Ελβετία οργανωση ταξιδιου

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης δρόμο σαν την Αττική οδό δεν συνάντησα πουθενά σε Ιταλία
αυτό να λέγεται. τις προάλλες που επέστρεφα από τα Σπάτα κ έβρεχε δεν έβλεπα την τύφλα μου στα 5 μέτρα από το σπρει και ο δρομος ήταν σαν γυαλι. απορροφητικότητα σε πολλα σημεια στο 0. ρε συ η χώρα είναι καλοκαιρινή δεν το χεις πάρει χαμπάρι? όταν έχει ήλιο κ ζέστη όλα ωραία, όταν βρεχει, χιονίζει πάνε όλα σαν σπιτι απο σπιρτοκουτα. και η αττική οδός μαζί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορεί να τραβήξει αιώνια αυτή η συζήτηση οπότε σταματάω εδώ το off-topic.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορεί να τραβήξει αιώνια αυτή η συζήτηση οπότε σταματάω εδώ το off-topic.
αν κατι ηταν οφ τοπικ ηταν αυτο για την αττικη οδο πριν, αλλιως η συζητηση για τους δρομους ειναι ον τοπικ. η αρχικη ποστέρ ρώτησε κ την εμπειρία μας για ταξιδι με αμαξι.
(σε ευρυτερα πλαισια κ η αττικη οδος στην ευρωπη ειναι..:xmas_lol:)
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Samion πέρσι τον Νοέμβριο πέρασα από την Autostrada και οδηγούν μπόλικοι Ιταλοί σαν Έλληνες.Πραγματικά una faccia.

Για τα όρια δεν συζητάμε σχεδόν όποιος έπιανε την αριστερή ήταν πάνω από το όριο.Τι να κολλάνε προφυλακτήρα,τι να κάνουν σφήνες,τι να πιάνουν αριστερή και να ξεχνάνε να βγούνε.Αν δεν ήταν όοολοι αυτοί έλληνες με ιταλικές πινακίδες τότε μάλλον μοιάζουμε πολύ στην οδήγηση.
αν και δεν θέλω να είμαι off topic..συμφωνώ απόλυτα όσα ταξίδια έκανα για να φέρω αυτοκίνητα το ίδιο αντιμετώπισα!! εννοείται οτι δεν έτρεχα, πόσο να τρέξεις με ενα φορτηγάκι με τέντα πχ, γι' αυτό προλάβαινα το κακό!!
anyway, κανένας δρόμος δεν συγκρίνεται με τους ελληνικούς και φυσικά η οδηγική μας παιδεία συμφωνώ πως είναι άθλια
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες.Εβγαλα ενα υποτυπωδη προγραμμα και θελω τις γνωμες σας!!!
1μερα-Ζυριχη βολτα και περιηγηση πολεως και μετα καταρρακτες Ρηνου.(Δεν ξερω αν υπαρχει τετοια εποχη καραβακι?)να παω στο σαουφχαουζεν και να δω και το χωριο δεν ξερω.αν εχετε να μου προτεινετε κατι πειτε μου
2μερα Λουκερνη(εχω αποφασισει να μεινω Ζυριχη και Βασιλεια απο εκει θα οργανωνουμε εκδρομες)και μετα Βερνη
3μερα λεω να παμε σαν μοριτς!Εχει παει καποιος?απο που παιρνουμε το τρενο σε ποιο χωριο θα αφησουμε το αμαξι.εννοειται οτι χρειαζομαστε και παρκινγκ!
4μερα Λωζανηκαι ιντερλακεν.
5μερα θελω να παμε στο fox εχει παει καποιος ειναι εμπορικο μεγαλο που κανει μεγαλες προσφορες σε επωνυμα ρουχα.που ακριβως βρισκεται το χω ακουστα!!
πειτε μου τις γνωμες σας βγαινει ετσι η ειναι παρα πολλα?
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
:xmas_smile:
Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες.Εβγαλα ενα υποτυπωδη προγραμμα και θελω τις γνωμες σας!!!
1μερα-Ζυριχη βολτα και περιηγηση πολεως και μετα καταρρακτες Ρηνου.(Δεν ξερω αν υπαρχει τετοια εποχη καραβακι?)να παω στο σαουφχαουζεν και να δω και το χωριο δεν ξερω.αν εχετε να μου προτεινετε κατι πειτε μου
2μερα Λουκερνη(εχω αποφασισει να μεινω Ζυριχη και Βασιλεια απο εκει θα οργανωνουμε εκδρομες)και μετα Βερνη
3μερα λεω να παμε σαν μοριτς!Εχει παει καποιος?απο που παιρνουμε το τρενο σε ποιο χωριο θα αφησουμε το αμαξι.εννοειται οτι χρειαζομαστε και παρκινγκ!
4μερα Λωζανηκαι ιντερλακεν.
5μερα θελω να παμε στο fox εχει παει καποιος ειναι εμπορικο μεγαλο που κανει μεγαλες προσφορες σε επωνυμα ρουχα.που ακριβως βρισκεται το χω ακουστα!!
πειτε μου τις γνωμες σας βγαινει ετσι η ειναι παρα πολλα?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες.Εβγαλα ενα υποτυπωδη προγραμμα και θελω τις γνωμες σας!!!
1μερα-Ζυριχη βολτα και περιηγηση πολεως και μετα καταρρακτες Ρηνου.(Δεν ξερω αν υπαρχει τετοια εποχη καραβακι?)να παω στο σαουφχαουζεν και να δω και το χωριο δεν ξερω.αν εχετε να μου προτεινετε κατι πειτε μου
2μερα Λουκερνη(εχω αποφασισει να μεινω Ζυριχη και Βασιλεια απο εκει θα οργανωνουμε εκδρομες)και μετα Βερνη
3μερα λεω να παμε σαν μοριτς!Εχει παει καποιος?απο που παιρνουμε το τρενο σε ποιο χωριο θα αφησουμε το αμαξι.εννοειται οτι χρειαζομαστε και παρκινγκ!
4μερα Λωζανηκαι ιντερλακεν.
5μερα θελω να παμε στο fox εχει παει καποιος ειναι εμπορικο μεγαλο που κανει μεγαλες προσφορες σε επωνυμα ρουχα.που ακριβως βρισκεται το χω ακουστα!!
πειτε μου τις γνωμες σας βγαινει ετσι η ειναι παρα πολλα?
1) δεν το γνωρίζω..
2) εκτος από την Γενεύη με όλες τις άλλες πόλεις τις Ελβετίας εγώ προσωπικά ξετρελάθηκα..ειδικά η Ζυρίχη μου άρεσε παρα πολύ!!!αλλα αυτό είναι καθαρά προσωπικό γούστο..
3) δεν έχω κινηθεί καθόλου με τρένο στην Ελβετία..αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι σε οποιο ξενοδοχείο και αν έμεινα είχε πολλά φυλλάδια για εκδρομές με τρένο και πιστεύω ότι θα σε κατατοπίσουν σε ότι χρειαστείς..
4) όπως αγαπάς:)
5) δεν το γνωρίσω αυτό που λες..αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η Ελβετία είναι μια ακριβή χωρα και δεν ξέρω ακόμα και αυτές οι μεγάλες προσφορες ποσο καλές θα είναι για έναν Ελληνα ταξιδιώτη...σαφώς και δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να ρήξεις μια ματια..πάντως αν είναι να χάσεις μια ολόκληρη μέρα για να δεις ένα εμπορικό κέντρο διαφωνώ...προτίμησε ένα outlet στον δρόμο τις επιστροφής στην Ιταλία :)


να θυμάσαι ότι η Ελβετική ύπαιθρος είναι πολύ όμορφη..δεν ξέρω τι καιρό θα συναντήσεις και ποσο εύκολα θα μπορείς να μετακινηθείς..και χωρίς πολλά πολλά προγράμματα να είσαι σίγουρη ότι στο δρόμο σου θα δεις πολλά μέρη που θα θέλεις να επισκεφθείς...
 

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
ΓΕΙΑ σας!!ειμαι καινουρια στην παρεα!θελω να οργανωσω ενα ταξιδι στην ελβετια με αυτοκινητο.εχει παει κανεις?θελω πληροφοριες για το που αξιζει να μεινω περισσοτερο και τι να δω.θα ξεκινησουμε απο κερκυρα και θα βγουμε Ιταλια μετα δεν ξερω.εχετε να μου προτεινετε καποιο οικονομικο ξενοδοχειο στην Λουκερνη?εχει παει καποιος με αμαξι?
Να υποθεσω Κερκυραια?Ειχα περασει απο Ελβετια το 2008 και ηταν υπεροχα.Να πας οποσδηποτε Λουκερνη και Λουγκανο.Τα καντουνια του τελευταιου θα σου θυμησουν Κερκυρα.:xmas_wink:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
oσες/οι πιστές/οί Ελβετόπληκτες/οι και τρενόπληκτες/οι και λοιποί γνωρίζουσες και γνωρίζοντες:

μπορείτε να με βοηθήσετε στην οργάνωση ενός ταξιδιού τις μέρες του Πασχα στην Ελβετία:

---θα είναι 4 ενήλικες με δικό τους ΙΧ που θα εισέλθουν από τα βόρεια σύνορά της Ελβετίας προερχόμενοι από Μόναχο
--- οι προβλεπόμενες συνολικά διανυκτερεύσεις θα είναι 6
--- στο ταξίδι εχει δοθει βαρύτητα σε 3 δραστηριότητες: βόλτα με το glacier express, με το bernina express και επίσκεψη στο Ιντερλάκεν...

απορίες:
---που συνιστάται να γινουν οι διανυκτερευσεις για τις 2 πρωτες δραστηριότητες; σαν μορίτζ και νταβός, τσερμάτ τον τελικό προορισμο της διαδρομής του γκλασιέρ εξπρες, ενδιάμεση σταση και διαμονή εκεί; λογικες σε τιμες διαμονες στο σαντ μοριτζ υπαρχουν η ειναι πολυ τσιμπημένες με αποτέλεσμα καλύτερα να προτιμηθούν γειτονικα κ κοντινα χωριά για διαμονη;
--- στο ιντερλάκεν τι παιζει; που αξιζει εκει η διαμονη;
--- σχετικα με τις διαδρομες του τρενου εχει κανεις εμπειρία από αγορά εισιτηριων από τον ίδιο και οχι μεσω γκρουπ; αξιζει η αγορά ενός swiss pass η του swiss flexi pass?

ευχαριστώ για καθε βοηθεια προκαταβολικλα!
:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom