μόνοι ή με γκρούπ?

Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
nena...αχ!!!! δεν με παρασυρεισ καθολου....είμαστε γυναίκεσ κ μασ αρέσει αυτο το χόμπι....τι να κάνουμε!!!!???? τισ καρτεσ κατω απ το στρωμα καλυτερα....πιο δυσκολη πρόσβασ!!! χαχαχα

wotan....γενικά ναι είμαι του πολυ ψαξίματοσ...απλα η πρωτη φορά είναι που με δυσκολευεί είναι!!! πόσα λιγότερα μπορει να σ βγουν αν πασ μόνη σ..κ όχ με γκρουπ;;;
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Το Παρίσι είναι υπέροχο όλες τις εποχές. Έχω πάει όλες τις εποχές και πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια γιατί σε όλες πέρασα υπέροχα. Να φανταστείς είχα πάει και Ιανουάριο και πραγματικά ο καιρό ήταν τέλειος για την εποχή. Απλά έναν μήνα που δεν θα σου συνιστούσα είναι ο Αύγουστος καθώς όπως κι εδώ στην Ελλάδα, έτσι και στη Γαλλία είναι ο μήνας των διακοπών. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι ο τουρισμός τον Αύγουστο στο Παρίσι δεν υπάρχει, το αντίθετο μάλιστα. Απλά λείπουν τότε οι Παριζιάνοι και δεν θα μπορέσεις να ζήσεις την πόλη με τουα ανθρώπους της, αυτό που σου έλεγα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Είναι υπέροχη η αίσθηση του να περπατάς στην πόλη, να μπλέκεσαι στο πλήθος των κατοίκων της και να συνομιλείς μαζί τους. Είναι πολύ ευγενικοί, έτοιμοι να σε βοηθήσουν και να μίλήσουν μαζί σου. Μου έχει κάνει πραγματικά μοναδική εντύπωση το γεγονός ότι σε βλέπουν με τον χάρτη, καταλαβαίνουν ότι είσαι τουρίστας και σταματούν για να σε βοηθήσουν σε αυτό που ψάχνεις. Επίσης... είσαι μα τη βαλίτσα σου στο μετρό και θέλεις να την ανεβάσεις σε σκάλα που δεν είναι κυλιώμενη; Σταματούν και στην ανεβάζουν. Είναι πραγματικά πολύ ευγενικοί. Θα το διαπιστώσεις.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν ειναι το πρωτο σου ταξιδι καλυτερα να πας με πρακτορειο, ειδικα αν εχεις προβλημα με τη γλωσσα. Η εμπειρια ερχεται σιγα σιγα.
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
μπράβο οι γαλλοι!!!κ δεν το περίμενα....βασίκα εχς αρχισει κ κλινω προσ το γκρουπ...αφου ειναι κ η πρωτη φορα αλλα ατομικό....λίγο μ αυτο αν μπορουσατε να βοηθήσετε....τι είναι σ βγάζουν προγραμμα αθτοι??
είναι δηλαδη σα το γκρουπ αλλά είσαι μόνοσ σ????
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ατομικο σημαινει οτι το πρακτορειο σου κλεινει αεροπορικο εισιτηριο και ξενοδοχειο. Συνηθως η μεταβαση απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και το αντιστροφο ειναι με δικη σου ευθυνη. Κατοπιν συμφωνιας μπορει να σου κλεισει και καποιες πιθανοτατα ξενογλωσσες ξεναγησεις πληρωνοντας το αναλογο ποσο. Απο εκει και περα κινεισαι αυτονομα και πας οπου προτιμας.
Πρακτικα δηλαδη κανει ότι θα μπορουσες να κανεις και μονη σου.
Στο ομαδικο εντασσεσαι σε ενα γκρουπ που μαζι του αναχωρεις απο ελλαδα, μαζι του επιστρεφεις. Υπαρχει ανθρωπος που ξεναγει το γκρουπ σε καποια αξιοθεατα συνηθως ως το μεσημερι και μετα εχεις ελευθερο χρονο για ατομικη περπλανηση. Διαλεγεις και παιρνεις.
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Αν ειναι το πρωτο σου ταξιδι καλυτερα να πας με πρακτορειο, ειδικα αν εχεις προβλημα με τη γλωσσα. Η εμπειρια ερχεται σιγα σιγα.
Έχει δίκιο ο Σωκράτης. Εκτός αν πας με παρέα οπότε σκεφτείτε το ανεξάρτητο ταξίδι. Αλλά και πάλι για να μην έχεις άγχος για την οργάνωση κ.λπ. πήγαινε με γκρουπάκι. Όμως πραγματικά επιμένω... κάποια στιγμή να πας στο Παρίσι χωρίς γκρουπ. Είναι τέλεια.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το Παρίσι είναι υπέροχο όλες τις εποχές. Έχω πάει όλες τις εποχές και πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια γιατί σε όλες πέρασα υπέροχα.. Μου έχει κάνει πραγματικά μοναδική εντύπωση το γεγονός ότι σε βλέπουν με τον χάρτη, καταλαβαίνουν ότι είσαι τουρίστας και σταματούν για να σε βοηθήσουν σε αυτό που ψάχνεις. Επίσης... είσαι μα τη βαλίτσα σου στο μετρό και θέλεις να την ανεβάσεις σε σκάλα που δεν είναι κυλιώμενη; Σταματούν και στην ανεβάζουν. Είναι πραγματικά πολύ ευγενικοί. Θα το διαπιστώσεις.
:) Συμφωνώ κι επαυξάνω. Μου έκανε κι εμένα εντύπωση η ευγένειά τους που δεν είναι απλά στον τρόπο έκφρασης (τυπικούρες δηλαδή). Θυμάμαι άγνωστοι άνθρωποι σ'εμένα και στο Παρίσι και στο Στρασβούργο προσφέρονταν να μου κουβαλήσουν το σάκο (τεράστιος). Μιλάμε από 18 ως 60+ χρονών. Και όχι ένας και δύο αλλά συνέχεια. Με το που με έβλεπαν στο μετρό ή στο δρόμο προσφέρονταν σε σημείο που ειδικά σε έναν παπούλη ντράπηκα κι αρνήθηκα.
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
:) Συμφωνώ κι επαυξάνω. Μου έκανε κι εμένα εντύπωση η ευγένειά τους που δεν είναι απλά στον τρόπο έκφρασης (τυπικούρε δηλαδή). Θυμάμαι άγνωστοι άνθρωποι σ'εμένα και στο Παρίσι και στο Στρασβούργο προσφέρονταν να μου κουβαλήσουν το σάκο (τεράστιος). Μιλάμε από 18 ως 60+ χρονών. Και όχι ένας και δύο αλλά συνέχεια. Με το που με έβλεπαν στο μετρό ή στο δρόμο προσφέρονταν σε σημείο που ειδικά σε έναν παπούλη ντράπηκα κι αρνήθηκα.
Ναι, ακριβώς αυτό. Και στα τρένα. Εκεί που πρέπει να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις τη βαλίτσα σου, πάντα κάποιος κύριος ή ακόμη και κυρία θα σε βοηθήσει σίγουρα. Δυστυχώς αυτό δεν το έχουμε εδώ.
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
όντωσ, έδω που να βρεισ τέτοια εξυπηρέτηση...βασίκα αν είναι να σ κλείνει μόνο αεροπορικα κ ξένοδοχειο δε συμφερεί σιγά το κάνεισ κ μόνος σ αυτο...λίγο ψαξίμο θέλει... λοίπον αφού είμαι το ψαξίματος και μιλαω κ λιγα αγγλικα...λεω να παω μόνη!!! θα τα βάλω κάτω κ θα τα υπολογισω ποσο θα μ βγουν αν πάω μόνη μ, κ πόσο πάνε οι προσφορέσ σε γκρουπ....θα πρέπει όμωσ να πασ να μιλησεισ μ άυτουσ από κοντά στο πρακτορειο...???εεεε??? ουφφφφ άντε να τρέχεισ τώρα από πρακτορίο σε πρακτοριο.....δε το συζητώ ιντερνετ forever!!!!
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
κωνσταντινα
πηγαινε με ενα γκρουπακι και αναλογα με το προγραμμα ακολουθας οτι εσυ θελεις

πιστεψε με οτι στην ολη διαδικασια του ταξιδιου το ποιο σοβαρο κομματι σε αρκετες πολεις ειναι η μεταφορα απο και προς το αεροδρομιο .
σου φευγει ενα μικρο αγχος που υπαρχει παντα να ειμαστε εγκαιρα στο αεροδρομιο.

μετα τα 3 πρωτα ταξιδια ολα ειναι διαφορετικα

καλα να περασεις
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά βρε kostasbmw μόνο και μόνο για τη μεταφορά από/προς αεροδρόμιο θα πάει με γκρουπ; Αυτό είναι το πιο σοβαρό; Δηλαδή θα κάνει μόνη της όλα τα άλλα και θα κολλήσει σ'αυτό; Πήγα μόνη μου στο Παρίσι και τσακ απ'έξω ήταν το λεωφορεί που με οδήγησε στο κέντρο του Παρισιού. Το πιο εύκολο λέμε. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά βρε kostasbmw μόνο και μόνο για τη μεταφορά από/προς αεροδρόμιο θα πάει με γκρουπ; Αυτό είναι το πιο σοβαρό; Δηλαδή θα κάνει μόνη της όλα τα άλλα και θα κολλήσει σ'αυτό; Πήγα μόνη μου στο Παρίσι και τσακ απ'έξω ήταν το λεωφορεί που με οδήγησε στο κέντρο του Παρισιού. Το πιο εύκολο λέμε. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
ειπα ενα απο αυτα και για μερικους ειναι σοβαρο ειναι η μεταφορα.
αλλο να σε παει στο κεντρο του παρισιου και αλλο στη πορτα του ξενοδοχειου που σου εχουν κλεισει.
αυτο εννοω γιατι πιθανολογω οτι μετα στο ξενοδοχειο επειδη ξερω που σταματαει το λεωφορειο δεν πηγες με τα ποδια εκτος και αν ειχες βρει ξενοδοχειο στη σταση .
φιλικα παντα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.188
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom