παραλίες στο νότιο ρέθυμνο

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια σας παιδιά, για ακόμα ένα καλοκαίρι θα κατεβω κρήτη για τις καλοκαιρινές μου διακοπές.
θέλω να ξανά επισκεφτώ την παραλια της Πρέβελης αλλα δεν θέλω να κατεβω όλο το βουνό με τα πόδια για να φτάσω
θέλω να φτάσω σε ένα σημείο με το αυτοκίνητο και να περπατήσω λίγο
ξέρω για έναν δρόμο που πάει από πίσω και φτάνει σε κάτι σπίτια κοντά στην παραλια...
ξέρει κανεις κάτι? τι δρόμος είναι?

ευχαριστώ
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γεια σας παιδιά, για ακόμα ένα καλοκαίρι θα κατεβω κρήτη για τις καλοκαιρινές μου διακοπές.
θέλω να ξανά επισκεφτώ την παραλια της Πρέβελης αλλα δεν θέλω να κατεβω όλο το βουνό με τα πόδια για να φτάσω
θέλω να φτάσω σε ένα σημείο με το αυτοκίνητο και να περπατήσω λίγο
ξέρω για έναν δρόμο που πάει από πίσω και φτάνει σε κάτι σπίτια κοντά στην παραλια...
ξέρει κανεις κάτι? τι δρόμος είναι?

ευχαριστώ

http://hellas.teipir.gr/prefectures/greek/Rethimno/MoniPrebeli.htm

Kαλως να μας ερθεις φιλε jose και με χαρα θα κερασουμε μια τσικουδια στο Ρεθυμνο
Η αληθεια ειναι οτι φετο εχουμε σουξε και δεν προλαβαινουμε τα γεγονοτα, δεν ξερω τι γινοταν περυσι δεν ημουν στο φορουμ
Εχω παει Πρεβελη κατεβηκα με τα ποδια - ηταν κουραστικο- αλλα η θεα σε αποζημιωνει και εφυγα με καραβακι για Πλακιά
Σου στελνω ενα λινκ για εξτρα πληροφοριες.....
Αν κατι εχει αλλαξει σχετικα με τη διδρομη ειλικρινα δεν ξερω θα σου απαντησουν αυτοι που εχουν παει προσφατα
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
http://hellas.teipir.gr/prefectures/greek/Rethimno/MoniPrebeli.htm

Kαλως να μας ερθεις φιλε jose και με χαρα θα κερασουμε μια τσικουδια στο Ρεθυμνο
Η αληθεια ειναι οτι φετο εχουμε σουξε και δεν προλαβαινουμε τα γεγονοτα, δεν ξερω τι γινοταν περυσι δεν ημουν στο φορουμ
Εχω παει Πρεβελη κατεβηκα με τα ποδια - ηταν κουραστικο- αλλα η θεα σε αποζημιωνει και εφυγα με καραβακι για Πλακιά
Σου στελνω ενα λινκ για εξτρα πληροφοριες.....
Αν κατι εχει αλλαξει σχετικα με τη διδρομη ειλικρινα δεν ξερω θα σου απαντησουν αυτοι που εχουν παει προσφατα

ξέρω πως θα φτάσω, εξάλλου έχω ξανά έρθει αλλα κατέβηκα τα σκαλιά που έχει μετά τo parking. εγώ θέλω να παω από τον άλλο δρόμο.

thanks
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ποτε ειναι το ταξιδι σου ????
Αν εισαι στο νησι κατα τις 11 Ιουλιου να ξερειες οτι θα εχουμε εκπληξεις, και θα χαρουμε να εισαι μαζι μας.....
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ποτε ειναι το ταξιδι σου ????
Αν εισαι στο νησι κατα τις 11 Ιουλιου να ξερειες οτι θα εχουμε εκπληξεις, και θα χαρουμε να εισαι μαζι μας.....

δυστυχώς δεν θα είμαι τότε, θα έρθω τελευταία week του αυγούστου για 2 εβδομάδες
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στην Πρεβελη, λοιπον περασα απιστευτη ταλαιπωρια Αυγουστο μηνα, 3 χρονια πριν.
Και να πειτε οτι δεν εμενα σε σπιτι Ρεθυμνιωτισσας που υποτιθεται οτι ηξερε......
Ξεκιναμε μια ωραια πρωια με την αμαξαρα μου,φυσικα ουτε συζητηση να οδηγησει καποιος αλλος και οδευουμε προς την Μονη Πρεβελης με τελικο προορισμο την παραλια.
Αφου περασαμε και θαυμασαμε την μονη, συνεχιζουμε προς την παραλια.
Εχει parking, εχει parking εκραζε η Ρεθυμνιωτισσα γνωστη μου η οποια δεν με απετρεψε απο το φορεσω τα τσοκαρα( must αξεσουαρ θαλασσης)!!
Με το που παρκαρω αρχιζω να οσμιζομαι οτι κατι δεν παει καλα...
Ειτε ημουν στο παρκινγκ του mall ειτε εκει δεν υπηρχε καμια διαφορα!!!
Τιγκα στο αυτοκινητο!!!!
Φτανοντας προς την ακρη αρχιζω να απολαμβανω την θεα και ξαφνικα ανακαλυπτω ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ!!!!
Δεν μου ειχε πει κανενας για σκαλια!! Κοιταζω κατω και με πιανει ιλιγγος!!!
Θα κατεβω ΕΓΩ τα σκαλια με τα ΤΣΟΚΑΡΑ???? Τραβηξα 2 απανωτα εγκεφαλικα και καθως δεν υπηρχε αλλος τροπος, αρχισα να κατεβαινω....:(
Με μεγαλη χαρα ανακαλυπτω οτι δεν ημουν η μονη στριμμενη στο τοπιο,
αφου την ιδια καταβαση την εκαναν και αλλες τυχερες σαν εμενα οι οποιες δεν ειχαν ειδοποιηθει απο κανεναν για αυτο που θα τραβουσαν.
Μετα απο 15 λεπτα καθυδρη και μεσα στα νευρα φτανω στην παραλια.
Δεν εβλεπεςτην αμμο απο τις πετσετες και το τροπικο κατα τα αλλα τοπιο ειχε μετατραπει
σε Πλαζ Αλιμου!!
Καποια στιγμη στον οριζοντα βλεπω να καταφθανουν μικρα πλοιαρια με κοσμο!!!
Παναγια μου, αναφωνω ειναι δυνατον να τραβηξα τοση ταλαιπωρια και τελικα να υπαρχει τροπος διαφυγης μεσω θαλασσσης???
Δεν αντεξα πολυ.... Σκεπτομουν την ανοδο... Σηκω να φυγουμε, ειπα και πηρα τον δρομο της αναβασης.....
Και ηταν χειροτερος απο πριν..... Ευτυχως με εσωσε απο το εμφραγμα το μπουκαλι με το νερο που εριχνα καθε τοσο στο κεφαλι μου:roll::roll:
Ηθικον διδαγμα:Πρεβελη μονο με το πλοιαριο !!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
την ίδια διαδρομή την έχω κάνει και εγώ, με την διαφορα ότι πέρασα από την μονη και αυτό που αντίκρισα είναι να μου ζητήσουν είσοδο για να μπω μέσα στην μονη!! που στην μονη!!!!!

φυσικά και δεν τους έδωσα τίποτα και όχι για τo χρηματικό ποσο.
έτσι συνέχισα για τo parking που αναγκαστικά πληρώνεις για να παρκάρεις. κλαιν όμως...

εγω αυτό που θέλω να μάθω δεν είναι η διαδρομή με το καραβάκι αλλα με το αυτοκίνητο... (όπως το ίδιο έκανα και με τον Μπάλο... με τΟ αυτοκίνητο πήγα)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
jose για ριξε μια ματια σε αυτο το σαιτ

http://hellas.teipir.gr/prefectures/greek/Rethimno/MoniPrebeli.htm

λεει για ενα χωματοδρομο που οδηγει σε μια παραλια,δεν ξερω αν ειναι αυτη που θες βεβαια.
αλλα επειδη με εβαλες σε απορια μαλλον την δευτερα θα τον κανω τον δρομο σαν εκδρομη και καλα....οποτε θα σου πω και τις λεπτομερειες!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
jose για ριξε μια ματια σε αυτο το σαιτ

http://hellas.teipir.gr/prefectures/greek/Rethimno/MoniPrebeli.htm

λεει για ενα χωματοδρομο που οδηγει σε μια παραλια,δεν ξερω αν ειναι αυτη που θες βεβαια.
αλλα επειδη με εβαλες σε απορια μαλλον την δευτερα θα τον κανω τον δρομο σαν εκδρομη και καλα....οποτε θα σου πω και τις λεπτομερειες!
ναι αν τον κανεις πες μου πως είναι.... αν βγάλεις καμια φωτό ανέβασε την ... λογικά δεν θα είναι χειρότερος από τον μπάλο

σε ευχαριστώ eva kas
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχχααχχ λες????
εγω θα ελεγα οτι δεν μπορει να ειναι χειροτερος απο της σουγιας το δρομο παντως......
μολις την κανω αυτη την εκδρομουλα θα σας ενημερωσω!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
δεν έχω πάρει προς τα εκεί ακόμα... έχει κάτι να δω στη σουγια ? η να μην το τολμήσω να παω?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
στην σουγια εχει ασφαλτο ... οποτε καλητερος απο τον Μπαλο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.404
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom