παραλίες στο νότιο ρέθυμνο

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μανωλη ξερω οτι εισαι γυμνασμενος και αντεχεις....αλλα....
Εγω τη καλη μου πραξη την εκανα....και σου ειπα τι παιζει....μην ακουσω μετα παρατραγουδα τυπου.......που με εστειλες στα κακοτραχαλα του Μπαλου, να με εκδικηθεις ήθελες ???.......Ωραιο κολληταρι εισαι...ηλιαση επαθα εξ αιτιας σου.....δεν ηξερες να με ενημερωσεις......κ.λ.π...κ.λ.π
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
χαχαχαχ οκ!
θα παω εγω να σπασω το δικο μου που δεν με νοιαζει!!!
eva πηγες τελικά? πως ήταν η διαδρομή?
ειδα κάποια ξενοδοχεία που έγραψες σε ένα άλλο post. αυτά είναι τα καινούρια που έχουν ανοίξει στα Χανια?
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ασε μην σου πω που πηγα καλυτερα..........
παρασκευη βραδυ εκοψε η εξατμιση μου και αυτο το πραγμα (το αμαξι) μου εκανε σαν και αυτο που εχει ενας φιλος μου και τρεχει στους αγωνες........
οποτε σαββατο εφαγα ολο μου το πρωινο στον εξατμισα γιατι στο δρομο την εχασα την εξατμιση.......:)οποτε μεχρι να την φτιαξουμε αισιως εφτασε 12!!!
οσο για σημερα ειχα ρεπο αλλα........μου ανακοινωσαν οτι λογω οτι η μια συναδελφος ειναι στο νοσοκομειο οποτε τον μπ..... πηρα!!!!!
θα παω παντως μεχρι να κατεβεις!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ασε μην σου πω που πηγα καλυτερα..........
παρασκευη βραδυ εκοψε η εξατμιση μου και αυτο το πραγμα (το αμαξι) μου εκανε σαν και αυτο που εχει ενας φιλος μου και τρεχει στους αγωνες........
οποτε σαββατο εφαγα ολο μου το πρωινο στον εξατμισα γιατι στο δρομο την εχασα την εξατμιση.......:)οποτε μεχρι να την φτιαξουμε αισιως εφτασε 12!!!
οσο για σημερα ειχα ρεπο αλλα........μου ανακοινωσαν οτι λογω οτι η μια συναδελφος ειναι στο νοσοκομειο οποτε τον μπ..... πηρα!!!!!
θα παω παντως μεχρι να κατεβεις!!!

ε καλά έχεις καιρό ακόμα...
να σου πω μιας που είσαι και ντόπια εκεί... το ξενοδοχείο amalthia τo έχεις ακουστά? είναι στην Αγ. Μαρίνα και επειδή είχα πάει σε ένα παρόμοιο πέρυσι και μας είχαν πει για parking ότι έχει ενώ δεν είχε... γνωρίζεις μήπως το amalthia έχει? η μονο στην πρόσοψη που χώραν 3-4 αυτοκίνητα.... αν είναι να αρχίζω πάλι να ψάχνω parking και εκει κάθομαι και στην θεσσαλονίκη να το αναζητώ....χαχα
να παω σε κανα αλλο οχι τιποτα...

thanks
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
νομιζω οτι το αμαλθια ειναι πανω στο δρομο,παρε τους τηλ και ρωτα τους για παρκινγκ γιατι στην αγια μαρινα γινεται χαμος!ολα τα κλαμπ και beach bars ειναι εκει στην σειρα συν ολους τους τουριστες με τα ενοικιαστικα τους.
και παντα υπαρχει προβλημα σταθμευσης.
μπορει βεβαια το συγκεκριμενο ξενοδοχειο να εχει οντως παρκιγκ γιατι το διαφημιζει κιολας!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αν μπορεσεις να πας στο χωριο Μεσκλα που βρισκετε στα χανια στο μαγαζακι Αγκιαδο για καταπληκτικο φαγητο!!!(δεν ειναι διαφημηση,το εχει μια κυρια με τον γιο της

Eγώ στα Μεσκλά δεν εφαγα καθόλου καλά...μπορώ να πώ οτι ηταν απαραδεκτο το μαγαζί....δεν ξερω αν ηταν το μαγαζακι που λες...καθησα σε μια ταβερνα ακριβώς κατω απο την εκκλησια..σε ενα πλατωμα με δεντρα και νερά...
 

vukostas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΛΑΣΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΟΥΙ
πριν απο το δρομο που οδηγει στα σκαλια ειναι και ενασ αλλος που αμα τον κανεις ειναι κανα τεταρτο σε αγριο χωματοδρομο. θελει πολυ προσοχη γιατι γλιστραει πολυ και ειναι αποτομος. ομωσ σε βγαζει σε μια μικρη παραλια με ενα μικρο καφε αλλα να περπατησεις δυο λεπτα στα βραχακια βγαινεις στην υπεροχη παραλια και τα ξεχνας ολα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στην Πρεβελη, λοιπον περασα απιστευτη ταλαιπωρια Αυγουστο μηνα, 3 χρονια πριν.
Και να πειτε οτι δεν εμενα σε σπιτι Ρεθυμνιωτισσας που υποτιθεται οτι ηξερε......
Ξεκιναμε μια ωραια πρωια με την αμαξαρα μου,φυσικα ουτε συζητηση να οδηγησει καποιος αλλος και οδευουμε προς την Μονη Πρεβελης με τελικο προορισμο την παραλια.
Αφου περασαμε και θαυμασαμε την μονη, συνεχιζουμε προς την παραλια.
Εχει parking, εχει parking εκραζε η Ρεθυμνιωτισσα γνωστη μου η οποια δεν με απετρεψε απο το φορεσω τα τσοκαρα( must αξεσουαρ θαλασσης)!!
Με το που παρκαρω αρχιζω να οσμιζομαι οτι κατι δεν παει καλα...
Ειτε ημουν στο παρκινγκ του mall ειτε εκει δεν υπηρχε καμια διαφορα!!!
Τιγκα στο αυτοκινητο!!!!
Φτανοντας προς την ακρη αρχιζω να απολαμβανω την θεα και ξαφνικα ανακαλυπτω ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ!!!!
Δεν μου ειχε πει κανενας για σκαλια!! Κοιταζω κατω και με πιανει ιλιγγος!!!
Θα κατεβω ΕΓΩ τα σκαλια με τα ΤΣΟΚΑΡΑ???? Τραβηξα 2 απανωτα εγκεφαλικα και καθως δεν υπηρχε αλλος τροπος, αρχισα να κατεβαινω....:(
Με μεγαλη χαρα ανακαλυπτω οτι δεν ημουν η μονη στριμμενη στο τοπιο,
αφου την ιδια καταβαση την εκαναν και αλλες τυχερες σαν εμενα οι οποιες δεν ειχαν ειδοποιηθει απο κανεναν για αυτο που θα τραβουσαν.
Μετα απο 15 λεπτα καθυδρη και μεσα στα νευρα φτανω στην παραλια.
Δεν εβλεπεςτην αμμο απο τις πετσετες και το τροπικο κατα τα αλλα τοπιο ειχε μετατραπει
σε Πλαζ Αλιμου!!
Καποια στιγμη στον οριζοντα βλεπω να καταφθανουν μικρα πλοιαρια με κοσμο!!!
Παναγια μου, αναφωνω ειναι δυνατον να τραβηξα τοση ταλαιπωρια και τελικα να υπαρχει τροπος διαφυγης μεσω θαλασσσης???
Δεν αντεξα πολυ.... Σκεπτομουν την ανοδο... Σηκω να φυγουμε, ειπα και πηρα τον δρομο της αναβασης.....
Και ηταν χειροτερος απο πριν..... Ευτυχως με εσωσε απο το εμφραγμα το μπουκαλι με το νερο που εριχνα καθε τοσο στο κεφαλι μου:roll::roll:
Ηθικον διδαγμα:Πρεβελη μονο με το πλοιαριο !!!!
Ευαγγελία η εμπειρία σου ηταν πραγματικα κατατοπιστικοτατη.Ουτε να το σκεφτω να παω με τα ποδια στην Πρεβελη!!!
Θα παω περπατητο στο Μπαλο ..μου φτανει αυτο.Θελω να σας ρωτησω κατι αλλο ομως παιδια.Εχω δει τις απειρες φωτο της Πρεβελης και δεν εχω τρελαθει απο την ιδια την παραλια εννοω,οχι τα ποταμακια ,φοινικες και τα συναφη.Ειναι οντως τοσο ωραια εκεί..αξιζει τον κοπο να παει κανεις?Δεδομενου οτι θα κατεβω για 7 μερες μονο Κρητη και ηδη 2 μερες εχουν κλεισει με Μπαλο-Φαλασαρνα και Ελαφονησι...μηπως χασω την μερα μου με την Πρεβελη..αυτο φοβαμαι.
Θα μεινω στο Ρεθυμνο και θα ηθελα τις προτασεις σας για ωραιες παραλιες στο νομο.Η παραλια του Αγ. Παυλου ειναι καλη ή εχει μεγαλο κατρακυλημα και πεζοπορια στους αμμολοφους?Επισης απο τις 3 παραλιες Δαμνονι-Αμμουδι και Σχοιναρια ..ποια μου προτεινετε ως καλυτερη?Thanks
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλημερα .Δευτερα θα παω στον Μπαλο με ενα Jimny οποτε δεν θα εχουμε προβλημα με το δρομο.Το θεμα ειναι η καταβαση μετα.Ξερει κανεις πως ειναι το μονοπατι?Ειναι καθαρισμενο ,εχει σκαλοπατια η εχει αγριοχορτα και ειναι κακοτραχαλο?Μπορουν να το κανουν παιδακια 7 ετων? Σας ευχαριστω
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημερα .Δευτερα θα παω στον Μπαλο με ενα Jimny οποτε δεν θα εχουμε προβλημα με το δρομο.Το θεμα ειναι η καταβαση μετα.Ξερει κανεις πως ειναι το μονοπατι?Ειναι καθαρισμενο ,εχει σκαλοπατια η εχει αγριοχορτα και ειναι κακοτραχαλο?Μπορουν να το κανουν παιδακια 7 ετων? Σας ευχαριστω

φτάνεις ακριβώς στην αρχή του μονοπατιού. εξ άλλου θα δεις και τους βαρβάρους να κατεβαίνουν. είναι οκ και για παιδιά. καθαρισμένο και με σκαλάκια για την Κλεροπάτρα μας
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευαγγελία η εμπειρία σου ηταν πραγματικα κατατοπιστικοτατη.Ουτε να το σκεφτω να παω με τα ποδια στην Πρεβελη!!!
Θα παω περπατητο στο Μπαλο ..μου φτανει αυτο.Θελω να σας ρωτησω κατι αλλο ομως παιδια.Εχω δει τις απειρες φωτο της Πρεβελης και δεν εχω τρελαθει απο την ιδια την παραλια εννοω,οχι τα ποταμακια ,φοινικες και τα συναφη.Ειναι οντως τοσο ωραια εκεί..αξιζει τον κοπο να παει κανεις?Δεδομενου οτι θα κατεβω για 7 μερες μονο Κρητη και ηδη 2 μερες εχουν κλεισει με Μπαλο-Φαλασαρνα και Ελαφονησι...μηπως χασω την μερα μου με την Πρεβελη..αυτο φοβαμαι.
Θα μεινω στο Ρεθυμνο και θα ηθελα τις προτασεις σας για ωραιες παραλιες στο νομο.Η παραλια του Αγ. Παυλου ειναι καλη ή εχει μεγαλο κατρακυλημα και πεζοπορια στους αμμολοφους?Επισης απο τις 3 παραλιες Δαμνονι-Αμμουδι και Σχοιναρια ..ποια μου προτεινετε ως καλυτερη?Thanks
Η Μονή Πρέβελης;;;;;;;;;;;;; Αλοίμονο άν δεν αξίζει. Ιστορία full. άνοιξε το google
θα βρείς πολλά. υπάρχει και αναμνηστική πλάκα με ευχαριστιες, Αυστραλών, Νεοζηλανδών
Αγγλων. επίσης κι΄ένα μνημείο έξω από το μοναστήρι που αναφέρεται στην ιστορία του τόπου. Κι΄αν σου ζητήσουν εισιτήριο στην είσοδο του μοναστηριού μην πλερώσεις.
πες πως σε έστειλα εγω!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευαγγελία η εμπειρία σου ηταν πραγματικα .Η παραλια του Αγ. Παυλου ειναι καλη ή εχει μεγαλο κατρακυλημα και πεζοπορια στους αμμολοφους?Επισης απο τις 3 παραλιες Δαμνονι-Αμμουδι και Σχοιναρια ..ποια μου προτεινετε ως καλυτερη?Thanks
Στον Α. Παύλο μην κατρακυλήσεις τους αμμόλοφους να φτάσεις στη παραλία γιατί στην επιστροφή θα κάνεις άλλα δυο μπάνια από τον ιδρώτα.
περιορίσου στη παραλία του χωριού, όπου έχει και ταβερνάκια, και δεξιά θα δεις ένα πλακόστρωτο μονοπάτι που πάει στις "πτυχες", μοναδικές στην Κρήτη, τα βράχια σχηματίζουν πτυχές σαν βιβλίο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom