πρωτη φορα Κρητη !!!!

george_77

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια καλησπερα κ απο εμενα..Φετος τον αυγουστο θα επισκευτω κ εγω για πρωτη φορα την ομορφη Κρητη..Χρονος διακοπων μια εβδομαδα...Ξερω οτι ειναι πολυ μικρο το διαστημα για διακοπες στη Κρητη αλλα θα το παλεψουμε οσο μπορουμε :D:D:D. θα ερθω απο Καλαματα κ το πλοιο θα μας αφησει καστελι.. Σκεφτομαι να μεινω τρεις ημερες προς Ηρακλειο μερια και αλλες τρεις προς Χανια... Αξιζει τον κοπο λετε η θα με φανε τα χιλιομετρα ???

Σε πιο χωριο κοντα στο Ηρακλειο ειναι καλα να μεινω??

Δε ρωταω πια μερη να επισκευτω γιατι με αυτα που εχω διαβασει εδω με εχετε καλυψει...:clap::clap:

Σας Ευχαριστω ολους :p:p:p:p
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγώ θα έλεγα να μεινεις δυτική Κρητη ( Χανια-Ρεθυμνο) για φετος και αφηνεις την υπολοιπη για αλλη χρονια.
 

kriti

Member
Μηνύματα
45
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Σουηδία
Φίλε μόνο μία εβδομάδα για την Κρήτη δεν φτάνει.Εγώ θα σου πρότεινα να πάς και στον νομό Λασιθίου προς την Σητεία.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Γεια σας,
εψαξα στα ηδη υπαρχοντα θεματα για τη Κρητη αλλα δεν βρηκα ολες τις απαντησεις για το θεμα μου.
Μετα τον 15Αυγουστο σκεφτομαι να επισκεφτω για πρωτη φορα τη Κρητη μονη μου. Θα νοικιασω αυτοκινητο και σκοπευω να μεινω γυρω στις 8 μερες. Γνωριζω πως δεν ειναι αρκετες για τη Κρητη γι αυτο και αποφασισα να συγκεντρωθω στο νοτιοδυτικο μερος του νησιου. Θα ηθελα πολυ να παω στο Μπαλο και γενικα να δω καποιες ωραιες παραλιες αλλα δεν μπορω να αποφασισω που να μεινω.

Μιας και θα ειμαι μονη μου δεν θα ηθελα να ειναι εντελως απομακρο μερος, δηλαδη να μπορω να πηγαινω τα βραδια καμια βολτα να βλεπω κοσμο, να τρωω σε καμια καλη ταβερνα. Σκεφτηκα εξ αρχης να δω για Χανια αλλα δεν θα ειναι μακρια απο τις ωραιες παραλιες; Που θα μου προτεινατε να μεινω αν θελω να συνδυασω αυτα τα δυο κριτηρια;
Επισης επειδη λογω του επαγγελματος μου εχω την εμμονη να θελω να μεινω σε προσεγμενω μερος, να ειναι κατι το μοντερνο με παραδοσιακες επιρροες αλλα να μην πληρωσω και τα μαλλιοκεφαλα μου (ναι ξερω, δυσκολο σχεδον ακατορθωτο). Αν εχετε κατι υπ οψιν σας, σας ειμαι πολυ ευγνωμων.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλως ηλθες Μαρια,

Υπαρχουν χιλιοειπωμενα θεματα, ειδικα για το κομματι της Δυτικης Κρητης.

Ειδικα εδω θα βρεις ολες τις απαντησεις σου για τις 8 μερες στη Κρητη: https://www.travelstories.gr/community/threads/8-μέρες-Κρήτη.57063/page-2#post-682240

Για Νοτια Κρητη και οχι μονο: https://www.travelstories.gr/community/threads/Νότια-Κρήτη.52004/page-3

Ορεξη να εχεις να διαβαζεις για Χανια: https://www.travelstories.gr/community/threads/Χανιά-ολιγοημερες-διακοπές.6189/page-78

Νομιζω θα σε βοηθησουν αρκετα να βρεις αυτο που ψαχνεις.

Καλες γιορτες, καλα Χριστουγεννα
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Καλως ηλθες Μαρια,

Υπαρχουν χιλιοειπωμενα θεματα, ειδικα για το κομματι της Δυτικης Κρητης.

Ειδικα εδω θα βρεις ολες τις απαντησεις σου για τις 8 μερες στη Κρητη: https://www.travelstories.gr/community/threads/8-μέρες-Κρήτη.57063/page-2#post-682240

Για Νοτια Κρητη και οχι μονο: https://www.travelstories.gr/community/threads/Νότια-Κρήτη.52004/page-3

Ορεξη να εχεις να διαβαζεις για Χανια: https://www.travelstories.gr/community/threads/Χανιά-ολιγοημερες-διακοπές.6189/page-78

Νομιζω θα σε βοηθησουν αρκετα να βρεις αυτο που ψαχνεις.

Καλες γιορτες, καλα Χριστουγεννα
Καλες γιορτες και σε σενα, υγεια πανω απο ολα.
Μερικα απο αυτα τα threads τα ειχα οντως ηδη δει αλλα δεν με βοηθησαν να παρω αποφαση, πιο πολυ με μπερδεψαν. Βασικα δεν ξερω που να πρωτοπαω αλλα μαλλον αυτο το προβλημα το εχουν πολλοι.
Σ ευχαριστω και παλι, να περνας ομορφα.
 

Dorothea

Member
Μηνύματα
14
Likes
13
Καλημέρα Μαρία εγώ το 15 είχα πάει Κρήτη τρεις βδομαδες κ έμεινα από μια σε κάθε νομό εκτός Ηρακλείου. Εοειδη η μια βδομάδα είναι μόνο για να δεις τα τοπ ενός νομού θα σου πρότεινα να μείνεις στα Χανιά. Άμα θέλεις να δεις κ κάτι από Ρέθυμνο τότε μείνε Γεωργίουπολη για να μοιράσεις τις αποστάσεις. Λοιπόν οι παραλιες που δε θα χάσεις με τίποτα είναι φυσικά του Μπάλου αλλά το ιδανικότερο θα ήταν να νοικιάσεις τζιπ γιατί η διαδρομή που οδηγεί εκεί είναι πετροδρομος. Εγώ είχα πάει με το καράβι που κάνει στάση στη Γραμβουσα κ το μετάνιωσα. Άσε που κ με το εισητηριο το ίδιο σχεδόν θα σου βγει νοίκιασε τζιπ λοιπόν μόνο για μια μέρα κ τις άλλες πας με το κανονικό σου αμάξι.
Η δεύτερη παραλία είναι του Αγίου Στεφάνου κ βρίσκεται κ αυτή στα Χανιά. Η Τρίτη είναι τα Φαλάσαρνα μάλιστα έχουν πέντε παραλιες διάλεξε το νούμερο τρία κ τελευταία το Ελαφονήσι. Ήδη εχεις ξοδέψει τέσσερις ημέρες γιατί οι διακοπές είναι κ χαλάρωση δεν έχει νόημα να τρέχεις σε δυο κ τρεις παραλιες για να τα δεις όλα άσε που οι αποστάσεις είναι κ μεγάλες στην Κρήτη. Την Πέμπτη μέρα θα μπορούσες να πας Γαύδο που είναι κ εκεί απίστευτα. Κ την έκτη για κάτι διαφορετικό θα πρότεινα το φαράγγι της Σαμαριάς. Άμα βαριέσαι την πεζοπορία πήγαινε το ανάποδα από το τέλος μέχρι τις σίδερο πόρτες. Εγώ έτσι έκανα κ διένυσα μόνο μια ώρα απόσταση κ πηρα μια γεύση υπόψιν το καλύτερο κομμάτι είναι αυτό στο τέλος. Την επόμενη φορά όμως θα την ολοκληρώσω τη διαδρομή
 

Dorothea

Member
Μηνύματα
14
Likes
13
Καλες γιορτες και σε σενα, υγεια πανω απο ολα.
Μερικα απο αυτα τα threads τα ειχα οντως ηδη δει αλλα δεν με βοηθησαν να παρω αποφαση, πιο πολυ με μπερδεψαν. Βασικα δεν ξερω που να πρωτοπαω αλλα μαλλον αυτο το προβλημα το εχουν πολλοι.
Σ ευχαριστω και παλι, να περνας ομορφα.
Γεια σας,
εψαξα στα ηδη υπαρχοντα θεματα για τη Κρητη αλλα δεν βρηκα ολες τις απαντησεις για το θεμα μου.
Μετα τον 15Αυγουστο σκεφτομαι να επισκεφτω για πρωτη φορα τη Κρητη μονη μου. Θα νοικιασω αυτοκινητο και σκοπευω να μεινω γυρω στις 8 μερες. Γνωριζω πως δεν ειναι αρκετες για τη Κρητη γι αυτο και αποφασισα να συγκεντρωθω στο νοτιοδυτικο μερος του νησιου. Θα ηθελα πολυ να παω στο Μπαλο και γενικα να δω καποιες ωραιες παραλιες αλλα δεν μπορω να αποφασισω που να μεινω.

Μιας και θα ειμαι μονη μου δεν θα ηθελα να ειναι εντελως απομακρο μερος, δηλαδη να μπορω να πηγαινω τα βραδια καμια βολτα να βλεπω κοσμο, να τρωω σε καμια καλη ταβερνα. Σκεφτηκα εξ αρχης να δω για Χανια αλλα δεν θα ειναι μακρια απο τις ωραιες παραλιες; Που θα μου προτεινατε να μεινω αν θελω να συνδυασω αυτα τα δυο κριτηρια;
Επισης επειδη λογω του επαγγελματος μου εχω την εμμονη να θελω να μεινω σε προσεγμενω μερος, να ειναι κατι το μοντερνο με παραδοσιακες επιρροες αλλα να μην πληρωσω και τα μαλλιοκεφαλα μου (ναι ξερω, δυσκολο σχεδον ακατορθωτο). Αν εχετε κατι υπ οψιν σας, σας ειμαι πολυ ευγνωμων.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Μαρία επειδή θα πας μόνη σου θα σου πρότεινα να μείνεις σε δωμάτια που ενοικιάζουν ιδιώτες. Πρώτον θα σου βγει κ οικονομικότερα κ δεύτερον μπορεί να κανείς κ γνωριμίες. Εγώ με μια φίλη μου στη σκιαθο γνώρισα δυο αγόρια κ βγαίναμε όλοι μαζί κάνε μια έρευνα στο Ίντερνετ αξίζει τον κόπο. Τέλος θα ήθελα να σου πω για μερικές ακόμη παραλιες γιατί τις οςτισσοτερες τις έχω γυρίσει. Στα Χανιά αξίζει κ αυτή του σταυρού όπως κ του Φραγκοκάστελου καθώς κ του Αγίου Παύλου η οποία βρίσκεται ένα μισάωρο με τα πόδια από την έξοδο του φαραγγιού της Σαμαριάς. Στο Ρέθυμνο άμα θες να πάρεις μια γεύση οι καλύτερες παραλιες είναι νότια εμενα μου άρεσαν η Πρέβελη, η τριοπετρα το αμμουδακι κ τα μάταλα. Άμα πας ματαλα αξίζει να ανέβεις το βουνό απέναντι κ να περάσεις στην δεύτερη καλύτερη βραβευμένη παραλία γυμνιστών στον κόσμο την κόκκινη άμμο. Η Κρήτη τα έχει όλα όμως φυσάει πολύ κ δεν μπορεις να παίξεις ρακέτες αυτή ήταν η μεγάλη μου απογοήτευση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom