Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

MIX

Member
Όσον αφορά τα διόδια να πω ότι εγώ που το έκανα δύο φορές το 2019 κ το 20 (cesme Σμύρνη kussandasi) δ έβγαλα κάρτα τα διόδια δ έχουν μπάρες και παρότι είδα ότι στον υπολογιστή του αστυνομικού στo τελωνείο είχε αναλυτικά το πότε μπήκε κ πότε βγήκε το όχημα από την χώρα ευτυχώς δ με ζήτησαν κανένα φράγκο!!!
Κ μένα η πράσινη κάρτα έγινε άσπρη Ερώτηση υπάρχει κάποια εταιρεία που να ασφαλίζει οδική βοήθεια για την ασιατική πλευρά?
(Σόρρυ αν είμαι off topic)

Sotis

New Member
Θα προσπαθήσω να τα πιάσω από την αρχή, σίγουρα απάντησαν και άλλα παιδιά πιο μπροστά, να σου τα δώσω συγκεντρωμένα..
1. Τα χαρτιά σου για να μπεις με αυτοκίνητο είναι αυτά που γράφεις, πρόσεξε μόνο μήπως το όχημα δεν είναι ιδιοκτησίας σου οπότε θα χρειαστείς και μια εξουσιοδότηση από τον (συν)ιδιοκτήτη. Στην Τουρκία θα σου χρειαστεί σε κάποιες περιπτώσεις ο κωδικός HES που βγαίνει από μια φόρμα σαν το δικό μας PLF, δεν απαιτείται όμως για την είσοδο οδικώς - ούτε και για το πιστοποιητικό εμβολιασμού θα γίνει έλεγχος στα σύνορα. Η φόρμα εδώ: Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü
2. Το πλάνο σου είναι καλό, έχε υπόψη ότι θα μπορέσεις να βρεις και φτηνότερα πάρκιγκ αλλού. Επίσης φτηνότερες/περισσότερες πτήσεις να έχει πιθανώς από το άλλο αεροδρόμιο της Σαμπιχά, υπάρχει λεωφορείο που τα συνδέει. Αν θέλεις να κάνεις αερόστατο, κλείσε το νωρίς και κανόνισέ το για την πρώτη μέρα που θα είσαι εκεί ώστε αν τυχόν ακυρωθεί -συμβαίνει συχνά λόγω αέρα- να έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις την επόμενη και να μην το χάσεις.
3.Ναι στο αεροδρόμιο είναι ασφαλές, έχει πάρκιγκ ανοιχτά και κλειστά με διαφορετική τιμολόγηση, στο σάιτ του αεροδρομίου θα βρεις τιμές.
4. Αν φτάσεις αργά το βράδι είναι και αυτό καλή λύση, απόφυγε δια ροπάλου τις πολύ πρωινές και τις μεσημεροαπογευματινές ώρες για μετακίνηση όπου γίνεται χαμός από την κίνηση όταν πηγαίνουν/επιστρέφουν οι κάτοικοι στις δουλειές τους.
Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα κύρια τουριστικά σημεία, μπορείς να περπατήσεις αν και εγώ πάντα συνιστώ την κάρτα καθώς η Πόλη δεν είναι καθόλου με καθόλου επίπεδη και γλιτώνεις πολύ χρόνο χρησιμοποιώντας μέσα. Ασφαλώς και θα περπατήσεις (πολύ) τόσο στα αξιοθέατα όσο και στα σοκάκια -πάρε άνετα παπούτσια-, δεν μπορείς άλλωστε να την απολαύσεις αν δεν το κάνεις, αλλά τα μέσα μετακίνησης είναι τόσο αξιόπιστα, αποδοτικά αλλά και ευχάριστα που πραγματικά κερδίζεις πολύ χρόνο. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με κάρτες υπάρχουν και μεμονωμένα εισιτήρια με 11 λίρες. Το Μπέηογλου καλό σαν βάση, αλλά έχει χαλάσει πολύ τελευταία, προτιμότερο θα ήταν -αν είναι η πρώτη σου φορά- Καράκιοι ή Εμίνονου ώστε να είσαι κάπου στην μέση.
5. Τα ταξί να τα προσέχεις και όσο μπορείς να τα αποφεύγεις, ειδικά από/προς τουριστικές διαδρομές γιατί τελευταία έχουν ξεσαλώσει με τους τουρίστες. Πάντα να τσεκάρεις να δουλεύουν το ταξίμετρο και να ελέγχεις τη διαδρομή με χάρτη στο κινητό σου. Μην αποδεχτείς προσυμφωνημένη τιμή και ειδικά σε ευρώ αν σου ζητήσουν. Το uber σαν εφαρμογή λειτουργεί στην Τουρκία, αλλά δουλεύει με τα κανονικά και νόμιμα ταξί. Επίσης το bitaksi είναι μια άλλη εφαρμογή στο ίδιο στιλ.
6. Θα είσαι μια χαρά με ρεβολούτ. Για μετρητά, κάνε ανάληψη με την κάρτα από τα ατμ των PTT (ταχυδρομείων) μια που δεν εμφανίζουν παραπλανητικές επιλογές για μετατροπή συναλλάγματος. Κάνεις την δουλειά σου έυκολα και άμεσα χωρίς προμήθειες.
7. Για το πού θα γίνει λειτουργία -σίγουρα θα γίνει σε όλες τις μεγάλες εκκλησίες, θύμισέ το μου αν θέλεις λίγο πιο μπροστά ώστε να κοινοποιήσω το πρόγραμμα από το πατριαρχείο.
8. Είτε μπορεί να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ψάξιμο, είτε θα σε ψάξουν. Αν έχεις αρκετά πράγματα που δεν φαίνονται να είναι για προσωπική χρήση αλλά για εμπόριο, πχ. 20 παντελόνια, 40 μπλούζες ενδεχομένως να σου κόψουν πρόστιμο. Για λίγα πράγματα δεν λένε τίποτα, περισσότερο για τσιγάρα και ποτά κοιτάνε να τηρείται το αυστηρά το όριο. Θα σου ζητηθεί -φυσικά- plf και, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, θα σου γίνει και ράπιντ τεστ από κλιμάκιο του εοδυ.
Καλησπέρα σε όλους!
Μιας και το πρώτο μου roadtrip προς την πόλη θα ήθελα να κάνω μια γω μια ερώτηση.
Πρόκειται να πάμε 4 άτομα με ΙΧ το οποίο είναι ιδιοκτησία της γυναίκας μου η οποία δεν έχει δίπλωμα οδήγησης και οδηγός είμαι εγώ. Πράσινη κάρτα έχει βγει κανονικά στο όνομα μου. Θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα; Η γυναίκα μου θα είναι κανονικά μαζί μου στο αυτοκίνητο απλά δεν οδηγεί.
Ευχαριστώ

japetus

Member
Καλησπέρα σε όλους!
Μιας και το πρώτο μου roadtrip προς την πόλη θα ήθελα να κάνω μια γω μια ερώτηση.
Πρόκειται να πάμε 4 άτομα με ΙΧ το οποίο είναι ιδιοκτησία της γυναίκας μου η οποία δεν έχει δίπλωμα οδήγησης και οδηγός είμαι εγώ. Πράσινη κάρτα έχει βγει κανονικά στο όνομα μου. Θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα; Η γυναίκα μου θα είναι κανονικά μαζί μου στο αυτοκίνητο απλά δεν οδηγεί.
Ευχαριστώ
Εφόσον επιβαίνετε και οι δύο στο αμάξι δεν υπάρχει θέμα. Όταν στο τουρκικά τελωνείο ζητήσουν άδεια και διαβατήριο/ταυτότητα οδηγού, δώσε της γυναίκας σου καθώς στο δικό της όνομα πρέπει να μπει η σφραγίδα για την είσοδο του αυτοκινήτου στη χώρα.

pavlos1985

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχει παρκάρει ποτέ κανείς το αυτοκίνητό του στο τεράστιο mall που είναι στην είσοδο της Πόλης, καθώς έρχεσαι από Ελλάδα.
Σκεφτόμουν αν γίνεται να αφήσω εκεί το αμάξι (έστω και με πληρωμή) και να συνεχίσω με το μετρό για κέντρο να αποφύγω την κίνηση.

Sotis

New Member
Εφόσον επιβαίνετε και οι δύο στο αμάξι δεν υπάρχει θέμα. Όταν στο τουρκικά τελωνείο ζητήσουν άδεια και διαβατήριο/ταυτότητα οδηγού, δώσε της γυναίκας σου καθώς στο δικό της όνομα πρέπει να μπει η σφραγίδα για την είσοδο του αυτοκινήτου στη χώρα.
Το χω πάρει από φόβο όλα αυτά που διαβάζω για το αν θα μας αφήσουν να περάσουμε! Σε ευχαριστώ πολύ!

pavlos1985

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλημέρα στην παρέα. Φίλη μου που γύρισε χθες από την Πόλη με αυτοκίνητο μου είπε ότι πλέον υπάρχει ένα διόδιο στο οποίο πατάς ένα κουμπί και παίρνεις ένα χαρτάκι. Στην επιστροφή υπάρχει μπάρα με υπάλληλο όπου δίνεις το χαρτάκι και πληρώνεις 35-40 λίρες (δε θυμάμαι ακριβώς).
Αυτή βέβαια κατευθύνθηκε προς το καινούργιο αεροδρόμιο. Το αναφέρω μήπως είναι άλλο δρομολόγιο σε σχέση με την απλή είσοδο στην Πόλη.

japetus

Member
Καλημέρα στην παρέα. Φίλη μου που γύρισε χθες από την Πόλη με αυτοκίνητο μου είπε ότι πλέον υπάρχει ένα διόδιο στο οποίο πατάς ένα κουμπί και παίρνεις ένα χαρτάκι. Στην επιστροφή υπάρχει μπάρα με υπάλληλο όπου δίνεις το χαρτάκι και πληρώνεις 35-40 λίρες (δε θυμάμαι ακριβώς).
Αυτή βέβαια κατευθύνθηκε προς το καινούργιο αεροδρόμιο. Το αναφέρω μήπως είναι άλλο δρομολόγιο σε σχέση με την απλή είσοδο στην Πόλη.
Αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο στον Ο7, τον νέο αυτοκινητοδρομο που ενώνει Συληβρια με αεροδρόμιο και όχι στο δρόμο Συληβρια - Κωνσταντινούπολη. Θυμίζω ότι από σύνορα μέχρι Σηλυβρια δεν απαιτούνται διόδια.
Κάτι άλλο σχετικό, έχουν καταργηθεί πλέον οι λωρίδες αυτόματης διέλευσης OGS (για αυτοκίνητα εφοδιασμένα με ειδικό μηχάνημα) και αντικατασταθηκαν όλα από το γνωστό HGS (αυτοκόλλητο). Προηγουμένως αν δεν ήσουν εφοδιασμένος με το ειδικό μηχάνημα και έμπαινες κατά λάθος στη λωρίδα OGS πλήρωνες το τέλος x10. Πλέον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

pavlos1985

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο στον Ο7, τον νέο αυτοκινητοδρομο που ενώνει Συληβρια με αεροδρόμιο και όχι στο δρόμο Συληβρια - Κωνσταντινούπολη. Θυμίζω ότι από σύνορα μέχρι Σηλυβρια δεν απαιτούνται διόδια.
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου. Είναι χρησιμότατες.
Εμείς σε λίγες μέρες θα πάμε με το αμάξι μας, πρώτη φορά.
Ποιος είναι ο προτιμότερος δρόμος από όλους αυτούς, πέρα από διόδια κτλ, για να φτάσουμε προς την περιοχή Σουλτάν Αχμέτ;
Αν μπούμε σε αυτόν τον αυτοκινητόδρομο μόνο αυτά τα διόδια θα συναντήσουμε; Κάνουμε μεγάλο κύκλο έτσι για το κέντρο;
Επειδή δεν θα έχουμε βγάλει το HGS, αν και μας είπαν ότι με τις ξένες πινακίδες δεν υπάρχει θέμα, θέλουμε να είμαστε νόμιμοι.

mourohavlos

Member
Μέχρι τη Σηλυβρία ο δρόμος είναι ένας. Από κει και πέρα είτε συνεχίζεις από τον κύριο δρόμο (με διόδια) είτε στρίβεις δεξιά και πηγαίνεις από τον "παραλιακό". Η διαφορά χρονικά είναι καμιά ωρίτσα ή λίγο λιγότερο, ανάλογα με την κίνηση.
Προφανώς και στις 2 περιπτώσεις θα χρησιμοποιήσεις GPS, θα σε καθοδηγήσει αυτό, ειδικά από τα προάστια της Πόλης και μέχρι τον προορισμό σου.

pavlos1985

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Προφανώς και στις 2 περιπτώσεις θα χρησιμοποιήσεις GPS, θα σε καθοδηγήσει αυτό, ειδικά από τα προάστια της Πόλης και μέχρι τον προορισμό σου.
Έχεις να προτείνεις κάποια εφαρμογή gps χωρίς σύνδεση ίντερνετ;
Επίσης, ξέρει κανείς να προτείνει ένα μέρος για να παρκάρουμε εκτός κέντρου, όπου θα μπορούμε μετά να πάρουμε ένα μεταφορικό (τραμ ή μετρό π.χ.) και να φτάσουμε κέντρο χωρίς την κίνηση;
Σκεφτόμουν το mall istanbul που είναι αρκετά έξω ή το mall forum που είναι απέναντι από το ΚΤΕΛ τους. Υπάρχουν άραγε εκεί parking μακράς διάρκειας;

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Summer in Greece ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχεις να προτείνεις κάποια εφαρμογή gps χωρίς σύνδεση ίντερνετ;
To Here WeGo είναι ένα από αυτά. Όπως και το offline maps & mapsme. Προϋπόθεση είναι να έχεις ήδη κατεβάσει το χάρτη της χώρας που σ' ενδιαφέρει. Νομίζω και στο google maps υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.449
Μέλη
37.273
Νεότερο μέλος
Zaxzax79

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom