κρητη με παιδια

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εχουμε ήδη κανονισμένη την διαμονή στους Αγίους Αποστόλους.
Ίσως είναι προτιμότερο να κατεβούμε Σούγια.Τι νομίζεις?
Ποια είναι η καλύτερη διαδρομή για να παμε Σούγια? Πόσο διαρκεί η διαδρομή?
Να ξέρεις ότι οι παραλίες των Αγ. Αποστόλων είναι οι καλύτερες στα Χανιά.
Τζάμπα σκιά, ντους, καμπίνες, παιδική χαρά, άλσος κλπ.
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
XANIA

Να ξέρεις ότι οι παραλίες των Αγ. Αποστόλων είναι οι καλύτερες στα Χανιά.
Τζάμπα σκιά, ντους, καμπίνες, παιδική χαρά, άλσος κλπ.
Εχω κλείσει διαμονή στο ξενοδοχείο Υάκινθος εαν το γνωρίζεις.Εκανα αρκετή μελέτη πριν να αποφασίσω. Cretanbeaches.com , Tripadvisor κλπ.
Θέλουμε να είναι σχετικά ήσυχα,με ωραία θάλασσα χωρίς κύματα και ζεστή για την μικρή.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εχω κλείσει διαμονή στο ξενοδοχείο Υάκινθος εαν το γνωρίζεις.Εκανα αρκετή μελέτη πριν να αποφασίσω. Cretanbeaches.com , Tripadvisor κλπ.
Θέλουμε να είναι σχετικά ήσυχα,με ωραία θάλασσα χωρίς κύματα και ζεστή για την μικρή.
Το ξέρω, φυσικά δεν υπήρξα πελάτης του για να σου πω λεπτομέρειες.
Είναι στο πιο κεντρικό σημείο. Αν στη μεγάλη παραλία θάχει κύμα, στις μικρότερες διπλανές (ανατολικά) θάναι καλύτερα.
όλες είναι κατάληλες για παιδιά
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ρε παιδιά Σούγια εγώ που είχα πάει περισυ όντας έγκυος νομίζω οτι δεν είναι και η τέλεια παραλία για παιδάκι!Έχει βότσαλο παγωμένα νερά και ολίγον ταλαιπωρία η διαδρομή.Λέω τώρα εγώ....όσο για τους Αγίους Αποστόλους ότι πει ο Αντώνης είναι εγκυημένο!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ρε παιδιά Σούγια εγώ που είχα πάει περισυ όντας έγκυος νομίζω οτι δεν είναι και η τέλεια παραλία για παιδάκι!Έχει βότσαλο παγωμένα νερά και ολίγον ταλαιπωρία η διαδρομή.Λέω τώρα εγώ....όσο για τους Αγίους Αποστόλους ότι πει ο Αντώνης είναι εγκυημένο!!!
Συμφωνω μαζι σου

Είσαστε εγκυκλοπαίδεια!
H πρόσβαση στην παραλία στο Λουτρό είναι έυκολη με αυτοκίνητο?
Πόση ώρα χρειάζεται απο τα Χανιά?
Ποιά είναι η διαδρομή απο τα Χανιά? Απο ποια χωριά θα περάσουμε?
Θα υπολογισεις γυρω στη μια ωρα, προς το νοτιο τμημα του νομου στα συνορα με Ρεθυμνο ,ο δρομος εχει στροφες αλλα αξιζει θα δεις το Ασκύφου, την Ίμπρο και το φαραγγι της
Κατεβαινεις Χωρα Σφακιων κανεις μια βολτα να παρεις μια γευση και γυρω στις 10 φευγει το καραβι για Λουτρο, η διαδρομη ειναι γυρω στι μιση ωρα
Μπορεις να παρεις και θαλασσιο ταξι θα πας σε 10 λεπτα
Αυτοκινητα εκει και τροχοφορα απαγορευονται, θα το αφησεις στο παρκινκ στα Σφακια εξ αλλου μια παραλια ειναι
Αν θυμαμαι καλα επιστροφη εχει στις 5 και στις 7
Σου εχω δωσει φωτογραφιες απο το Λουτρο στο ποστ με τις παραλιες, και τηλ λιμεναρχιου να δεις τα ακριβη δρομολογια
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ρε παιδιά Σούγια εγώ που είχα πάει περισυ όντας έγκυος νομίζω οτι δεν είναι και η τέλεια παραλία για παιδάκι!Έχει βότσαλο παγωμένα νερά και ολίγον ταλαιπωρία η διαδρομή.Λέω τώρα εγώ....όσο για τους Αγίους Αποστόλους ότι πει ο Αντώνης είναι εγκυημένο!!!
Θα τόλεγα κι εγώ Μαρία. νάχεις παιδί και να φεύγεις από Αγ. Αποστόλους να ψάχνεις παραλίες στα απότομα νερά του νότου;;;;;!!!!
κάνε μια βόλτα εσωτερικά να δεις τον νομό με την ηρεμία σου,
εξ άλλου ο φίλος είναι Κύπριος και δεν θάχει τόσο ανάγκη τη θάλασσα
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Για θάλασσα εκτός απο Αγίους Αποστόλους που θα μένουμε , θα παμε Φαλάσαρνα (ελπίζω να μην εχει αέρα ) και Ελαφονήσι.Ετσι είμαστε πλήρως καλυμμένοι απο άποψη θάλασσας.Για το Βοτανικό Πάρκο δεν ξέρω κατα ποσον θα είναι υποφερτή η ζέστη ( εδώ έχουμε 40 βαθμούς! ).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Για θάλασσα εκτός απο Αγίους Αποστόλους που θα μένουμε , θα παμε Φαλάσαρνα (ελπίζω να μην εχει αέρα ) και Ελαφονήσι.Ετσι είμαστε πλήρως καλυμμένοι απο άποψη θάλασσας.Για το Βοτανικό Πάρκο δεν ξέρω κατα ποσον θα είναι υποφερτή η ζέστη ( εδώ έχουμε 40 βαθμούς! ).
Προς το παρον δεν εχουμε νιωσει ακομα τη ζεστη, το meteo μας δινει μεχρι το Σαββατο ανωτερη θερμοκρασια 25 βαθμους
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Θα έρθουμε στην Κρήτη με RYANAIR.Η κορούλα μας 3 ετών δικαιούται μια βαλίτσα μεχρι 10 κιλά.Μήπως γνωρίζεις κάποιος κατα ποσον δικαιούται και ένα μπαστουνάκι ( push chair )? Απο οτι έχω διαβάσει κατα 90%-95% ειναι οκ.
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ

Αυτά εδώ δω τάχεις διαβάσει;;;

1)=για Ελαφονήσι
2)=για Φραγκοκάστελο
τελικά όλα γραμμένα είναι. δεν ξαναδίνω ίδιες ινφος....

Οσον αφορά την διαδρομή μέχρι το Ελαφονήσι:

Καλουδιανά - Ποταμίδα - Βουλγάρω - Τοπόλια - Βλατός - Μηλιά.Μεχρι εδώ ειναι εντάξει?
Μετα την Μηλιά ποια είναι η διαδρομή?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αυτά εδώ δω τάχεις διαβάσει;;;

1)=για Ελαφονήσι
2)=για Φραγκοκάστελο
τελικά όλα γραμμένα είναι. δεν ξαναδίνω ίδιες ινφος....

Οσον αφορά την διαδρομή μέχρι το Ελαφονήσι:

Καλουδιανά - Ποταμίδα - Βουλγάρω - Τοπόλια - Βλατός - Μηλιά.Μεχρι εδώ ειναι εντάξει?
Μετα την Μηλιά ποια είναι η διαδρομή?
1.-Σου αναλύω την πορεία: Μπες στον εθνικό αμέσως να κερδίσεις χρόνο. Πριν τη Κίσσαμο θα στρίψεις αριστερά (πινακίδα προς ελαφονήσι) για Καλουδιανά, στα Τοπόλια θα αγοράσετε από το φούρνο παξιμάδι μαλακό με κανέλα!!!, φαράγι Τοπόλιων, μόλις το περάσεις δεξιά έχει μια σπηλιά, αν έχεις χρόνο ανεβαίνεις. Μηλιά, μετά για Έλος, (ταβέρνες
νερά καταράκτες), Χρυσοσκαλίτισα-Ελαφονήσι(
μπάνιο απέναντι στο νησί όπου θα πάτε με τα πόδια), φαγητό στην τελευταία ταβέρνα πριν τη παραλία και δοκιμάσετε σφακιανό μπουρέκι).

και να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου από όλο το ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.195
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom