παραλίες στο νότιο ρέθυμνο

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
όχι θα μείνω χανιά, είχα έρθει και πέρυσι.
στο πρόγραμμα έχω πάλι το ελαφονήσι, το κεδροδασος και ίσος το φαράγγι, δεν εχω ολοκληρώσει ακόμα το πρόγραμμα μου... θα κάτσω 6 μέρες και μετά θα παω άγιο νικόλαο
έχεις κάτι να μου προτείνεις?

πέρυσι έκανα αυτό το πρόγραμμα (το είχα έτοιμο από περσινό post μου, μην νομίζεις ότι το έγραψα τώρα:clap:)

Θεσ/νικη - Πειραιας --> 515κμ (05,00')
Ηρακλειο - Χανια --> 144κμ (02,25')
Χανια - Ελαφονησι --> 68κμ (01,26')
Χανια - Μπάλος --> 46κμ (01,07') (μεσο χωματοδρομου)
Χανια - Καλαθας --> 15κμ (00,20')
--------- - Σταυρος --> 5κμ (00,08') (Απο Καλαθα)
Χανια - Φαλασαρνα --> 46κμ (00,52')
Χανια - Ρεθυμνο --> 64κμ (01,07')
--------- - Μπαλι --> 34κμ (00,39') (Απο Ρέθυμνο)
Χανιά - Χωρα Σφακίων --> 75κμ (01,32')
--------- - Φραγκοκαστελο--> 15κμ (00,22')
--------- - Αγ. Γαληνη --> 68κμ (01,31)
--------- - Ματαλα --> 27κμ (00,37')
--------- - Αγ. Νικολαος --> 130κμ (02,32') (Μεσο Ηρακλειου)

Αγ.Νικολαος - Ιεραπετρα --> 34κμ
Αγ.Νικολαος - Βαι --> 83κμ
------------ - Ζακρος --> 30κμ
 
Last edited by a moderator:

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
να ρωτησω,ερχεσαι απο ηρακλειο????
και επεισης γιατι αφου τα εκανες αυτα περισυ δεν κανεις καποια αλλα φετος???
μπες στο χανια........ολιγοημερες διακοπες και εχει πληροφοριες για ολη την κρητη.
διαβασε τα και αυριο κατα τις 2 το μεσημερακι θα ειμαι μεσα να μου πεις αν θα αλλαξεις τελικα κατι!
καλη η επιλογη φαλασσαρνα και ελαφονησι και ευκολος δρομος αλλα.......εχουμε και αλλα μερη που μπορεις να δεις και ειναι και αυτα ομορφα!
τα λεμε αυριο!
καλο βραδυ!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
να ρωτησω,ερχεσαι απο ηρακλειο????
και επεισης γιατι αφου τα εκανες αυτα περισυ δεν κανεις καποια αλλα φετος???
μπες στο χανια........ολιγοημερες διακοπες και εχει πληροφοριες για ολη την κρητη.
διαβασε τα και αυριο κατα τις 2 το μεσημερακι θα ειμαι μεσα να μου πεις αν θα αλλαξεις τελικα κατι!
καλη η επιλογη φαλασσαρνα και ελαφονησι και ευκολος δρομος αλλα.......εχουμε και αλλα μερη που μπορεις να δεις και ειναι και αυτα ομορφα!
τα λεμε αυριο!
καλο βραδυ!
ναι δεν έχω αποφασίσει που αλλου θα παω... απλά σου είπα τα σίγουρα... το ελαφονήσι και τα φαλάσαρνα είναι τα σίγουρα... λογικά και η πρέβελη. θα διαβάσω και το post αυτό που μου λες και θα επιλέξω μερικά ακόμα... κύριος θέλω να παω σε παραλιες και όχι σε ορεινά σημεία...
βλέπεις εδώ για να πάμε σε θάλασσα πρέπει να είμαστε μέσα σε ένα αυτοκίνητο τουλάχιστον 2 ώρες και φυσικά καμια σχέσει οι θάλασσες εδώ. Χαλκιδική και Klain main... οποτε καταλαβαίνεις...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
όχι θα μείνω χανιά, είχα έρθει και πέρυσι.
στο πρόγραμμα έχω πάλι το ελαφονήσι, το κεδροδασος και ίσος το φαράγγι, δεν εχω ολοκληρώσει ακόμα το πρόγραμμα μου... θα κάτσω 6 μέρες και μετά θα παω άγιο νικόλαο
έχεις κάτι να μου προτείνεις?

πέρυσι έκανα αυτό το πρόγραμμα (το είχα έτοιμο από περσινό post μου, μην νομίζεις ότι το έγραψα τώρα:clap:)

Θεσ/νικη - Πειραιας --> 515κμ (05,00')
Ηρακλειο - Χανια --> 144κμ (02,25')
Χανια - Ελαφονησι --> 68κμ (01,26')
Χανια - Μπάλος --> 46κμ (01,07') (μεσο χωματοδρομου)
Χανια - Καλαθας --> 15κμ (00,20')
--------- - Σταυρος --> 5κμ (00,08') (Απο Καλαθα)
Χανια - Φαλασαρνα --> 46κμ (00,52')
Χανια - Ρεθυμνο --> 64κμ (01,07')
--------- - Μπαλι --> 34κμ (00,39') (Απο Ρέθυμνο)
Χανιά - Χωρα Σφακίων --> 75κμ (01,32')
--------- - Φραγκοκαστελο--> 15κμ (00,22')
--------- - Αγ. Γαληνη --> 68κμ (01,31)
--------- - Ματαλα --> 27κμ (00,37')
--------- - Αγ. Νικολαος --> 130κμ (02,32') (Μεσο Ηρακλειου)

Αγ.Νικολαος - Ιεραπετρα --> 34κμ
Αγ.Νικολαος - Βαι --> 83κμ
------------ - Ζακρος --> 30κμ
Tι τα ηθελες τα Ματαλλα ευλογημενε μου ??? Το χωριο μου ειναι εκει κοντα τα ξερω απέξω δεν υπαρχει χειροτερη και πιο επικινδυνη θαλασσα και ποτε δεν καταλαβα γιατι τα συστηνουν τοσο πολυ

Επειδη το τοπικ Χανια ολιγοημερες διακοπες κοντευει να περασει τη Παλαια Διαθηκη σε σελιδες , για να μη κουραστεις εγω θα σου προτεινω τη Μηλια, δες το λινκ και εξτρα πληροφοριες εχω γραψει στο παραπανω τοπικ

Welcome to Milia Cretan Settlement
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Tι τα ηθελες τα Ματαλλα ευλογημενε μου ??? Το χωριο μου ειναι εκει κοντα τα ξερω απέξω δεν υπαρχει χειροτερη και πιο επικινδυνη θαλασσα και ποτε δεν καταλαβα γιατι τα συστηνουν τοσο πολυ

Επειδη το τοπικ Χανια ολιγοημερες διακοπες κοντευει να περασει τη Παλαια Διαθηκη σε σελιδες , για να μη κουραστεις εγω θα σου προτεινω τη Μηλια, δες το λινκ και εξτρα πληροφοριες εχω γραψει στο παραπανω τοπικ

Welcome to Milia Cretan Settlement
:haha::haha::haha: Καλά, έγραψες!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σιγα να μη διαφωνουσαμε vario , που εισαι και σε εχασα ???:clap::clap::clap:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Έχω πάει Πρέβελη δύο φορές και τις δύο μάλλον από τον δρόμο που λες jose. Είναι ένας χωματόδρομος (πολύ καλύτερος από αυτόν του Μπάλου - και πολύ μικρότερη απόσταση) ο οποίος καταλήγει σε μια παραλία με μερικά σπιτάκια. Παρκάρεις εκεί και μετά στα δεξιά (όπως βλέπεις τη θάλασσα) ανεβαίνεις κάτι σκαλάκια, περπατάς το μονοπάτι, και ξαφνικά βλέπεις τους φοίνικες, το ποτάμι, την παραλία....Ωραία η Πρέβελη αλλά καλοκαίρι έχει αρκετό κόσμο. Το περπάτημα είναι κανά 10 λεπτό.

p.s. είχα πάει με ένα seat cordoba...και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...όπως και όλοι οι τουρίστες άλλοστε που πηγαίναν με κάτι hyundai!!
επιβεβαιωνω τον greekbastard... :)

δεν είναι πολύ κουραστικά από εκεί (όσο μπορώ να θυμάμαι γιατί έχω μνήμη ραδίκι)..

οκ έχει λίγο κατέβασμα (καμία σχέση με τα σκαλάκια από ό,τι μου είπανε), αλλά χρειάζεται και λίγη ταλαιπωρία το ταξίδι για να δείτε ωραία πράγματα...

αλλιως, έχει και ένα ωραιότατο beach bar εξω απο το ρεθυμνο με πισίνα super... :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
το δρομακι ειναι αυτο που σου εγραψαν τα παιδια πανω!ειναι πολυ καλυτερο απο το αντιστοιχο του μπαλου!!εμεις με το πουντακι μας τα βγαλαμε ανετα περα!!στον μπαλο ομως, προτιμησαμε καραβακι!!!
anyway, καταληγεις σε ενα χωματινο παρκινγκ, εχει και ενα μινι μαρκετ εκει, μετα ανεβαινεις λιγα σκαλακια, κατεβαινεις και εφτασες!!10 λεπτακια max ειναι!!!αφου την εβγαλε το τουτου σου καθαρη στον μπαλο, εκει θα κανει περιπατο!!!

προσθεσε στο φετινο σου προγραμμα παλαιοχωρα!ειναι πολυ ωραια παραλια!!
και το φαραγγι οπωσδηποτε!ειναι ολα τα λεφτα!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
επιβεβαιωνω τον greekbastard... :)

δεν είναι πολύ κουραστικά από εκεί (όσο μπορώ να θυμάμαι γιατί έχω μνήμη ραδίκι)..

οκ έχει λίγο κατέβασμα (καμία σχέση με τα σκαλάκια από ό,τι μου είπανε), αλλά χρειάζεται και λίγη ταλαιπωρία το ταξίδι για να δείτε ωραία πράγματα...

αλλιως, έχει και ένα ωραιότατο beach bar εξω απο το ρεθυμνο με πισίνα super... :D
Έχουν περάσει 17 χρόνια από τότε που βρέθηκα στην τότε μαγευτική παραλία στην οποία υπήρχαν ελάχιστοι άνθρωποι, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ήταν αυτός ο δρόμος που ακολουθήσαμε. Υπήρχε μια σχεδόν διπλανή παραλία της οποίας το όνομα δε θυμάμαι, εκεί άφηνες το αμάξι και μετά από λίγη πεζοπορία σε ένα μονοπάτι πάνω από κάτι βράχια έφτανες κατευθείαν στην παραλία της Πρεβελης. Δεν ήταν πολύ δύσκολο.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εγω αυτό που θέλω να μάθω δεν είναι η διαδρομή με το καραβάκι αλλα με το αυτοκίνητο... (όπως το ίδιο έκανα και με τον Μπάλο... με τΟ αυτοκίνητο πήγα)
Και εγω με το αυτοκινητο θα παω Μπαλο.....ο δρομος ειναι πολυ χαλια;;;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
O Jose καλα κανει και ψαχνει να παει με το αυτοκινητο αφου προκειται για 2η επισκεψη , αλλα οποιος ενδιαφερεται για πρωτη επισκεψη , συνιστω να κατεβει με τα ποδια. Ναι , ειναι κουραστικο - ειδικα η ανοδος κατω απο τον καυτο ηλιο αγγιζει τα ορια του εμφραγματος :haha: - αλλα η θεα ειναι μοναδικη απο ψηλα και σε αποζημιωνει για την ταλαιπωρια. Σαν θαλασσα δε με ενθουσιασε πολυ και σιγουρα το καλοκαιρι μαζευει πολυ κοσμο. Αλλα σαν τοπιο ειναι εντυπωσιακο και αξιζει επισκεψη.

Manolism υπαρχει θεμα για τον Μπαλο και τον χωματοδρομο του εδω:http://www.travelstories.gr/%EA%F1%DE%F4%E7/1533-%E5%F1%FE%F4%E7%F3%E7-%E3%E9%E1-%EC%F0%DC%EB%EF-%E3%F1%E1%EC%E2%EF%F5%F3%E1-%F7%E1%ED%E9%E1.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom