πληροφοριες για Καλαματα και Μεσσηνια

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Ξέρω αυτο τον μήνα, λιγοστοι μειναμε ακομα μπροστα στους υπολογιστες;)... αλλα μηπως εχει καποιος πληροφορίες για Καλαμάτα και Μεσσηνια, μιας και θα κατεβω προς την περιοχη και εχουν περασει τουλαχιστον 20 χρονια απο την τελευταια μου επισκεψη εκει???
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Με το καλο ναρθεις v.z .
Επεσες σε καλαματιανο ρωτα οτι θες !!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
πες, πες!!! θα μεινουνε θουρία και θα κανουμε εξορμησεις. πες μου οτι θεωρεις ομορφο και ιδιαιτερο να δεις γνωστο και μη! περιμενω Καλαματιανέ Γιάννη νεα σου...
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Ειναι φυσικο μετα απο 20 χρονια να δεις μια Καλαματα αγνωριστη!Ωστοσο εχουμε πολυ καθαρες θαλασσες και το βουνο που δεσποζει πανω απο την πολι δημιουργει (θελω να πιστευω ) στον επισκεπτη ευχαριστη διαθεση.Με βαση την Θουρια μπορεις να εκδραμεις και απο τις δυο πλευρες του Μεσσηνιακου κολπου οπου υπαρχουν ωραια χωρια με πολυ καλα ακρογιαλια . προσωπικα μου αρεσει ποιο πολυ το ανατολικο κομματι (Καρδαμυλη -Στουπα-Αγ.Νικολαος-Οιτυλο και μπορεις να φθασεις μεχρι το ακρωτηριο Ταιναρο).
Αν κατεβεις μεχρι εκει θεωρω απαραιτητο να επισκεφθεις τα σπηλαια του Δηρου (Αν δεν εχεις παει)Το δυτικο κομματι εχει και αυτο ενδιαφερον οπου υπαρχουν και απο εκει ωραια χωρια καθαρα νερα και ομορφες παραλιες.Ενας γυρος απο Πεταλιδι -Κορωνη-Μεθωνη- Πυλο θα ηταν ωραια εκδρομη για μια ημερα.Αν βρεθεις απο εκει θα σου προτεινα για μπανιο την Βοιδοκοιλια.
Αν παλι σου αρεσει και το βουνο μπορεις πολυ ευκολα να ανεβεις και στον Ταυγετο οπου θα δεις τις περσινες καταστροφες απο τις φωτιες και θα μελαγχολησεις.
Ενα δειλινο μπορεις να συνδιασεις φαγητο και αργοτερα ποτο στο το χωριο Βεργα (ειναι το χωριο που θα δεις σκαρφαλωμενο στην πλαγια του βουνου πανω απο την θαλασσα)απο οπου η θεα του Μεσσηνιακου κολπου θα σου αρεσει οπωσδηποτε.
Μεχρι την δευτερα θα ειμαι εδω ,οποτε ρωτα οτι αλλο θελεις.
την τριτη φευγω για κοιλαδα του Ρηνου, παω για δροσιες ,γιατι παραζεσταθηκα χα χα .
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κατατοπιστικότατος!!! σε ευχαριστω πολυ... η παρεα γνωριζει την περιοχη αλλα δεν μου αρεσει να πηγαινω "αδιαβαστη". σιγουρα θα τις κανω τις βόλτες αυτες που μου προτεινες, και οτι αλλο θυμηθεις, ή καποιος άλλος, ευπρόσδεκτο....
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Πότε σχεδιάζεις να έρθεις? (κι εγώ σε διακοπές στη μεσσηνιακή Μάνη είμαι...)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Πέραν των όσων σου ανέφερε ο φίλος Μεσσήνιος, είναι εύκολο πας
- Στο Πολυλίμνιο (επί του δρόμου Μεσσήνης-Πύλου, στο χωριό Καζάρμα κάνεις αριστερά). Είναι μια πανέμορφη περιοχή με λίμνες και καταρράκτες.
- Στην Αρχαία Μεσσήνη και δίπλα της στη Μονή Βουλκάνο. Θα σου μείνει αξέχαστη η επίσκεψη και στα δυο
Πες μου πόσες μέρες θα μείνεις και τα λέμε για τις εκδρομές.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Μπράβο Stella με τα εντος και εκτος (ελλαδας)! αυτα το ιδιαιτερα ψαχνω πιο πολυ, που κανουν την διαφορα... κατεβαινουμε Δευτερα για μια εβδομαδα περιπου και θα κανουμε εξορμησεις εκει κοντα, να θυμηθω και τα παλια... Ειχα κατέβει πριν τον σεισμο στην περιοχη και ειναι η μονη "Ελλαδα" που εχω να επισκεφτω τοσα χρονια...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Στείλε μου με π.μ, το τηλέφωνό σου.
Θα είμαι κάτω
Τώρα όμως, γιατί μετά...μάλλον σε παραλίες θα με αναζητάς
 

menelaos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εγώ φέτος έμεινα Μεσσηνιακή Μάνη, στο χωριό Άγιος Νικόλαος (Σελίνιτσα). Υπέροχο χωρίο, πολύ γραφικό και με καταπληκτικούς ανθρώπους. Βέβαια έκανα και βόλτες στα γύρω χωριά, τόσο στα παραλιακά (Καρδαμύλη, Στούπα) όσο και στα ορεινά (Πλάτσα). Συνίσταται ανεπιφύλακτα, να πάτε αν δεν έχετε πάει. Ωραία θάλασσα και άψογος συνδυασμός παραλίας και βουνού.Ένα μόνο παρατράγουδο είχαμε σε ένα εστιατόριο (νομίζω Κρυφός Κήπος λεγότανε) που βρήκαμε μια κατσαρίδα μέσα στη σαλάτα! Αλλά γενικά το φαγητό ήταν super στα υπόλοιπα.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
menelae, αυτες οι κατσαρίδες ειναι must στην περιοχη... εγω 2 βραδια δεν κοιμηθηκα γιατι τα ιπτάμενα αντικείμενα (!!!) ηταν σε πληθωρα στο δωματιο και δεν εξαφανιζόταν με τιποτα... παντως η περιοχή ειναι πολυ ομορφη, εχεις δίκιο...
 

Arsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας!
Παρακολουθώ και συμβουλεύομαι το φορουμ χρόνια τώρα πριν από καθε μου εξόρμηση και πραγματικά η βοήθειά σας είναι τεράστια!:clap:

Θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο ξενώνα/ξενοδοχείο σε Καλαμάτα - Μεσσήνη κατάλληλο για διαμονή με μικρά παιδιά!

Ευχαριστώ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom