ολυμπιακοί αγώνες πεκίνο 2008.

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εκείνο το θέμα με το πληκτρολόγιο, τι ωραίο και πως το χάλασαν που το έκαναν να διαρκέσει τόσην ώρα!
Άντε κάθε ιδεόγραμμα και άντε πάλι από την αρχή.
Και εκείνα τα τύμπανα στην αρχή, αμάν πόση ώρα δηλαδή θα έπρεπε να κρατήσουν???? Και εκείνο με τα κουπιά, έλεος, πάνω από 15 λεπτά!!
Για να μη πω για τα παιδάκια - δηλαδή το ίδιο αναμάσημα λες και είμαστε στα 80's.
Και οι ιπτάμενοι - καθαρή αντιγραφή του 2004.
Στην Ολυμπιάδα της Αθήνας, πέρασαν 3.000 χρόνια ιστορίας με δεκάδες θέματα - Μυκήνες, Κρήτη, Χρυσός αιώνας, Αλέξανδρος, Βυζάντιο, ρεμπέτικα, ποντιακά κλπ κλπ. Κάθε 1 λεπτό περνούσε και άλλο θέμα.
Εδώ τα θέματα ήταν περιορισμένα, ται-τσι, Κομφούκιος και μερικά ακόμα, μέσα σε τόσες ώρες. Πραγματικά βαρέθηκα!
Και το χειρότερο: εκείνο το περιστέρι της Ειρήνης που αναβόσβηνε, από τους εθελοντές που ήταν σκεπασμένοι με φωτάκια, σαν χριστουγεννιάτικα δέντρα.
Η κουλτούρα της φωτεινής επιγραφής δηλαδή. Όπως οι πόλεις τους είναι κατάφωτες με φωτεινές επιγραφές, έτσι έκαναν και την τελετή έναρξης.

Και αυτά που μου άρεσαν:
Μου άρεσε η αντίστροφη μέτρηση, τα βήματα από πυροτεχνήματα που διέσχισαν το Πεκίνο μέχρι το στάδιο, η υδρόγειος και οι ολυμπιακοί κύκλοι που ανυψώθηκαν.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μα νομιζω οτι και ο κοσμος στο σταδιο ηταν λιγο πιο..πεσμενος σε σχεση με την Αθηνα - θα μου πεις ειναι και θεμα ταμπεραμεντου:lol:.
Παντως γυρισα καναλι αρκετες φορες απο τα θεματα που κρατουσαν αρκετη ωρα. Καλα , οσο για την εναρξη στην Αθηνα νομιζω οτι ηταν σαφως ανωτερη και σε παρουσιαση και σε θεματολογια παρολο που οι Κινεζοι ηταν οντως εντυπωσιακοι!

McElk αν δεν παμε την επομενη στο Λονδινο , υπαρχει ελπιδα να παμε τη μεθεπομενη στο Ριο - αν την κερδισει!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλά φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν το Ρίο πάρει την Ολυμπιάδα? ΤΟ θέαμα!!!!!
Τι χοροί, τι σάμπες, αν την πάρει, βγάζω από τώρα εισιτήριο!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χαχαχα οι πιο ωραιοι ολυμπιακοι θα ειναι :clap:.
Μαλλον απο τωρα θα χρειαστει να βγαλουμε εισιτηριο..δε βλεπω να μενει ουτε θεση για ορθιους στην εναρξη-ληξη! Θα ειναι φοβερο το θεαμα!
Πυροτεχνηματα απο το λοφο της ζαχαρης! Ολονυχτια παρτυ στην κοπακαμπανα!
Τι Πεκινο και Λονδινο να λεμε τωρα..

Συνυποψηφιες με το Ριο ειναι αν θυμαμαι καλα Μαδριτη , Τοκιο και? Καποια πολη των ΗΠΑ? :roll:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ, είναι ότι στην έναρξη της Ολυμπιάδας και στην Αθήνα το 2004 και στο Πεκίνο φέτος, το Ολυμπιακό Στάδιο του Λος Άντζελες άνοιξε στο κοινό για ολοήμερο πάρτυ με χορευτική μουσική και happenings.
Και φέτος στη Βαρκελώνη, έγιναν Ολυμπιακά πάρτυ σε διάφορα μέρη της πόλης. Έτσι για να μη ξεχνιόμαστε, μια και οι δύο αυτές πόλεις, υπήρξαn Ολυμπιακές πόλεις και συντηρούν ΑΚΟΜΑ αυτή την εικόνα.
Εδώ?????????
 

PhoenixBlue

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη(?)
Ταξίδι-Όνειρο
around the world
δυστυχώς δεν την παρακολούθησα...ελπίζω να βρώ κάπου το βίντεο για να την παρακολουθήσω...άλλοι μου είπαν ότι ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και άλλοι μου είπαν ότι η Τελετή της Αθήνας ήταν πολύ καλύτερη....όπως και να έχει ελπίζω να βρω κάπου το βίντεο(όποιος το έχει ή έχει την δυνατότητα να το βρει μπορεί να μου πει και μένα;;;;)



πάντως ελπίζω να παρευρεθώ στους Αγώνες του Λονδίνου(και γιατί όχι,σαν εθελοντής)
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Εχω κοψει τις τελετες εναρξης απο το 1996 της Ατλαντα.
Δε με τραβαει πια η επιδειξη. Κριμα τα λεφτα που εδωσαν οι Κινεζοι αν λενε μερικοι οτι βαρεθηκαν αφου κοστισε 5.000 ευρω το δευτ.(!) η τελετη εναρξης.

Οι οικογενοια μου που παρακολουθει ψηφιζει τελετη εναρξης Αθηνας. Απο κει και περα.. σκεφτομαστε ακομα πως θα αξιοποιησουμε καποια απο τα ολυμπιακα εργα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τσατίστηκα τώρα με τα μαιμού event των κινέζων ....θα ξανασκεφτώ την βαθμολόγηση που θα τους βάλω ....άσε που τρώνε και τα σκυλάκια ....δεν θα παρω ποτέ την φανούλα μου (βλέπε φωτο profile ) εκεί !!!!
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Εντοπίσατε κάποιο λάθος που έγινε στην παρουσίαση των κρατών από τους σχολιαστές της ΕΡΤ ;
Tο μόνο λάθος που εντόπισα ήταν το ότι ο τελευταίος λαμπαδηδρόμος ...βιαζόταν να ανάψει την φλόγα και έτρεχε γρηγορότερα απο το θέμα πίσω του.Πέρα απο αυτά,ήταν απλά μια ..εντυπωσιακή τελετή έναρξης και τίποτ' άλλο !!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μου άρεσε πολύ το άναμα της φλόγας, τα πυροτεχνήματα και το πληκτρολόγιο (παρόλο που όντως κράτησε πολύ). Γέλασα πολύ όταν στο τέλος αποκαλύφθηκαν οι άνθρωποι κάτω από τα πλήκτρα αλλά αργότερα άκουσα στα παρελειπώμενα ότι οι κακόμοιροι βρισκόντουσαν εκει κάτω διπλωμένοι ώρες ατελείωτες χωρίς να μπορούν να πανε ούτε για την ανάγκη τους, γιαυτό και τους ανάγκασαν να φοράνε πάνες!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Πάντως αν κρίνω από αυτά που παρουσίασαν οι Άγγλοι στην τελετή λήξης, πολύ ευχαρίστως να μαζευτούμε να πάτε στην δικιά τους τελετή έναρξης. :gb01:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εγω θα διαφωνησω με την διοργάνωση του Λονδίνου... πιστευω θα ειναι πιο επιτυχημενη απο του Πεκίνου, γενικά σαν συνολικο πακέτο. Βεβαια εχουμε πιο πολλες πιθανότητες για τρομοκρατικη ενέργεια, αλλα μάλλον η αγάπη μου για την πολη αυτη με τραβαει σαν μαγνητης για το 2012...
Στην Κίνα ειχε πολλους εθελοντές, εφε, τρικς, οκ, αλλα κατι με χαλασε σε ολη την διοργάνωση. Ισως το οτι δεν ειχε πολλους τουριστες στις εξεδρες? ο καιρος? οι αστεγοι σε μια βραδια για την καλη εμφάνιση? κατι... αλλα δεν το εχω εντοπισει ακομα... και βεβαια για αυτους, και μονο που πηγε εκει ο "Θεός" τους, Μπέκαμ, για μικρη εμφάνιση, ηταν μεγαλη επιτυχια και η τελετη λήξης...
αναμενω τα καλυτερα στο Λονδίνο... αν και εχεις δικιο tania δεν εδειξαν κατι το ιδιαιτερο οι αγγλοι με την παρουσια τους εκει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom