Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Σε 10 Shell είχαμε σταματήσει έχοντας την ίδια ενημέρωση, κανένας δεν είχε κάρτα-αυτοκόλλητο για διόδια ούτε κάτι αντίστοιχο!
Και εγώ εκεί που το πήρα όταν του έλεγα toll station sticker κτλ δεν καταλάβαινε τίποτα. Μου έλεγε δεν έχει. Όταν του είπα HGS sticker και του το έδειξα σε φωτογραφία τότε κατάλαβε και μου το έβγαλε μαι μου το τοποθέτησε και στο αυτ-το μάλιστα.
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Γεια σας ! Μετα το περσυνο οδικο ταξιδι στην Ιταλια ( Μπριντιζι-Ματερα - Αμαλφι-Ναπολι-Ρωμη και επιστροφη) μας ανοιξε η ορεξη για παρομοιο ταξιδι στ ανατολικα. Οποτε λεμε τον Αυγουστο για την Πολη. Εχει πεσει και προταση για επεκταση του ταξιδιου με διανυκτερευση σε Αγκυρα και δυο βραδια Καππαδοκια .
Οι ερωτησεις που θα κανω ειναι λιγο κλασσικες
α) Ο μοναχικος ταξιδιωτης με το οχημα του εχει να φοβηθει κατι ειδικα απο την Πολη και πιο μέσα ;
β) Αληθευει οτι εξαιτιας υποτιμησης της λιρας περνας στην Πολη σαν Πασας ;
γ) Στην Αγια Σοφια αξιζει η εισοδος μετα την μετατροπη της σε Τζαμι;
Δ) Αν μεινουμε μονο Κων/πολη σε 6 ημερες μπορουμε να εχουμε μια καλή γευση ;

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Γεια σας ! Μετα το περσυνο οδικο ταξιδι στην Ιταλια ( Μπριντιζι-Ματερα - Αμαλφι-Ναπολι-Ρωμη και επιστροφη) μας ανοιξε η ορεξη για παρομοιο ταξιδι στ ανατολικα. Οποτε λεμε τον Αυγουστο για την Πολη. Εχει πεσει και προταση για επεκταση του ταξιδιου με διανυκτερευση σε Αγκυρα και δυο βραδια Καππαδοκια .
Οι ερωτησεις που θα κανω ειναι λιγο κλασσικες
α) Ο μοναχικος ταξιδιωτης με το οχημα του εχει να φοβηθει κατι ειδικα απο την Πολη και πιο μέσα ;
β) Αληθευει οτι εξαιτιας υποτιμησης της λιρας περνας στην Πολη σαν Πασας ;
γ) Στην Αγια Σοφια αξιζει η εισοδος μετα την μετατροπη της σε Τζαμι;
Δ) Αν μεινουμε μονο Κων/πολη σε 6 ημερες μπορουμε να εχουμε μια καλή γευση ;

Ευχαριστω εκ των προτερων
Εν συντομία:
α) Τίποτα απολύτως (τουλάχιστον μέχρι Άγκυρα), τώρα αν θέλει κάποιος να πάει προς Κουρδιστάν δυσκολεύει το πράγμα
β) Είναι λίγο φθηνότερα σε σχέση με πριν την υποτίμηση, αλλά όχι τρελή διαφορά. Σε κάθε περίπτωση αρκετά φθηνότερα από Ελλάδα
γ) Δεν έχω μπει από τότε που έγινε τζαμί, αλλά θεωρώ πως αξίζει, τι να σου πω...
δ) Πιστεύω τα πολύ βασικά θα τα δείτε.
Όσον αφορά στην Καππαδοκία, φοβάμαι πως ο Αύγουστος δεν είναι η καλύτερη εποχή
 

Τζο2022

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα σε ολους! Προκειται να ταξιδεψω την επομενη εβδομαδα απο Θεσσαλονικη για λιγες μερες στην Κωνσταντινουπολη! Ειναι η πρωτη φορα που θα παω εξωτερικο με το αυτοκινητο και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα αν μπορει καποιος να με κατατοπισει! Η αδεια καθως και η ασφαλεια του αυτοκινητου (συνεπως και η πρασινη καρτα) ειναι στο ονομα του πατερα μου, ο οποιος δεν θα ταξιδεψει μαζι μου. Διαβασα οτι χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του επικυρωμενη, οτι μου επιτρεπει να οδηγησω το αυτοκινητο. Υπαρχει κάποια συγκεκριμενη φορμα γι αυτη την ΥΔ ή συμπληρωνουμε εμεις το κειμενο; πρεπει να ειναι σε ελληνικα ή σε αγγλικα; μπορει να εκδοθει απο το Gov; χρειαζομαι καποιο αλλο εγγραφο ή εξουσιοδοτηση απο τον πατερα μου ή με καλύπτει μονο αυτη η ΥΔ; Θα υπαρξει προβλημα που η ασφαλεια και η πρασινη καρτα ειναι στο ονομα του πατερα μου;
Και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια σχετικα με τα απαιτουμενα εγγραφα που θα χρειαστω θα την εκτιμουσα! Ευχαριστωωωω 🙃
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπερα σε ολους! Προκειται να ταξιδεψω την επομενη εβδομαδα απο Θεσσαλονικη για λιγες μερες στην Κωνσταντινουπολη! Ειναι η πρωτη φορα που θα παω εξωτερικο με το αυτοκινητο και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα αν μπορει καποιος να με κατατοπισει! Η αδεια καθως και η ασφαλεια του αυτοκινητου (συνεπως και η πρασινη καρτα) ειναι στο ονομα του πατερα μου, ο οποιος δεν θα ταξιδεψει μαζι μου. Διαβασα οτι χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του επικυρωμενη, οτι μου επιτρεπει να οδηγησω το αυτοκινητο. Υπαρχει κάποια συγκεκριμενη φορμα γι αυτη την ΥΔ ή συμπληρωνουμε εμεις το κειμενο; πρεπει να ειναι σε ελληνικα ή σε αγγλικα; μπορει να εκδοθει απο το Gov; χρειαζομαι καποιο αλλο εγγραφο ή εξουσιοδοτηση απο τον πατερα μου ή με καλύπτει μονο αυτη η ΥΔ; Θα υπαρξει προβλημα που η ασφαλεια και η πρασινη καρτα ειναι στο ονομα του πατερα μου;
Και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια σχετικα με τα απαιτουμενα εγγραφα που θα χρειαστω θα την εκτιμουσα! Ευχαριστωωωω 🙃
Δεν ρίχνεις μια ματιά στα σχετικά θέματα...

Τουρκία - οδικως στην κωνσταντινουπολη

Τουρκία - Στην Κωνσταντινούπολη με το αμάξι μου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα σε ολους! Προκειται να ταξιδεψω την επομενη εβδομαδα απο Θεσσαλονικη για λιγες μερες στην Κωνσταντινουπολη! Ειναι η πρωτη φορα που θα παω εξωτερικο με το αυτοκινητο και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα αν μπορει καποιος να με κατατοπισει! Η αδεια καθως και η ασφαλεια του αυτοκινητου (συνεπως και η πρασινη καρτα) ειναι στο ονομα του πατερα μου, ο οποιος δεν
Καλώς ήρθες.
Είχαμε κάνει κάτι ανάλογο πριν δυο χρόνια. Να πας σε ένα ΚΕΠ για να σου εξδώσουν ότι χρειάζεται, είναι ένα και μόνο έγγραφο απ' ότι θυμάμαι και σε καλύπτει, απλά εξήγησε τους τη περίπτωση. ;)
 

Τζο2022

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλώς ήρθες.
Είχαμε κάνει κάτι ανάλογο πριν δυο χρόνια. Να πας σε ένα ΚΕΠ για να σου εξδώσουν ότι χρειάζεται, είναι ένα και μόνο έγγραφο απ' ότι θυμάμαι και σε καλύπτει, απλά εξήγησε τους τη περίπτωση. ;)
Τελεια! Ευχαριστω πολυ!!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τελεια! Ευχαριστω πολυ!!
Τα ΚΕΠ δεν έχουν, ούτε έχουν την υποχρέωση να διαθέτουν, ειδικό έντυπο για τη δουλειά αυτή.

Απλή εξουσιοδότηση χρειάζεται από τον ιδιοκτήτη και μόνο η θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής απαιτείται από τα ΚΕΠ.

Σχετικό υπόδειγμα εξουσιοδότησης υπάρχει στο πρώτο μήνυμα του νήματος. Να το συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης με λατινικούς χαρακτήρες και να το προσκομίσει ο ίδιος στα ΚΕΠ, αλλιώς θα γινόταν η δουλειά πολύ εύκολα με ψηφιακή θεώρηση του εντύπου από το gov.gr
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Γεια σας ! Μετα το περσυνο οδικο ταξιδι στην Ιταλια ( Μπριντιζι-Ματερα - Αμαλφι-Ναπολι-Ρωμη και επιστροφη) μας ανοιξε η ορεξη για παρομοιο ταξιδι στ ανατολικα. Οποτε λεμε τον Αυγουστο για την Πολη. Εχει πεσει και προταση για επεκταση του ταξιδιου με διανυκτερευση σε Αγκυρα και δυο βραδια Καππαδοκια .
Οι ερωτησεις που θα κανω ειναι λιγο κλασσικες
α) Ο μοναχικος ταξιδιωτης με το οχημα του εχει να φοβηθει κατι ειδικα απο την Πολη και πιο μέσα ;
β) Αληθευει οτι εξαιτιας υποτιμησης της λιρας περνας στην Πολη σαν Πασας ;
γ) Στην Αγια Σοφια αξιζει η εισοδος μετα την μετατροπη της σε Τζαμι;
Δ) Αν μεινουμε μονο Κων/πολη σε 6 ημερες μπορουμε να εχουμε μια καλή γευση ;

Ευχαριστω εκ των προτερων
1.Τίποτα απολύτως.
2.Αληθεύει.
3.Αξίζει αν δεν την έχεις επισκεφθεί ποτέ.Εγώ που την επισκεφθηκα πάλι τον Ιανουάριο του 2022 σαν τζαμί ενω την πρώτη μου φορά,δεν ήταν τζαμί,αισθάνθηκα σα να μπαίνω σε άλλη εκκλησία κυριολεκτικά.Το μόνο θετικό ήταν το ότι δεν πληρώνεις είσοδο.
4.Αν την περπατήσεις,ναι.Όμως,όσες φορές και να πας στην Πόλη,πάντα θα θες να ξαναπάς.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Μια ερώτηση... Εαν έχω κάποια παράβαση HGS στα διόδια πψς μπορώ να την πληρώσω γνωρίζει κανείς? Επέστρεψα και τώρα είδα ότι μου έχει καταγράψει μια παράβαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom