Κέα κεα-τζια

Despoina.dr

Member
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΙΑΔΑ ΗΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΗΤΗ
Την δεύτερη μέρα ξυπνάμε πρωί Κ ξεκινάμε για το λιμάνι για να νοικιάσουμε μηχανακι μιας που θέλαμε να δούμε κάποια πράγματα στο νησί.Φτανουμε στο πρώτο μαγαζί που νοικιάζει μηχανάκια αυτό που είναι πολύ κοντά στο λιμάνι κ μας ενημερώνει ότι το μηχανάκι το νοικιάζει 18 ευρώ τη μέρα!Να αναφέρω ότι σε νησια οπως Σίφνος μηλος σαντορινη κυθνος σε high season έχω νοικιάσει μηχανακι από 12 μέχρι 15 ευρω την ημέρα! Εν τω μεταξύ εμείς το θέλαμε για όλο το Σάββατο κ για λίγες ώρες την Κυριακή. Μας ανέφερε λοιπόν ότι θα δίναμε 18 ευρώ για το Σάββατο κ Κυριακή θα υπολόγιζαμε 2 ευρώ την ώρα αφού τελείωνε το 24ωρο της ενοικίασης. Φύγαμε κακην κακως κ πήγαμε στο δεύτερο μαγαζί που νοίκιαζε το οποίο ήταν πιο μακριά από το λιμανι λίγο πιο πίσω σε κάτι στενά. Εκεί μας είπε ότι κορυφαίο ότι η τιμή είναι 20 ευρω την ημέρα(στην Κεα τον Ιούνιο υπενθυνιζω) αλλά επειδή εμείς το θέλαμε για 1.5 μερα αντί για 40 θα μας το άφηνε 30.Οταν του είπαμε ότι είναι πολύ ακριβός μας ανέφερε ότι αυτή είναι η τιμή στην Κεα.Μετα από πολλά παράπονα το άφησε 25 για 1.5 μερα κ εμείς το πήραμε γιατί είχαμε χάσει ήδη αρκετή ώρα κ έπρεπε να πάμε στις παραλίες. Πήγαμε Κουνδουρο 12 ευρω 2 ξαπλώστρες κ 1 ομπρέλα. 3.80 ο φρένο καπουτσίνο. Το γνωρίζαμε ότι ήταν ακριβά οπότε δε μπορώ να πω κάτι. Απλά θα πω ότι ήταν μια ωραία παραλία με πολύ οργάνωση κ καλό κόσμο αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να δικαιολογήσω τα 12 ευρω. Όμως αυτό το γνώριζα κ παρόλα αυτά πήγα οπότε τα ήθελα κ τα έπαθα. Αφού πληρώσαμε λοιπόν τα 20 ευρω για 2 ξαπλώστρες κ 2 καφεδες φύγαμε για την Ιουλίδα για απογευματινή βόλτα. Πολύ όμορφη χώρα. Μια από τις ομορφότερες πολύ γραφική. Πήγαμε νωρίς το απόγευμα οποτε δεν είχε κοσμο κ τα μαγαζια ήταν κλειστά. Αλλά μας άρεσε πολύ. Εν τω μεταξύ πεινασαμε κ ηρθε η ώρα να φάμε. Είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ταβέρνα της Άννας στον Οτζια. Ήτα πράγματι πολύ καλό value for money. Φάγαμε εξαιρετικα φαγητά σε φυσιολογικές τιμές. Πήραμε μια ντομάτοκεφτέδες, τζατζίκι, βλητα, πατάτες, καλαμαράκια, αθερινα κ 1 ουζο κ πληρώσαμε 40 ευρώ. Το βράδυ βγήκαμε στο Βουρκαρι κ πάλι για κοκτέιλ στο faber zeus νομίζω λεγεται με ωραία θέα.κ πάλι 9 ευρώ το κοκτέιλ αλλά άξιζε το κάθε ευρώ που δώσαμε γι αυτά.
 

Despoina.dr

Member
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΙΑΔΑ ΗΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΗΤΗ
Τρίτη κ τελευταία μέρα στο νησί αποφασίζουμε να πάμε στα Ξύλα,μας είχαν πει ότι είναι πολύ ωραία παραλία. Ξεκινάμε με το μηχανάκι ο δρόμος όλος χώμα αλλά βατός. Λίγο πριν φτάσουμε συναντήσαμε κάποια αυτοκίνητα να γυρνάνε κ μας ενημέρωσαν ότι η παραλία είναι κλειστή λόγω κάποιου γαμου που θα γινόταν. Οπότε δεν την είδα από κοντά την παραλία γιατί γυρίσαμε επιτόπου να πάμε άλλου για να μην χάσουμε χρονο. Η επόμενη επιλογή μας ήταν το Σπαθί. Επίσης χωματοδρομος από ένα σημείο κ μετά αλλά κ αυτος σχετικά βατός αλλά αρκετές ανηφόρες κατηφόρες κ σίγουρο πιο επικυνδυνος από τα ξύλα. .Απο το λιμανι πήγαμε μέσω Οτζια ήταν γύρω στα 15 χλμ Πολύ όμορφη παραλία,κλασεις ανωτερη απο τον κουνδουρο,οργανωμένη αλλά οι ξαπλώστρες ήταν όλες λερωμένες με κάτι που έμοιαζαν με περιττώματα. Παρόλα αυτα δεν υπήρχε άλλη σκιά στην παραλία οποτε αναγκαστικά βάλαμε πετσέτα κ καθησαμε. Το χειρότερο ήταν ότι όταν καθησαμε τα περιττώματα συνέχιζαν να πέφτουν από τον ουρανό πάνω μας κατά διαστήματα Λες Κ κάτι αόρατο έκανε συνεχώς την ανάγκη του.Οτι πιο τραγικό έχω ζήσει. Όταν το ανέφερα στην κοπέλα που ήταν εκεί για τις ξαπλώστρες,μου είπε ότι εκεί πιο πάνω έχει μελισσια κ αυτό είναι κάτι που τα παίρνει ο αέρας από τα μελισσια κάτι τέτοιο. Δεν κατάλαβα ακριβώς αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο στο να φύγουμε πολύ γρήγορα γιατί είχαμε σιχαθεί. Ο φρέντο καπουτσίνο 3.30 κ οι ξαπλώστρες 12 ευρω παρακαλώ! Κανείς 15 χλμ να φτάσεις, μπαίνεις σε χωματόδρομο αρκετά επικυνδινο για να σου ζητήσουν 12 ευρω για τις ξαπλώστρες. Ωραία η παραλία, πολύ ωραία. Ίσως η πιο ωραία του νησιού αλλά έχω δει κ πολύ καλύτερες σε άλλα νησιά που δε ζητάνε 12 ευρω για την ξαπλώστρα. Το απόγευμα πήραμε το πλοίο της επιστροφής αφού τσίμπησαμε κάτι γρήγορο στο λιμάνι. Σουβλάκια στο 'ψήνεσαι" πολυ νόστιμα σε φυσιολογικές τιμές. Αυτά λοιπόν!Η Κέα μου άρεσε. Θα ξανάπήγαινα άνετα κ θα την πρότεινα κ σε αλλους αν δεν υπήρχε αυτή η αισχροκερδια σε όλα. Κ το χειρότερο είναι ότι δεν αξίζουν αυτά που προσφέρουν αυτά τα χρήματα. Έχω πάει Σαντορίνη κ έχω μείνει σε δωμάτιο 100 ευρώ στην καλντερα κ δεν λυπήθηκα ούτε ένα ευρώ γιατί το άξιζε. Αυτή είναι η διαφορά! Ελπίζω να βάλουν μυαλό κάποια στιγμή!
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
ακόμα κ τώρα που η Ελλάδα περνάει μια τόσο δύσκολη φάση κ όλοι παρακαλάνε να έχουν κρατήσεις υπήρξαν Τζιωτες ιδιοκτήτες ενοικιάζομενων δωματιων που αρνήθηκαν να μας κλείσουν δωμάτιο για μια μέρα!!!!....θα ήταν ιδανικό αν δε προσπαθούσαν να σε ξεζουμισουν οικονομικά από όλες τις πλευρές. Το επιλέξαμε το νησί λόγω φθηνών ακτοπλοϊκών κ μας στοίχισε ο κούκος αηδόνι κ μάλιστα για χαμηλοτατης ποιότητας παροχές. Value for money μηδεν δηλαδή εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που θα αναφέρω παρακάτω.

Στο συγκεκριμένο νησί μπορεί όχι για μία αλλά και για δύο τρείς διανυκτερεύσεις να σου αρνηθούν γιατί τους φάνηκαν λίγες. Το έχουν αντιμετωπίσει και άλλα μέλη του φόρουμ και έχει ξαναγραφτεί εδώ. Επίσης το παραδέχονται και πολλοί ντόπιοι ότι δυστυχώς πολλοί "επαγγελματίες" τουρισμού στο νησί το έχουν παρακάνει με τις τιμές.

Το θέμα είναι ότι σε ένα σχετικά συμπαθητικό νησάκι που όμως δεν είναι Σαντορίνη , ούτε Μύκονος, πρέπει να έχεις συναίσθηση τι μπορείς να περιμένεις. Το ότι είναι κοντά στην Αθήνα δεν αρκεί για να πάει ο τουρίστας και η λογική ειδικά σε αυτή την περίοδο "καλύτερα άδειο, παρά για δυο μέρες" , οδηγεί συχνά σε άδειο δωμάτιο και τον τουρίστα σε άλλο νησί.

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
...Ας παραθέσω κι εγώ την εμπειριούλα μου από την ομορφούλα κ κοντινούλα Τζια...
... Ιούλιος 2012… διήμερο σε προσιτή (από το Λαύριο κ την εμβληματική Μακρόνησο), άκρως θελκτική (και ως τότε άγνωστη) Κυκλάδα… Ήδη γνωστές οι πλείονες αρνητικές εντυπώσεις των πρώην επισκεπτών (εν πολλοίς σωστές οι ως άνω) κ ήδη ανασταλτικοί παράγοντες για την λαχταριστή σύντομη απόδραση.. Τα προσωπικά οικονομικά στο ίδιο κακό χάλι με τώρα, ρευστό μετρημένο σταγόνα-σταγόνα για το πολυπόθητο πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό σε 1μιση μήνα από τότε..κούραση κ ατέρμονες ώρες καθημερινής δουλειάς απ το πρωί ως το βράδυ..δίψα για την κυκλαδίτικη την απόδραση.. ά σ β ε σ τ η! Χαραμίζεις 60 κ βάλε Ευρώπουλα για 1 βράδυ σε μια τρύπα (για μεταφορικό μέσο δικό μας ούτε λόγος να γίνεται) ή στερείσαι το εν λόγω νησάκι κ στρέφεσαι ίσως σε άλλους ήδη γνωστούς σου (αλλά πάντως όχι εξαιρετικά οικονομικότερους) προορισμούς προκειμένου να αποφύγεις την θιγείσα δυσανολογία ποιότητας-ποσότητας;;;;;; Τίποτα από τα 2 φίλτατοι! Περιπέτεια κ ξερό ψωμί!!! Πεζοπορίες, λίγο λεωφορειάκι (της κακιάς ώρας!), κοτόπιτες κ πρασόπιτες από τον τοπικό φούρνο του λιμανιού-Κορρησίας κι ακούσιο (ω ναι!) ωτοστόπ ως το μεσημεριανό (κ προσωρινά ερημικό) Βουρκάρι αφού το τελευταίο δρομολόγιο για Οτζιά πραγματοποιήθηκε σε μικρή μεσημβρινή ώρα κ το προαναφερθέν λεωφορειάκι μας προσπέρασε στα τυφλά τραμπαλίζοντας κ αγκομαχώντας… Τι κερδίσαμε;; …Μια άκρως ενδιαφέρουσα, βατή (κ σε ένα μεγάλο τμήμα σχετικά σκιερή) διαδρομή μικρής απόστασης.. ό,τι πρέπει για απογεματινή πεζοπορία.. οπωροφόρα κ λοιπά δενδρύλλια κι από τις 2 πλευρές του δρόμου για συντροφιά ….θάλασσα σκούρα μπλε στο βάθος, καρτερική,..α κ περί τα 3 ΕυρΑ ο καθείς…(ή 20 Ευρώ το μηχανάκι… διαλέχτε!) Ποιος είπε κάτι για ξερονήσι;;; Ίσα-ίσα!!! (Τι να πουν κι η Σέριφος, η Iος , η Ανάφη….) Ιδού για του λόγου το αληθές:

DSC01509.JPG


Οτζιάς το λοιπόν! Ούτε ξαπλώστρες.. ούτε «αμπρέλες» κ Ριάνες ούτε 2 περιουσίες κι άλλη μια!! Ψαθάρα… Δεντράρα…σκιάρα…..δροσάρα…κι άγιος ο Θεός! (άντε το πολύ κι 1 φρεντάκι απ το παρακείμενο μπιτσόμπαρο με τις αιθέριες κ νανουριστικές μελωδίες).. για μένα πάντως ο Οτζιάς είναι απλά μια συμπαθητική, ψιλοοικογενειακή παραλία με ευχάριστη ατμόσφαιρα κ όχι κάτι το εξαιρετικό (τα νερά ήτανε δυστυχώς κ λίγο ανακατεμένα εκείνη τη μέρα)…
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Η χώρα όμως… Αχχχ αυτή η Χώρα… ποιος την επισκέφτηκε κ είπε κάτι για ξερονήσι;; Όχι ΠΟΙΟΣ είπε ΚΑΤΙ για ΞΕΡΟΝΗΣΙ;;;;;;:mad: Ήθελα να ξέρω.:bleh:

DSC01519.JPG


Ιουλίδα ή «Ιουλιέτα» (των πνευμάτων, των χρωμάτων κ των αντιθέσεων);;; Ένα χωριό σχεδόν Πηλιωρείτικο στις άνυδρες Κυκλάδες… άψογη αρχιτεκτονική, δρομάκια που οδηγούσαν σε μικρούς λαβυρίνθους, σκαλάκια, στοές, κεραμοσκεπές (παρακαλώ!), σπιτάκια σχεδόν μετέωρα, βουκαμβίλιες παντού, ραχούλες, βουνοπλαγιές, θάλασσα στο βάθος ολοζώντανη, ηλιοβασίλεμα θάνατος ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ,,,,τι άλλο να ζητήσει κανείς;;;;

DSC01517.JPG

DSC01526.JPG


DSC01540.JPG




(ένα καφεδάκι στο μαγαζάκι με την απίστευτη θέα εκεί που τερματίζουν τα λεωφορεία ίσως;; --Δεν το δοκίμασα για να σας προτρέψω αλλά το σημείο με μάγεψε, δεν θα μπορούσα ωστόσο να πω το ίδιο κ για τα «τσιμπημένα» ταβερνάκια.. συμπαθητικά πάντως, κάποια «τυχερούλικα» με ντόπια, αυθεντικά προϊόντα στα πιάτα (π.χ ζαρζαβατικά)….1 καφεδάκι, 1 γεύμα κι 1 μπαράκι αξίζουν στην Ιουλίδα —δεν έχω κάτι συγκεκριμένο εδώ κατά νου ..εμείς το βράδυ είχαμε πετύχει τεράστια πολιτιστική γιορτή με παραδοσιακούς χορούς, γκάιντες κ πανηγύρια… παιδομάνι κ τουριστομάνι,.. χαμός!) Ααααα! Να μην ξεχάσω κ το «Λιόντα»!!!!!!!!!! ΕΞΑΙΣΙΟ γλυπτό-λιοντάρι, σπουδαίου αρχαιολογικού ενδιαφέροντος το οποίο θα συναντήσετε με λίγη πεζοπορία των 600 κ κάτι μέτρων …αξίζει να το καμαρώσετε (κ να το σκαρφαλώσετε!) κατά το δειλινό…ο dimosf έχει παραθέσει εξαιρετικές πληροφορίες στην καταπληκτική ιστοριούλα του εδώ! http://www.travelstories.gr/community/threads/Κέα-Του-Λιόντα-το-νησί.42372/
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Για μεταμεσονύχτια καλοκαιρινή τσάρκα προτείνω Βουρκάρι φυσικά! (πάρτε από Ιουλίδα το τελευταίο λεωφορείου που Ιούλιο έφευγε τότε περί τις 23:00)

Όμορφη περαντζάδα, ελαφρώς «αθηναϊκού» στιλ αλλά με κάποια ωραία μπαράκια με θέα θάλασσα κ σερβίρισμα βάφλας στις 1:00 π.μ. παρακαλώ! (τιμή φυσιολογικότατη, κακώς, ΚΑΚΙΣΤΑ δεν ενθυμούμαι όνομα..γιατί οι καλοί πρέπει να ανταμείβονται…)

Διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο;;; Είπαμε!! Το άλλο με τον Τοτό;; Ούτε καν σε σκηνές –αυτά είναι πολυτέλειες για λίγους! Ξενοδοχείον: «ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ!» όπως μου έγραφε κάποτε η lilli! Αραλίκι στην ψάθα κ Βουρκάρι bymoonlightκ bydaylight–τι πιο δωρεάν κ ρομαντικό;;; σε 2 ώρες ξημέρωνε άλλωστε!!

Μην παραλείψετε το διπλανό Γυαλισκάρι για πρωινό μπανάκι..στην πάνω πλευρά του βρίσκονται αμφιθεατρικά κτισμένα δωμάτια ενοικιαζόμενα με ωραία θέα για όποιον δύναται…έχει κ ένα ατμοσφαιρικό μπαράκι εκεί κοντά… (δεν γνωρίζω τιμούλες)…α κ ξεραϊλα εννοείται, ΠΟΛΛΗ ξεραϊλα κι εκεί!!:bleh::bleh:
DSC01561.JPG

Μην παραλείψετε κ τις Ποίσσες.. (Κατεβαίνει το λεωφορείο, με 7 Ευρώ πηγαινέλα το άτομα ΤΡΟΜΑΡΑ να του ρθει!!!) Έχει ΘΕΪΚΗ ηρεμία τα μεσημέρια, οινοπνευματί νερά ( σε μας κ λίγο κυματάκι δυστυχως), κοντινό κάμπινγκ, ταβερνεία αγνώστου τιμής κ προέλευσης (ευθύνες ου φέρουμε!!) κ πανέμορφο (λένε!) ηλιοβασίλεμα….
DSC01567.JPG

Τελευταία άφησα την Κορρησία…να φάτε σουβλάκι εκεί..να κάνετε τσάρκες… κ must, MUSTόμως το παραδοσιακό καφενείο-γλυκοπωλείο, νομίζω Κορρησσός λέγεται… φτιάχνει γρανίτα λεμόνι δικής τους παραγωγής (αξίας περί τα 3 κ κάτι Ευρώ ΜΟΝΟ!) , ρυζόγαλο μούρλια κ ό,τι άλλο ποθεί η ψυχούλα σου!!!:clap:
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (ή αλλιώς η προσωπική μου άποψη): Δεν φταίει το όμορφο (κ λίγα λέω) νησί αυτόκαθαυτό που οι ντόπιοι (ή όποιοι!!) εκμεταλλεύονται! Ούτε σκαφάτοι ούτοι χλιδάτοι!! Βρίσκουν κ τα κάνουν. Αυτό που απαιτείται είναι σωστή καταναλωτική συνείδηση … Καμιά ξαπλώστρα δεν αξίζει 12 Ευρώ, κανένα μηχανάκι 25 κ κανένα δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό κ χωρίς θέα 60 κ 70 Ευρώ!! Τι θα κάνω;; Μου έχει τύχει απλώς να ρωτώ τιμή κ να σηκώνομαι να φεύγω!!! Θα πάω να ξαπλώσω πιο πέρα που θα χει δεντράκι κ σκιά, θα κουβαλήσω ομπρέλα δική μου, στην τελική θα ΠΑΣΤΩΘΩ στο αντηλιακό, με γυαλιά κ καπελαδούρα αλλά ΔΕΝ θα στερηθώ τις ομορφιές του τόπου κ φυσικά ΔΕΝ θα κάνω τη χάρη στους φραγκοφονιάδες (που συχνά είναι κ παράνομοι αφού περιορίζουν την ελεύθερη χρήση του αιγιαλού κ όχι μόνο, αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη συζήτηση..) να ζητούν κάθε χρόνο τα ίδια (υπέρογκα ποσά) κ για χειρότερα (είδη/παροχές κτλ)..

Ευχαριστώ κι εγώ τη φίλη που παρέθεσε όσα παρέθεσε παραπάνω κι ελπίζω να γίνουν ένα καλό μάθημα για τους επόμενους όχι να αποφύγουν το νησί, αλλά να ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ καλύτερες παροχές από (τους λίγους έστω) επαγγελματίες που πραγματικά αξίζουν! Σε πολλά μέρη άλλωστε συμβαίνει αυτό. Κι εγώ έμεινα πάνω στην Καλντέρα με 85 Ευρώ κι ας ήταν ελλιπείς οι παροχές διότι η θέα σε τρέλαινε (= αποζημίωνε) ..αλλά δεν θα πάω να δώσω για μια τρύπα στη Φολέγανδρο φερειπείν τον Αύγουστο σχεδόν τα ίδια λεφτά! Θα το αφήσω ίσως για χαμηλή περίοδο που θα μπορώ να διαθέσω κ δεν θα κλαίω το 55άρι/βραδυ έχοντας θέα στο χείλος του γκρεμού με πισίνες κ πολυτέλειες… Γιατί τότε θα αξίζουν...τόσο όσο άξιζε κι εκείνο το "περιπετειώδες" διήμερο στην (ίσως) παρεξηγημένη κι αλησμόνητη Κέα...:):):)
 

Despoina.dr

Member
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΙΑΔΑ ΗΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΗΤΗ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (ή αλλιώς η προσωπική μου άποψη): Δεν φταίει το όμορφο (κ λίγα λέω) νησί αυτόκαθαυτό που οι ντόπιοι (ή όποιοι!!) εκμεταλλεύονται! Ούτε σκαφάτοι ούτοι χλιδάτοι!! Βρίσκουν κ τα κάνουν. Αυτό που απαιτείται είναι σωστή καταναλωτική συνείδηση … Καμιά ξαπλώστρα δεν αξίζει 12 Ευρώ, κανένα μηχανάκι 25 κ κανένα δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό κ χωρίς θέα 60 κ 70 Ευρώ!! Τι θα κάνω;; Μου έχει τύχει απλώς να ρωτώ τιμή κ να σηκώνομαι να φεύγω!!! Θα πάω να ξαπλώσω πιο πέρα που θα χει δεντράκι κ σκιά, θα κουβαλήσω ομπρέλα δική μου, στην τελική θα ΠΑΣΤΩΘΩ στο αντηλιακό, με γυαλιά κ καπελαδούρα αλλά ΔΕΝ θα στερηθώ τις ομορφιές του τόπου κ φυσικά ΔΕΝ θα κάνω τη χάρη στους φραγκοφονιάδες (που συχνά είναι κ παράνομοι αφού περιορίζουν την ελεύθερη χρήση του αιγιαλού κ όχι μόνο, αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη συζήτηση..) να ζητούν κάθε χρόνο τα ίδια (υπέρογκα ποσά) κ για χειρότερα (είδη/παροχές κτλ)..

Ευχαριστώ κι εγώ τη φίλη που παρέθεσε όσα παρέθεσε παραπάνω κι ελπίζω να γίνουν ένα καλό μάθημα για τους επόμενους όχι να αποφύγουν το νησί, αλλά να ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ καλύτερες παροχές από (τους λίγους έστω) επαγγελματίες που πραγματικά αξίζουν! Σε πολλά μέρη άλλωστε συμβαίνει αυτό. Κι εγώ έμεινα πάνω στην Καλντέρα με 85 Ευρώ κι ας ήταν ελλιπείς οι παροχές διότι η θέα σε τρέλαινε (= αποζημίωνε) ..αλλά δεν θα πάω να δώσω για μια τρύπα στη Φολέγανδρο φερειπείν τον Αύγουστο σχεδόν τα ίδια λεφτά! Θα το αφήσω ίσως για χαμηλή περίοδο που θα μπορώ να διαθέσω κ δεν θα κλαίω το 55άρι/βραδυ έχοντας θέα στο χείλος του γκρεμού με πισίνες κ πολυτέλειες… Γιατί τότε θα αξίζουν...τόσο όσο άξιζε κι εκείνο το "περιπετειώδες" διήμερο στην (ίσως) παρεξηγημένη κι αλησμόνητη Κέα...:):):)
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες απλά παίζει ρόλο το τι ζητάει ο καθένας από μια εκδρομή. Δηλ γιατί να μπω στη διαδικασία να μείνω στην παραλία,να μην νοικιάσω μηχανάκι κ να περιμένω πότε θα περάσει το κτελ(που παρεπιπτοντως Ιούνιο που πήγα δεν υπήρχε καν),να μην φάω σε ταβέρνα,να μην πάρω ξαπλώστρα όταν μπορώ να πάω ένα νησί πιο κάτω που θα τα έχω όλα αυτά κ σε φυσιολογικές τιμές?
Δεν κατηγορώ κάποιον που θέλει να περάσει έτσι τις διακοπές του.Ειναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι γουστάρει.Αλλα αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να μπει σε αυτή τη διαδικασία για να δώσει μάθημα σε κακούς επαγγελματίες ενός συμπαθητικου νησιού? Δόξα τον θεό η Ελλάδα έχει πολλά συμπαθητικά νησιά που μπορείς να πας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
)
Δεν φταίει το νησί που οι ντόπιοι (ή όποιοι!!) εκμεταλλεύονται!Βρίσκουν κ τα κάνουν. ... Θα πάω να ξαπλώσω πιο πέρα που θα χει δεντράκι κ σκιά, θα κουβαλήσω ομπρέλα δική μου, στην τελική θα ΠΑΣΤΩΘΩ στο αντηλιακό, με γυαλιά κ καπελαδούρα αλλά.....

να γίνουν ένα καλό μάθημα για τους επόμενους να ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ καλύτερες παροχές από (τους λίγους έστω) επαγγελματίες που πραγματικά αξίζουν!...

Ευχαριστούμε κι εσένα που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας, καθώς και τις ωραίες φωτό.

Επειδή όμως ισχύει και αυτό :

απλά παίζει ρόλο το τι ζητάει ο καθένας από μια εκδρομή. Δηλ γιατί να μπω στη διαδικασία να μείνω στην παραλία,να μην νοικιάσω μηχανάκι κ να περιμένω πότε θα περάσει το κτελ(που παρεπιπτοντως Ιούνιο που πήγα δεν υπήρχε καν),να μην φάω σε ταβέρνα,να μην πάρω ξαπλώστρα όταν μπορώ να πάω ένα νησί πιο κάτω που θα τα έχω όλα αυτά κ σε φυσιολογικές τιμές?
Αλλα αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να μπει σε αυτή τη διαδικασία για να δώσει μάθημα σε κακούς επαγγελματίες ενός συμπαθητικου νησιού? Δόξα τον θεό η Ελλάδα έχει πολλά συμπαθητικά νησιά που μπορείς να πας.

Θα συμφωνήσω με την Δέσποινα ότι κάποιος που δεν είναι διατεθειμένος να μην νοικιάσει μέσο μεταφοράς και να περιμένει τα -μάλλον όχι και τόσο βολικά- δρομολόγια του κτελ, που δεν θέλει να κοιμηθεί στρωματσάδα αλλά θέλει ένα δωμάτιο έστω με τις στοιχειώδεις ανέσεις, αξίζει να πάει στην Τζιά; Έχω δει αγανάκτηση τελευταία για τη συμπεριφορά των "επαγγελματιών" από ανθρώπους που είτε είχαν καταγωγή, είτε κάποια στιγμή αγόρασαν σπίτι εκεί, για το πως φέρονται.

Και επειδή όπως είπα και είπατε και εσείς πιο πάνω ούτε τη φοβερή θέα της καλντέρας θα βρεις στο νησί, ούτε όμως και τις σούπερ παροχές και τα φοβερά εστιατόρια της Μυκόνου(ας μην το ανοίξουμε κι αυτό το θέμα, αλλά πραγματικά έχει κάποιους απίστευτους επαγγελματίες το νησί σε ευγένεια, σε παροχές που προσφέρουν κλπ και με σκληρή δουλειά έχουν χτίσει αυτό που έχουν,μαζί φυσικά με όλα τα αρνητικά της Μυκόνου), γιατί να μην πάω πιο πέρα στη Σίφνο για παράδειγμα(που φτηνή δεν τη λες, αλλά δεν γίνεται και το κακό της Τζια), στην Αντίπαρο αν θέλω κάτι πιο εναλλακτικό ή σε τόσα άλλα νησιά.....

Δεν αναφέρομαι σε νησιά σε μεγαλύτερη απόσταση από Πειραιά στα Δωδεκάνησα ή στο Βόρειο Αιγαίο, τα οποία είναι επίσης διαμαντάκια και πραγματικά αξίζουν τις περισσότερες ώρες ταξιδιού για να τα απολαύσεις.....
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Κέα 2001-2002

Όλη μέρα στην ομορφότερη παραλία του νησιού, το Σπαθί (το οποίο τότε είχε μία ταβέρνα και 3-4 σπίτια!Ούτε ξαπλώστρες, ούτε ομπρέλες.) και τα βραδάκια τσάρκες στην πανέμορφη Ιουλίδα μέχρι το ξημέρωμα!

Έτσι θέλω να θυμάμαι την Κέα!
Πραγματικά στεναχωρήθηκα με τις εμπειρίες των παιδιών...
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Βασικά κατα τη γνώμη μου ότι νησάκι βρίσκεται κοντά στην Αθηνα μαστίζεται ως ένα βαθμό (άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο) από αυτό το (εν μέρει) "πρωτευουσιάνικο" χάλι των δυσανάλογα υψηλών τιμών:mad: κ της .."υψηλής" μύτης!! :haha:

Αντιθέτως, όσο απομακρυνόμαστε..τα πράγματα καλυτερεύουν (όχι πάντα, απλώς συνήθως).. κ κάποια στιγμή αγγίζουν το τέλειο (βλ. Ανάφη, Αμοργό, Αστυπάλαια)..Κατά τα προσωπικά γούστα του καθενός πάντα.. Ίσως είναι άδικο να φορτώνεται η Τζια τον χαρακτηρισμό του "προς αποφυγην" νησιού όταν κ η Άνδρος είναι πανάκριβη, κ στη Σέριφο που επισκέφτηκα πέρσι δεν έμεινα ικανοποιημένη με το φαι κ τις τιμές (μου άρεσε πολύ σαν νησάκι πάντως για τη Χώρα του, τις παραλίες του, τη διασκέδαση κ τη χαλαρότητά του!) κ στο Αγκίστρι κάποτε δίναν κ παίρναν τα 200άρια (!!) για 1 βράδυ :shock:, κ οι ταβέρνες του Αγκιστρίου που δοκίμασα ήταν πολύ χειρότερες κ ακριβότερες της Κέας (ότι κ να δοκίμασα στο Αγκίστρι ήταν δυστυχώς χάλια κ κατεψυγμένο, ωστόσο αξιζε το νησί συνολικά για τα φοβερά του χρώματα, τα νερά κ τη βλάστηση).. κ για τη Σίφνο (που ίσως επισκεφτώ σύντομα) άκουσα πως είναι ακριβά κ...κ....κ...... Τουλάχιστον η Τζια έχει το πλεονέκτημα ότι βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από Αθήνα οπότε κ να μην βρεις κάτι να νοικιάσεις επί τούτου (που ΔΕΝ παίζει εδώ που τα λέμε..το αποκλείω... τα παιδιά παραπάνω εξ άλλου ανέφεραν κάποιες αξιοπρεπέστατες επιλογές με 40-50 Ευρώ το βράδυ που είναι οκ για 1 διανυκτέρευση) ναι, μπορείς να ξενυχτίσεις χορεύοντας στο Βουρκάρι ή να πλαγιάσεις στρωματσάδα με τον καλό σου κ να περάσεις πολύ καλύτερα απότι στο ακριβότερο 5άστερο ενδεχομένως…..:rolleyes:Στη Φολέγανδρο τι να πω, που 6 χρόνια τώρα λέω να πάω κ δεν μου κάθεται λόγω ακρίβειας δωματίων κ εκεί ΔΕΝ υπάρχουν κι επιλογές:mad: κ ΔΕΝ γίνεται κ να κοιμηθείς στρωματσάδα:mad::mad: (ούτε στο χάλια κάμπινγκ που πολλάκις έχει θιγεί εδώ) αν θες να περάσεις 4-5 βράδια Ιούλιο/Αυγουστο...

Σαφώς δεν προτρέπω όποιον πάει στη Τζια να κοιμηθεί ντε κ σώνει στρωματσάδα (αλοίμονο αν γινόταν κανόνας αυτό ….κι εγώ άλλωστε 1 φορά το αποπειράθηκα..), ούτε να μη φάει σε ταβέρνα… (κι εγώ άλλωστε έφαγα σενα ταβερνάκι στην Ιουλίδα απλώς δεν θυμάμαι όνομα..με πολύ κόσμο πάντως κ νορμαλ προς τσιμπημένη τιμούλα -γύρω στα 30-35 Ευρώ τα 2 άτομα-..ήταν αυτή που έγραψα με τα ντόπια ζαρζαβατικά)… ούτε να πάει χωρίς μέσο δικό του απαραίτητα (αν κ το νησί προσφέρεται για ωραίους περιπάτους κ έχει πολλές κρυμμένες ομορφιές). Επίσης μπορεί να μεταφέρει κανείς το αμάξι του ή μηχανη αν μείνει πάνω από 1-2 μέρες κ κρίνει ότι τον συμφέρει καλύτερα...κι εδώ που τα λέμε με δικό σου ή νοικιασμένο μέσο είναι ΚΡΙΜΑ να μην εξερευνήσεις όλο το νησί (το μεγάλο μου παράπονο είναι ότι ποτέ δεν κατόρθωσα να έχω δικό μου μέσο σε διακοπές κι ετσι μου διέφευγαν κάποια μικροπραγματάκια…..παντού όμως γύριζα αρκετά) κι από αυτή την εξερεύνηση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην βρεις κάτι αξιόλογο…είτε παραλία…είτε χωριουδάκι..είτε αξιοθέατο…ειδικά στη Τζιά. Όρεξη να χει κανείς!!!

Τώρα Alma μου, γι’ ατό που λες, αν δλδ αξίζει η Τζιά, για μένα ΝΑΙ, ΑΞΙΖΕΙ! Παρά τις όποιες κακοτοπιές κ τους ηλίθιους «επαγγελματίες» που παντού υπάρχουν εξ άλλου. Γιατί αξίζει; Για το συνδυασμό Κυκλαδονησιού κ πρασίνου…για την πανέμορφη κ διαφορετική κυκλαδίτικη Χώρα.. για 2-3 (κ ενδεχομένως πολύ περισσότερες πιο απομακρυσμένες) ενδιαφέρουσες παραλίες… για τα φοβερά της ηλιοβασιλέματα… για τη μεταμεσονύχτια βόλτα στο Βουρκάρι…… για το καφενεδάκι της Κορρησίας κ αυτό της Χώρας με τη φοβερή θέα…για την αξιόλογη (έχω δει κ ακούσει) ενδοχώρα της…κ για το «Λιόντα» –το φοβερό κατά τη γνώμη μου μνημείο ( σε παραπέμπω για τα περαιτέρω στη ιστορία του dimosf) … βεβαίως κ το τι αξίζει για τον καθένα είναι υποκειμενικό…για μένα ως πούμε η κατά τα λοιπα΄άκρως συμπαθητική Αντίπαρος που αναφέρθηκε δεν είναι ωραιότερη της Τζια (αν κ επίσης ακριβούλα σε ορισμένα της κ εξίσου δεν προσφέρεται για πάνω από 2-3 μέρες…)..αλλά είπαμε..ΓΟΥΣΤΑ! Στην τελική, σε αυτό που είπε η Δέσποινα έχει δίκιο: Δεν υπάρχει λόγος να πάω κάπου που δεν με συγκινεί απλώς κ μόνο για να«μπω» στο μάτι των δύστροπων αγυρτών του νησιού…αν όμως με ΕΧΕΙ συγκινήσει κάτι κ θέλω να το δω από κοντά, τότε ναι θα πάω κάποια στιγμή κ κανείς αγιογδύτης δεν θα μου το στερήσει… ποια είναι η καλύτερη ανταμοιβή του αγιογδύτη εξ ΄αλλου;; Να πάω 1 Σ/Κ να τον πληρώσω κ μετά να μην ξαναπατήσω (όπως κάναν χιλιάδες άλλοι δλδ από τους οποίους στο παρελθόν τα ‘κονόμησε κ εξακολουθεί γιατί κ πολλοί άλλοι παραμένουν «κορόιδα»);; Ή να σηκωθώ να φύγω κ να κάτσω στον διπλανό του (παντού υπάρχουν τίμιοι άνθρωποι) που κάνει ευσυνείδητα τη δουλειά του κ προσφέρει αξιόλογες υπηρεσίες;; Με τη β επιλογή θεωρώ ότι ο αγιογδύτης έχει περισσότερες ελπίδες να βελτιώσει τις υπηρεσίες του μελλοντικά γιατί θα βλέπει ότι δεν πατά άνθρωπος εκεί αλλά λίγο παρακάτω γίνεται ΧΑΜΟΣ (έστω κι αν ο χαμός γίνεται για τη σκιά ενός δέντρου φερειπείν:xalara:), ε τότε ναι, ίσως του πέσει η.. «μαγκιά» του…Κ μη μου πείτε ότι κ σε πολλά άλλα μέρη δεν συμβαίνει το απαράδεκτο κ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να υφίσταται χρέωση ξαπλώστρας στα 8++ Ευρώ… απλά φταίμε εμείς που τα ανεχόμαστε κ στηρίζουμε την παρανομία (διότι κανονικά μόνο το προϊόν, π.χ. καφέ, θα έπρεπε να πληρώνουμε καθήμενοι κ λιαζόμενοι σε ξαπλώστρες κι ομπρέλες ΠΑΡΑΛΙΑΣ … νομικά «καρατσεκαρισμένο»;))…
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
κ στο Αγκίστρι κάποτε δίναν κ παίρναν τα 200άρια (!!) για 1 βράδυ :shock:....κ για τη Σίφνο (που ίσως επισκεφτώ σύντομα) άκουσα πως είναι ακριβά
άκρως συμπαθητική Αντίπαρος .....επίσης ακριβούλα σε ορισμένα της

Αν στο Αγκίστρι ήταν κάποτε αυτή η συμπεριφορά αυτό λέμε τόση ώρα ότι στη Τζιά συνεχίζει παρά την εποχή στην οποία βρισκόμαστε. Η Σίφνος ναι δεν είναι φτηνή αλλά δεν έχει τόσο κακή σχέση ποιότητας- τιμής ούτε φυσικά έχω συναντήσει εκεί, το κακό να μην σου κλείνουν δωμάτιο π.χ. για δυο-τρεις διανυκτερεύσεις και να προτιμούν να το έχουν κενό.

Για την Αντίπαρο επίσης θα έλεγα πως έχει καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής. Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου ότι η Τζια είναι ένα συμπαθητικό νησάκι, απλώς επειδή είναι μόνο αυτό, δεν μπορεί να έχει τιμές Σαντορίνης γιατί δεν έχει τη θέα και την ομορφιά της, ούτε τιμές Μυκόνου γιατί δεν έχει τις τρομερές παροχές που μπορείς να βρεις σε εκεί εστιατόρια και ξενοδοχεία.

Κατά τ'άλλα εννοείται πως μπορείς να κοιμηθείς στα αστέρια,να μην νοικιάσεις μέσο μεταφοράς κλπ, αλλά όπως είπαν και τόσοι πιο πάνω αν δεν σου ταιριάζει αυτός ο τύπος διακοπών, τότε υπάρχουν και άλλα νησιά εξίσου ή πολύ πιο όμορφα και με καλύτερες παροχές για να πας.

Εύχομαι να βάλουν μυαλό όσοι έχουν επιχειρήσεις στο νησί. Εξάλλου προς όφελος τους θα είναι νομίζω. Έχω επισκεφτεί πολλές δεκάδες ελληνικά νησιά και πραγματικά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, σε ομορφιά, παροχές κτλ....ας το σκεφτούν.
Άλλωστε δεν μιλάμε για ένα νησί που μπορεί να ζήσει μόνο από ξένους τουρίστες, όπως άλλα. Η Τζιά έχει ανάγκη τον τουρισμό της Ελλάδας, οπότε οι τιμές της είναι δυσανάλογες ακόμα περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom