Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

tasos geo

Member
καλησπερα ,τον επομενο μηνα θα παω οδικως και εγω κωνσταντινουπολη..η διαδρομη μου θα ειναι καρφι για saw airport.τελικα εγω θα χρειαστει να βγαλω καρτα hgs??αν ναι με το που μπω συνορα θα ρωτησω που μπορω να βγαλω μια..θα πληρωσω διοδια οπου χρειαστει με χαρτακι σε υπαλληλο οπως διαβασα πιο πανω??και δεν θα χρειαστει να βγαλω καρτα Hgs δλδ..
Λογικα στην διαδρομη συνορα μεχρι saw airport θα εχει καποια διοδια...

pavlos1985

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα στην παρέα. Την Κυριακή επέστρεψα από το ταξίδι μου στην Πόλη. Πρώτη φορά με αμάξι και όλα πήγαν καλά. Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες από αυτό το υπέροχο 4ήμερο.
Βενζίνη περίπου στο 1.20 και αέριο περίπου 68 λεπτά (26/03/2022).
Μέχρι την Πόλη συναντήσαμε ένα διόδιο, το οποίο έχει ανοιχτή μπάρα και περνάς είτε έχεις HGS είτε όχι. Στη δεύτερη περίπτωση ακούγεται μια σειρήνα, σαν να σου λένε πού πας ρε τσαμπατζή!!! Έτσι, ένδοξα και τσαμπατζήδικα περάσαμε κι εμείς, καθώς δεν βρήκαμε πουθενά στο δρόμο να βγάλουμε το περίφημο HGS.
Η κίνηση προς την Πόλη απόγευμα Πέμπτης ανεκτή, εκτός από ένα σημείο περίπου 20-25 χλμ πριν την είσοδο, όπου πραγματικά πηγαίναμε σημειωτόν για μισή ωρίτσα. Εκεί διασταυρώνονται αρκετοί δρόμοι και προφανώς γι αυτό δημιουργείται όλο αυτό. Στην επιστροφή την Κυριακή, πάλι απόγευμα, η ροή ήταν εξαιρετική για να φύγεις από την Πόλη. Για την είσοδο ο γνωστός χαμός στο συγκεκριμένο σημείο και μάλλον αρκετά χειρότερα.
Μέσα στην Πόλη θες gps εννοείται. Εγώ είχα κατεβάσει στο google maps τους χάρτες και μέσω δορυφόρου ήμουν μια χαρά χωρίς καθόλου ίντερνετ.
Θα επανέλθω με πληροφορίες για τα μέρη που επισκέφτηκα.

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Summer in Greece ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μέχρι την Πόλη συναντήσαμε ένα διόδιο, το οποίο έχει ανοιχτή μπάρα και περνάς είτε έχεις HGS είτε όχι. Στη δεύτερη περίπτωση ακούγεται μια σειρήνα, σαν να σου λένε πού πας ρε τσαμπατζή!!! Έτσι, ένδοξα και τσαμπατζήδικα περάσαμε κι εμείς, καθώς δεν βρήκαμε πουθενά στο δρόμο να βγάλουμε το περίφημο HGS.
Διαπιστώνω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα και παραμένει μυστήριο το θέμα διόδια στη Πόλη. :haha:
Απορώ γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο! Κάναμε ακριβώς το ίδιο.
Βέβαια ο πάντα έγκυρος και κατατοπιστικός @japetus έδωσε ακόμα μια φορά τα φώτα του:

Τουρκία - Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!

japetus

Member
Διαπιστώνω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα και παραμένει μυστήριο το θέμα διόδια στη Πόλη. :haha:
Απορώ γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο! Κάναμε ακριβώς το ίδιο.
Βέβαια ο πάντα έγκυρος και κατατοπιστικός @japetus έδωσε ακόμα μια φορά τα φώτα του:

Τουρκία - Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!
Έχω την εντύπωση ότι εκείνο το μικρό γραφείο δεξιά από τα διόδια έχει κλείσει τώρα, δεν το πρόσεξα τελευταία..

Edit: Στο Google earth το εμφανίζει να λειτουργεί κανονικά. Αμέσως πριν τα διόδια κάνουμε δεξιά στον παράδρομο, έπειτα αριστερά κάτω από τον κεντρικό και ξανά αριστερά για να βρεθούμε από την απέναντι πλευρά του σταθμού διοδίων.
Ptt Kinali
Ptt Kinali · Alipaşa, 34570 Silivri/Istanbul, Turquie

Last edited:

oasisAthens

Member
Εγώ εαν θυμάμαι καλά το HGS αυτοκόλλητο το έβγαλα δτο 2ο βενζινάδικο SHELL προς την Πόλη

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Summer in Greece ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ εαν θυμάμαι καλά το HGS αυτοκόλλητο το έβγαλα δτο 2ο βενζινάδικο SHELL προς την Πόλη
Σε 10 Shell είχαμε σταματήσει έχοντας την ίδια ενημέρωση, κανένας δεν είχε κάρτα-αυτοκόλλητο για διόδια ούτε κάτι αντίστοιχο!

oasisAthens

Member
Σε 10 Shell είχαμε σταματήσει έχοντας την ίδια ενημέρωση, κανένας δεν είχε κάρτα-αυτοκόλλητο για διόδια ούτε κάτι αντίστοιχο!
Και εγώ εκεί που το πήρα όταν του έλεγα toll station sticker κτλ δεν καταλάβαινε τίποτα. Μου έλεγε δεν έχει. Όταν του είπα HGS sticker και του το έδειξα σε φωτογραφία τότε κατάλαβε και μου το έβγαλε μαι μου το τοποθέτησε και στο αυτ-το μάλιστα.

breraromeos

Member
Γεια σας ! Μετα το περσυνο οδικο ταξιδι στην Ιταλια ( Μπριντιζι-Ματερα - Αμαλφι-Ναπολι-Ρωμη και επιστροφη) μας ανοιξε η ορεξη για παρομοιο ταξιδι στ ανατολικα. Οποτε λεμε τον Αυγουστο για την Πολη. Εχει πεσει και προταση για επεκταση του ταξιδιου με διανυκτερευση σε Αγκυρα και δυο βραδια Καππαδοκια .
Οι ερωτησεις που θα κανω ειναι λιγο κλασσικες
α) Ο μοναχικος ταξιδιωτης με το οχημα του εχει να φοβηθει κατι ειδικα απο την Πολη και πιο μέσα ;
β) Αληθευει οτι εξαιτιας υποτιμησης της λιρας περνας στην Πολη σαν Πασας ;
γ) Στην Αγια Σοφια αξιζει η εισοδος μετα την μετατροπη της σε Τζαμι;
Δ) Αν μεινουμε μονο Κων/πολη σε 6 ημερες μπορουμε να εχουμε μια καλή γευση ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

mourohavlos

Member
Γεια σας ! Μετα το περσυνο οδικο ταξιδι στην Ιταλια ( Μπριντιζι-Ματερα - Αμαλφι-Ναπολι-Ρωμη και επιστροφη) μας ανοιξε η ορεξη για παρομοιο ταξιδι στ ανατολικα. Οποτε λεμε τον Αυγουστο για την Πολη. Εχει πεσει και προταση για επεκταση του ταξιδιου με διανυκτερευση σε Αγκυρα και δυο βραδια Καππαδοκια .
Οι ερωτησεις που θα κανω ειναι λιγο κλασσικες
α) Ο μοναχικος ταξιδιωτης με το οχημα του εχει να φοβηθει κατι ειδικα απο την Πολη και πιο μέσα ;
β) Αληθευει οτι εξαιτιας υποτιμησης της λιρας περνας στην Πολη σαν Πασας ;
γ) Στην Αγια Σοφια αξιζει η εισοδος μετα την μετατροπη της σε Τζαμι;
Δ) Αν μεινουμε μονο Κων/πολη σε 6 ημερες μπορουμε να εχουμε μια καλή γευση ;

Ευχαριστω εκ των προτερων
Εν συντομία:
α) Τίποτα απολύτως (τουλάχιστον μέχρι Άγκυρα), τώρα αν θέλει κάποιος να πάει προς Κουρδιστάν δυσκολεύει το πράγμα
β) Είναι λίγο φθηνότερα σε σχέση με πριν την υποτίμηση, αλλά όχι τρελή διαφορά. Σε κάθε περίπτωση αρκετά φθηνότερα από Ελλάδα
γ) Δεν έχω μπει από τότε που έγινε τζαμί, αλλά θεωρώ πως αξίζει, τι να σου πω...
δ) Πιστεύω τα πολύ βασικά θα τα δείτε.
Όσον αφορά στην Καππαδοκία, φοβάμαι πως ο Αύγουστος δεν είναι η καλύτερη εποχή

Τζο2022

New Member
Καλησπερα σε ολους! Προκειται να ταξιδεψω την επομενη εβδομαδα απο Θεσσαλονικη για λιγες μερες στην Κωνσταντινουπολη! Ειναι η πρωτη φορα που θα παω εξωτερικο με το αυτοκινητο και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα αν μπορει καποιος να με κατατοπισει! Η αδεια καθως και η ασφαλεια του αυτοκινητου (συνεπως και η πρασινη καρτα) ειναι στο ονομα του πατερα μου, ο οποιος δεν θα ταξιδεψει μαζι μου. Διαβασα οτι χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του επικυρωμενη, οτι μου επιτρεπει να οδηγησω το αυτοκινητο. Υπαρχει κάποια συγκεκριμενη φορμα γι αυτη την ΥΔ ή συμπληρωνουμε εμεις το κειμενο; πρεπει να ειναι σε ελληνικα ή σε αγγλικα; μπορει να εκδοθει απο το Gov; χρειαζομαι καποιο αλλο εγγραφο ή εξουσιοδοτηση απο τον πατερα μου ή με καλύπτει μονο αυτη η ΥΔ; Θα υπαρξει προβλημα που η ασφαλεια και η πρασινη καρτα ειναι στο ονομα του πατερα μου;
Και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια σχετικα με τα απαιτουμενα εγγραφα που θα χρειαστω θα την εκτιμουσα! Ευχαριστωωωω 🙃

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.471
Μέλη
37.293
Νεότερο μέλος
nikosgnr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom