Ινδία καιρός Ινδία τον Ιανουάριο???

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Επειδη με ενδιαφερει και μενα το ταξιδι για Ινδια πειτε μου με γκρουπ θα πατε η μεμονομενα και ποσες μερες.Ευχαριστω:xmas_smile:
Άργησες μάλλον... Αν και, απ' ότι φαίνεται, ούτε ο ίδιος ήξερε...

Ωχ, σορρυ. Ο αρχικός πόστερ δεν ήξερε. Η maniatx ξέρει! Άκυρο το σχόλιο, λοιπόν... :xmas_smile:
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Σόρι κιόλας, αλλά πώς θα έφευγες την Παρασκευή έτσι στο ξεκούδουνο χωρίς εισητήριο?
Εύλογη η απορία σου, υπενθυμίζω ότι η βίζα έχει εξάμηνη ισχύ, και υπογραμμίζω ότι το εισιτήριο με airtickets το κλείνεις 48 ώρες πριν, η τιμή παραμένει σχεδόν σταθερή είτε το κλείσεις 10 μέρες πριν είτε 2, μπορεί ήδη να έχω κάνει κράτηση την οποία πρέπει να την πληρώσεις σε τράπεζα μέσα σε 3μέρες, αν όχι το χάνεις.....

Ε, και αν δεν έβγαινε για Παρασκευή, Πέμπτη τότε 5 Γεν.

Όσο και αν σου φαίνεται παράλογο, έτσι δυστυχώς λειτουργώ, ο ένας και μοναδικός σάκος μου είναι πάντα ετοιμοπόλεμος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.420
Likes
7.761
Εύλογη η απορία σου, υπενθυμίζω ότι η βίζα έχει εξάμηνη ισχύ, και υπογραμμίζω ότι το εισιτήριο με airtickets το κλείνεις 48 ώρες πριν, η τιμή παραμένει σχεδόν σταθερή είτε το κλείσεις 10 μέρες πριν είτε 2, μπορεί ήδη να έχω κάνει κράτηση την οποία πρέπει να την πληρώσεις σε τράπεζα μέσα σε 3μέρες, αν όχι το χάνεις.....

Ε, και αν δεν έβγαινε για Παρασκευή, Πέμπτη τότε 5 Γεν.

Όσο και αν σου φαίνεται παράλογο, έτσι δυστυχώς λειτουργώ, ο ένας και μοναδικός σάκος μου είναι πάντα ετοιμοπόλεμος.
Για τέτοιο στυλάκι ταξιδιώτη (και μπράβο σου) το τελευταίο που θα περίμενα να τον πτοήσει είναι το κρύο!!! :xmas_smile:
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Ο κύβος ερρίφθη. Μετά από αναβολή 2 μηνών, Παρασκευή 3 Φεβ 2012 πετάω για Δελχί, μόνος, χωρίς κανέναν προγραμματισμό.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τις συμβουλές και τις νύξεις σας.

Καλοδεχούμες οι όποιες ευχές και προτάσεις σας …….

6 και σήμερα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εύλογη η απορία σου, υπενθυμίζω ότι η βίζα έχει εξάμηνη ισχύ, και υπογραμμίζω ότι το εισιτήριο με airtickets το κλείνεις 48 ώρες πριν, η τιμή παραμένει σχεδόν σταθερή είτε το κλείσεις 10 μέρες πριν είτε 2, μπορεί ήδη να έχω κάνει κράτηση την οποία πρέπει να την πληρώσεις σε τράπεζα μέσα σε 3μέρες, αν όχι το χάνεις.....

Ε, και αν δεν έβγαινε για Παρασκευή, Πέμπτη τότε 5 Γεν.
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά τι λες... τι σχέση έχει η δυνατότητα να κλείσεις το εισιτήριο 48 ώρες πριν με το γεγονός ότι θα πληρώσεις premium τιμή επειδή το έκλεισες τελευταία στιγμή? Oι τιμές δεν παραμένουν σταθερές απ' την 10η έως την 2η ημέρα προ πτήσης αν παρατήρησες κάτι τέτοιο ήταν καθαρά θέμα τύχης και ζήτησης.
 

maniatx

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Προσεχώς..Ινδία..!

Καλησπέρα Κώστα! Αναρωτιόμουν αν γύρισες από Ινδία.Πώς πέρασες, ποιά μέρη επισκέφθηκες..
Ταξιδεύω με τον Φίλο μου στις 7 Μαρτίου για Ινδία..
Στείλε μου μήνυμα αν θές όποτε βρείς χρόνο να μιλήσουμε σχετικά,μήπως μου πείς τίποτε χρήσιμο..
Ίσως για τις περιοχές αν τυχαίνει να ταξιδέψουμε και μεις εκει οπου πηγες.. αλλα και για οτιδήποτε.. για τα τρένα ισως.. ,φαγητό τί θέλει προσοχή.. κλπ.. γενικά να μου πεις πως περασες..,να σου πω και γω σε ποιες περιοχές πρόκειται να ταξιδέψω..!

Αναμένω με αγωνία..!
Ευχαριστώ.
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Καλησπέρα Κώστα! Αναρωτιόμουν αν γύρισες από Ινδία.Πώς πέρασες, ποιά μέρη επισκέφθηκες..
Ταξιδεύω με τον Φίλο μου στις 7 Μαρτίου για Ινδία..
Στείλε μου μήνυμα αν θές όποτε βρείς χρόνο να μιλήσουμε σχετικά,μήπως μου πείς τίποτε χρήσιμο..
Ίσως για τις περιοχές αν τυχαίνει να ταξιδέψουμε και μεις εκει οπου πηγες.. αλλα και για οτιδήποτε.. για τα τρένα ισως.. ,φαγητό τί θέλει προσοχή.. κλπ.. γενικά να μου πεις πως περασες..,να σου πω και γω σε ποιες περιοχές πρόκειται να ταξιδέψω..!

Αναμένω με αγωνία..!
Ευχαριστώ.
Το δρομολόγιο μου ήταν:

Νέο Δελχί 1μέρα
Άγκρα 1
Jaipur 2
Udaipur 3
Palolem of Goa 3
Anjuna of Goa 3
Gokarna of Karnataka 3
Mumbai 2
Varanasi 4
Delhi 1
 

maniatx

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
ουάου!Πώς τα χώρεσες όλα αυτά βρε θηρίο?Καλά πέρασες?Εμπειρίες από τρένα? Εμείς από αυτές που είπες θα πάμε Δελχί ,αγκρα Udaipur,Jaipur,και Κεράλα.
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Αν έκανα σήμερα το ταξίδι, γνωρίζοντας τα άνω θα πήγαινα μόνο στα
Udaipur, Palolem, Gokarna, Mumbai και Varanasi

Κάποιες υποκειμενικές παρατηρήσεις, τονίζω υποκειμενικές:

Σιγά το Ταζ Μαχάλ. Το μετάνιωσα που πήγα.Δηλαδή τι να πούμε τότε για το Sheikh Zayed Grand Mosque ή ακόμα και για το Μπλε Τζαμί

Αν είσαι νέος, έστω και στην ψυχή,είναι ηλίθιο να πας Ινδία και να μην περάσεις από Goa και ειδικότερα αν είσαι λάτρης της electronic music απο Anjuna

Αν είσαι μεσήλικας και άνω ίσως τότε να αξίζει να περάσεις αρκετό χρόνο στο Ρατζαστάν

Αν πας Ινδία και δεν πας στο Βαρανάσι, που όντως είναι λίγο ζόρικο λόγω γεωργαφικού σημείου να σε βγάλει ο δρόμος εκεί, είναι σαν να μην πήγες Ινδία.

Όλη η ομορφιά, τα σκληρά " ναρκωτικά", όλη η τρέλα είναι στο Βαρανάσι

Παρατηρήσεις:

Περιοχή Ρατζαστάν και Δελχί,μέσα Φεβρουαρίου το μεσημέρι είσαι με φανελάκι, το βράδυ κοιμάσαι με 4 κουβέρτες. 26 Φεβ στο Δελχί ήθελες φουτεράκι

Να πάρεις τρένο πρέπει στην καλύτερη 3 μέρες πριν να κλείσεις εισιτήριο. Μετακινήθηκα μόνο με λεωφορείο και αεροπλάνα, διότι είμαι άτομο που αποφασίζω το βράδυ που θα πάω αύριο

Από Karnataka και κάτω η ζέστη γίνεται ανυπόφορη και τα κουνούπια.

Στην GOa είσαι καλοκαιράκι σε 24ωρη βάση

Από παρέες εκεί πέρα για περιοχές που δεν πήγα τα συμπεράσματα είναι:

Όλοι οι backpackers περνάνε από Phuskar kai Hampi στα οποία οι υποδομές είναι άθλιες αλλά είναι πολύ όμορφα

Κεράλα η ζέστη ίσως ήδη να μην υποφέρεται καθώς και τα κουνούπια. Ο παραγόντας που δεν έφτασα έως Κότσι
 

maniatx

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Πώς ήταν σαν αίσθηση η Ινδία; :) Εμείς πετάμε την Τετάρτη.. και ξέρεις υπάρχει ένα άγχος λίγο..
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Παραπάνω έγραψα τώρα που ξέρω και είδα σε ποιες πόλεις θα πήγαινα αν πήγαινα τώρα.

Να πω κάτι πιο ακραίο. Ίσως να πήγαινα μόνο Βαρανάσι και μετά βίρα τις άγκυρες για Νεπάλ, Μπαγκλαντές, Μιανμάρ .......

Θέλω να πω όλα τα λεφτά, όλα τα ναρκωτικά είναι το Βαρανάσι

Ότι ερωτήσεις έχεις maniatx γράψε τις εδώ και θα απαντήσω αύριο

Α τρένο πήρα από Βαρανάσι για Δελχί πληρώνοντας 20ε προμήθεια, και 15ε το εισιτήριο. Είναι δύσκολη υπόθεση να κλείσεις τρένο, γίνεσαι waitlisted και δε μ αρέσει να έχω αυτόν τον τίτλο
Για τις συνθήκες μη ρωτάς, Ινδία πας, γίνεσαι κομμάτι της........ γι αυτό πας

Πώς ήταν σαν αίσθηση η Ινδία; :) Εμείς πετάμε την Τετάρτη.. και ξέρεις υπάρχει ένα άγχος λίγο..

Η Ινδία σε μαθαίνει ότι η ζωή συνεχίζεται.

Δεν έχεις φόβο από σωματική ακεραιότητα, από κλέψιμο, είσαι ασφαλής,
σε πεθαίνουν βέβαια στο ψέμα....

Όταν φτάσετε εκεί, αφήστε τον δρόμο να πάρει για εσάς τις αποφάσεις, ρωτήστε όποιον τουρίστα βρίσκεται στον που ήσουν που θα πας και γιατί και θα βγει το πρόγραμμα. Τετάρτη πετάς , μην διαβάζεις άλλο φόρουμ , ότι διάβασες διάβασες, είναι σαν να δίνεις πανελλήνιες την Τετάρτη και εσύ ακόμα μελετάς ενώ πρέπει να ξεκουράζεσαι......

Όλα εδώ μέσα είναι υποκειμενικά, ξεκουραστείτε πια και αφήστε την καρδιά σας να μιλήσει όταν φτάσετε..... αφήστε τον δρόμο να μιλήσει...


Πάρτε και καμιά κονσέρβα μαζί σας για την πρώτη μέρα , μέχρι να φύγει το πρώτο σοκ.....
 

maniatx

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Όταν λές ψέμα; :) Σε τί; Και στο φαγητό που λένε να προσέχουμε κλπ, τί εχεις να συμβουλέψεις; Γενικά δυσκολεύτηκες με φαγητό,γιαυτο λες για τις κονσέρβες;

Έχεις δίκιο για τα φόρουμ.. και ο Ηλίας αυτό μου λέει.. σταμάτα να διαβάζεις..!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom