Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

EviTan

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα

vasiliss

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση η δυνατότητα ελέγχου του υπολοίπου του HGS, καθώς για να εγγραφεί ηλεκτρονικά κανείς είναι απαραίτητος Τουρκικός αριθμός ταυτότητας κλπ.
Ετοιμάζοντας το 2019 ένα δεύτερο οδικό στην Τουρκία, το οποίο τελικά δεν έκανα, έψαχνα να βρω αν η κάρτα HGS που είχα βγάλει το 2014 ισχύει ακόμη. Τότε κατέβασα στο κινητό το app της HGS και μόνο με τον αριθμό του αυτοκινήτου είδα ότι έχω υπόλοιπο 28 λίρες από τις 35 που είχα δώσει τότε συνολικά.
Διαβάζοντας το post σου επιχείρησα να μπω πάλι στην εφαρμογή και όντως δεν μπορείς να δεις τίποτα αν δεν κάνεις εγγραφή, για την οποία χρειάζεται τούρκικη ταυτότητα ή κάτι παρεμφερές. Ίσως όμως να μπορείς να φορτίσεις ηλεκτρονικά την κάρτα. Αυτό θα το ψάξω όταν με το καλό καταφέρω να ξαναπάω. :)

Η ώρα που πέρασα δεν ήταν κατάλληλη, οπότε την κάρτα την έβγαλα στην Κωνσταντινούπολη.
Συνεπώς, καθώς δεν είχα την κάρτα διοδίων, κατά τη μετάβαση εφήρμοσα το Plan B, που ήταν η αποφυγή του αυτοκινητόδρομου με διόδια.
Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει, ίσως και εδώ, ότι έχεις περιθώριο μια δυο ημέρες και μπορείς να βγάλεις την κάρτα αργότερα και να γίνει η χρέωση τότε. Άραγε δεν ισχύει αυτό τώρα;

mourohavlos

Member
Ετοιμάζοντας το 2019 ένα δεύτερο οδικό στην Τουρκία, το οποίο τελικά δεν έκανα, έψαχνα να βρω αν η κάρτα HGS που είχα βγάλει το 2014 ισχύει ακόμη. Τότε κατέβασα στο κινητό το app της HGS και μόνο με τον αριθμό του αυτοκινήτου είδα ότι έχω υπόλοιπο 28 λίρες από τις 35 που είχα δώσει τότε συνολικά.
Διαβάζοντας το post σου επιχείρησα να μπω πάλι στην εφαρμογή και όντως δεν μπορείς να δεις τίποτα αν δεν κάνεις εγγραφή, για την οποία χρειάζεται τούρκικη ταυτότητα ή κάτι παρεμφερές. Ίσως όμως να μπορείς να φορτίσεις ηλεκτρονικά την κάρτα. Αυτό θα το ψάξω όταν με το καλό καταφέρω να ξαναπάω. :)

Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει, ίσως και εδώ, ότι έχεις περιθώριο μια δυο ημέρες και μπορείς να βγάλεις την κάρτα αργότερα και να γίνει η χρέωση τότε. Άραγε δεν ισχύει αυτό τώρα;
Φόρτιση μπορείς να κάνεις μέσα από την εφαρμογή, το έχω δει.
Πριν κάνα 2 χρόνια όντως μπορούσες να δεις το υπόλοιπο βάζοντας μόνο τον αριθμό του αυτοκινήτου, τώρα όχι. Ελπίζω μελλοντικά να το επαναφέρουν.
Αν δεν κάνω λάθος, εφόσον περάσεις από τα διόδια χωρίς να γίνει χρέωση (λόγω μηδενικού υπολοίπου κλπ.) μπορείς να πληρώσεις το ποσό εντός 15 ημερών, αλλά (πάλι αν δεν κάνω λάθος) αυτό ισχύει μόνο για Τουρκικά οχήματα, δεν προβλέπεται κάποια διαδικασία για αυτά με ξένη πινακίδα.

japetus

Member
Σχετικά με τη HGS, μπορεί κάποιος να δει υπόλοιπο από εδώ: HGS Online Bakiye Yükleme
Η σχετική εφαρμογή για κινητό όντως αναβαθμίστηκε και έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
Δεν υπάρχει λόγος άγχους αν περάσεις διόδια χωρίς κάρτα, υπάρχει πάντα το plan c, έχεις διορία δύο εβδομάδων να την εκδώσεις εκ των υστέρων και θα αφαιρεθεί αυτόματα η οφειλή (οι κάμερες καταγράφουν και τις ξένες πινακίδες). Υποτίθεται ότι μετά την παρέλευση δύο εβδομάδων η οφειλή μετατρέπεται σε πρόστιμο και το πληρώνεις κατά την έξοδο στο τελωνείο.

Για το όριο των 1500 διελεύσεων/εβδομάδα, παρόλο που δεν έχω υπόψη μου περιστατικά σε έλληνες (ίσως σιωπηρά εξαιρούνται του ορίου), γνωρίζω από τούρκους ότι αν αυτό έχει συμπληρωθεί, το σύστημα δεν επιτρέπει την υποβολή (και άρα και την έκδοση) του plf βγάζοντας σχετικό μήνυμα. Ο έλεγχος δηλαδή γίνεται από τον αριθμό αιτήσεων plf που έχουν υποβληθεί και όχι κατά τη διέλευση αυτή καθαυτή. Για το λόγο αυτό είναι καλό, όποιος επιθυμεί να ταξιδέψει στην Τουρκία, να ξεκινά την οργάνωση του ταξιδιού με την υποβολή του plf κατά προτεραιότητα.

Να αναφερθώ τέλος σε κάτι που γράφηκε παραπάνω, σχετικά με την ευκολία του ταξιδιού αν υπάρχουν δύο οδηγοί και ισχύει παντού γενικότερα. Βλέπω στο φόρουμ ότι είναι αρκετοί οι φοιτητές που πραγματοποιούν τέτοια οδικά ταξίδια. Παρόλο που γενικότερα η οδική ασφάλιση -και στην περίπτωση της Τουρκίας και άλλων εκτός ΕΕ χωρών η πράσινη κάρτα- ασφαλίζουν το όχημα και όχι τον οδηγό, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να αμφισβητηθεί η ισχύς της αν συμβεί κάτι και ο οδηγός δεν είναι ο αναγραφόμενος στο ασφαλιστήριο ΚΑΙ είναι νέος οδηγός, δηλαδή είτε είναι κάτω των 25 ετών, είτε διαθέτει δίπλωμα οδήγησης για λιγότερο από ένα έτος. Στην περίπτωση αυτή έχω την εντύπωση ότι απαιτείται πρόσθετο ασφαλιστήριο όπως απαιτείται και στην Ελλάδα πρόσθετο επασφάλιστρο για αυτήν την κατηγορία. Ίσως κάποιος πιο ειδικός μπορεί να μας διαφωτίσει.

mourohavlos

Member
Σχετικά με τη HGS, μπορεί κάποιος να δει υπόλοιπο από εδώ: HGS Online Bakiye Yükleme
Η σχετική εφαρμογή για κινητό όντως αναβαθμίστηκε και έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
Δεν υπάρχει λόγος άγχους αν περάσεις διόδια χωρίς κάρτα, υπάρχει πάντα το plan c, έχεις διορία δύο εβδομάδων να την εκδώσεις εκ των υστέρων και θα αφαιρεθεί αυτόματα η οφειλή (οι κάμερες καταγράφουν και τις ξένες πινακίδες). Υποτίθεται ότι μετά την παρέλευση δύο εβδομάδων η οφειλή μετατρέπεται σε πρόστιμο και το πληρώνεις κατά την έξοδο στο τελωνείο.

Για το όριο των 1500 διελεύσεων/εβδομάδα, παρόλο που δεν έχω υπόψη μου περιστατικά σε έλληνες (ίσως σιωπηρά εξαιρούνται του ορίου), γνωρίζω από τούρκους ότι αν αυτό έχει συμπληρωθεί, το σύστημα δεν επιτρέπει την υποβολή (και άρα και την έκδοση) του plf βγάζοντας σχετικό μήνυμα. Ο έλεγχος δηλαδή γίνεται από τον αριθμό αιτήσεων plf που έχουν υποβληθεί και όχι κατά τη διέλευση αυτή καθαυτή. Για το λόγο αυτό είναι καλό, όποιος επιθυμεί να ταξιδέψει στην Τουρκία, να ξεκινά την οργάνωση του ταξιδιού με την υποβολή του plf κατά προτεραιότητα.

Να αναφερθώ τέλος σε κάτι που γράφηκε παραπάνω, σχετικά με την ευκολία του ταξιδιού αν υπάρχουν δύο οδηγοί και ισχύει παντού γενικότερα. Βλέπω στο φόρουμ ότι είναι αρκετοί οι φοιτητές που πραγματοποιούν τέτοια οδικά ταξίδια. Παρόλο που γενικότερα η οδική ασφάλιση -και στην περίπτωση της Τουρκίας και άλλων εκτός ΕΕ χωρών η πράσινη κάρτα- ασφαλίζουν το όχημα και όχι τον οδηγό, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να αμφισβητηθεί η ισχύς της αν συμβεί κάτι και ο οδηγός δεν είναι ο αναγραφόμενος στο ασφαλιστήριο ΚΑΙ είναι νέος οδηγός, δηλαδή είτε είναι κάτω των 25 ετών, είτε διαθέτει δίπλωμα οδήγησης για λιγότερο από ένα έτος. Στην περίπτωση αυτή έχω την εντύπωση ότι απαιτείται πρόσθετο ασφαλιστήριο όπως απαιτείται και στην Ελλάδα πρόσθετο επασφάλιστρο για αυτήν την κατηγορία. Ίσως κάποιος πιο ειδικός μπορεί να μας διαφωτίσει.
Για το HGS στο link που παρέθεσες πάλι δε μπορώ να δω το υπόλοιπο, παρόλο που αναγνωρίζει το Ελληνικό διαβατήριο κι εμφανίζει την κάρτα ως ενεργή (πρέπει να συνδεθώ με τουρκική ταυτότητα).

Για τις 1500 διελεύσεις όντως δεν προσμετρώνται οι Έλληνες πολίτες, ισχύει ουσιαστικά μόνο για τους Τούρκους (σιωπηρά βέβαια, γιατί επίσημα δεν υπάρχει ο διαχωρισμός).

Για την ασφάλεια έχεις δίκιο, νομίζω η καλύτερη λύση είναι να οδηγεί ο κύριος οδηγός/ιδιοκτήτης στου Τουρκικό έδαφος και ο δεύτερος στο Ελληνικό

autokini

Member
Ήρθα σήμερα στην Πόλη οδικώς.Τόσο στους 3 ελέγχους στους Κήπους,αλλά και πουθενά αλλού μέχρι τώρα,δεν μας έχουν ζητήσει το Τουρκικό PLF ,αλλά και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού.Αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει κάποιος να τα έχει μαζί του.
Είχα τυπώσει οδηγίες σχετικά με το που θα βρω την κάρτα.Κάποιος είχε γράψει ότι στο δεύτερο κτήριο στο τελωνείο,έχει μέσα PTT και μπορείς να την βγάλεις από εκεί.
Επίσης έχει γραφτεί πολλές φορές για το πρατήριο της Shell μετά τον τελωνειακό έλεγχο.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΙΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.
Αναγκάστηκα να πάω στα Υψαλα στο PTT όπου εκεί η Τουρκάλα υπάλληλος μου έδωσε να συμπληρώσω την αίτηση για την κάρτα,η οποία ήταν στα Τουρκικά.Ευτυχώς.η ευγενέστατη κοπέλα με βοήθησε να την συμπληρώσω.
Μην τα πολυλογώ και για να μην μπαινοβγαίνετε μέσα στο αυτοκίνητο όπως εγώ,για την συμπλήρωση της,να έχετε μαζί σας:
1.Ταυτότητα ή Διαβατήριο
2.Αδεια αυτοκινήτου.
3.Το δίπλωμα οδήγησης.
Με ρώτησε τι ποσό θέλω να βάλω και την είπα 100 λίρες.
Όμως ήδη,εκτός από τα 2 διόδια,
πέρασα και από το Evrasia Tounel και εκεί δεν ξέρω τι ποσό έχει αφαιρέσει.

ZOI35

Member
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;
Καλησπερα , ναι κι εγω χθες γυρισα απο τουρκια ασπρο χαρτι μου εδωσε ο ασφαλιστής . Μην ανησυχείς αυτο ειναι η πράσινη καρτα !!!!

ZOI35

Member
Επειδη διαβασα πολλες φορες το θεμα πάρκινγκ στη Κωνσταντινουπολη θελω να σας πω τι εκανα εγω και ημουν ήσυχη με το θεμα του αυτοκινήτου . Πηγαμε κατευθειαν στο αεροδρομιο του αεροδρομίου το οποίο ειναι εξω απο την πόλη . Ο δρόμος άδειος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας , πολυ άνετος . Απο τα σύνορα ως το αεροδρομιο καναμε 2 ωρες ακριβως . Υπαρχει το otopark το οποίο εχει 48 χιλιαδες θέσεις και 4 χρώματα . Εβγαλα φωτογραφία το νουμερο του πάρκινγκ και ετσι δεν το έψαχνα στο γυρισμό . Πηραμε ταξί το οποίο μας πηρε 150 λίρες και νας πηγε στην πλατεία ταξιμ οπου ηταν το ξενοδοχείο . Το αφησα εκει για 5 μερες και πληρωσα μονο 150 λίρες δλδ 10 ευρω . Κανενα άγχος με την κίνηση και τους δρόμους . Μεσα στην πόλη κυκλοφορούσαμε με ταξί και μέτρο . Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για οδούς ταξιδέψουν με αυτοκινητο !!!! Μιση ωρα εκανε ο ταξιτζής απο αεροδρομιο ως ταξιμ !!!!

Attachments

barkour

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος-Τηνος-Μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Επειδη διαβασα πολλες φορες το θεμα πάρκινγκ στη Κωνσταντινουπολη θελω να σας πω τι εκανα εγω και ημουν ήσυχη με το θεμα του αυτοκινήτου . Πηγαμε κατευθειαν στο αεροδρομιο του αεροδρομίου το οποίο ειναι εξω απο την πόλη . Ο δρόμος άδειος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας , πολυ άνετος . Απο τα σύνορα ως το αεροδρομιο καναμε 2 ωρες ακριβως . Υπαρχει το otopark το οποίο εχει 48 χιλιαδες θέσεις και 4 χρώματα . Εβγαλα φωτογραφία το νουμερο του πάρκινγκ και ετσι δεν το έψαχνα στο γυρισμό . Πηραμε ταξί το οποίο μας πηρε 150 λίρες και νας πηγε στην πλατεία ταξιμ οπου ηταν το ξενοδοχείο . Το αφησα εκει για 5 μερες και πληρωσα μονο 150 λίρες δλδ 10 ευρω . Κανενα άγχος με την κίνηση και τους δρόμους . Μεσα στην πόλη κυκλοφορούσαμε με ταξί και μέτρο . Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για οδούς ταξιδέψουν με αυτοκινητο !!!! Μιση ωρα εκανε ο ταξιτζής απο αεροδρομιο ως ταξιμ !!!!
Καλη ιδεα,τωρα που ειναι κλειστο το αεροδρομιο ειναι ανετα

barkour

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος-Τηνος-Μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη

Και αν δεν πληρωσεις και γυρισεις πριν τις 2 εβδομαδες ;

ZOI35

Member
Καλη ιδεα,τωρα που ειναι κλειστο το αεροδρομιο ειναι ανετα
Στο καινουργιο αεροδρομιο πάρκαραμε!!! Havalimani λεγεται και ειναι βορειοδυτικά της Κωνσταντινούπολης . Οχι στο παλιο που ειναι νότια της πόλης .

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.386
Μέλη
37.133
Νεότερο μέλος
Victar44

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom