Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. όχι, δυστυχώς δεν υπάρχει πάρκινγκ στο ξενοδοχείο (air bnb για την ακρίβεια) γιατί ήθελα να είμαστε όσο το δυνατό πιό κεντρικά. ασφαλώς και υπάρχουν γύρω αρκετά αλλά θυμήθηκα πέρισυ που είχα ξαναπάει αεροπορικώς , πόσο άνετα κινήθηκα με το havatas από αεροδρόμιο και μου φάνηκε καλή ιδέα.
 

SissySt

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στην Πόλη παρεα με τους κουμπάρους μας. Θα μείνουμε κεντρικά σε Airbnb βρήκαμε εκτός να αφήσουμε το αμάξι ώστε να μην μπλέξουμε στο κέντρο.
Πάμε στις ερωτήσεις ..
Μου είπαν για κάρτα διοδίων , γνωρίζει κάποιος από που την προμηθεύομαι;
Επίσης έχετε υπόψιν τι συμφέρει να κάνουμε με roaming η αγορας sim? Με προβληματίζει ότι θα χρειαστώ ίντερνετ στην διαδρομή για gps .
Επίσης καμια καλή πρόταση για βόλτα κλπ που να μην είναι τουριστική;;; .
Ευχαριστούμε πολύ!
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στην Πόλη παρεα με τους κουμπάρους μας. Θα μείνουμε κεντρικά σε Airbnb βρήκαμε εκτός να αφήσουμε το αμάξι ώστε να μην μπλέξουμε στο κέντρο.
Πάμε στις ερωτήσεις ..
Μου είπαν για κάρτα διοδίων , γνωρίζει κάποιος από που την προμηθεύομαι;
Επίσης έχετε υπόψιν τι συμφέρει να κάνουμε με roaming η αγορας sim? Με προβληματίζει ότι θα χρειαστώ ίντερνετ στην διαδρομή για gps .
Επίσης καμια καλή πρόταση για βόλτα κλπ που να μην είναι τουριστική;;; .
Ευχαριστούμε πολύ!
Εγώ θα σε πω για κρουαζιέρα, από αποβάθρα στη Εminonu, 6ωρη μέχρι Αnadolu Kavagi σε αφήνουν 2.5ω για φαγητό κόστος 25λ περίπου 4 ευρώ. http://en.sehirhatlari.istanbul/en/timetable/full-bosphorus-cruise-362.html
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Κάρτα διοδίων HGS μπορείτε να βγάλετε αν βολεύει η ώρα και η μέρα και είναι ανοιχτά, στο ταχυδρομείο PTT στα τουρκικά σύνορα. Μόλις μπείτε στο τουρκικό τελωνείο. πριν περάσετε τον έλεγχο διαβατηρίων, σταματάτε στα duty free όπου έχει μέσα το ταχυδρομικό κατάστημα. Δίνετε άδεια κυκλοφορίας και διαβατήριο/ταυτότητα και κάποιο ποσό και την εκδίδετε.
Λέτε όμως ότι θα αφήσετε το αυτοκίνητο και δεν θα μετακινείστε με αυτό. Ίσως σας συμφέρει να πάτε στην Πόλη από τον παραλιακό δρόμο τότε, τον D100 από τη Συλληβρία, που δεν έχει διόδια..

Για ίντερνετ δες στο αντίστοιχο θέμα που έχει ανοιχτεί, για χρήση όμως στο gps χρησιμοποιείστε ένα πρόγραμμα με offline χάρτες..

Για βόλτες, πες μας πρώτα εσύ τί πρόγραμμα/μέρες έχετε ήδη υπόψη σας και να κάνουμε ανάλογες προτάσεις..
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
@SissySt Πια λυση βρηκατε για το αυτοκινητο; Με σκανδαλιζει η ιδεα να παω ξανα με το δικο μου αλλα να μπορεσω να το αφησω σε καποιο κλειστο ασφαλες parking περιφερειακα, και να συνεχισω με λεωφορειο. Το να οδηγεις μεσα στην Πολη θελει ατσαλινα νευρα, τυχη και υπομονη που δεν διαθετω :rolleyes-80:
 

SissySt

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
@SissySt Πια λυση βρηκατε για το αυτοκινητο; Με σκανδαλιζει η ιδεα να παω ξανα με το δικο μου αλλα να μπορεσω να το αφησω σε καποιο κλειστο ασφαλες parking περιφερειακα, και να συνεχισω με λεωφορειο. Το να οδηγεις μεσα στην Πολη θελει ατσαλινα νευρα, τυχη και υπομονη που δεν διαθετω :rolleyes-80:
Έχουμε συννενοηθει με φίλο δικού μου ανθρώπου που ζει στην πόλη περιφερειακά και μου απέκλεισε λόγω ασφαλείας να παρκάρουμε πχ στα ΚΤΕΛ , όποτε πρότεινε την δική του περιοχή που όπως μας είπε είναι πολύ ασφαλής και βολεύει ώστε να φτάσουμε κέντρο με ΜΜΜ . Μόλις διευκρινίσω λεπτομέρειες θα επανέλθω! Βλέπω βέβαια πολλά parking μένει να διευκρινίσει κάποιος που γνωρίζει καλά ποια περιοχή θα βόλευε κλπ. Μόλις έχω νεότερα θα γράψω!
Κι εμείς αυτό θέλαμε ... Οικονομικά μας συμφέρει να ταξιδέψουμε με το αμάξι λόγω πετρελαίου , ξεκινάμε από Αλεξανδρούπολη , 4 άτομα, ενώ το λεωφορείο που πηγαίνει στην Πόλη θα μας έβγαινε πολύ περισσότερο.
Αφού λύσαμε και το άγχος μας για την οδήγηση στο κέντρο είμαστε κομπλέ!!!
 

SissySt

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Κάρτα διοδίων HGS μπορείτε να βγάλετε αν βολεύει η ώρα και η μέρα και είναι ανοιχτά, στο ταχυδρομείο PTT στα τουρκικά σύνορα. Μόλις μπείτε στο τουρκικό τελωνείο. πριν περάσετε τον έλεγχο διαβατηρίων, σταματάτε στα duty free όπου έχει μέσα το ταχυδρομικό κατάστημα. Δίνετε άδεια κυκλοφορίας και διαβατήριο/ταυτότητα και κάποιο ποσό και την εκδίδετε.
Λέτε όμως ότι θα αφήσετε το αυτοκίνητο και δεν θα μετακινείστε με αυτό. Ίσως σας συμφέρει να πάτε στην Πόλη από τον παραλιακό δρόμο τότε, τον D100 από τη Συλληβρία, που δεν έχει διόδια..

Για ίντερνετ δες στο αντίστοιχο θέμα που έχει ανοιχτεί, για χρήση όμως στο gps χρησιμοποιείστε ένα πρόγραμμα με offline χάρτες..

Για βόλτες, πες μας πρώτα εσύ τί πρόγραμμα/μέρες έχετε ήδη υπόψη σας και να κάνουμε ανάλογες προτάσεις..
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα μελετήσω για το ίντερνετ.
Για την κάρτα μου είπαν και από βενζινάδικα. Γνωρίζουμε καθόλου πόσο θα χρειαστεί να φορτώσουμε ; Απ ότι κατάλαβα λειτουργει έτσι , σωστά;

Ετοιμάζω το " περίπου" πρόγραμμα μας και σας γράφω και πάλι! Θα είμαστε στην Πόλη τέσσερις γεμάτες μέρες !
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Σχετικά με την κάρτα διοδίων. Ο επίσημος φορέας που την εκδίδει είναι τα PTT, έχουν μικρά υποκαταστήματα και δίπλα στους μεγάλους σταθμούς διοδίων για να εξυπηρετούν τον κόσμο.. Με τα ταχυδρομεία συνεργάζονται και κάποιες τράπεζες αλλά και κάποια μεγάλα βενζινάδικα όπως ανέφερες -αλλά όχι όλα τα καταστήματα-, των εταιριών PETROL OFİSİ, SHELL, BP, OPET, TPPD και TOTAL. Δες για το σήμα HGS ή ρώτα αν έχουν 'Χαγκεσέ καρτί'.
Παλιά ζητούσαν ένα φιξ ποσό που περιείχε και χρήματα μέσα, τώρα νομίζω πληρώνεις 10-15 λίρες το αυτοκόλλητο μόνο και το γεμίζεις με όσο θέλεις εσύ..
Αν θυμάμαι καλά, για να μπεις στην Πόλη είναι δύο τα διόδια, ένα στην είσοδο του αυτοκινητοδρόμου πριν τη Συληβρία και ένα στην έξοδο, 75 χλμ μετά για να κατέβεις προς το κέντρο.. Δεν θυμάμαι πόσο χρεώνουν, 2-3 λίρες νομίζω το καθένα, κάτι περισσότερο στις γέφυρες και ακόμα παραπάνω για το υποθαλάσσιο τούνελ .
Γνώμη μου όπως σου ξαναέγραψα, αν το θέλετε μόνο για τη μετακίνηση στο -μικρό- τμήμα της εθνικής οδού χωρίς να κυκλοφορείτε από τις γέφυρες ή το τούνελ απέναντι, να μην ασχοληθείτε καν. Πηγαίνετε από την παραλιακή διαδρομή που είναι και πιο όμορφη και κάνεις και την ίδια σχεδόν ώρα μια που οι περισσότεροι πηγαίνουν από την εθνική..
 

SissySt

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σας! Ξέρει κάποιος περίπου πόσα χρήματα είναι τα διόδια σύνολο και για την επιστροφή ώστε να ξέρουμε πόσο να φορτώσουμε την καρτα HGS?
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
το αυτοκολλητο κοστιζει 13,5 λιρες εγω εβαλα 50 λιρες σμυρνη παμουκαλε ατταλεια καπαδοκια αγκυρα κωνσταντινουπολη 2η γεφυρα βοσπορου μεχρι συλιβρια τωρα μου ηρθε προστιμο25 λιρες που τετραπλασιαζεται 125 συνολο μαλλον περασα απο πυλη ogs πουθενα δεν εχει μπαρες πουθενα δεν χτυπησε σηρηνα ............................... για κωνσταντιπουπολη αν πατε παραλιακα δεν εχει διοδια αμα πατε αυτοκινητοδρομο 50 λιρες περιπου 8 ευρω ανετα περνατε και τις γεφυρες υπαρχουν πινακιδες που λενε σε σταθμους στασης αν εχουν hgs
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
SisstSt
Σου είχα γράψει και τις προάλλες στο άλλο νήμα που ρώτησες.. Τα συγκεκριμένα διόδια είναι φτηνά μια και στην ουσία χρησιμοποιείς τον αυτοκινητόδρομο μόνο για 55χλμ, από τις φυλακές της Συληβρίας μέχρι Μαχμούτμπεϊ ανατολικά. Είναι -εφόσον δεν θα περάσετε γέφυρες που είναι ακριβές- 5 λίρες μόνο το κόστος και άλλες τόσες η επιστροφή, πολύ λιγότερο από τον κόπο να βγάλεις HGS αλλά και την αξία μόνο της κάρτας.
Δες στον πίνακα για το ακριβές ποσό αναλυτικά: http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Otoyollar/OtoyolKopruUcret/2018Avrupa.pdf

Αν κρίνετε ότι αξίζει τον κόπο η διαδικασία από το να πάτε κανονικά από τον παραλιακό, εσείς θα το αποφασίσετε.. Αν πάλι τη θέλετε για σουβενίρ ή για επόμενο ταξίδι και την επιστροφή, τη βγάζετε πολύ πιο εύκολα και χωρίς άγχος και μετά, όντας στην Πόλη σε κάποιο ptt.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας! Ξέρει κάποιος περίπου πόσα χρήματα είναι τα διόδια σύνολο και για την επιστροφή ώστε να ξέρουμε πόσο να φορτώσουμε την καρτα HGS?
Παρακαλώ μην στέλνεις το ίδιο μήνυμα σε πολλά θέματα. Αυτά τα μηνύματα διαγράφονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom