καταδυτικο ταξιδι στη μαλτα

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
χαιρετω ολους τους δυτες της παρεας!!!
σημερα γυρισα απο το 5ημερο καταδυτικο ταξιδι στη μαλτα (πηγαμε δυο ατομα εγω και ενας φιλος μου) και παιδια τι να σας πω εχω μεινει αφωνος!!! μιλαμε για τελεια μερη για καταδυση!!!
καναμε συνολικα 6 βουτιες με το καταδυτικο κεντρο divewise που μου προεινε απο την αρχη ο george diver. οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα γενικως και παρα πολυ καλοι επαγγελματιες και η συνεργασια μας ηταν αψογη!!!
τελικα δεν βολεψε να παμε στο imperial eagle που θελαμε στην αρχη (επειδη δεν συμπληρωναμε ατομα και το κοστος αμα πηγαιναμε μονο οι δυο μας ηταν μεγαλο) αλλα δεν πειραζει!!!
καναμε τις εξης βουτιες: 1 στον κολπο του St Julien, διπλη στο um el faroud (στην περιοχη blue grotto στα νοτια της χωρας), 1 στη blue hole στο Gozo, 1 στο inland sea επισης στο Gozo και τελος αλλη μια στο Rozi!!!(δλδ 1 την παρασκευη, 1 διπλη το σαββατο, 1 διπλη την κυριακη και αλλη μια τη δευτερα το πρωι)
οι τρεις πρωτες ηταν στα πλαισια του deep dive course που παρακολουθησαμε!!!
παιδια σας μιλαω για τοπια απιστευτης ομορφιας και με παρα πολυ ζωη!!! barracuda, σμερνες, χταποδια, τονους, μεδουσες περιεργες, σουπιες και χιλια δυο αλλα ψαρια!!!
τι να πρωτο περιγραψω... το τανκερ um el faroud ειναι ενα τεραστιο ναυαγιο (115m μακρυ και σε βαθος απο 30 μεχρι καμια 50αρια μετρα) και βρισκεται σε περασμα οποτε οποιος βουτηξει εκει θα δει απιστευτα ψαρια!!!
το ναυαγιο ειναι τεραστιο και παρα πολυ ψαρωτικο!!!αξιζει πολλα
για το blue hole τι να πω απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης μου!!!βουτας κατ ευθειαν στα 15m περνας κατω απο την αψιδα συνεχιζεις σε εναν απιστευτο υφαλο περνας κατω απο το azure window ερχεσαι τετ α τετ με κοπαδια τονων που δε φοβουνται και ερχονται γυρω σου μπαινεις σε κατι σπηλιες-"καμιναδες" συνεχιζεις ξανα μεσα σε υφαλους απιστευτης ομορφιας σε γκρεμους και φαραγγια για να ξαναπερασεις την αψιδα και να καταληξεις εκει που ξεκινησες, μεσα στη blue hole!!! στο inland sea περνας μεσα απο ενα ανοιγμα που ειναι συδυασμος μεγαλης σπηλιας και συμπληγαδων πετρων και με φοντο το απεραντο γαλαζιο της μεσογειου στο τελος αυτου του περασματος διασχιζεις ενα τοπιο απιστευτης ομορφιας, πολυ καλης ορατοτητας, και ειναι σαν να βγαινεις απο την αβυσσο...απλα breathtaking!!!
για το τελος εχω αφησει το ναυαγιο Rozi στην περιοχη cirkewwa (τσιρκάουα διαβαζεται:shock:)... οτι και να πω ειναι λιγο... αμα δε βουτηξεις εκει δεν μπορεις να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαω και ο φιλος μου george diver μπορει να το επιβεβαιωσει...!!! τελεια ορατοτητα, πολυ ομορφο ναυαγιο που εχει πολλα χρονια εκει και πλεον φιλοξενει απιστευτη βιοποικιλοτητα... τα ψαρια ηταν τοσο εξικειωμενα με την ανθρωπινη παρουσια εκει που μεχρι και σε ενοχλουσαν στο κολυμπι μπορω να πω...:shock::shock::shock:!!! το rozi στεκεται σε εναν αμμωδη βυθο και απο διπλα υπαρχει ενας υφαλος ο οποιος επισης ειναι παρα πολυ αξιολογος με πολλα τουνελ και περασματα!!!

οσο για τιμες εδω φιλοι μου θα καταλαβεται γιατι εκει οι ανθρωποι ειναι μπροστα και εμεις εδω πισω...: καναμε το deep dive course που περιελαμβανε 3 βουτιες (καθοτι ειμαστε ηδη adnanced open warer divers) , ημερισια εκδρομη στο Gozo για αλλες δυο, 1 ακομη στο rozi, μεταφορες με αμαξια του καταδυτικου κεντρου, ολες αυτες τις μερες ειχαμε νοικιασμενα BCD,βαρη,ρυθμιστες, μερος για να τα φυλαμε και να τα στεγνωνουμε εκει, αγορασαμε κατι ψιλοπραγματα απο το καταδυτικο και πληρωσαμε συνολο ο καθενας για αυτες τις βουτιες σε αυτα τα μερη που απλα δεν υπαρχουν 199 ευρω!!!!!!!!!!!! οποτε ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του!!!

εχω βγαλει απειρες φωτογραφιες και θα τις ανεβασω μολις βρω λιγο χρονο:roll:
Συνεπως τη Μαλτα ως καταδυτικο προορισμο την προτεινω ανεπιφυλακτα και να ξερετε οτι μια φορα δεν φτανει...
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
Καλά να περάσετε και ακλές βουτιές!! Περιμένουμε λεπτομέρειες όταν γυρίσεις, παίζει και η Μάλτα το καλοκαίρι για μένα, δε γίνεται να μη βουτήξω άν πάω!!

φιλε μου αντωνη τη μαλτα ως καταδυτικο προορισμο στην προτεινω με τα χιλια και εαν βρεθεις εκει μην κανεις το λαθος και δε βουτηξεις θα το μετανιωσεις!!! σου μιλαω για πολυ ωραιες βουτιες και θα τις ευχαριστηθεις παρα πολυ!!!!! τωρα αμα πας για τις παραλιες μου φαινεται οτι να απογοητευτεις λιγακι γιατι η μαλτα παρολο που ειναι νησιωτικη χωρα στη μεση της μεσογειου.......εχει πολυ λιγες παραλιες (οι υπολοιπες ακτες ειναι αποκρημνες και βραχωδεις και δεν ειναι προσβασιμες για λουομενους) και απο αυτες τις λιγες ακομη λιγοτερες αξιζουν για μπανιο!!! μερικες μαλιστα ειναι μεσα στις πολεις οποτε καταλαβαινεις οτι δεν λενε και παρα πολυ. οποτε κοιταξε το αυτο που σου λεω για να μην απογοητευτειτε!!! αμα μπορω να βοηθησω για παραπανω πληροφοριες ευχαριστως να το κανω!!!
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
φιλε buddy καλως ηρθες. χαρηκα που περασες καλα και χαρηκα ακομα περισσοτερο που το καταδυτικο που σου προτεινα σου αρεσε.
το imperial eagle εκει ειναι και θα σε επριμενει οπως και το αγαλμα που τοσο πολυ ηθελες να το βγαλεις φωτο.
στειλε μου σε pm αν θες την διευθηνση σου να σου στειλω μολις μπορεσω σε dvd και τις 4 βουτιες που ειχαμε κανει εμεις τοτε.στην παρεα μας υπηρχε και επαγγελματικη καμερα...
απο οτι ειδες η μαλτα ειναι μικρη σε εκταση αλλα μεγαλη σε καταδυτικο τουρισμο και επαγγελματιες.
αντε το επομενο σου ταξιδι να ειναι ερυθρα θαλασσα και μετα να μου πεις για υποβρυχια ζωη.(οτι θες για ερυθρα εδω ειμαι και παλι) ειτε για liveaboard(οτι καλυτερο ) ειτε για διαμονη σε ξενοδοχειο και 2 βουτιες την ημερα, φυσικα το liveaboard ειναι αυτο που θα σε τρελανει πραγματικα.
γενικα οτι θες και μπορω να σε βοηθησω εδω ειμαι........
αντε και αν μεγαλωσουν λιγο οι κορες μου και αρχισω παλι τα ταξιδακια θα ανεβω βολο να βουτηξουμε παρεα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλώς ήρθες!!
Μπράβο! Πολύ χαίρομαι που πέρασες τόσο καλά και είχε τόσο ενδιαφέρον βυθό! Και στα δικά μας... :haha: Περιμένουμε φωτογραφίες!!!!
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
εχω ανεβασει μερικες φωτογραφιες στο γκρουπ:clap:
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
φιλε buddy καλως ηρθες. χαρηκα που περασες καλα και χαρηκα ακομα περισσοτερο που το καταδυτικο που σου προτεινα σου αρεσε.
το imperial eagle εκει ειναι και θα σε επριμενει οπως και το αγαλμα που τοσο πολυ ηθελες να το βγαλεις φωτο.
στειλε μου σε pm αν θες την διευθηνση σου να σου στειλω μολις μπορεσω σε dvd και τις 4 βουτιες που ειχαμε κανει εμεις τοτε.στην παρεα μας υπηρχε και επαγγελματικη καμερα...
απο οτι ειδες η μαλτα ειναι μικρη σε εκταση αλλα μεγαλη σε καταδυτικο τουρισμο και επαγγελματιες.
αντε το επομενο σου ταξιδι να ειναι ερυθρα θαλασσα και μετα να μου πεις για υποβρυχια ζωη.(οτι θες για ερυθρα εδω ειμαι και παλι) ειτε για liveaboard(οτι καλυτερο ) ειτε για διαμονη σε ξενοδοχειο και 2 βουτιες την ημερα, φυσικα το liveaboard ειναι αυτο που θα σε τρελανει πραγματικα.
γενικα οτι θες και μπορω να σε βοηθησω εδω ειμαι........
αντε και αν μεγαλωσουν λιγο οι κορες μου και αρχισω παλι τα ταξιδακια θα ανεβω βολο να βουτηξουμε παρεα.
Γιωργο οντως το καταδυτικο ηταν παρα πολυ καλο και οι ανθρωποι που δουλευαν εκει πολυ καλοι και συνεργασιμοι. μας πηγανε οπου θελαμε και επιπλεον φροντιζαν για ολες τις απαιτησεις μας... αντε να ερθει ο καιρος να ξαναπαμε κανενα καταδυτικο ταξιδι... μαλλον για ερυθρα σκεφτομαστε το επομενο οποτε θα ξαναχρειαστω και παλι τις συμβουλες σου...
και εσυ οτι χρειαστεις απο μενα μην διστασεις να μου πεις.
υπομονη να μεγαλωσουν τα πιτσιρικια και μετα ξανα βουτιες:clap::clap::clap:
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
δεν εχετε δικο σας εξοπλισμο η απλα δεν τον πηρατε λογο βαρους??(BCD-ρυθμιστη)

δεν εχουμε δικο μας εξοπλισμο (BCD-ρυθμιστη) οποτε νοικιαζουμε συνεχεια... παντως μολις φτιαξουν λιγο τα οικονομικα μου σκεφτομαι να αγορασω...απλα ειμαι σε διλλειμα: να αγορασω πρωτα ρυθμιστη ή πρωτα BCD??? εσυ τι λες???
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
δεν εχουμε δικο μας εξοπλισμο (BCD-ρυθμιστη) οποτε νοικιαζουμε συνεχεια... παντως μολις φτιαξουν λιγο τα οικονομικα μου σκεφτομαι να αγορασω...απλα ειμαι σε διλλειμα: να αγορασω πρωτα ρυθμιστη ή πρωτα BCD??? εσυ τι λες???
κατ αρχην ...
σοβαρες βουτιες και ασφαλεις θα κανεις ΜΟΝΟ με τον δικο σου εξοπλισμο.
Τωρα αν δεν μπορεις να παρεις και τα 2 μαζι τοτε να παρεις πρωτα τον ρυθμιστη. ολα τα κοματια του καταδυτικου μας εξοπλισμου ειναι εξισου σημαντικα αλλα η ζωη σου εξαρταται απο το μυαλο σου και τον ρυθμιστη.
τωρα αν θες την συμβουλη μου μην δωσεις τρελα λεφτα. τα υλικα και στον φτηνο και στον ακριβο ειναι τα ιδια. αυτο και απο προσωπικη πειρα και απο εναν φιλο που ειναι τεχνικος σε καταδυτικο εξοπλισμο. ολα ειναι θεμα συντηρησης και σωστης χρησης. αν και οποτε θες την γνωμη μου να σου την πω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
φιλε μου george σε ευχαριστω πολυ!!! ναι την παρασκευη το πρωι πεταμε για μαλτα και στις 15:30 εχουμε ηδη κανονισει και την πρωτη μας βουτια(με divewise που προτεινες):clap::clap::clap: θα κανουμε και το deep dive course γιατι πετυχαμε μια προσφορα την οποια δεν γινοταν να χασουμε με τιποτα...προγραμματιζουμε συνολικα 6 βουτιες (απο τις οποιες 3 για το course) σε μερη απιστευτα... εχω δει φωτογραφιες και ειναι μιλαμε τελεια ...!!! ελπιζω ολα να πανε καλα και οταν θα γυρισω θα σας μεταφερω εντυπωσεις και φωτο!!!!!
Τι έγινε τελικά με τη Μάλτα, πως πήγε; Θα πάω την επόμενη εβδομάδα για ένα συνέδριο και δυστυχώς ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος. Είδα στο πρόγραμμα ότι έχουμε ένα 3ωρο κενό και λέω να κάνω μια βουτιά. Πώς ήταν το κέντρο αυτό; Αν τους στείλω μειλ τώρα μπορούν να δούν τι παίζει τις ώρες που έχω κενό ή τα κανονίζουν τελευταία στιγμη; Το άγαλμα του Ιησού το είδες; Σε ποιά περιοχή είναι; Αυτά τα ολίγα για την ώρα....... :haha:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
χαιρετω ολους τους δυτες της παρεας!!!
σημερα γυρισα απο το 5ημερο καταδυτικο ταξιδι στη μαλτα

Τι έγινε τελικά με τη Μάλτα, πως πήγε; Θα πάω την επόμενη εβδομάδα για ένα συνέδριο και δυστυχώς ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος. Είδα στο πρόγραμμα ότι έχουμε ένα 3ωρο κενό και λέω να κάνω μια βουτιά. Πώς ήταν το κέντρο αυτό; Αν τους στείλω μειλ τώρα μπορούν να δούν τι παίζει τις ώρες που έχω κενό ή τα κανονίζουν τελευταία στιγμη; Το άγαλμα του Ιησού το είδες; Σε ποιά περιοχή είναι; Αυτά τα ολίγα για την ώρα....... :haha:
Ωρέ Αντών!! Γύρισε ο άνθρωπος!!! scroll up, scroll up please:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom