Καναδάς μεταναστευση στον καναδα

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Καλησπερα!
Ενδιαφερομαι για μεταναστευση στον Καναδα λογω της "εμπολεμης" καταστασης στην χωρα μας!
Ειμαι καναδη υπηκοος και αναρωτιεμαι ποια πολη να επιλεξω...εχω σπουδασει κοινωνιολογια με μεταπτυχιακο στο management και εχω proficiency στα αγγλικα και μετρια γνωση γαλλικων...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν θα με προσλαβει καποιος λογω του οτι δεν εχω προυπηρεσια (ειμαι 28 ετων) και φυσικα λογω της γλωσσας, δεν ειναι ευκολο να συννενοεισαι σε εργασιακο επιπεδο...
Ποια πολη πιστευετε οτι εχει τις καλυτερες ευκαιριες?
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Να μας έρθεις στο Κάλγκαρι βεβαίως βεβαίως. Το μικρότερο ποσοστό ανεργίας στη χώρα και οι υψηλότεροι μισθοί. Αφού έχεις υπηκοότητα, τότε θα βρεις δουλειά εύκολα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπερα!
Ενδιαφερομαι για μεταναστευση στον Καναδα λογω της "εμπολεμης" καταστασης στην χωρα μας!
Ειμαι καναδη υπηκοος και αναρωτιεμαι ποια πολη να επιλεξω...εχω σπουδασει κοινωνιολογια με μεταπτυχιακο στο management και εχω proficiency στα αγγλικα και μετρια γνωση γαλλικων...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν θα με προσλαβει καποιος λογω του οτι δεν εχω προυπηρεσια (ειμαι 28 ετων) και φυσικα λογω της γλωσσας, δεν ειναι ευκολο να συννενοεισαι σε εργασιακο επιπεδο...
Ποια πολη πιστευετε οτι εχει τις καλυτερες ευκαιριες?
Εγώ αυτό που έχω να σου πώ είναι, πάρε δρόμο το συντομότερο! Αφού μπορείς, φύγε!!!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Μιας και είσαι Καναδή υπήκοος δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις δουλειά έκει πέρα. Τα προσόντα επίσης τα έχεις. Τώρα όσον αφορα το μέρος μιας και τα αγγλικά σου είναι καλύτερα από τα γαλλικά σου, θα σου έλεγα να πας σε μέρος που έχουν σαν επίσημη γλώσσα τα αγγλικά. Από εκεί και πέρα βλέπεις και κάνεις.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ναι να φύγουμε η νεολαία και να μείνει η γιαγιά με τον παππού μου να κάνουν επανάσταση!!!:clap::clap::clap:
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
δυστυχως δεν αντεχω εδω πλεον...ειμαι μονο 28 και χωρις μελλον εδω...
τωρα το θεμα ειναι οτι στον καναδα μετραει πολυ η προυπηρεσια κι εγω σεν εχω καθολου εργασιακη εμπειρια...επισης τα ανοιγματα εκει ειναι κυριως για τεχνικες εργασιες κι εγω δεν εχω σχεση με αυτα....
υπαρχουν αλλα μελη που μεταναστευσαν να πουν αποψεις?

Παιδια δυστυχως οσοι δεν εχουμε τον τροπο στην ελλαδα απλα επιβιωνουμε...δεν θυμαμαι ποσα χρονια εχω να παω ταξιδι στο εξωτερικο....απο το 2008 αν θυμαμαι καλα....
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Επανάσταση από το πληκτρολόγιο.
Μόνο αυτό γίνεται.

Και γω αν ήμουν στη θέση του θα είχα εξαφανιστεί από δω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιας και είσαι Καναδή υπήκοος δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις δουλειά έκει πέρα. Τα προσόντα επίσης τα έχεις. Τώρα όσον αφορα το μέρος μιας και τα αγγλικά σου είναι καλύτερα από τα γαλλικά σου, θα σου έλεγα να πας σε μέρος που έχουν σαν επίσημη γλώσσα τα αγγλικά. Από εκεί και πέρα βλέπεις και κάνεις.
ΟΛΟΣ Ο ΚΑΝΑΔΑΣ έχει επίσημη Γλώσσα τόσο τα Αγγλικά όσο ΚΑΙ τα Γαλλικά. Αν πάς σε δημόσια υπηρεσία π.χ. στο Vancouver και τους μιλήσεις Γαλλικά, είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν.

Άλλο πράγμα η καθομιλουμένη μιας περιοχής κι άλλο η επίσημη γλώσσα...
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
ΟΛΟΣ Ο ΚΑΝΑΔΑΣ έχει επίσημη Γλώσσα τόσο τα Αγγλικά όσο ΚΑΙ τα Γαλλικά. Αν πάς σε δημόσια υπηρεσία π.χ. στο Vancouver και τους μιλήσεις Γαλλικά, είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν.

Άλλο πράγμα η καθομιλουμένη μιας περιοχής κι άλλο η επίσημη γλώσσα...
Ισχύει αυτό που λες αν και στο Quebec επίσημη γλώσσα είναι μόνο τα γαλλικά...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Επανάσταση από το πληκτρολόγιο.
Μόνο αυτό γίνεται.

Και γω αν ήμουν στη θέση του θα είχα εξαφανιστεί από δω.
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!Κι εγώ ειρωνικά το έγραψα γιατί αυτό θα γίνει στο τέλος.Δεν υπάρχει Έλληνας 18-45 που να μη σκέφτεται αυτη την περίοδο τη μετανάστευση.Δε ζουμε πια...απλά επιβιώνουμε.
Lunadark ελπίζω να βρείς άκρη και να τα καταφέρεις να αλλάξεις τη ζωή σου και να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο βαθμό που αυτό παίζει κάποιο ρόλο για σένα, στο Τορόντο έχει τους περισσότερους Έλληνες (ή, Ελληνικής καταγωγής). Ίσως νοιώθεις λιγότερο ανασφαλής αν ξέρεις ότι μπορείς ευκολότερα ν' απευθυνθείς σε κάποιον που μιλάει τη μητρική σου γλώσσα (χωρίς αυτό, βέβαια, να σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις και τη βοήθεια που ίσως χρειαστείς).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom