ΗΠΑ λαπτοπ σε ταξιδι αμερική

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
καλημέρα!
ειναι καλυτερα να κουβαλαμε το λαπτοπ στο χερι ή να το χωσουμε στη βαλίτσα για ταξιδι στην αμερική? ( λογω κανονισμων ασφαλειας)
πρεπει να το δηλωσουμε στο τελωνειο εδω?
ευχαριστώ!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Σιγουρα θα σου ζητησουν να το ενεργοποιησεις για να δουν αν πραγματι ειναι λαπτοπ και οχι ενα κουτι γεματο εκρηκτικα! Αν δεν ειναι φορτισμενη η μπαταρια θα ψαξουν να βρουν πριζα να το βαλεις.

Πιθανοτατα θα περασει απο σκανερ η βαλιστα σου, οποτε μπορει να σου ζητησουν να την ανοιξεις και να κανεις τα παραπανω.

Σαφως και πρεπει να το δηλωσεις στο τελωνειο εκτος και αν εχεις αρκετα χρηματα και θελεις να βοηθησεις το Ελληνικο κρατος ξαναπληρωνοντας δασμο εισαγωγής.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πως γίνεται η διαδικασία αυτή στο τελωνείο? πρέπει να δηλώσουμε Laptop, φωτογραφικές μηχανές κτλ?
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
οποτε ισως ειναι πιο βολικο να το εχουμε μαζι , φορτισμενο με τα καλωδια του κλπ ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πως γίνεται η διαδικασία αυτή στο τελωνείο? πρέπει να δηλώσουμε Laptop, φωτογραφικές μηχανές κτλ?
Πας στο τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος (δίπλα στους ελέγχους διαβατηρίων, όπως πας για τα gates A του αεροδρομίου), και λες ότι θες να σου δώσουν μια απόδειξη εξαγωγής. Κανονικά από κει περνάς μόνο αν πετάς απευθείας, αν πετάς με ανταπόκριση θα πρέπει να πας εκεί επί τούτου. Ανάλογα με τον υπάλληλο που θα πέσεις (έχω πέσει και στον πιο εξυπηρετικό και στον πιο δυσκοίλιο), θα ξεμπερδέψεις μετά από μερικά λεπτά, έχοντας ένα χαρτάκι με τα serial numbers των συσκευών που τους δείχνεις.

Από ηλεκτρονικά, πρέπει να δηλώσεις στον υπάλληλο:
- Laptop(s)
- Φωτογραφικές και φακούς (DSLR μόνο)
- άλλες ακριβές/επαγγελματικές συσκευές

καθώς και οτιδήποτε άλλο αντικείμενο αξίας (π.χ. κοσμήματα) έχεις μαζί σου.

Την απόδειξη αυτή μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και σε επόμενα ταξίδια.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πας στο τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος (δίπλα στους ελέγχους διαβατηρίων, όπως πας για τα gates A του αεροδρομίου), και λες ότι θες να σου δώσουν μια απόδειξη εξαγωγής. Κανονικά από κει περνάς μόνο αν πετάς απευθείας, αν πετάς με ανταπόκριση θα πρέπει να πας εκεί επί τούτου. Ανάλογα με τον υπάλληλο που θα πέσεις (έχω πέσει και στον πιο εξυπηρετικό και στον πιο δυσκοίλιο), θα ξεμπερδέψεις μετά από μερικά λεπτά, έχοντας ένα χαρτάκι με τα serial numbers των συσκευών που τους δείχνεις.

Από ηλεκτρονικά, πρέπει να δηλώσεις στον υπάλληλο:
- Laptop(s)
- Φωτογραφικές και φακούς (DSLR μόνο)
- άλλες ακριβές/επαγγελματικές συσκευές

καθώς και οτιδήποτε άλλο αντικείμενο αξίας (π.χ. κοσμήματα) έχεις μαζί σου.

Την απόδειξη αυτή μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και σε επόμενα ταξίδια.

αυτό το κάνεις για να μην έχεις θέμα στην επιστροφή σε περίπτωση που σε ελέγξουν φαντάζομαι..εγώ δεν πάω απευθείας, πάω μέσω Λονδίνου οπότε ο τυχόν έλεγχος θα γίνει εκεί στην επιστροφή, το χαρτί από το Ελληνικό τελωνείο με καλύπτει σε αυτή τη περίπτωση?
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Βρε παιδιά εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που πέταξα για Φιλαδέλφεια δεν έγινε τίποτα από τα παραπάνω. Ούτε το δηλώσαμε, ούτε τίποτα. Απλά η συνταξιδιώτισσά μου το είχε στην χειραποσκευή της, το έβγαλε, το έβαλε σε ένα πανεράκι από αυτά του ελέγχου με σκάνερ, το περάσανε το ανοίξανε πατήσανε τα κουμπιά και τέλος. Ούτε καν το ανοίξανε. Στην επιστροφή πιο ενδελεχώς το κοιτάξανε στη Γερμανία, όπου κάναμε stop-over, αλλά μη φανταστείτε τίποτα. Απλά το ακουμπήσανε σε ένα μηχάνημα σα φωτοτυπικό που λογικά ήταν σκάνερ, το είδανε και μας το επέστρεψαν. Αυτό ήταν όλο. Και με τους άλλους ταξιδιώτες τα ίδια ακριβώς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αυτό το κάνεις για να μην έχεις θέμα στην επιστροφή σε περίπτωση που σε ελέγξουν φαντάζομαι..εγώ δεν πάω απευθείας, πάω μέσω Λονδίνου οπότε ο τυχόν έλεγχος θα γίνει εκεί στην επιστροφή, το χαρτί από το Ελληνικό τελωνείο με καλύπτει σε αυτή τη περίπτωση?
Θεωρητικά θα γίνει ο έλεγχος στο Λονδίνο για ότι έχεις πάνω σου, και στην Αθήνα για ότι έχεις στην αποσκευή (εφόσον οι βαλίτσες θα έρθουν απευθείας). Αλλά αν ο υπάλληλος στο Αγγλικό τελωνείο δεν καταλαβαίνει Ελληνικά (στα οποία είναι το χαρτί), υπάρχει το θεωρητικό ενδεχόμενο να ταλαιπωρηθείς για τα είδη που θα έχεις στη χειραποσκευή. Από την άλλη, ότι έχεις στην αποσκευή, θα έρθει απευθείας στην Αθήνα, οπότε και να θέλει ο Βρετανός τελωνειακός δε μπορεί να κάνει τίποτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε παιδιά εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που πέταξα για Φιλαδέλφεια δεν έγινε τίποτα από τα παραπάνω. Ούτε το δηλώσαμε, ούτε τίποτα. Απλά η συνταξιδιώτισσά μου το είχε στην χειραποσκευή της, το έβγαλε, το έβαλε σε ένα πανεράκι από αυτά του ελέγχου με σκάνερ, το περάσανε το ανοίξανε πατήσανε τα κουμπιά και τέλος. Ούτε καν το ανοίξανε. Στην επιστροφή πιο ενδελεχώς το κοιτάξανε στη Γερμανία, όπου κάναμε stop-over, αλλά μη φανταστείτε τίποτα. Απλά το ακουμπήσανε σε ένα μηχάνημα σα φωτοτυπικό που λογικά ήταν σκάνερ, το είδανε και μας το επέστρεψαν. Αυτό ήταν όλο. Και με τους άλλους ταξιδιώτες τα ίδια ακριβώς.
Μην τα μπερδεύουμε, άλλο ο τελωνειακός έλεγχος, άλλο ο έλεγχος ασφαλείας. Τελωνειακό έλεγχο είσαστε τυχεροί που δεν περάσατε...
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
οπότε να παρω ενα φακο 55-200mm που θελω απο το B & H ή θα τον πληρωσω χρυσό στο τελωνειο?
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ σε όλα τα ταξίδια που έχω πάει πάντα κουβαλάω και laptop σαν χειραποσκευή. Δεν το έχω δηλώσει ποτέ σε τελωνείο και δεν μου έχουν κάνει ποτέ τελωνειακό έλεγχο. Δεν νομίζω τα τελωνεία στα αεροδρόμια πάντως να ενδοιαφέρονται για τα laptop των ταξιδιωτών γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να τα δηλώνει και επίσης δεν έχω ακούσει κανείς να είχε πρόβλημα. Αλήθεια έχει συμβεί σε κάποιον αυτό? Αν ναι ας μας πεί τι και πως έγινε για να ξέρουμε.
Εγώ μία φορά μάλιστα είχα στη βαλίτσα μου (και όχι στη χειραποσκευή) ολόκληρη τουρμπίνα (όργανο μέτρησης για τη δουλειά μου). Μου άνοιξαν τη βαλίτσα για λόγους ασφαλείας στην Αμερική και είχα ένα πρόβλημα να τους εξηγήσω τι είναι αλλά μέχρι εκεί, ούτε τελωνεία ούτε τίποτα.
Για μένα λοιπόν όλα τα ηλεκτρονικά στη χειραποσκεύη και μή μπλέκεις με τελωνεία. Επίσης πάρε ότι θέλεις απο Αμερική αλλα με μέτρο. πχ πάρε το φακό σου αλλα μην έρθεις και με 3 laptop αγκαλιά! Και εννοείτε ότι θα έχεις ξεφορτωθεί και τα κουτιά τους.
Εγω προσωπικά κατα καιρούς είχα φέρει 2 laptop (όχι στο ίδιο ταξίδι), 1 φωτογραφική και 1 βιντεοκάμερα.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εγω προσωπικά κατα καιρούς είχα φέρει 2 laptop (όχι στο ίδιο ταξίδι), 1 φωτογραφική και 1 βιντεοκάμερα.
Πολλοι εχουν φερει πολλα πραγματα, αλλα απλα δεν τους σταματησανε οι τελωνιακοι στο Ελ. Βεν. Κυριως απο χωρες της Αραβιας (ΗΑΕ, Καταρ, Μπαχρειν κλπ.) και τις ΗΠΑ φερνουν πολλοι ηλκετρονικες συσκευες. Τωρα αν σας τυχει να εχουν βαρεθει το καθησιο οι τελωνιακοι και για κακη σας τυχη ειστε εσεις αυτος που ετυχε να σταματησουν και του ζητησαν να ανοιξει τη βαλιτσα, τοτε θα πληρωσετε δασμο. Μου εχει τυχει να με σταματησουν μια φορα αλλα επειδη η προισταμενη του τελωνειου θεωρησε το δασμο που θα πληρωνα μικρο ποσο, με αφησε να φυγω. Παρα διπλα σταματησανε και βρηκανε ηλεκρονικα σε καποιο νεαρο και τον βαλανε να πληρωσει.

Παντως δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρετε αν βγαζετε ηλ. συσκευη απο τη χωρα. Παρτε το χαρτακι οπως σας λεει ο Taver και θα ειστε ησυχοι.

Φιλος ηλθε απο ΝΥ περυσι τον Ιανουαριο με 3 βαλιτσες τουμπανο. Τον σταματησανε και του προτειναν να πληρωσει 80 Ευρω και να τελειωνει, χωρις να ανοιξουν τις βαλιτσες του. Αυτος φυσικα δεχτηκε γιατι εφερνε πολλα πραγματα.

Γενικα παντως υπαρχει νομοθεσια που μπορεις να φερεις αντικειμενα αξιας μεχρι $100 συνολικα (αν εχει αλλαξει ας με διορθωσει καποιος). Δηλαδη αν εχει καποιος ακομη και πολλα ρουχα ή παπουτσια στα κουτια τους μπορουν αν θελουν να τον βαλουν να πληρωσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom