Ηνωμένο Βασίλειο κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στο Λονδίνο?

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
[quote=mio gps;42032
travelcard θεωρω συμφρερουσα γιατι με 6 ευρω την ημερα γυριζεις ολο το λονδινο.ολη η δραστηριοτητα ενος επισκεπτη αναλισκεται κατα 90% στις ζωνες 1-2.
προσωπικα εγω στο λονδινο χρησιμοποιω μετρο 10-15 φορες την ημερα.
με οyster ποσο θα γλυτωνα? 1 ευρω???;) ασε που σιγουρα το κοστος θα ηταν μεγαλυτερο.
τωρα αν θες να ταξιδεψεις σε πιο διευρυμενο δικτυο συγκοινωνιων ,δεν μπορω να σου απαντησω,ισως εκει σε συμφερει.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κοίταξε δε μιλάμε για μεγάλες διαφορές..απλά αν έχεις βγάλει τριήμερη κάρτα για τις ζώνες 1-2 και σου ρθει να πας λίγο πιο έξω θα πρέπει να βγάζεις νέο εισιτήριο, ή αν πας για τρεις μέρες και την τέταρτη το πρωί φεύγεις (όπως εγώ που θα πάω το Φλεβάρη) πρέπει να βγάλεις εισητήριο πάλι για να πας αεροδρόμιο.. ουσιαστικά βγάζεις μια Oyster και ξενοιάζεις μιας και σίγουρα ότι και να γίνει δε χάνεις ούτε μια λίρα.. πας όπου θες ότι ώρα θες και δε σκέφτεσαι τίποτα σχετικά με εισιτήρια..
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και παιδιά σχετικά με την Oyster, τι ποσό προτείνεται να βάλω, για τις normal μετακοινήσεις μου, την μέρα που θα έιμαι Λονδίνο για διακοπές? ??.....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Να υποθέσω ότι δεν μπορώ να τη βγάλω π.χ. στο Gatwick, αλλά μόνο φτάνοντας στο Λονδίνο σε κάποιο σταθμό Μετρό?

Επίσης, πώς καταλαβαίνεις ότι έχει τελειώσει το ποσό που έβαλες?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Δεν ξέρω αν έχει στο αεροδρόμιο του Gatwick (δε νομίζω να μπορείς μιας κι εκεί δε φτάνει μετρό), αλλά αν φτάσεις στο Gatwick και πάρεις το τρένο για Victoria Station βγάζεις στη Victoria
Νομίζω το ελέγχεις σε μηχανήματα στους σταθμούς το υπόλοιπο.. δες λίγο το Link που έγραψα πριν που είναι στα Ελληνικά μήπως λέει(δεν το διάβασα όλο οπότε δεν ξέρω τις λεπτομέρειες)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα βρεις κάρτα Oyster στο αεροδρόμιο, εκεί που θα βγάλεις εισιτήριο για το τρένο...

Κάθε φορά που περνάς από το μηχάνημα σου δείχνει το διαθέσιμο ποσό...
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδια για τις απεριόριστες διαδρομές με την Oyster...
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για το μετρό? Ή μόνο για τα λεωφορεία? ??...

και η ποιά είναι η χρέωση???
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και για το μετρό και για τα λεωφορεία.

Πάντως έτσι για αλλαγή επέλεξε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών με τα πόδια!
Ενδεικνύεται βέβαια μόνο για το Κέντρο του Λονδίνου και πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πάρα πολύ περπάτημα σε σημείο που θα πονέσουν λίγο τα ποδαράκια σου αλλά όπως λέει ένα ελληνικό άσθμα "Χορέψετε, χορέψετε παπούτσια μην λυπάστε, αρκεί να ξεκουράζονται τα πόδια όταν κοιμάστε"!!

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom