Αργεντινή μπουενος αιρες και εκει γύρω..?

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
τελεια ηταν ολα, εκτος απο τις τρεις τελευταιες μερες..

θα προσπαθησω να συνελθω, δεν νομιζω να γραψω ιστορια, δεν νομιζω να ειμαι καλη σε αυτο, αλλωστε δεν εχω και χρονο γιατι καλοκαιρι ειναι, ολη μερα παραλια και σε λιγες μερες παλι στο αεροδρομιο θα ειμαι ...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
τελεια ηταν ολα, εκτος απο τις τρεις τελευταιες μερες..

θα προσπαθησω να συνελθω, δεν νομιζω να γραψω ιστορια, δεν νομιζω να ειμαι καλη σε αυτο, αλλωστε δεν εχω και χρονο γιατι καλοκαιρι ειναι, ολη μερα παραλια και σε λιγες μερες παλι στο αεροδρομιο θα ειμαι ...
κρατα τοτε σημειωσεις και αρχιζεις να γραφεις το εργο σου τις κρυες νυχτες. εγω πιστευω οτι θα εισαι πολλη καλη στο γραψιμο.
τι εγινε και χαλασε τις 3 τελευταιες μερες ?
τωρα αμεσως στις παραλιες για να δροσιστεις. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθατε neraida , discolata και ipanag!
Ελπιζω καποιος απο τους τρεις ή και οι τρεις σε συνεργασια να μας γραψετε δυο λογακια για το ταξιδι.
Καλη συνεχεια στις διακοπες σας :)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
καλως σας βρήκα! θα γραψω εγω μαλλον ιστορία.. πριν την κανω για σερβία και αστυπαλαια..
μολις ζυγίστηκα .. εχω παρει 3 κιλα!!!!!!
τα ντουλτσε ντε λετσε μας τα κατασχεσαν στο αεροδρομιο .. φτου! ( επρεπε να ειχαν μπει βαλίτσα τσεκ ιν!)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλως ηρθατε στην καυτη Αθηνα και οι τρεις!!!
Καλη προσαρμογη πανω απ`ολα μεχρι να συνειδητοποιησετε που βρισκεστε.
Περιμενουμε πληροφοριες και φωτο.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
καλως ηρθες discolata, ναι να γραψεις την ιστορια με καθε λεπτομερεια. και μην ανησυχεις για τα κιλα, εδω στο χαμαμ θα τα χασεις αμεσως
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όσο πιο συνοπτικά γίνεται.

Καταρχήν η Iberia κάτω του μετρίου σε υπηρεσίες κατά την πτήση. Κατά τ'άλλα μια χαρά.

Το BsAs τεράστια πόλη με πολλές γειτονιές διαφορετικού στυλ. Είναι πόλη που θες να ζήσεις, να περπατήσεις να κάνεις πολλά πράγματα (και δε μιλώ για "αξιοθέατα" με τη στενή έννοια της λέξης). Ευτυχώς τις περισσότερες μέρες μας έκανε καλό καιρό, παρά το χειμώνα και την απολαύσαμε.

ΠΟΛΥ και καλό φαγητό, μπριζόλες καταπληκτικές, παντού dulce de leche σε διάφορες εκδοχές γλυκών, παγωτά και empanadas (κάτι σαν τυρόπιτες, κλπ). Φρέσκιες οι empanadas από φούρνο είναι ό,τι καλύτερο για σνακ.

Από θέμα ασφάλειας δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα. Για ταξί ΟΛΟΙ προτείνουν ραδιο-ταξί και ακόμα καλύτερα να το καλέσεις από τηλέφωνο (ζητάς από το hostel/restaurant).

Κόστος ζωής γενικά σημαντικά φθηνότερα από Ελλάδα αλλά όχι και το τελείως τσάμπα κάποιων άλλων φτωχών χωρών.

Τα αυτοκίνητα στους δρόμους σχετικά φθηνά, πολλά γαλλικά, μικρά σε μέγεθος και μεγάλα σε ηλικία.

Πολύ καλά hostel στο BsAs με πολλές επιλογές.

Τάνγκο στην πόλη μοναδική εμπειρία!

Τα κινητά έχουν μεγάλο πρόβλημα. Δε φεύγουν μηνύματα, δε βγαίνουν οι κλήσεις από Ελλάδα σε αργεντίνικο νούμερο εύκολα, κλπ. Έχουν λίγο περίεργο numbering plan για όποιον καταλαβαίνει τι λέω.

Πρόβλημα με τις κάρτες ανάληψης από ΑΤΜ με μέγιστο όριο 300 πέσος (60ευρώ) σε κάθε ανάληψη (και άρα πολλές προμήθειες).

Τα υπεραστικά λεωφορεία τους καταπληκτικά!!! Είτε full cama (κάθισμα που γίνεται 100% οριζόντιο για ύπνο) είτε semi cama (140ο κλίση). Φαρδιά καθίσματα, τουαλέτα όπως στα αεροπλάνα και γεύματα δωρεάν, χωρίς καμία στάση για ΠΟΛΛΕΣ ώρες.

Καταρράκτες Iguazu πανέμορφα! αν και μας είπαν ότι ήταν σε ξηρή περίοδο (πριν 2 μήνες δεν είχαν σχεδόν καθόλου νερό). Κατά τ'άλλα δεν έχει άλλο ενδιαφέρον στη μικρή πόλη που φιλοξενεί τους τουρίστες.

Οι βόλτες στις Άνδεις, ειδικά στο ΒΔ άκρο της χώρας (κοντά στη Σάλτα) μας χάρισαν μοναδικές εικόνες. Περίεργα τοπία στο Altiplano, ερημικά οροπέδια, αλυκές, κάκτοι, κλπ. Γίνονται πολλά daytrips που θα βρείτε εύκολα σε hotels/hostels.

Τα οινοποιεία στη Μεντόζα λίγο αδιάφορα, αν και η πόλη φαίνεται όμορφη με φαρδείς δρόμους και πολλά δέντρα.

Σαν ταξίδι στο σύνολό του πολύ ωραία εμπειρία.
Αν και σαν πόλεις μου άρεσαν και η Σάλτα και η Μεντόζα νομίζω ότι μπορεί κάποιος να επιλέξει τη μια για να πάρει μια γεύση από επαρχιακή πόλη της χώρας. Τα τοπία στα βουνά των Άνδεων κοντά στη Σάλτα ήταν πιο εντυπωσιακά.
Σε καλοκαιρινή περιόδο θα είχε νοημα και η Παταγονία.
Και δυστυχώς στο τέλος δε πρόλαβα να πάω λίγο Ουρουγάη και να κάνω 2-3 πραγματάκια ακόμη που ήθελα στο BsAs.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπραβο παιδια που περασατε καλα, και γυρισατε υγειεις πισω! και εις αλλα με υγεια....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλωσηρθατε και περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες από το ταξίδι σας. Αντε και καλή συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom