Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Καλός είναι απλά μην έχεις στο μυαλό σου εθνική οδό, καμία σχέση, παρα μονο σε λιγα κομμάτια.
Περνάει από κατοικημένες περιοχές που επιβάλλεται να μειώσεις ταχύτητα.
Κάτι σαν επαρχιακό καλό δρόμο φαντάσου.
Δε νομίζω ότι θυμίζει επαρχιακό δρόμο σε καμία περίπτωση. Ο δρόμος είναι 2 λωρίδες +ΛΕΑ ανά κατεύθυνση με διαχωριστικό στη μέση. Έχει βεβαίως αρκετές ισόπεδες διαβάσεις αλλά όλες είναι είτε κυκλικοί κόμβοι, είτε με φανάρια, οπότε γενικά είναι ασφαλείς. Από το Kinali και μετά συναντά τον κλειστό αυτοκινητόδρομο Ανδριανούπολης-Κωνσταντινούπολης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε νομίζω ότι θυμίζει επαρχιακό δρόμο σε καμία περίπτωση.
Δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι, Οκτώβρη του 19 που τον πέρασα πάντως δε μπορώ να πω ότι συγκλονίστηκα. Σαν τη παλιά ΕΟ Θεσ/νίκης - Καβάλας ένα πράγμα, δε θα τον έλεγα αυτοκινητόδρομο, πόσο μάλλον όταν περνάει μέσα από χωριά και κατοικημένες περιοχές.
Οχι ότι ήταν κακός βέβαια.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Από Οκτώβρη του 19 δεν έχει αλλάξει τίποτα. Ναι οκ δεν είναι αυτοκινητόδρομος, το είπα και πιο πάνω και έχει πολλές ισόπεδες διαβάσεις. Έχει όμως διατομή 2+ΛΕΑ ανά κατεύθυνση με διαχωριστικό. Ο παλιός Θεσσαλονίκης-Καβάλας ήταν μία λωρίδα ανά κατεύθυνση με υποτυπώδη ΛΕΑ και χωρίς διαχωριστικό. Καμία σχέση, δηλαδή, για να προσπεράσεις φορτηγό έπρεπε να βγεις στο αντίθετο ρεύμα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Εντάξει....15,6 ήταν την προηγούμενη εβδομάδα........
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τον δρόμο από τα σύνορα μέχρι τη Συληβρία που συναντά την εθνική οδό Αδριανούπολης-Κωνσταντινούπολης, για λόγους γεωπολιτικής πάντα τον κρατούσαν σε δεύτερη μοίρα, καθώς ο κύριος οδικός άξονας για σύνδεση με την Ευρώπη ήταν (και είναι) από Βουλγαρία. Για Ιταλία έχουν πορθμειακή γραμμή από Σμύρνη.
Όταν ολοκληρώθηκε σε εμάς η Εγνατία και άρχισαν δειλά-δειλά κάποια φορτηγά να προτιμούν τη διέλευση μέσω Ελλάδας, αποφάσισαν -επιτέλους- να διορθώσουν τον δρόμο. Σε σύγκριση με ότι ήταν πριν καμιά 15ριά χρόνια είναι μέρα με νύχτα. Ναι, έχει πολλές κυκλικές ισόπεδες διαβάσεις που απαιτούν λίγη προσοχή, έχει αρκετά μέρη με ραντάρ και προειδοποιητικά φώτα, αλλά έχουν φτιάξει και πολλά συμπληρωματικά έργα εκτός της διαπλάτυνσης όπως τις ανισόπεδες Κεσσάνης και Ραιδεστού που γλιτώνουν πολύ χρόνο. Θυμάμαι παλιά στο Μαρμαραερεγλισί, ένα θέρετρο του Μαρμαρά που περνούσε ο κόσμος περπατώντας πάνω από το δρόμο για να πάει για μπάνιο και γίνονταν συνεχώς ατυχήματα. Αυτά όλα τέλειωσαν με υπέργειες και υπόγειες διαβάσεις πεζών καθιστώντας τον πλέον πολύ αξιόπιστο.

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε σαν Ελληνες νομίζω, είναι να τον θεωρούμε σαν συνέχεια της Εγνατίας, ειδικά όποιος έρχεται από Θεσσαλονίκη με ταχύτητα μόνιμα πάνω από 120, νομίζει ότι και το κομμάτι της Τουρκίας είναι εθνική οδός και ότι ισχύουν τα ίδια όρια..

Για τη λίρα, νομίζω ότι η ανάφλεξη του ρωσο-ουκρανικού έδωσε την αφορμή στην κεντρική τράπεζα της Τουρκίας να διακόψει προ των εξελίξεων προσωρινά να στηρίζει το νόμισμα δαπανώντας συνάλλαγμα όπως έκανε τόσο καιρό..
 

MIX

Member
Μηνύματα
18
Likes
33
Όσον αφορά τα διόδια να πω ότι εγώ που το έκανα δύο φορές το 2019 κ το 20 (cesme Σμύρνη kussandasi) δ έβγαλα κάρτα τα διόδια δ έχουν μπάρες και παρότι είδα ότι στον υπολογιστή του αστυνομικού στo τελωνείο είχε αναλυτικά το πότε μπήκε κ πότε βγήκε το όχημα από την χώρα ευτυχώς δ με ζήτησαν κανένα φράγκο!!!
Κ μένα η πράσινη κάρτα έγινε άσπρη Ερώτηση υπάρχει κάποια εταιρεία που να ασφαλίζει οδική βοήθεια για την ασιατική πλευρά?
(Σόρρυ αν είμαι off topic)
 

Sotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Θα προσπαθήσω να τα πιάσω από την αρχή, σίγουρα απάντησαν και άλλα παιδιά πιο μπροστά, να σου τα δώσω συγκεντρωμένα..
1. Τα χαρτιά σου για να μπεις με αυτοκίνητο είναι αυτά που γράφεις, πρόσεξε μόνο μήπως το όχημα δεν είναι ιδιοκτησίας σου οπότε θα χρειαστείς και μια εξουσιοδότηση από τον (συν)ιδιοκτήτη. Στην Τουρκία θα σου χρειαστεί σε κάποιες περιπτώσεις ο κωδικός HES που βγαίνει από μια φόρμα σαν το δικό μας PLF, δεν απαιτείται όμως για την είσοδο οδικώς - ούτε και για το πιστοποιητικό εμβολιασμού θα γίνει έλεγχος στα σύνορα. Η φόρμα εδώ: Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü
2. Το πλάνο σου είναι καλό, έχε υπόψη ότι θα μπορέσεις να βρεις και φτηνότερα πάρκιγκ αλλού. Επίσης φτηνότερες/περισσότερες πτήσεις να έχει πιθανώς από το άλλο αεροδρόμιο της Σαμπιχά, υπάρχει λεωφορείο που τα συνδέει. Αν θέλεις να κάνεις αερόστατο, κλείσε το νωρίς και κανόνισέ το για την πρώτη μέρα που θα είσαι εκεί ώστε αν τυχόν ακυρωθεί -συμβαίνει συχνά λόγω αέρα- να έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις την επόμενη και να μην το χάσεις.
3.Ναι στο αεροδρόμιο είναι ασφαλές, έχει πάρκιγκ ανοιχτά και κλειστά με διαφορετική τιμολόγηση, στο σάιτ του αεροδρομίου θα βρεις τιμές.
4. Αν φτάσεις αργά το βράδι είναι και αυτό καλή λύση, απόφυγε δια ροπάλου τις πολύ πρωινές και τις μεσημεροαπογευματινές ώρες για μετακίνηση όπου γίνεται χαμός από την κίνηση όταν πηγαίνουν/επιστρέφουν οι κάτοικοι στις δουλειές τους.
Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα κύρια τουριστικά σημεία, μπορείς να περπατήσεις αν και εγώ πάντα συνιστώ την κάρτα καθώς η Πόλη δεν είναι καθόλου με καθόλου επίπεδη και γλιτώνεις πολύ χρόνο χρησιμοποιώντας μέσα. Ασφαλώς και θα περπατήσεις (πολύ) τόσο στα αξιοθέατα όσο και στα σοκάκια -πάρε άνετα παπούτσια-, δεν μπορείς άλλωστε να την απολαύσεις αν δεν το κάνεις, αλλά τα μέσα μετακίνησης είναι τόσο αξιόπιστα, αποδοτικά αλλά και ευχάριστα που πραγματικά κερδίζεις πολύ χρόνο. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με κάρτες υπάρχουν και μεμονωμένα εισιτήρια με 11 λίρες. Το Μπέηογλου καλό σαν βάση, αλλά έχει χαλάσει πολύ τελευταία, προτιμότερο θα ήταν -αν είναι η πρώτη σου φορά- Καράκιοι ή Εμίνονου ώστε να είσαι κάπου στην μέση.
5. Τα ταξί να τα προσέχεις και όσο μπορείς να τα αποφεύγεις, ειδικά από/προς τουριστικές διαδρομές γιατί τελευταία έχουν ξεσαλώσει με τους τουρίστες. Πάντα να τσεκάρεις να δουλεύουν το ταξίμετρο και να ελέγχεις τη διαδρομή με χάρτη στο κινητό σου. Μην αποδεχτείς προσυμφωνημένη τιμή και ειδικά σε ευρώ αν σου ζητήσουν. Το uber σαν εφαρμογή λειτουργεί στην Τουρκία, αλλά δουλεύει με τα κανονικά και νόμιμα ταξί. Επίσης το bitaksi είναι μια άλλη εφαρμογή στο ίδιο στιλ.
6. Θα είσαι μια χαρά με ρεβολούτ. Για μετρητά, κάνε ανάληψη με την κάρτα από τα ατμ των PTT (ταχυδρομείων) μια που δεν εμφανίζουν παραπλανητικές επιλογές για μετατροπή συναλλάγματος. Κάνεις την δουλειά σου έυκολα και άμεσα χωρίς προμήθειες.
7. Για το πού θα γίνει λειτουργία -σίγουρα θα γίνει σε όλες τις μεγάλες εκκλησίες, θύμισέ το μου αν θέλεις λίγο πιο μπροστά ώστε να κοινοποιήσω το πρόγραμμα από το πατριαρχείο.
8. Είτε μπορεί να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ψάξιμο, είτε θα σε ψάξουν. Αν έχεις αρκετά πράγματα που δεν φαίνονται να είναι για προσωπική χρήση αλλά για εμπόριο, πχ. 20 παντελόνια, 40 μπλούζες ενδεχομένως να σου κόψουν πρόστιμο. Για λίγα πράγματα δεν λένε τίποτα, περισσότερο για τσιγάρα και ποτά κοιτάνε να τηρείται το αυστηρά το όριο. Θα σου ζητηθεί -φυσικά- plf και, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, θα σου γίνει και ράπιντ τεστ από κλιμάκιο του εοδυ.
Καλησπέρα σε όλους!
Μιας και το πρώτο μου roadtrip προς την πόλη θα ήθελα να κάνω μια γω μια ερώτηση.
Πρόκειται να πάμε 4 άτομα με ΙΧ το οποίο είναι ιδιοκτησία της γυναίκας μου η οποία δεν έχει δίπλωμα οδήγησης και οδηγός είμαι εγώ. Πράσινη κάρτα έχει βγει κανονικά στο όνομα μου. Θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα; Η γυναίκα μου θα είναι κανονικά μαζί μου στο αυτοκίνητο απλά δεν οδηγεί.
Ευχαριστώ
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καλησπέρα σε όλους!
Μιας και το πρώτο μου roadtrip προς την πόλη θα ήθελα να κάνω μια γω μια ερώτηση.
Πρόκειται να πάμε 4 άτομα με ΙΧ το οποίο είναι ιδιοκτησία της γυναίκας μου η οποία δεν έχει δίπλωμα οδήγησης και οδηγός είμαι εγώ. Πράσινη κάρτα έχει βγει κανονικά στο όνομα μου. Θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα; Η γυναίκα μου θα είναι κανονικά μαζί μου στο αυτοκίνητο απλά δεν οδηγεί.
Ευχαριστώ
Εφόσον επιβαίνετε και οι δύο στο αμάξι δεν υπάρχει θέμα. Όταν στο τουρκικά τελωνείο ζητήσουν άδεια και διαβατήριο/ταυτότητα οδηγού, δώσε της γυναίκας σου καθώς στο δικό της όνομα πρέπει να μπει η σφραγίδα για την είσοδο του αυτοκινήτου στη χώρα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχει παρκάρει ποτέ κανείς το αυτοκίνητό του στο τεράστιο mall που είναι στην είσοδο της Πόλης, καθώς έρχεσαι από Ελλάδα.
Σκεφτόμουν αν γίνεται να αφήσω εκεί το αμάξι (έστω και με πληρωμή) και να συνεχίσω με το μετρό για κέντρο να αποφύγω την κίνηση.
 

Sotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Εφόσον επιβαίνετε και οι δύο στο αμάξι δεν υπάρχει θέμα. Όταν στο τουρκικά τελωνείο ζητήσουν άδεια και διαβατήριο/ταυτότητα οδηγού, δώσε της γυναίκας σου καθώς στο δικό της όνομα πρέπει να μπει η σφραγίδα για την είσοδο του αυτοκινήτου στη χώρα.
Το χω πάρει από φόβο όλα αυτά που διαβάζω για το αν θα μας αφήσουν να περάσουμε! Σε ευχαριστώ πολύ!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλημέρα στην παρέα. Φίλη μου που γύρισε χθες από την Πόλη με αυτοκίνητο μου είπε ότι πλέον υπάρχει ένα διόδιο στο οποίο πατάς ένα κουμπί και παίρνεις ένα χαρτάκι. Στην επιστροφή υπάρχει μπάρα με υπάλληλο όπου δίνεις το χαρτάκι και πληρώνεις 35-40 λίρες (δε θυμάμαι ακριβώς).
Αυτή βέβαια κατευθύνθηκε προς το καινούργιο αεροδρόμιο. Το αναφέρω μήπως είναι άλλο δρομολόγιο σε σχέση με την απλή είσοδο στην Πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom