Κούβα προγραμμα ταξιδιου

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Προς το παρόν και όπως φαίνεται από τις ημερομηνίες που έχετε κανονίσει δεν μπορούμε να πούμε και πολλά για το ταξίδι και την τιμή αφού η Iberia θα σταματήσει το δρομολόγιο.

Μπες στο airline routes,γράψε στο search Iberia και κάπου θα δεις ένα τίτλο να λέει ότι ακυρώνει 4 long haul routes,πατά εκεί και μετά να το στείλεις σε αυτούς που έχουν κανονίσει την εκδρομή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η τιμή ειναι μια χαρά για 11 νυκτες .
Αν σκεφτεις οτι ενα εισιτηριο για Κουβα κοστιζει απο 1000 - 1200 ευρω + βιζα 22 ευρω αν πας η ιδια 47 ευρω και εξοδα κουριερ αν μενεις επαρχια + 50 ευρω υποχρεωτική ταξιδιωτικη ασφαλιση βάλε με νου σου .....
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Προς το παρόν και όπως φαίνεται από τις ημερομηνίες που έχετε κανονίσει δεν μπορούμε να πούμε και πολλά για το ταξίδι και την τιμή αφού η Iberia θα σταματήσει το δρομολόγιο.

Μπες στο airline routes,γράψε στο search Iberia και κάπου θα δεις ένα τίτλο να λέει ότι ακυρώνει 4 long haul routes,πατά εκεί και μετά να το στείλεις σε αυτούς που έχουν κανονίσει την εκδρομή.

ενημερωσα και θα απευθυνθουν στο πρακτορειο!οντως στο σαιτ της εταιριας οι πτησεις σταματανε 31 Μαρτιου!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ε όχι και 1000-1200

απο ρωμη σχεδον σε ολες τις ημερομηνίες το έχει 530. Άντε άλλα 150 να πας Ρώμη 670...

μακάρι να βρίσκαμε ετσι απλά 670 για Κουβα !!
αν δεις τις ωρες αναχωρησης και αφιξης της aireuropa θα δεις οτι χρειαζεσαι 2 νυκτες Ρώμη συν τις μεταφορες , συν εξοδα για φαγητο .
και μετά σταση Μαδριτη , ειπαμε καλή χρυση η Κουβα αλλά οχι να κανουμε 2 μερες να παμε και 2 να γυρισουμε + τα εξοδα για τη Ρωμη .
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
]ωστοσο για την ωρα κανεις δεν εχει απαντησει στο πως βλεπει την τιμη της εκδρομης σε σχεση με αυτα που προσφερει!
Ρώτησε σε ένα πρακτορείο που ειδικεύεται στην Κούβα να δεις τι τιμή θα σου δώσουν. Εγώ πριν πέντε χρόνια είχα πληρώσει τόσα περίπου και είχαμε μαζί όλες τις μέρες συνοδό, ημιδιατροφή, εκδρομή σε Βινιάλες Σιενφουέγος, Τρινιδάδ και δύο μέρες Βαραδέρο. Δεν ξέρω αν οι τιμές έχουν ανέβει ή έχουν πέσει λόγω κρίσης.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
σας μεταφερω το προγραμμα οπως μας το εχουν μοιρασει!προφανως θα εχουμε το ελευθερο για 9 μερες να κανουμε και να παμε οπου θελουμε με τον περιορισμο οτι η διαμονη μας ειναι στην αβανα!
Ναι, δεν ρωτάω επειδή ''έτσι μου κάπνισε'', αλλά με κάποιο σκεπτικό. Το οποίο είναι το εξής:
τι να κάνεις 8+1 ημέρες στην Αβάνα; Επειδή βλέπω ότι πιο κάτω γράφεις το ότι μπορεί κάποιος να εξερευνήσει ανεξάρτητα απο το γκρούπ κλπ (δε διάβασα λεπτομέρειες), αλλά συμφωνώ. Όμως για να το κάνεις αυτό, σημαίνει ότι μετά τις 3 άντε 4 μέρες θα χεις βαρεθεί και τι θα κάνεις;

Ή
α. θα καθίσεις να ξοδεύεις τα χρήματά σου στην Αβάνα αφού δε θα μπορείς να μετακινηθείς, οπότε τελικά θα έχεις δεί μια Αβάνα με τριπλάσιο κόστος (άσε που αν βαρεθείς σε μια πόλη ανεβαίνει το κόστος, αφού θα ψάχνεις τρόπους να ξε-βαρεθείς) ή
β. Θα βρεθεί ένας απο τους χιλιάδες που θα σε δούν και θα θελήσουν να βγάλουν κανένα cuc παραπάνω να σε μεταφέρουν φυσικά με χρήματα που θα πληρώσεις εκεί ή με μονοήμερες εκδρομές που θα σου πασάρουν απο το ξενοδοχείο, επίσης με μεγάλο κόστος.

Στο τέλος θα σου έχει βγεί το ταξίδι ''η Αβάνα σε 9 ημέρες με 1500+ ? (δε θυμάμαι πόσα είπες) ευρώ''.

Το μόνο θετικό που βλέπω εγώ, είναι οι 2 νύχτες στη Βαρκελώνη που δε την έχω δει.

Α και η υποχρέωση να μένετε Αβάνα (αφού έτσι είναι η εκδρομή) είναι ότι χειρότερο, αφού όντως επαληθεύονται όσα έγραψα παραπάνω, δηλ, θα πρέπει να πληρώνετε αρκετά για να πηγαίνετε μονοήμερες οπουδήποτε - αν και δε νομίζω ότι βγαίνει λόγω αποστάσεως άλλη μονοήμερη εκτός το Βινιάλες (και αυτό τρεχάλα).

Όλα αυτά είναι οι δικές μου σκέψεις, μιας που πολύ πρόσφατα επέστρεψα απο Κούβα και τα έχω φρέσκα και σκέφτομαι τι θα έπρεπε να δω και τι να χάσω, επαναλαμβάνω, απο ολόκληρη την Κούβα και όχι μόνο Αβάνα.

(εφόσον υπάρχει το δρομολόγιο)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επιγραμματικά...

1. Η τιμή είναι συμπαθητική, ούτε κλαίει ούτε γελάει...το ξενοδοχείο θα έχει τα χάλια του και θα φάτε και δυο μέρες στην Μαδρίτη... δεν ξέρω τα connections και δεν μπορώ να σου πω αν αξίζει να το κάνεις... αν προλαβαίνετε να δείτε την πόλη οκ αλλιώς γιατί να το κάνεις? Ταλαιπορία μου φαίνεται... φυλάς καραούλι περιμένεις να βρεις μια ευκαιρία στα 800€ και πας μόνη σου όποτε γουστάρεις στην Κούβα...
2.Αυτό που λένε για τα γκρούπ δεν το καταλαβαίνω... αν η τιμή συμφέρει, παίρνεις μόνο τα τράνσφερ και το ξενοδοχείο, δίνεις ένα μεγάλο φιλάκι στους υπόλοιπους και τους ξαναβλέπεις στο τρανσφερ της επιστροφής... χέστηκες για το που θα πάνε ή που δεν θα πάνε...
3. Η Iberia τις έκοψε τις κακές παρέες... θα πάτε με άλλη εταιρία... μικρό το κακό μια και χειρότερη από την Iberia είναι λίγο δύσκολο να βρείτε...
4. Εγώ προσωπικά στην Αβάνα και 1009 μέρες να έμενα δεν θα βαριόμουν... η πόλη σκίζει και οι γειτονιές με ενδιαφέρον πολλές...
5. Έστω ότι βαριέσαι... νοικιάζεις με 3 άλλους κολλητούς ένα αυτοκίνητο και πάτε όπου γουστάρετε... τα έξοδα μοιράζονται και το κόστος για να μείνετε σε ένα σπίτι είναι πολύ μικρό... αν φοβάστε να νοικιάσετε αμάξι καβαλήστε την Viazul και τραβάτε όπου γουστάρετε... αν δώσετε δηλαδή και 100€ - 150€ ο καθένας παραπάνω για να κάνετε μια 3ημερη εκδρομή δεν χάλασε ο κόσμος...

Στο φινάλε... κοίτα ξανά τα δρομολόγια... αν βγεις στη Μαδρίτη και την ευχαριστηθείς η τιμή είναι μια χαρά, αν όχι ξανασκέψου το... με 800€ αν έχεις ευελιξία χρόνου κάτι θα βρεις για Αβάνα... με τα 500€ διαφορά μένεις άνετα 9 μέρες στην Κούβα και έχεις και ρέστα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ε όχι και 1000-1200

απο ρωμη σχεδον σε ολες τις ημερομηνίες το έχει 530. Άντε άλλα 150 να πας Ρώμη 670...
Ασχετο αλλα 530+150=680, οχι 670.

Στο θεμα. Δεν μου αρεσει κι εμενα που εχετε ολες τις μερες διαμονη στην Αβανα. Θα διαφωνησω ομως με τον Αντωνη πως θα την βαρεθειτε αν μεινετε 9 μερες εκει. Βεβαια ειναι κριμα να ταξιδεψετε μεχρι εκει και να μην δειτε και καποιο αλλο μερος της Κουβας επειδη θα σας βγει 100-200 ευρω ακριβοτερο το ταξιδι.

Εμενα οι ελευθερες εκδρομες των σχολων ή μεγαλων γκρουπ φιλων μου αρεσουν γιατι βρισκεις ευκολα παρεα για το καθετι που θες να κανεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν την βρίσκω και φοβερή την τιμή. Αεροπορικά βρίσκεις αρκετά φτηνά και το ξενοδοχείο 3 αστέρων στην Κούβα, εκτός από πολύ πολύ χειρότερο του αναμενομένου είναι και πάμφθηνο. Με λιγότερα χρήματα μάλιστα συνήθως βρίσκεις καταπληκτικά σπιτάκια, παλάτια πραγματικά, με έπιπλα εποχής, σε εξαιρετικές τοποθεσίες, κάποια με τζακούζι κλπ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις σε ξενοδοχείο και μάλιστα χαμηλής κατηγορίας. Όσο για το city tour, είναι πολύ φθηνό στην Κούβα. Μόνη σου να το κλείσεις το πακέτο, θα σου έρθει φτηνότερα. Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα πως κρίμα είναι να έρθεις μέχρι την Κούβα για να δεις μόνο την Αβάνα, τόσα πράγματα έχει η χώρα, από φύση μέχρι αρχιτεκτονική.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν την βρίσκω και φοβερή την τιμή. Αεροπορικά βρίσκεις αρκετά φτηνά και το ξενοδοχείο 3 αστέρων στην Κούβα, εκτός από πολύ πολύ χειρότερο του αναμενομένου είναι και πάμφθηνο. Με λιγότερα χρήματα μάλιστα συνήθως βρίσκεις καταπληκτικά σπιτάκια, παλάτια πραγματικά, με έπιπλα εποχής, σε εξαιρετικές τοποθεσίες, κάποια με τζακούζι κλπ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις σε ξενοδοχείο και μάλιστα χαμηλής κατηγορίας. Όσο για το city tour, είναι πολύ φθηνό στην Κούβα. Μόνη σου να το κλείσεις το πακέτο, θα σου έρθει φτηνότερα. Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα πως κρίμα είναι να έρθεις μέχρι την Κούβα για να δεις μόνο την Αβάνα, τόσα πράγματα έχει η χώρα, από φύση μέχρι αρχιτεκτονική.
συμφωνώ σε ολα εκτός απο τα αεροπορικά
μου ειναι αυτά τα φτηνα εισιτηρια , εκτος απο τον Αντωνη που ηταν σε ετοιμοτητα και τσιμπησε το 500αρι για Νοεμβριο , εγω με χίλια ζορια βρηκα με Αircanada στα 960 , αλλά με 2 στασεις ......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom