Κούβα προγραμμα ταξιδιου

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
anevaggy said:
Παρέληψα να πω ότι στη βαλίτσα μου ήταν το τσαντάκι με τα καλλυντικά,κρέμες κτλ της γυναίκας μου οπότε υπολόγισα μόνο αυτά περίπου 500 euro. Θα μου πεις, απαράδεκτο να κουβαλάει όλα τα καλλυντικά της και μάλιστα ακριβά σε τέτοιο ταξίδι αλλά της το'χω πει κι εγώ. Μου είχαν πει αφού γύρισα ότι πρέπει να ζητήσω παραπάνω απο αυτά που αξίζουν τα πράγματα γιατί ποτέ δεν στέλνουν τα χρήματα που ζητάς. Έτσι κι αλλιως δεν περίμενα να πάρω τίποτα, μάλλον εξεπλάγην όταν έλαβα την επιταγή. Με τα χρήματα της επιταγής δεν ψώνησα καινούργια καλοκαιρινά ρούχα γιατί έμπαινε πλέον χειμώνας αλλά πήγαμε Ολλανδία για Χριστούγεννα. Οπότε τέλος καλά. Σκέψου όμως ότι η ταλαιπωρία ήταν μεγάλη. Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τρένο, διανυκτέρευση στην Αθήνα, πτήση Αθήνα - Μαδρίτη, ολοήμερη εκδρομή στη Μαδρίτη, πτήση Μαδρίτη - Αβάνα, διανυκτέρευση στην Αβάνα και την πρώτη μέρα στην Αβάνα με τα ίδια ρούχα που ξεκίνησα από Θεσσαλονίκη.
για ολα οσα ειπες υπαρχουν νομοι κ κανονισμοι που καθοριζουν την αποζημιωση. η ημερησια πχ για καθε ημερα που δεν εχεις τη βαλιτσα σου ξεπερνα τα 100Ε, με αποδειξεις των εξοδων σου. οποτε μου φαινεται λογικο το ποσο που ζητησες.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
μιλησα με τον υπευθυνο της εκδρομης και μου ειπε οτι οριστικα ιμπερια γιοκ!και εχουμε δυο επιλογες. airfrance και το προγραμμα μετατρεπεται σε 11 μερες κουβα!!του προτεινα μαλιστα σε αυτη την περιπτωση να μην ειναι και οι 11 ημερες στην αβανα!
επιλογη δευτερη μεσω ζυριχης και φρανκφουρτης!βεβαια σε αυτη την περιπτωση και μετα απο μια συντομη αναζητηση που εκανα φοβαμαι οτι θα εχουμε και σταση στον καναδα!αρα ελπιζω στην πρωτη επιλογη...
 

anevaggy

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
για ολα οσα ειπες υπαρχουν νομοι κ κανονισμοι που καθοριζουν την αποζημιωση. η ημερησια πχ για καθε ημερα που δεν εχεις τη βαλιτσα σου ξεπερνα τα 100Ε, με αποδειξεις των εξοδων σου. οποτε μου φαινεται λογικο το ποσο που ζητησες.
Μόλις είδα το χάρτη σου και ψάρωσα. Θα σου ζητήσω κάποια στιγμή βοήθεια γιατί τα μέρη που έχεις πάει τα έχω στο μυαλό μου για το μέλλον.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόλις είδα το χάρτη σου και ψάρωσα. Θα σου ζητήσω κάποια στιγμή βοήθεια γιατί τα μέρη που έχεις πάει τα έχω στο μυαλό μου για το μέλλον.
Σιγά το χάρτη. Ούτε στα Σκόπια δεν έχει πάει....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν εξαιρέσεις τις αρλούμπες του hippo (τι τις ήθελε τις λεπτομέρειες ο/η καημένη/ος συγγραφέας; 6 λάθη σε τρεις αράδες είναι ρεκόρ...), η ουσία του μηνύματος του Traveller είναι σωστή, υπό την έννοια ότι και τα 2 εστιατόρια είναι εύκολα μέσα στα 10 καλύτερα της Αβάνας. Το πρόβλημα είναι ότι αν πηγαίνεις μόνο σε τέτοια, το μπάτζετ σου θα "φύγει" με τη μία, με τον ίδιο τρόπο που αντίστοιχα ένας τουρίστας στην Ελλάδα δεν πάει κάθε μέρα στην Σπονδή.

Φτηνό φαγητό που να παίζει από το υποφερτό ως το καλό, πλέον υπάρχει... ακόμη και στην παλιά πόλη πια. Αν αποφύγεις τις τουριστικές χαζομάρες, με 5 ευρώ περίπου τρως μενού με αξιοπρεπή κοτόσουπα, πραγματικά φρέσκο ψάρι, μια κλασική κρέμα καραμελέ ή παγωτό και δυαντό κουβανικό καφέ. Μιλάω για μέρη σε CUC, γιατί αν αρχίσεις να τρως σε CUP και ξέρεις πού να πας, με κάτω από 3 ευρώ την ημέρα τρως δυο γεύματα, αξιοπρεπή (μέχρι εκεί, μην περιμένεις και γκουρμεδιές, αλλά δε μιλάω για άθλια πράγματα, αξιοπρεπή είπαμε).

Τώρα στο κρέας που ρωτάς, σχεδόν πάντα έχει χοιρινό (και κατά περιπτώσεις είναι και πολύ καλό, ειδικά σε επαρχίες που είναι φρέσκο, π.χ. στο Πινάρ ντελ Ρίο έχουν φοβερό κρέας), το μοσχάρι πια είναι ευρέως διαδεδομένο, από ψαρικά ό,τι θες και φτηνά (καλός αστακός με 7 ευρώ π.χ, οι γαρίδες σχεδόν πάντα καλές και κάτω από 5 ευρά). Γενικά το φαγητό είναι μέτριο, αλλά δεν έχει και καμία σχέση με το χάλι των προηγουμένων ετών. Υπάρχουν φοβερές ήττες (τα μακαρόνια είναι μια από αυτές, θέλει προσπάθεια να τα κάνεις τόσο λασπωμένα όσο οι Κουβανοί), αλλά λίγο να το ψάξεις έχει και ενδιαφέροντα πράγματα (από ropa vieja ως tamales en cazuela). To δράμα πάντως είναι στα γλυκά, αλλά το καλό είναι τα φρούτα, που είναι και τσάμπα σχεδόν.

@ KIKI: φίλος από Βακρελώνη, 525 με British & Virgin. Οι Τούρκοι τελικώς από Ιούνιο, με wifi etc, τιμή... θα δούμε, και μάλλον θα πηγαίνει στο καπάκι και Κανκούν. Απ' ό,τι λέει ο υπεύθυνος που έστειλαν εδώ, θα είναι όλο το χρόνο όχι εποχιακό...τώρα στην πράξη θα τους δούμε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Φτηνό φαγητό που να παίζει από το υποφερτό ως το καλό, πλέον υπάρχει... ακόμη και στην παλιά πόλη πια. Αν αποφύγεις τις τουριστικές χαζομάρες, με 5 ευρώ περίπου τρως μενού με αξιοπρεπή κοτόσουπα, πραγματικά φρέσκο ψάρι, μια κλασική κρέμα καραμελέ ή παγωτό και δυαντό κουβανικό καφέ. Μιλάω για μέρη σε CUC, γιατί αν αρχίσεις να τρως σε CUP και ξέρεις πού να πας, με κάτω από 3 ευρώ την ημέρα τρως δυο γεύματα, αξιοπρεπή (μέχρι εκεί, μην περιμένεις και γκουρμεδιές, αλλά δε μιλάω για άθλια πράγματα, αξιοπρεπή είπαμε).

Τώρα στο κρέας που ρωτάς, σχεδόν πάντα έχει χοιρινό (και κατά περιπτώσεις είναι και πολύ καλό, ειδικά σε επαρχίες που είναι φρέσκο, π.χ. στο Πινάρ ντελ Ρίο έχουν φοβερό κρέας), το μοσχάρι πια είναι ευρέως διαδεδομένο, από ψαρικά ό,τι θες και φτηνά (καλός αστακός με 7 ευρώ π.χ, οι γαρίδες σχεδόν πάντα καλές και κάτω από 5 ευρά). Γενικά το φαγητό είναι μέτριο, αλλά δεν έχει και καμία σχέση με το χάλι των προηγουμένων ετών. Υπάρχουν φοβερές ήττες (τα μακαρόνια είναι μια από αυτές, θέλει προσπάθεια να τα κάνεις τόσο λασπωμένα όσο οι Κουβανοί), αλλά λίγο να το ψάξεις έχει και ενδιαφέροντα πράγματα (από ropa vieja ως tamales en cazuela). To δράμα πάντως είναι στα γλυκά, αλλά το καλό είναι τα φρούτα, που είναι και τσάμπα σχεδόν.

@ KIKI: φίλος από Βακρελώνη, 525 με British & Virgin. Οι Τούρκοι τελικώς από Ιούνιο, με wifi etc, τιμή... θα δούμε, και μάλλον θα πηγαίνει στο καπάκι και Κανκούν. Απ' ό,τι λέει ο υπεύθυνος που έστειλαν εδώ, θα είναι όλο το χρόνο όχι εποχιακό...τώρα στην πράξη θα τους δούμε.
και εγω περιμενω τους Τουρκους κυριως να δω τι τιμη θα εχουν , για ανταποκρισεις σιγουρα θα ειναι καλές με τόσες πτησεις που υπαρχουν καθε για Αθηνα - Πόλη .

όσο για το φαγητο μεγαλη διαφορά τα 2 τελυταία χρόνια , δεν μπορουσα να το πιστεψω , φαγαμε παντου καλά και αξιοπρεπως (για Κουβα ) πληρωνοντας 20-25 ευρω τα 4 ατομα και σε πιο καλά εστιατορεια αντε 40 ευρω τα 4 ατομα με πρωτα, κυριως και επιδορπιο . Το γουρουνακι στην επαρχια ειναι πολυ καλό και ειδικά στη περιοχή Πιναρ δελ ριο οπως αναφερεις . Στο εστιατορειο ομως που εφαγα 2-3 φορές και επαθα πλακα ηταν το Marinera στο Κασιλντας (λιμανακι 2 χλμ απο το Τρινιδαδ) , τεραστιες μεριδες και γυρω στα 5-7 ευρω το ατομο με αστακους , μεγαλες γαρίδες , φοβερή παελλια και τεραστιες μπριζολες με ελαφρα καπνιστο χοιρινό .
να θυμηθω να κανω update στην ιστορία που εχω γραψει "ανατολικά της Κουβας" γιατι τότε ηταν τραγικα τα πραγματα με το φαγητό και συμφορουμιτης που πηγε προσφατα μου ...εστειλε πμ λεγοντας "ολα καλά τα εχεις γραψει , αλλά για το φαγητό εχεις αδικο , φαγαμε πολυ καλά " αλλά που να φανταστω τετοια διαφορά σε 2 χρόνια !!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
όσο για το φαγητο μεγαλη διαφορά τα 2 τελυταία χρόνια , δεν μπορουσα να το πιστεψω , φαγαμε παντου καλά και αξιοπρεπως (για Κουβα ) πληρωνοντας 20-25 ευρω τα 4 ατομα και σε πιο καλά εστιατορεια αντε 40 ευρω τα 4 ατομα με πρωτα, κυριως και επιδορπιο . Το γουρουνακι στην επαρχια ειναι πολυ καλό και ειδικά στη περιοχή Πιναρ δελ ριο οπως αναφερεις . Στο εστιατορειο ομως που εφαγα 2-3 φορές και επαθα πλακα ηταν το Marinera στο Κασιλντας (λιμανακι 2 χλμ απο το Τρινιδαδ) , τεραστιες μεριδες και γυρω στα 5-7 ευρω το ατομο με αστακους , μεγαλες γαρίδες , φοβερή παελλια και τεραστιες μπριζολες με ελαφρα καπνιστο χοιρινό .
:haha::haha: μ'αρέσει η παέλλια με δύο 'λ', έχουμε επηρεαστεί πολύ! :lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν εξαιρέσεις τις αρλούμπες του hippo (τι τις ήθελε τις λεπτομέρειες ο/η καημένη/ος συγγραφέας; 6 λάθη σε τρεις αράδες είναι ρεκόρ...), η ουσία του μηνύματος του Traveller είναι σωστή, υπό την έννοια ότι και τα 2 εστιατόρια είναι εύκολα μέσα στα 10 καλύτερα της Αβάνας. Το πρόβλημα είναι ότι αν πηγαίνεις μόνο σε τέτοια, το μπάτζετ σου θα "φύγει" με τη μία, με τον ίδιο τρόπο που αντίστοιχα ένας τουρίστας στην Ελλάδα δεν πάει κάθε μέρα στην Σπονδή.
Τελικά αποφάσισε Γιώργο μου, αρλούμπες γράφει ο hippo ή τα δύο εστιατόρια που προτείνει είναι, καθώς λες, εύκολα μέσα στα 10 καλύτερα της Αβάνας?

Και επειδή με μπέρδεψες... τι εννοείς με την μπούρδα που έγραψες περί ΣΠΟΝΔΗΣ? Ότι ο τουρίστας που θα πάει στο El Templete θα δώσει 120€ το κεφάλι ή μήπως ότι τα περίπου 25€ με 30€ που πραγματικά θα δώσει, είναι τόσο υπερβολικό ποσό, που θα τινάξει τον προγραμματισμό του στον αέρα... Γνωρίζω ότι ακκίζεσαι πλασάροντας ως εναλλακτικό τον τρόπο που ταξιδεύεις αλλά πίστεψέ με ελάχιστοι εδώ μέσα τον ασπάζονται... για σένα το να μένεις σε τρώγλες και να τρως τα πάντα όλα 1€ είναι μαγκιά και πρωτοπορία, για μένα είναι κατάντια... όσο λοιπόν κι αν σου φαίνεται περίεργο, κάποιος που θα δώσει τουλάχιστον 2.000€ για μια βδομάδα στην Κούβα δεν θα σταθεί στα 100€ με 150€ παραπάνω το σύνολο προκειμένου να φάει ανθρωπινά και σε ωραίο περιβάλλον... δεν πάνε μόνο backpackers στην Κούβα Γιώργο μου...

Υ.Γ. Και για να σε προλάβω... δεν είμαι εγώ αυτός που έγραψε το συγκεκριμένο άρθρο... οι πληροφορίες μου λένε ότι ευπατρίδης εκ Βραζιλίας, που έχει επισκεφθεί πολλάκις το βασίλειο του Φιντέλ, είναι ο συγγραφέας... αυτός ντε που έγραψε τις αρλούμπες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom