στο νοτο και μετα θα δεις πού θα στελνεις μειλ παραπόνων..
παρεπιπτοντως να στείλεις και για την ταξιδιωτική οδηγία του ιταλικού ΥΠΕΞ που εκδόθηκε χτες..
Bari:
fornire i documenti di riconoscimento alle Forze dell'Ordine per i controlli d'imbarco;
Guide all'imbarco
Brindisi (δεν μπαiνεις χωρίς ID):

verifica dei titoli di accesso - relativi sia alle persone che ai veicoli
http://www.portodibrindisi.it/fckeditor/userfiles/file/Bandi%202011/Sicurezza/CSA.pdf
πάρτε και την ταξιδιωτική οδηγία..
Viaggiare Sicuri*-*Grecia
α και το φιλικά εννοείται..δεν κανουμε διαμάχη εδώ, συζηταμε..και με ενοχλεί πολύ περισσότερο από τους πατρινούς ελέγχους, όταν έχω διαφορετική αντιμετώπιση από τους ιταλούς στα ιταλικά λιμάνια.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
στο μπαρι και το μπριντεζι φευγουν πλοια για αλβανια,μαυροβουνιο και κροατια σε αυτους τους ταξιδιωτες αναφερεται αυτη η οδηγια,στην πατρα δεν συμβαινει κατι τετοιο καθως τα πλοια φευγουν μονο για ιταλια και για καμμια χωρα εκτος σενγκεν,οσο για τις ταξιδιωτικες οδηγιες ειναι ψεμα οτι το ιστορικο κεντρο των αθηνων εκει οπου μεγαλωσα εγω πριν απο παρα πολλα χρονια εχει μετατραπει σε γκετο και χρειαζεται προσοχη,οσο για το μαιλ καταγγελιας δικαιωμα μου ειναι καθως ταξιδεψα προσφατα απο το λιμανι της πατρας και ταλαιπωρηθηκα στον ελεγχο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
nettare said:
στο μπαρι και το μπριντεζι φευγουν πλοια για αλβανια,μαυροβουνιο και κροατια σε αυτους τους ταξιδιωτες αναφερεται αυτη η οδηγια,στην πατρα δεν συμβαινει κατι τετοιο καθως τα πλοια φευγουν μονο για ιταλια και για καμμια χωρα εκτος σενγκεν,οσο για τις ταξιδιωτικες οδηγιες ειναι ψεμα οτι το ιστορικο κεντρο των αθηνων εκει οπου μεγαλωσα εγω πριν απο παρα πολλα χρονια εχει μετατραπει σε γκετο και χρειαζεται προσοχη,οσο για το μαιλ καταγγελιας δικαιωμα μου ειναι καθως ταξιδεψα προσφατα απο το λιμανι της πατρας και ταλαιπωρηθηκα στον ελεγχο
οχι, στο Μπριντιζι φευγουν απο αλλη προβλητα,εκτος κεντρου κ μονο για Ελλαδα. κ οπου πρεπει να πας για να καταλαβεις τι θα πει ταλαιπωρια. στο δε Μπαρι υπαρχει η security card για την επιβιβαση. για να την παρεις στο τσεκ ιν μονο με διαβατηριο η ταυτοτητα φυσικα. αλλιως μενεις στο ντοκο κ στελνεις μειλ διαμαρτυριας..
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Από τα λιμάνια Πάτρας και Ηγουμενίτσας αλλά και Δυρραχίου Αυλώνας Μπαρ ....χιλιάδες άνθρωποι προσπαθούν να περάσουν λαθραία στη Δυτική Ευρώπη.
Στα λιμάνια Πρίντεζι Μπάρι .... δεν παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο. Απλά.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα αν το ιδιο που γινεται στο μπαρι γινοταν και στην πατρα,δηλαδη να δειχνεις ταυτοτητα στον υπαλληλο που σου κανει το τσεκιν και οχι στην αστυνομια,ετσι ειναι το σωστο,γιατι να στειλω μαιλ διαμαρτυριας αυτη ειναι η νομιμη διαδικασια προβλεπομενη απο την συνθηκη σενγκεν,δεν εχει δικαιωμα αστυνομικος να μου σκαναρει την ταυτοτητα για ενα ταξιδι αναμεσα στην ελλαδα και την ιταλια,ειναι καταχρηση εξουσιας
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Μακάρι η κατάχρηση εξουσίας στα λιμάνια Πάτρα και Ηγουμενίτσας να περιοριζόταν στο σκανάρισμα του διαβατηρίου σου. Το επαναλαμβάνω όμως ότι οι Ιταλοί δεν έχουν τα ίδια προβλήματα, ούτε έχουν κατηγορηθεί ότι κάνουν τη δουλειά τους πλημελώς. Στην Ελλάδα μέχρι και πρόταση από κάποια κόμματα υπήρξε για τη "διευκόλυνση" των λαθρομεταναστών στο πέρασμα τους στη Δ. Ευρώπη.
Δεν είναι δυο μεγέθη συγκρίσιμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
nettare said:
δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα αν το ιδιο που γινεται στο μπαρι γινοταν και στην πατρα,δηλαδη να δειχνεις ταυτοτητα στον υπαλληλο που σου κανει το τσεκιν και οχι στην αστυνομια,ετσι ειναι το σωστο,γιατι να στειλω μαιλ διαμαρτυριας αυτη ειναι η νομιμη διαδικασια προβλεπομενη απο την συνθηκη σενγκεν,δεν εχει δικαιωμα αστυνομικος να μου σκαναρει την ταυτοτητα για ενα ταξιδι αναμεσα στην ελλαδα και την ιταλια,ειναι καταχρηση εξουσιας
προφανως υπηρχε καποιο εκτακτο γεγονος, καποια κατασταση ιδιαιτερη ασφαλειας που προβλεπεται απο τη συνθηκη. σε διαβεβαιω δεν ειναι αυτος ο ελεγχος ρουτινας. γινεται μονο απο τελωνειακους κ σεκιουριταδες. ας μη μακρυγορουμε αλλο. και στην Ιταλια τα ιδια γινονται και χειροτερα. μιας και υπαρχει εξοφθαλμη διαφορετικη αντιμετωπιση ελληνικων και ιταλικων οχηματων.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μακάρι η κατάχρηση εξουσίας στα λιμάνια Πάτρα και Ηγουμενίτσας να περιοριζόταν στο σκανάρισμα του διαβατηρίου σου
Βασικά,μακάρι η κατάχρηση εξουσίας γενικά να περιοριζόταν σε αυτό.
Εδώ σε σταματάνε για έναν έλεγχο και καταλήγεις στο νοσοκομείο.

nettare,χουντάρα έχουμε αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα,μη κολλάς σε κάτι ψωροελέγχους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom