μόνοι ή με γκρούπ?

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:) Εννοείται φιλικά πάντα, ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων κάνουμε. Δεν ξέρω αν φάνηκα απότομη στο προηγούμενο μήνυμά μου. Συγγνώμη αν φάνηκα έτσι. Επιμένω στην άποψή μου γιατί και τα ξενοδοχεία που μένουμε συνήθως είναι κεντρικά κι έχουν κοντά τους στάση του μετρό. Οπότε, με δεδομένο ότι θα βρει άμεσα λεωφορείο από το αεροδρόμιο, αντίστοιχα απο'κει που θα την αφήσει το λεωφορείο θα πάρει το αντίστοιχο μέσο για το ξενοδοχείο. Ξαναλέω πως το Παρίσι είναι πανεύκολο. Πάντως και Λονδίνο που θα πάω τώρα πάλι έτσι θα το κάνω. Αλλά οκ έτσι λειτουργώ εγώ, μη σας πάρω και στο λαιμό μου :)
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
μια χαρα τα λες και γω επιμενω να κλεινουμε κοντα σε μετρο κυριως γιατι τα αεροδρομια τα περισσοτερα εχουν μετρο αλλα και η μετακινηση στη πολη με το μετρο ειναι ευκολοτερη.
η πρωτη φορα παντα ομως εχει και ενα βαθμο δυσκολιας μετα ψηνεσαι σιγα σιγα.

κωνσταντινα απο περιεργεια τι τιμες βρηκες???
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
για γκρουπ εχω βρει για 5-6 μερεσ γυρω στα 500-600 ευρώ μια μεση τιμη αλλα χωρίσ μουσεία κ χωρίσ φόρουσ αεροδρομίων αλλα σε 5* ξενοδοχείο...(αλλα τι να το κανεισ μωρε για να δεισ πασ οχι για να κοιμηθείς...-χαχαχα)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
για γκρουπ εχω βρει για 5-6 μερεσ γυρω στα 500-600 ευρώ μια μεση τιμη αλλα χωρίσ μουσεία κ χωρίσ φόρουσ αεροδρομίων αλλα σε 5* ξενοδοχείο...(αλλα τι να το κανεισ μωρε για να δεισ πασ οχι για να κοιμηθείς...-χαχαχα)

Oπως τα λες.Και μπορει να φευγεις μεσημερι απο εδω ή και πιο αργα και να επιστρεφεις ξημερωματα και να χανεις ολη την τελευταια μερα.Και οι φοροι,πρεπει να ειναι γυρω στα 100.Τωρα βεβαια και εγω πρωτη φορα εξω,πηγα Παρισι με γκρουπ 7 νυχτες,ημιαδιατροφη που δεν υπαρχει τωρα,σε καλο ξενοδοχειο στη Ντεφανς,διπλα στο μετρο.
Τωρα βεβαια εμαθα να οργανωνομαι μονος,κατι που εσυ απο οτι λες,σου αρεσει να κανεις,οποτε γιατι δε δοκιμαζεις;
Αλλιως,πηγαινε με καποιο γκρουπ να δεις πως ειναι και μετα αρχιζεις μονη.
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
γύρω στα 135 ειναι οι φόροι....σαν πρώτη φορα θέλω να παω με γκρούπ αλλα επειδη μ λέτε ότι το παρισι είναι πολυ ευκολο κ τα μέρη στανταρ κ κοντα γιαυτο το σκεφτόμουν για μόνη μ!!! το μόνο που δεν εχω βρει είναι κατι για τισ συγκοινωνίεσ.....δηλ καποιο σχεδιαγραμμα....αν υπάρχουν καρτεσ απεριοριστων....διαδρομών..κλπ ξέρετε?????????
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
για γκρουπ εχω βρει για 5-6 μερεσ γυρω στα 500-600 ευρώ μια μεση τιμη αλλα χωρίσ μουσεία κ χωρίσ φόρουσ αεροδρομίων αλλα σε 5* ξενοδοχείο...(αλλα τι να το κανεισ μωρε για να δεισ πασ οχι για να κοιμηθείς...-χαχαχα)
Δηλαδή μαζί με τους φόρους πάμε στα 635-735. Μου φαίνεται εξαιρετικά καλή η τιμή και σε 5στερο κιόλας. Αν ήμουν στη θέση σου, θα το επέλεγα μόνο εφόσον το ξενοδοχείο είναι στο Παρίσι κάτω (μην είναι πχ δίπλα στο αεροδρόμιο). Επίσης να πω την αμαρτία μου με τα οργανωμένα ταξίδια από πρακτορεία έχω ένα θέμα επειδή γίνονται ακυρώσεις κι είσαι όλο στην τσίτα και πολύ περισσότερο τώρα που όλα είναι ρευστά.

γύρω στα 135 ειναι οι φόροι....σαν πρώτη φορα θέλω να παω με γκρούπ αλλα επειδη μ λέτε ότι το παρισι είναι πολυ ευκολο κ τα μέρη στανταρ κ κοντα γιαυτο το σκεφτόμουν για μόνη μ!!! το μόνο που δεν εχω βρει είναι κατι για τισ συγκοινωνίεσ.....δηλ καποιο σχεδιαγραμμα....αν υπάρχουν καρτεσ απεριοριστων....διαδρομών..κλπ ξέρετε?????????
Έχω την εντύπωση πως μπορείς να πάρεις την Paris Visite Pass
(Paris Visite Pass - Travel card for public transport: Metro, RER, SNCF) η οποία σε καλύπτει σε όλα τα μμμ (unlimited rides on the transport system of the Île-de-France region:Metro, RER (express regional trains), bus, tramway, suburban Transilien SNCF trains, funiculaire de Montmartre, Montmartrobus, Noctambus, Optile bus system,within a given fare zone (from 1-3, 1-6)) με κόστος πχ για 5 μέρες 51.20 ? για ζώνες 1-6 ή 29.90 ? για ζώνες 1-3. Απ'ό,τι βλέπω αυτή η κάρτα σου εξασφαλίζει και κάποιες εκπτώσεις και μπορείς να την αγοράσεις κι από το αεροδρόμιο (δες στο λινκ που έδωσα λίγο πιο κάτω, είναι στα αγγλικά). Τώρα ποιες είναι οι ζώνες; Θα τις δεις εδώ http://www.paris-tourist-information.co.uk/images/maps/paris-zones-map.pdf
Δηλαδή εξαρτάται πού θες να πας. Να υποθέσω τα κλασικά Πύργο Αιφελ, Λούβρο, Νοτρ Νταμ κλπ; Πάντως, όπως λέω κι αλλού, τα κλασικά τα γυρνάς και με τα πόδια ή με μετρό χωρίς να μπερδεύεσαι γιατί είναι ουσιαστικά σε μια ευθεία. Για πες μας :)
 
Last edited by a moderator:

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
οπως και να αποφασισεις να πας να γνωριζεις οτι σε ολα τα μεγαλα ξενοδοχεια μπορεις να ζητησεις απο την ρεσεψιον ενα χαρτη -συνηθως τουριστικο-ζητωντας τους επισης να σου σημειωσουν πανω σε αυτον που βρισκεται το ξενοδοχειο σου,καθως και οποια αλλη πληροφορια θελεις σχετικα με μεσα μετεφορας στα διαφορα αξιοθεατα.εχε μαζι σου προχειρα τα τηλ. του ξενοδοχειου ή του ντοπιου αντιπροσωπου του πρακτορειου και εαν ανησυχεις για ατυχημα ρωτα απο εδω το ασφαλιστικο σου ταμειο τι πρεπει να κανεις για να εισαι καλυμενη στον τοπο που θα επισκευθεις
το επιπεδο τον αγγλικων σου σε καλυπτει κατα την γνωμη μου
μην ξεχνας οτι ολοι οι ευρωπαιοι ειναι οργανωμενοι και σιγουρα στο τουριστικο κεντρο του παρισιου θα υπαρχει γραφειο πληροφοριων για τους τουριστες
καλα να περασεις.θα περιμενω εντυπωσεις απο το παρισι.δεν το εχω επισκευθει ακομα
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
ειληκρινά σασ ευχαριστώ όλουσ ρε παιδία!!!!! που μπαίνεται στν κόπο να με βοηθήσετε....πολύ χρησιμα όλα αυτα που μ ΄λετε..
δηλαδή mel πιστευρίσ οτι τα λεφτά είναι καλα??ωραίαααα
 
  • Like
Reactions: mel

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Για Παρίσι, αν θέλεις περιοχή κοντά σε μετρό, σου προτείνω ανεπιφύλαχτα την περιοχή στον σταθμό St-Lazare. Έχει πολλά ξενοδοχεία και καλά. Και η περιοχή είναι τέλεια! Πολλά μνημεία βρίσκονται κοντά και είναι προσβάσιμα ακόμη και με τα πόδια (π.χ. Opera Garnier) και εκεί βρίσκεται και η boulevard Haussmann με τα πολυκαταστήματα Galeries Lafayette και Printemps.:)
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
ημουν ΞΕΚΑΘΑΡΑ κατα των γκρουπ
για καποιο λογο δεν τα ηθελα καθολου.
Εν τελει πηγα ενα ταξιδι στην Μαδριτη με ενα συγκεκριμενο πρακτορειο και εμεινα υπερβολικα ικανοποιημενος για τις πληροφοριες που πηρα αλλα ΚΥΡΙΩΣ γιατι πχ στα μουσεια ναι μεν μπορεις να βρεις πληροφοριες για καποια ζητηματα αλλα επειδη δεν γνωριζω τπτ απο τεχνη με βοηθησαν παρα πολυ να δω και να μαθω πραγματα τα οποια σε διαφορετικη περιπτωση ισως δεν μπορουσα.
Οποτε το ζητημα ειναι μονος ή με γκρουπ???
Απο εκει και περα μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα καλυτερα γραφεια για οργανωμενα ταξιδια ?
ευχαριστω πολυ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.344
Μόνος σου πρέπει να απαντήσεις στο ερώτημα και ανάλογα με τι θέλεις..

Γενικά δεν αναφέρουμε για πρακτορεία/γραφεία και το πιο θα διαλέξεις εξαρτάται και από τον προορισμό καθώς υπάρχουν και εξειδικευμένα πρακτορεία για ορισμένους προορισμούς.Λίγο ψάξιμο και θα τα βρείς μόνος σου.Πάρε και τα ταξιδιωτικά ένθετα των εφημερίδων και θα βοηθηθείς με τις διαφημίσεις τους.
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Μόνος σου πρέπει να απαντήσεις στο ερώτημα και ανάλογα με τι θέλεις..

Γενικά δεν αναφέρουμε για πρακτορεία/γραφεία και το πιο θα διαλέξεις εξαρτάται και από τον προορισμό καθώς υπάρχουν και εξειδικευμένα πρακτορεία για ορισμένους προορισμούς.Λίγο ψάξιμο και θα τα βρείς μόνος σου.Πάρε και τα ταξιδιωτικά ένθετα των εφημερίδων και θα βοηθηθείς με τις διαφημίσεις τους.
σε ευχαριστω
κατι εχω βρει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom