Κούβα προγραμμα ταξιδιου

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
λοιπον αρχικα να αναφερω οτι ειμαι αρσενικου γενους και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!επειτα οπως πολυ σωστα με πληροφορησατε η ιμπερια βγαινει εκτος, αρα και η Μαδριτη (στην οποια εχω παει δυο φορες ηδη, οποτε μικρο το κακο). οι επιλογες πλεον ειναι οι εξης συμφωνα με το πρακτορειο 1) με αιρφρανς μεσω παρισιου 2)με συνδυασμο απο τις εταιριες της star alliance με σιγουρη σταση το τοροντο (αυτο θα ειναι καπως κουραστικο)
.τωρα οσο αναφορα το ταξιδι ειναι πολυ μεγαλη ευκαρια για μενα να επισκεπτω την κουβα μιας και η παρεα μου (η οποια λογω του πολυτεχνειου θα ερθει) ηταν πολυ διστακτικη ως προς το μεμονομενο ταξιδι, ενω και τα γκρουπ με εντελως αγνωστους ανθρωπους δεν μας συγκινουν. επειτα εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο να παω εκει και να δω καθε σπιθαμη του νησιου!αυτο που θελω ειναι να κανω ενα τετοιο ταξιδι να ζησω την εμπειρια της αβανας και απο εκει και επειτα οτι παραπανω προκυψει καλως να ερθει (αλλωστε αν δεν ακολουθησω την εκδρομη ειναι πολυ πιθανο να μην ταξιδεψω ποτε μου στην κουβα)!με τα παιδια ειπαμε οτι θα νοικιασουμε ενα αυτοκινητο το οποιο θα το εχουμε σε ολο το ταξιδι!αλλωστε δια 4 ποσο να κοστιζει!και ναι οπως ειπε ο yorgos αυτο που πραγματικα με προβληματιζει ειναι το ξενοδοχειο 3 αστερων που θα εχουμε, αλλα τι να κανουμε 9 μερες ειναι θα περασουν!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
με τα παιδια ειπαμε οτι θα νοικιασουμε ενα αυτοκινητο το οποιο θα το εχουμε σε ολο το ταξιδι!αλλωστε δια 4 ποσο να κοστιζει!και ναι οπως ειπε ο yorgos αυτο που πραγματικα με προβληματιζει ειναι το ξενοδοχειο 3 αστερων που θα εχουμε, αλλα τι να κανουμε 9 μερες ειναι θα περασουν!
To ότι θα νοικιάσετε αυτοκίνητο, πότε το αποφασίσατε; Γιατί αν το είχατε κανονίσει εξ'αρχής, άδικα γράφαμε τα μισά απ'όσα γράφαμε.
Το αυτοκίνητο κοστίζει πάνω κάτω 12€/άτομο/μέρα. Συν η βενζίνη που δεν είναι ότι φθηνότερο στην Κούβα. Με αυτή τη λογική και πάλι, δε νομίζω ότι θα μείνετε αποκλειστικά στην Αβάνα. Αφού λές ότι θα έχετε το αμάξι όλες τις μέρες, σημαίνει ότι θα έχετε κάθε μέρα το 12άρι (τουλάχιστον) το άτομο κάθε μέρα συν βενζίνη συν την επιπλέον διαμονή αν αποφασίσετε να γυρίσετε λίγο ( αλλιώς γιατί να νοικιάσετε αμάξι; ). Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πώ είναι πάνω σε αυτό που μας ρώτησες, δηλαδή αν τα 1.300 είναι καλά, ότι δε θα βγεί 1.300, αλλά ήδη με αυτά που σου λέω υπολογίζω 1.600. Πρέπει να το ξέρεις εξ'αρχής και εσύ και η παρέα σου. Ούτε λέω να μην το κάνεις, κάν'το φυσικά (έτσι κι αλλιώς μάλλον το έχεις αποφασίσει). Απλά σου λέω να είσαι προετοιμασμένος ότι θα ξοδέψεις περισσότερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
525 ευρώ Ρώμη-Αβάνα με KLM
719 Αθήνα-Αβάνα με Aeroflot
540 ευρώ Μιλάνο-Αβάνα

Δηλαδή το εισιτήριο γύρω στα 750-800 είναι ρεαλιστικό. Για την AirCanada κι εγώ πέταξα μαζί τους πριν λίγες μέρες από Αθήνα, μου κόστισε 820 και παρότι έπρεπε να αλλάξω 2 φορές, τα ωράρια είναι καλά, φτάνεις πριν από την (τραγική από όλες τις απόψεις) Ιμπέρια και στα μίλια είναι και γενναιόδωροι (ειδικά αν σε αφορά η υπερ-generous TACA που είναι της συμμαχίας).

Δεν έκατσα να ψάξω κάτι Blue Panorama, Air Italy, τη νέα πτήση από Βιέννη ή παλιές δοκιμασμένες λύσεις τύπου jetairfly.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πώ είναι πάνω σε αυτό που μας ρώτησες, δηλαδή αν τα 1.300 είναι καλά, ότι δε θα βγεί 1.300, αλλά ήδη με αυτά που σου λέω υπολογίζω 1.600.
ειναι δεδομενο οταν εχεις ενα τετοιο ταξιδι το Budget σου να ειναι στα 2.500 ευρω! αυτο που ηθελα να διαπιστωσω μεσα απο το ερωτημα μου και το εχω ηδη καταφερει ειναι να μαθω κατα ποσο η τιμη που μας δινει το πρακτορειο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα η αν μας εκμεταλευεται!το οτι αν νοικιασω αυτοκινητο και θα μου ανεβασει το κοστος ειναι λογικο. απο την αλλη δεν περιμενα οτι η ενοικιαση ενος αυτοκινητου στην αβανα κοστιζει 50 ευρω ημερησιως!αν ειναι ετσι θα προτεινω να νοικιασουμε για 3-4 ημερες.
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Η τιμη που δινει το πρακτορειο δεν ειναι εξωπραγματικη, εχοντας ψαξει και σε γραφειο για καποιο πακετο πριν κανω το ταξιδι κανεις δεν μου ειπε κατι φθηνοτερο.Θεωρω ιδανικο 4-5 νυχτες Αβανα και μετα με αμαξι να βγαλετε ενα προγραμμα για την επαρχια.Το αμαξι εχει γυρω στα 45-50 ευρω την ημερα αναλογα και την περιοδο, και μενοντας σε casas το κοστος βγηκε κατω απο 2000 για 9 ημερες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ειναι δεδομενο οταν εχεις ενα τετοιο ταξιδι το Budget σου να ειναι στα 2.500 ευρω! αυτο που ηθελα να διαπιστωσω μεσα απο το ερωτημα μου και το εχω ηδη καταφερει ειναι να μαθω κατα ποσο η τιμη που μας δινει το πρακτορειο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα η αν μας εκμεταλευεται!το οτι αν νοικιασω αυτοκινητο και θα μου ανεβασει το κοστος ειναι λογικο. απο την αλλη δεν περιμενα οτι η ενοικιαση ενος αυτοκινητου στην αβανα κοστιζει 50 ευρω ημερησιως!αν ειναι ετσι θα προτεινω να νοικιασουμε για 3-4 ημερες.
Δεν κοστιζει ενα τετοιο ταξιδι 2500 ευρω.
Ημουνα Κουβα το Νοεμβριο για 15 νυκτες . Ξόδεψα 1800 ευρω (μαζι με το αεροπορικο που ηταν 960 ) και εμεινα σε πολυ ωραια σπιτια , νοικιασαμε αυτοκινητο 3 ατομα για 10 μέρες , πηγαμε σε 3 διαφορετικους προορισμους + Αβάνα , και δεν εκανα καθολου "οικονομία" .
Τα αυτοκινητα ειναι τσιμπημενα στη Κουβα , για ενα ΑΤΟS πληρωσαμε 510 Cuc περιπου 420 ευρω για 10 μερες .Αλλά για 4 άτομα 105 ευρω ο καθενας ειναι μια χαρα για 10 μερες .
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
προσοχη γιατι ετσι οπως το εθεσα αρχικα εχετε απολυτο δικιο. αναφεροντας τα 2500 ευρω υπολογιζω τα 1325 που κοστιζει η εκδρομη, τα εξοδα για να βγαλω ενα διαβατηριο (δεν ξερω αν μπορω κιολας να το ανανεωσω καθοτι το εχω απο 3 χρονων), τα εξοδα μεταβασης (αεροπορικα) απο και προς αθηνα (αφετηρια μου ειναι το ρεθυμνο) να νοικιασεις ενα αυτοκινητο οπως αναφεραμε αλλα και να εχω να ξοδεψω χωρις να σκεφτω αν θα με φτασουν τα λεφτα για να κανω αυτο ή να παρω εκεινο!τωρα αν στο τελος μου φυγουν 2200-2300 ή 2500 δεν θα με πειραξει τοσο πολυ!σιγουρα αν οργανωνα την εκδρομη μονος μου θα μου κοστιζε πολυ λιγοτερο ομως αμφιβαλλω πολυ στο αν η παρεα μου εν τελει θα επαιρνε την αποφαση να ακολουθησει!τωρα ομως μιας και ειναι του πολυτεχνειου ακολουθουν!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
προσοχη γιατι ετσι οπως το εθεσα αρχικα εχετε απολυτο δικιο. αναφεροντας τα 2500 ευρω υπολογιζω τα 1325 που κοστιζει η εκδρομη, τα εξοδα για να βγαλω ενα διαβατηριο (δεν ξερω αν μπορω κιολας να το ανανεωσω καθοτι το εχω απο 3 χρονων), τα εξοδα μεταβασης (αεροπορικα) απο και προς αθηνα (αφετηρια μου ειναι το ρεθυμνο) να νοικιασεις ενα αυτοκινητο οπως αναφεραμε αλλα και να εχω να ξοδεψω χωρις να σκεφτω αν θα με φτασουν τα λεφτα για να κανω αυτο ή να παρω εκεινο!τωρα αν στο τελος μου φυγουν 2200-2300 ή 2500 δεν θα με πειραξει τοσο πολυ!σιγουρα αν οργανωνα την εκδρομη μονος μου θα μου κοστιζε πολυ λιγοτερο ομως αμφιβαλλω πολυ στο αν η παρεα μου εν τελει θα επαιρνε την αποφαση να ακολουθησει!τωρα ομως μιας και ειναι του πολυτεχνειου ακολουθουν!
Εντάξει. Εγώ δε θα σταματήσω να λέω ότι είναι ακριβό το συνολικό πακέτο που βγάζεις (τι να κάνω), αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα εσύ και ακόμη περισσότερο η παρέα (που δεν θα ακολουθούσε αν το οργανώνατε μόνοι σας) δεν πειράζει γενικώς.

Υπο άλλες συνθήκες, πιστεύω ότι με αυτά τα χρήματα πήγαινες και έκανες ένα άνετο ταξίδι τουλάχιστον 20 ημερών, με όλα τα έξοδα που ανέφερες, μη σου πώ ότι βγαίνουν και καμιά-δυό χώρες να πας τριγύρω... :xmas_lol: Πρέπει να στο πώ, για να ξέρεις τι χάνεις... :xmas_wink:

Το θέμα είναι ότι φαίνεται ότι το έχεις αποφασίσει, οπότε πλέον ξεκίνα ρώτα πιο συγκεκριμένα πράγματα αν θες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eγώ πάλι θα έλεγα ότι 2.000€ με 2.300€ για δέκα μέρες στην Κούβα όλα μέσα (αεροπορικά, ξενοδοχεία, μετακινήσεις, αυτοκίνητο, εκδρομές, φαγητό, διασκέδαση) είναι μια χαρά.

υ.γ αυτό που έγραψε ο antonis για τις 2-3 ακόμα χώρες, υποθέτω ότι μάλλον για αστείο το είπε... ας σοβαρευτούμε όμως και μην γράφουμε ότι θέλουμε γιατί μπερδεύουμε τον άλλον...
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Το θέμα είναι ότι φαίνεται ότι το έχεις αποφασίσει, οπότε πλέον ξεκίνα ρώτα πιο συγκεκριμένα πράγματα αν θες.

η αληθεια ειναι οτι το εχω αποφασισει και το μονο που εκκρεμει ειναι η αδεια απο το σχολειο που εργαζομαι (ειμαι δασκαλος) καθως πρεπει να παρω 10 μερες αδεια και σιγουρα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Eγώ πάλι θα έλεγα ότι 2.000€ με 2.300€ για δέκα μέρες στην Κούβα όλα μέσα (αεροπορικά, ξενοδοχεία, μετακινήσεις, αυτοκίνητο, εκδρομές, φαγητό, διασκέδαση) είναι μια χαρά.

υ.γ αυτό που έγραψε ο antonis για τις 2-3 ακόμα χώρες, υποθέτω ότι μάλλον για αστείο το είπε... ας σοβαρευτούμε όμως και μην γράφουμε ότι θέλουμε γιατί μπερδεύουμε τον άλλον...
Το έκανα πολύ πρόσφατα,αρκεί να βρεις τις τιμές που θα σε βοηθήσουν να το πετύχεις. Αν ήθελα να κάνω πλάκα, θα έκανα άλλου. Βέβαια με ίσως λίγο περισσότερα χρήματα,αλλά έκανα 31 ημέρες κ 3 χώρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom