Κούβα προγραμμα ταξιδιου

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
η αληθεια ειναι οτι το εχω αποφασισει και το μονο που εκκρεμει ειναι η αδεια απο το σχολειο που εργαζομαι (ειμαι δασκαλος) καθως πρεπει να παρω 10 μερες αδεια και σιγουρα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο!
Ελπίζω να το καταφέρεις...ξέρω πόσο μπέρδεμα είναι το θέμα του σχολείου,δίδασκα 3 χρόνια σε δημοτικό,πριν τους παρατήσω... :)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
οπότε πλέον ξεκίνα ρώτα πιο συγκεκριμένα πράγματα αν θες.
μιας και μου δινεις αφορμη θα ηθελα να μαθω τι παιζει με το φαγητο διοτι ειμαι αλεργικος στα θαλασσινα!απο κρεατικα θα βρω τιποτα η θα τη βγαζω με φρουτα ολο το διαστημα?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το έκανα πολύ πρόσφατα,αρκεί να βρεις τις τιμές που θα σε βοηθήσουν να το πετύχεις. Αν ήθελα να κάνω πλάκα, θα έκανα άλλου. Βέβαια με ίσως λίγο περισσότερα χρήματα,αλλά έκανα 31 ημέρες κ 3 χώρες...
Τώρα ίσως κάτι λες... αν βάλεις λοιπόν κάτι παραπάνω σε μέρες και χρήματα κάτι γίνεται... αλλά σε 10 μέρες τρεις χώρες ή 30 μέρες τρεις χώρες με 2.500€ δεν ξέρω αν είναι πλάκα, αλλά ανέκδοτο είναι...

Επίσης, εκτός του Μεξικό και ίσως της Βενεζουέλα δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να βρεις αεροπορικά κάτω από 300€ με ότι σημαίνει αυτό...

Και για να απαντήσω στον αρχικό πόστερ... αν είσαι αλλεργικός στα θαλασσινά, θα φας απλό ψαράκι και κοτόπουλο... από εκεί και πέρα δύσκολα τα πράγματα...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
μιας και μου δινεις αφορμη θα ηθελα να μαθω τι παιζει με το φαγητο διοτι ειμαι αλεργικος στα θαλασσινα!απο κρεατικα θα βρω τιποτα η θα τη βγαζω με φρουτα ολο το διαστημα?
Όπως λέει και ο Traveller παρακάτω, ναι, πολύ κοτόπουλο.... ελπίζω να σ'αρέσει. Ψαρικά αν τα ζητήσεις, θα φάς, οπότε σε βλέπω με κοτοπουλάκι, ρύζι με φασόλια, καμιά σουπίτσα... καλά είσαι! :xmas_mrgreen:


Τώρα ίσως κάτι λες... αν βάλεις λοιπόν κάτι παραπάνω σε μέρες και χρήματα κάτι γίνεται... αλλά σε 10 μέρες τρεις χώρες ή 30 μέρες τρεις χώρες με 2.500€ δεν ξέρω αν είναι πλάκα, αλλά ανέκδοτο είναι...

Επίσης, εκτός του Μεξικό και ίσως της Βενεζουέλα δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να βρεις αεροπορικά κάτω από 300€ με ότι σημαίνει αυτό...
Και όμως Traveller, γίνεται. Αν σκεφτείς ότι τα αεροπορικά μου ολα πήγαν Αθήνα-Κούβα, Κούβα-Κανκούν, Γουάτε-Μέξικο σίτυ, Μέξικο σίτυ-Αβάνα και Κούβα-Αθήνα 850 ευρώ, ίσως να αρχίσεις να πιστεύεις! Αν είναι κανείς τόσο τυχερός (για να μην πώ την άλλη λέξη) και τα βρεί με 50%-60% έκπτωση, όλα είναι δυνατά! (interjet για την ιστορία). Φυσικά δε το συζητάμε ότι οι μέρες πρέπει να είναι αρκετές (γιατί ούτε οι δικές μου ήταν πολλές), για να πείς ότι αξίζει τον κόπο.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
για να επανελθω στο θεμα του budget ο αριθμος που αρχικα ανεφερα (2500 ευρω) ισως να ειναι υπερβολικος λογω του οτι δεν εχω ιδεα απο ταξιδια εκτος ευρωπης και οποτε αυθαιρετα υπολογισα σε ενα τετοιο ποσο!χαιρομαι που μου λετε οτι θα ειναι μικροτερο!
τωρα στο θεμα φαγητου αρχιζω και πανικοβαλλομαι λιγο διοτι εχω αλεργια σε οτιδηποτε θαλασσινο (ψαρια, μαλακια και λοιπα) και το μοναδικο κρεας που δεν μου αρεσει ειναι το κοτοπουλο!χοιρινο η μοσχαρι δεν προκειται να συναντησω πουθενα?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
τωρα στο θεμα φαγητου αρχιζω και πανικοβαλλομαι λιγο διοτι εχω αλεργια σε οτιδηποτε θαλασσινο (ψαρια, μαλακια και λοιπα) και το μοναδικο κρεας που δεν μου αρεσει ειναι το κοτοπουλο!χοιρινο η μοσχαρι δεν προκειται να συναντησω πουθενα?
Γίνεται να μην αρέσει σε άνθρωπο το κοτόπουλο;
Να σου πώ, επειδή είναι το αγαπημένο μου κρέας και υπήρχε παντού και βολευόμουν, δεν είμαι και ο καταλληλότερος να απαντήσω. Μοσχάρι...ναι, νομίζω φάγαμε μερικές φορές. Χοιρινό δε θυμάμαι καθόλου να σου πώ την αλήθεια.
Τρεφόμουν με κοτόπουλο, πίτσες και λίγα θαλασσινά... :xmas_rolleyes:
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Περιοριζεις πολυ τις επιλογες για φαγητο χωρις κοτοπουλο και θαλασσινα αλλα εχουν και νοστιμοτατο χοιρινο, κατι σαν ελευθερας βοσκης, που ακομα και στην Ελλαδα μπορει να μην εχει δοκιμασει κανεις. Επισης οι Κουβανοι τρωνε πολυ πιτσα και ειναι μια εμπειρια να την δοκιμασεις ενω δοκιμασα και πιατα με λαγο και ηταν ικανοποιητικα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
για να επανελθω στο θεμα του budget ο αριθμος που αρχικα ανεφερα (2500 ευρω) ισως να ειναι υπερβολικος λογω του οτι δεν εχω ιδεα απο ταξιδια εκτος ευρωπης και οποτε αυθαιρετα υπολογισα σε ενα τετοιο ποσο!χαιρομαι που μου λετε οτι θα ειναι μικροτερο!
τωρα στο θεμα φαγητου αρχιζω και πανικοβαλλομαι λιγο διοτι εχω αλεργια σε οτιδηποτε θαλασσινο (ψαρια, μαλακια και λοιπα) και το μοναδικο κρεας που δεν μου αρεσει ειναι το κοτοπουλο!χοιρινο η μοσχαρι δεν προκειται να συναντησω πουθενα?
μην ανησυχεις , χοιρινό υπαρχει πολυ και μοσχαρι . Το φαγητο στη Κουβα εχει αλλάξει πολυ τα τελευταια 2 χρονια .Βρισκεις πλεον οτι θελεις .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
η αληθεια ειναι οτι το εχω αποφασισει και το μονο που εκκρεμει ειναι η αδεια απο το σχολειο που εργαζομαι (ειμαι δασκαλος) καθως πρεπει να παρω 10 μερες αδεια και σιγουρα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο!
Φίλε, για να καταφέρεις να κάνεις τι 2 εβδομάδες διακοπών 3, μόνο αν επικαλεστείς ταξίδι του μέλιτος! :xmas_lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περιοριζεις πολυ τις επιλογες για φαγητο εχουν και νοστιμοτατο χοιρινο, κατι σαν ελευθερας βοσκης, που ακομα και στην Ελλαδα μπορει να μην εχει δοκιμασει κανεις. Επισης οι Κουβανοι τρωνε πολυ πιτσα και ειναι μια εμπειρια να την δοκιμασεις ενω δοκιμασα και πιατα με λαγο και ηταν ικανοποιητικα.
που το βρηκες το χοιρινό τόσο καλό? φαίνεται εγώ μονο τα εισαγομενα αμερικανικα θα πετυχα γιατι ηταν πολυ μετρια και άγευστα. γεμάτα ορμονες και αντιβιοτικα ίσως?..
για την πίτσα συμφωνώ. είναι εμπειρία. όχι απαραίτητα καλή...εκτός αν εχεις συγκεκριμένη διευθυνση..
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Φίλε, για να καταφέρεις να κάνεις τι 2 εβδομάδες διακοπών 3, μόνο αν επικαλεστείς ταξίδι του μέλιτος! :xmas_lol:
δεν μπορω να πω οτι τρελενομαι για μεγαλα σε διαρκεια ταξιδια ειδικα σε χωρες που δεν εχω παει και δεν ξερω πως ειναι!τωρα για ταξιδι του μελιτος, 25 χρονων ειμαι ακομα, ασε που στο σχολειο μου ξερουν οτι δεν το σκεφτομαι ακομα για γαμο:russianroulette:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom