Καναδάς μεταναστευση στον καναδα

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Στο βαθμό που αυτό παίζει κάποιο ρόλο για σένα, στο Τορόντο έχει τους περισσότερους Έλληνες (ή, Ελληνικής καταγωγής). Ίσως νοιώθεις λιγότερο ανασφαλής αν ξέρεις ότι μπορείς ευκολότερα ν' απευθυνθείς σε κάποιον που μιλάει τη μητρική σου γλώσσα (χωρίς αυτό, βέβαια, να σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις και τη βοήθεια που ίσως χρειαστείς).
Αν κανείς περιμένει βοήθεια από ομογενείς, την έβαψε. Μιλώ εκ πείρας. Ευτυχώς τα κατάφερα μόνος μου και έφτυσα μερικούς μερικούς στα μούτρα.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
ναι το εχω ξαναακουσει αυτο που λες...απλα ισως βοηθησουν τον πρωτο καιρο, να βρεις δουλεια, σπιτι κλπ
μακαρι τελικα να τα καταφερω να φυγω, παιζει τρελη ανασφαλεια...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ναι το εχω ξαναακουσει αυτο που λες...απλα ισως βοηθησουν τον πρωτο καιρο, να βρεις δουλεια, σπιτι κλπ
μακαρι τελικα να τα καταφερω να φυγω, παιζει τρελη ανασφαλεια...
Αν, πάντως, βρεθείς στο Τορόντο και χρειαστείς κάτι, έχω συγγενείς εκεί που μπορεί να σε βοηθήσουν.
 

stanley1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ναι παιδια σκεφτομαι και γω να μεταναστευσω στον Καναδα αλλα δεν εχω κανεναν εκει.Μια αποφαση ειναι για να κανεις το βημα.Γινεται να βρεις απο το internet εργοδοτη στον Καναδα για να σε παρει στη δουλεια?
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Αν, πάντως, βρεθείς στο Τορόντο και χρειαστείς κάτι, έχω συγγενείς εκεί που μπορεί να σε βοηθήσουν.
Να σαι καλα βρε babaduma!!!!:)

stanley1234 δυσκολο αλλα εφικτο απ οτι εχω καταλαβει...ειδικα αν το επαγγελμα σου ειναι περιζητητο εκει
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ναι παιδια σκεφτομαι και γω να μεταναστευσω στον Καναδα αλλα δεν εχω κανεναν εκει.Μια αποφαση ειναι για να κανεις το βημα.Γινεται να βρεις απο το internet εργοδοτη στον Καναδα για να σε παρει στη δουλεια?
Μπες εδώ
Job Bank - Home

ανεβάζουν αγγελίες για εργάτες με προσωρινή βίζα 1-2 ετών. Για μόνιμα, πρέπει να κάνεις αίτηση για μετανάστευση.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Αν ήμουν στην ηλικία σας, δε θα το σκεφτόμουν καθόλου!
Η ηλικία καθώς και τα παιδιά-οικογένεια με κάνουν και μένα να μην μπορώ να πάρω την μεγάλη απόφαση.......
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Η ηλικία καθώς και τα παιδιά-οικογένεια με κάνουν και μένα να μην μπορώ να πάρω την μεγάλη απόφαση.......
Να σκεφτείς πού θα είναι χειρότερα, όχι πού θα είναι καλύτερα.

Είναι μεγάλη απόφαση, συμφωνώ απόλυτα. Όμως μερικές φορές οι Έλληνες είμαστε της ζαχαρένιας, κι ας είναι με ?500 το μήνα. Αυτό που συνήθως με ρωτούν είναι πώς ζω χωρίς την οικογένειά μου. Τους απαντώ πως το Σκάιπ κάνει θαύματα. Με ρωτούν πώς ζω στο κρύο. Τους λέω φοράω μπουφάν. Με ρωτούν πώς ζω χωρίς φραπέ ή σουβλάκι. Εκεί τους στέλνω στον εξαποδώ.
Θεωρώ πως αν οι θείοι και οι θείες μας που ήρθαν εδώ πριν 50 χρόνια και βρήκαν μόνο ένα ψωρομπακάλικο και τα κατάφεραν (και εννοώ πως ζήσαν αξιοπρεπώς και με σκληρή δουλειά, όχι πως όλοι έγιναν ζάμπλουτοι), τότε μπορώ κι εγώ κι εσύ και όλοι, να ζήσουν και να ευτυχίσουν σε οποιόδήποτε τόπο, ακόμη κι αν δεν έχει σουβλάκια. Τα σούπερμάρκετ έχουν τεράστια ποικιλία έθνικ φαγητών.

Για να μη το πάρει κανείς ότι κατηγορώ κανέναν, αυτό που εννοώ είναι απλώς συν Αθηνά και χείρα κίνει. Ξέρω πως πολλές φορές οι καταστάσεις δε μας αφήνουν να κάνουμε μεγάλα βήματα.
Μια μέση λύση θα μπορούσε να είναι η εξής: Κάνε εσύ την αίτηση, η οποία θα πάρει 2-3 χρόνια να επεξεργαστεί κι αν μέχρι τότε η ζωή σου έχει φτιάξει, τότε σκίστην και το μόνο που θα έχεις χάσει θα είναι 500 δολάρια.

Για να το ελαφρύνω, εδω στο Κάλγκαρι έχει αρκετά σουβλατζίδικα, αλλά πολύ αμερικανοποιημένα. Κατά καιρούς πηγαίνω, αλλά μαγειρεύω και ψήνω πολύ καλύτερα από αυτούς, οπότε δε μου λείπει τίποτα. Επίσης έχουμε και ένα ελληνικό παντοπωλείο στην πόλη, όπου πηγαίνω κάθε τόσο για προμήθειες (φέτα από Ελλάδα) και πάντα φορτώνομαι με μπισκότα Παπαδοπούλου και σοκολάτες ΙΟΝ, χαχα!
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
εγω παντως ειμαι υπερ της ενσωματωσης...πας σε ενα τελειως διαφορετικο μερος, απολαυσε το λοιπον, μην το συγκρινεις με ελλαδα, ουτε να φερεις την ελλαδα εκει που πας....προσαρμογη παιδια...εγω τουλαχιστον αυτο θα προσπαθησω να κανω

(δεν απευθυνομαι σε καποιον-γενικα μιλαω)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom