νεα προγραμματα elix

Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βγήκαν τα νέα προγράμματα εθελοντικής εργασίας για το καλοκαίρι με την Έλιξ!
Ψάξτε στη μηχανή αναζήτησης... :)

E-vet search engine
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Εχει κανείς σκοπό να φύγει για εθελοντική εργασία φέτος μέσω ελιξ,η κάποιου άλλου προγράμματος..?
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ θα πάωωωωωω! (μέσω έλιξ, συγκεκριμένα)
Στο ψάξιμο είμαι τώρα...:)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.614
Likes
9.926
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η Κορεα και η ΗΠΑ φαινονται ενδιαφερον και χωρις fees απο τα εκτος Ευρωπης,η Ρωσια και η Σερβια(οκ εδω ειναι λιγο υποκειμενικο το σχολιο μου :p)
Τα participation fees για αλλη μια χρονια στα εκτος Ευρωπης ειναι απλησιαστα .. Καποια πχ εχουν σαν fee 10$/day .... Μονο η Ιαπωνια δεν εχει extra fee καθολου,αλλα στα περισσοτερα ζητανε να ξερεις γιαπωνεζικα(wtf ??)
Ολη η Ισλανδια επισης με extra fee 150+ euro .. Σε καποια (εκτος Ευρωπης παλι) ειδα οτι τα εξοδα του φαγητου επιβαρυνουν τον εθελοντη ....!! Μα τι διαολο;;;
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Το παρατήρησα και εγω αυτο που λες..Ειδικά για μακρυνούς προορισμούς (εκτος ευ δλδ.) νομίζω πως παραείναι τσιμπημένα,αν βάλεις έξοδα ταξιδίου,fees κλπ..!Έριξα μια ματιά και εδώ http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...F2-%E5%EA%F4%EF%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1%F2.html που εκτός απο ελιξ εχει και μερικούς άλλους οργανισμούς..Espanola έχεις βρει κάτι συγκεκριμένο?
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ ψάχνω Ευρώπη οπότε δεν με απασχολεί το extra-fee.
Έχει πολλά ωραία σε Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα!
Πρώτη φορά είχα πάει πέρσι (Ιταλία) και πραγματικά άξιζε!
Γιαυτό και περίμενα πότε θα βγουν τα φετινά...δεν κρατιέμαι!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Μάλιστα..Για πες λοιπόν καμια εμπειρία απο Ιταλία..?Τι πρόγραμμα ήταν,πόσο έκατσες κλπ..
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ήταν περιβαλλοντικό πρόγραμμα. Συγκεκριμένα χωριζόμασταν σε ομάδες και άλλοι καθάριζαν μονοπάτια, άλλοι έβαψαν τα κάγκελα του σχολείου, άλλοι καθάρισαν κάτι βοτανικούς κήπους.
Η δουλειά ήταν 4 ώρες περίπου με διαλείμματα και όλοι ήταν πολύ καλοί, ρωτούσαν αν κουραστήκαμε, αν θέλουμε κάτι, μας έφερναν παγωτά(!).

Μέναμε σε ένα χωριό κοντά στις Άλπεις που είχε και λίμνη και γενικά απίστευτη φύση. Η οργάνωση αυτή ήταν πολύ οργανωμένη, μας πήγε ορειβασία στις Άλπεις, μας πήγε Τορίνο, στις λίμνες, σε άλλα χωριά και κάστρα και γενικά υπήρχε πολύ τραγούδι και πολύ γέλιο. όλοι έμοιαζαν χαρούμενοι που είμασταν εκεί και παρόλο που οι περισσότεροι δεν ήξεραν αγγλικά, μας καλούσαν σπίτια τους, μας τάιζαν μέχρι σκασμού, οργάνωσαν γιορτές.

Αν μ'αφήσεις θα πω πολλά...!!αλλά ήταν ωραίο γενικά και το ότι δουλεύαμε όλοι σε ομάδες, νιώσαμε ότι προσφέραμε κάτι στην τοπική κοινωνία!
Φέτος διοργανώνουν ξανά workcamp!
Στο συστήνω!Είναι στην περιοχή chiaverano!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.614
Likes
9.926
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αν μ'αφήσεις θα πω πολλά...!!
Σε αφηνουμε,γιατι να μην σε αφηνουμε,γιαυτο ειμαστε εδω αλλωστε για να μοιραζομαστε εμπειριες ..! Πες τα ολα χαρτι και καλαμαρι ..
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Με πρόλαβες..Αυτό ειναι το θέμα,να πεις πολλά!!Αρκετά ενδιαφέροντα οσα μας λες..Φοβερή εμπειρία!Μέχρι τέλος του 2012 δεν μπορώ δυστυχώς γιατί προέκυψε κατι στην Ελλάδα αλλα γενικότερα παρακολουθώ τα προγράμματα και πιστευω πως κάποια στιγμή θα κάνω το πρώτο βήμα!
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Α, ωραία τότε!
Πιστεύω είναι η ιδανική ευκαιρία για κάποιον που δεν θέλει απλά να πάει σε μια χώρα και να δει τα αξιοθέατα της αλλά θέλει να γνωρίσει την κουλτούρα της, τους ανθρώπους, την κουζίνα της...
Επίσης ωραίο είναι και το γεγονός ότι μένεις με ανθρώπους από όλο τον κόσμο. Οι εθελοντές ήμασταν από Τουρκία, Κορέα,Μεξικό,Γαλλία,Φιλανδία,Ρωσία,Τσεχία,Σκωτία!
Ήταν πρόκληση να συνυπάρξουμε, να γίνουμε παρέα και ήταν ενδιαφέρον να δεις τις συνήθειες του καθενός. Ένα μεσημέρι έφτιαξε ο καθένας φαγητό της χώρας του!Τρελάθηκαν με το τζατζίκι!
Γενικά ένα άλλο που μου άρεσε ήταν πως αυτές τις δύο εβδομάδες δεν με ένοιαζε τίποτα, τα είχα ξεχάσει όλα και το μόνο που με ένοιαζε ήταν αν θα έχει pizza ή pasta το μεσημέρι, αν θα πειράξω τον κορεάτη που γίναμε φιλαράκια, αν θα προλάβουμε να πάμε στη λίμνη για μια βουτιά...

Βέβαια εξαρτάται από την οργάνωση κάθε φορά, από τα άτομα..μπορεί το επόμενο workcamp να μην είναι τόσο καλό και να μην προσφέρει τόσα αλλά από τη στιγμή που είδα αυτόν τον τρόπο διακοπών και μου άρεσε πιστεύω πως κάτι θα κερδίσω όπως και να'ναι!
 

ntinab

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
να σε ρωτησω και κατι αλλο?επειδη και εγω ενδιαφερομαι γιαυτα τα προγραμματα αλλα εχω πολλες αποριες.
εσυ κλεινεις τα εισιτηρια και ξεκινας και πας μονη σου εκει?τι γινεται?
επικοινωνει η ελληνικη οργανωση μαζι σου για να σου δωσει πληροφοριες??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.073
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom