κράτηση μέσω πιστωτικής

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Καλήμερα παιδιά.Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.Τα δωμάτια που κλείνεις μέσω πιστωτικής σε διάφορα site ( booking, hotels και άλλα site) τα χρήματα θα τραβηχτούν αμέσως?δηλαδή είναι σαν να πλήρωσες το δωμάτιο ή είναι σαν εγγύηση και μέτα πληρώνεις στο ξενοδοχείο όταν πας και τα λεφτά που σε κράτησαν ξαναμπαίνουν στη κάρτα σίγουρα?δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας.Δεν έτυχε ποτέ να κλείσω έτσι δωμάτιο.Απλά βλέπω οτι μεσα απο το internet βρίσκεις καλές τιμές, κλείνεις δωμάτια και είσαι ήσυχος.Θέλω να κλείσω μέσω πιστωτικής κάποιου φίλου.Τα χρήματα θα αφαιρεθούν απο την κάρτα του αν κάνω κάποια κράτηση και το δωμάτιο ειναι πληρωμένο απο την κάρτα?Ευχαριστώ :D
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλήμερα παιδιά.Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.Τα δωμάτια που κλείνεις μέσω πιστωτικής σε διάφορα site ( booking, hotels και άλλα site) τα χρήματα θα τραβηχτούν αμέσως?δηλαδή είναι σαν να πλήρωσες το δωμάτιο ή είναι σαν εγγύηση και μέτα πληρώνεις στο ξενοδοχείο όταν πας και τα λεφτά που σε κράτησαν ξαναμπαίνουν στη κάρτα σίγουρα?δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας.Δεν έτυχε ποτέ να κλείσω έτσι δωμάτιο.Απλά βλέπω οτι μεσα απο το internet βρίσκεις καλές τιμές, κλείνεις δωμάτια και είσαι ήσυχος.Θέλω να κλείσω μέσω πιστωτικής κάποιου φίλου.Τα χρήματα θα αφαιρεθούν απο την κάρτα του αν κάνω κάποια κράτηση και το δωμάτιο ειναι πληρωμένο απο την κάρτα?Ευχαριστώ :D
To booking όπως και τα περισσότερα sites θέλουν την κάρτα σαν εγγύηση , η εξόφληση γίνεται με την αναχώρηση σου από το ξενοδοχείο με μετρητά η και κάρτα όπως επιλέξεις εσυ τότε.Σε κάποιες περιπτώσεις όμως οι οποιες τις περισσότερες φορές χαρακτηρίζονται early bookings τα χρήματα κρατούνται από την κάρτα .Προπληρώνεις δηλαδή.Σε αυτές τις περιπτώσεις αναφέρεται ρητά οτι το ποσό της κράτησης είναι non refundable δηλαδή μη επιστρέψιμη χρέωση σε περίπτωση ακύρωσης.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
"Η Booking.com δεν χρεώνει ποτέ την πιστωτική σας κάρτα. Η εξόφληση της κράτησης πραγματοποιείται στο ξενοδοχείο. Τα ξενοδοχεία μπορεί να ζητήσουν προπληρωμή ή προκαταβολή. Σε αυτή την περίπ τωση θα αναφέρεται ευκρινώς στον ιστοχώρο. Η περίπτωση πληρωμής εκ των προτέρων θα αναφέρεται ξεκάθαρα στην ιστοσελίδα όπως αναφέρεται παρακάτω

Προκαταβολή
  • Θα χρεωθεί ολόκληρο το ποσό την ημέρα κράτησης και δεν επιστρέφεται.
πολιτικη ακυρωσης
  • Παρακαλούμε, σημειώστε ότι για ακυρώσεις, αλλαγές ή "μη εμφάνιση", θα χρεωθείτε με το συνολικό ποσό της κράτησης
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
άν δεν παώ θα κρατηθεί το ποσό απο την πιστωτική.αν πάω κανονικά και πληρώσω εκεί σε μετρητά μετά δεν υπάχει περίπτωση να αφαιρεθούν και απο τιην πιστωτι΄κ χρήματα?είσαι εξασφαλισμένος σε αυτο το θέμα?π.χ κλείνω δωμάτιο 90 ευρώ.πάω κανονικά την ημέρα που φεύγω πληρώνω 90 ευρώ μετρητής.δεν υπάρχει περίπτωση την επόμενη μέρα να κρατήθουν και 90 ευρώ απο την κάρτα δηλαδή οτι και καλά δεν πήγα.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εγω όσες φορές έχω κλείσει δεν έχει συμβεί ποτέ και πιστεψέ με έχω κλείσει πάρα πολλές φορές.Τα γνωστά site π.χ booking, hotels κτλ είναι πολυ αξιόπιστα.Εξ άλλου το ξενοδοχείο σου κόβει απόδειξη έτσι είσαι 100% καλυμένος .
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
εσυ που ξέρεις ρε φίλε.προπληρωμένη πιστωτική δέχοντε για κράτηση ή μόνο κανονική πιστωτική?για να πλήρωσεις την ημέρα που φεύγεις απο το ξενοδοχείο προφανώς θα την δέχοντε.αλλά δεν ξέρω αν την δέχοντε για κράτηση μέσα απο το internet.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Για προπληρωμένη δεν ξέρω αλλά λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
 

traveldreamer

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
εσυ που ξέρεις ρε φίλε.προπληρωμένη πιστωτική δέχοντε για κράτηση ή μόνο κανονική πιστωτική?για να πλήρωσεις την ημέρα που φεύγεις απο το ξενοδοχείο προφανώς θα την δέχοντε.αλλά δεν ξέρω αν την δέχοντε για κράτηση μέσα απο το internet.
Δέχονται προπληρωμένη πιστωτική για κράτηση και μπορείς μετά να πληρώσεις φεύγοντας από το ξενοδοχείο με όποιον τρόπο θέλεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω κλεισει παρα πολλα μεσω πιστωτικες...ξενοδοχεια, αεροπορικα, ως κ ολοκληρο ταξιδι μεσω γερμανικου πρακτορειου για Μεξικο....1998 ?

ποτε δεν ειχα προβλημα...
γενικα τα πιο πολλα site ειναι αξιοπιστα...
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Σίγουρα φίλε ισχύει αυτο που λες με την προπληρωμένη?το έχεις κάνει?το ρωτάω επειδή με την προπληρωμένη αν θες βγάζεις τα λεφτά που έχεις περασμένα στην κάρτα όποτε θέλεις.Αρα αν κάνει κάποιος μια κράτηση και δεν πάει μπορεί να βγάλει τα λεφτά απο την κάρτα και έτσι να μην του πάρουν τα λεφτά για την ακύρωση.Γι αυτό ρωτάω κατά πόσο δέχοντε να κάνεις κράτηση μέσω προπληρωμένης επειδή δεν είναι εξασφαίσμένοι αυτοί.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μην κάνετε κουτοπονηριές γιατί το ξέρουν αυτό το ρίσκο, αλλά προς το παρόν δείχνουν ανεκτικότητα. Αν παραγίνει όμως το πράγμα, δε θα τις εγκρίνουν στην πορεία.

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάς ότι είναι στην ευχέρεια του ξενοδοχείου να έχει το δικαίωμα να τσεκάρει ότι υπάρχει το ποσό και να το δεσμεύσει προσωρινά...ακόμη και στην προπληρωμένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom