Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

breraromeos

Member
Παιδιά καλησπέρα! Κάποιος που να έχει πάει οδικώς Κωνσταντινούπολη πρόσφατα να μας πει τι κάνουμε με τα διόδια γιατί δε βγάζω άκρη και πρόκειται να ταξιδεψω την επόμενη εβδομάδα.Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Καλησπερα και απο εμενα . Επειδη και εγω προκειται να ταξιδεψω οδικως για 3 ημερες στα παραλια και μετα θα ανεβω για την Πολη, μ ενδιαφερει το θεμα των διοδιων. Ειδικα αφου θα περασω την καινουργια γεφυρα 1915 στα Δαρδανελια. Πως ζηταμε την καρτα διοδιων και τι χρηματα να βαλω για διαδρομη Συνορα-Σμυρνη-Πολη με τη γεφυρα μεσα ;Αν ξερει κανεις ειμαι υποχρεος.

vasiliss

Member
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τουρκία.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπερα και απο εμενα . Επειδη και εγω προκειται να ταξιδεψω οδικως για 3 ημερες στα παραλια και μετα θα ανεβω για την Πολη, μ ενδιαφερει το θεμα των διοδιων. Ειδικα αφου θα περασω την καινουργια γεφυρα 1915 στα Δαρδανελια. Πως ζηταμε την καρτα διοδιων και τι χρηματα να βαλω για διαδρομη Συνορα-Σμυρνη-Πολη με τη γεφυρα μεσα ;Αν ξερει κανεις ειμαι υποχρεος.
Αν πας πριν τις 17 Αυγούστου, γράψε εδώ τι ακριβώς έκανες, γιατί έχω προγραμματισμένη παρόμοια διαδρομή. :)

MONEGASKOS

Member
Σε ευχαριστώ!Τα είχα ψάξει τα συγκεκριμένα θέματα απλά δε βρήκα δυστυχώς απάντηση σε αυτά που ρωτάω.
Αν πας πριν τις 17 Αυγούστου, γράψε εδώ τι ακριβώς έκανες, γιατί έχω προγραμματισμένη παρόμοια διαδρομή. :)
Εγω ταξιδευω στις 8 αυγουστου, επελεξα εργασιμη μερα μετα τα συνορα στα Υψαλα θα αλλαξω συναλλαγμα στην Τραπεζα και απο το Ptt θα παρω και την καρτα διοδιων Hgs

ftso

Member
Εγω ταξιδευω στις 8 αυγουστου, επελεξα εργασιμη μερα μετα τα συνορα στα Υψαλα θα αλλαξω συναλλαγμα στην Τραπεζα και απο το Ptt θα παρω και την καρτα διοδιων Hgs
Μπορείς να κανεις συναλλαγμα στο ppt στα Ipsala και να πληρώσεις και το hgs με μετρητά. Δεν δέχονται κάρτα. Οπότε γενικά καλό είναι να έχεις και μετρητά.

Στην φόρμα που συμπληρώνεις πάντως για το hgs θέλει αριθμό άδειας κυκλοφορίας. Εγώ ακόμα ψάχνω να το βρω στην νέα τύπου εκτυπωμενη άδεια. Βάλαμε ενα κωδικό εκεί που θυμίζε.

breraromeos

Member
Μπορείς να κανεις συναλλαγμα στο ppt στα Ipsala και να πληρώσεις και το hgs με μετρητά. Δεν δέχονται κάρτα. Οπότε γενικά καλό είναι να έχεις και μετρητά.

Στην φόρμα που συμπληρώνεις πάντως για το hgs θέλει αριθμό άδειας κυκλοφορίας. Εγώ ακόμα ψάχνω να το βρω στην νέα τύπου εκτυπωμενη άδεια. Βάλαμε ενα κωδικό εκεί που θυμίζε.
Το ppt είναι μέσα στα Ipsala ή αμέσως μετά το τελωνείο; Φαντάζομαι δεν μεσολαβεί διόδιο μέχρι τα Ipsala. Τι εννοείς δεν βρίσκεις τον αριθμό άδειας κυκλοφορίας; Η πινακίδα σου είναι ο αριθμός.Θελω λίγο τι βοήθεια σας. Πόσα λεφτά βάζουμε στην κάρτα διοδίων; 30€ είναι λογικό πόσο;

mourohavlos

Member
Αν θυμάμαι καλά θέλει τον αριθμό του εγγράφου, όχι τον αριθμό κυκλοφορίας (πινακίδα)

Eftichia

Member
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά οι παραβάσεις γενικώς, βεβαιώνονται και οδηγούνται στο τελωνείο(τουρκικό) και στην επιστροφή προς Ελλάδα πληρώνεις την λυπητερή! Αυτί ισχύει και για ταχύτητα (κάμερες), οπότε θελει προσοχή.
Επίσης υπάρχει κίνηση στα τελωνεία ειδικά το σκ και από Έλληνες που πάνε για βενζίνη...

MONEGASKOS

Member
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά οι παραβάσεις γενικώς, βεβαιώνονται και οδηγούνται στο τελωνείο(τουρκικό) και στην επιστροφή προς Ελλάδα πληρώνεις την λυπητερή! Αυτί ισχύει και για ταχύτητα (κάμερες), οπότε θελει προσοχή.
Επίσης υπάρχει κίνηση στα τελωνεία ειδικά το σκ και από Έλληνες που πάνε για βενζίνη...
Μονο μετρητα ευρω θα εχω μαζι για να μπορω να αλλαζω συναλλαγμα, τις πιστωτικες για αγορες.Στα υψαλα εχει 3 τραπεζες οπου βρω καλυτερη τιμη συναλλαγμα θα παω και ptt για hgs αν και οι περισσοτερες τραπεζες εχουν και hgs. Αυτα προς το παρον

Last edited by a moderator:

Sotis

Member
Καλησπέρα!
Εγω ταξίδεψα πριν 4 μήνες στην πόλη από Θεσσαλονίκη και είχα ακούσει για το.θεμα των διοδίων. Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πολλά όπως για παράδειγμα πως επειδή έχουμε ελληνικές πινακίδες δεν μπορούν ναας βρουν στο σύστημα κλπ. Εν τέλει το ρίσκαραμε, δεν έβγαλα κάρτα διοδίων ούτε πλήρωσα κάτι, περνουσα κανονικά από τις πύλες των διοδίων (από την ασύρματη χρέωση) ακούγονταν ορισμένες φορές ένας προειδοποίητικος ήχος προφανώς επειδή δεν είχα αυτοκόλλητο διοδίων. Δεν μου είπαν τίποτα στα σύνορα κατά την επιστροφή ούτε πλήρωσα κάποιο αντίτιμο.

Eftichia

Member
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Πιθανόν δεν έχει κάμερες σε όλα τα διόδια... δεν το γνωρίζω με σιγουριά... όμως εμένα με φωτογράφισε σε γέφυρα μέσα στην Πόλη, αλλά μας έβγαλε και για ταχύτητα στην νέα εθνική οδό πριν ένα μήνα που πήγα...
Βέβαια υπάρχει πάντα και η επιλογή της διαδρομής χωρίς διόδια από την επαρχιακή οδό...

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.624
Μέλη
37.450
Νεότερο μέλος
Dimitris 2022

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα