πρωτη φορα Κρητη !!!!

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Καλημέρα Μαρία εγώ το 15 είχα πάει Κρήτη τρεις βδομαδες κ έμεινα από μια σε κάθε νομό εκτός Ηρακλείου. Εοειδη η μια βδομάδα είναι μόνο για να δεις τα τοπ ενός νομού θα σου πρότεινα να μείνεις στα Χανιά. Άμα θέλεις να δεις κ κάτι από Ρέθυμνο τότε μείνε Γεωργίουπολη για να μοιράσεις τις αποστάσεις. Λοιπόν οι παραλιες που δε θα χάσεις με τίποτα είναι φυσικά του Μπάλου αλλά το ιδανικότερο θα ήταν να νοικιάσεις τζιπ γιατί η διαδρομή που οδηγεί εκεί είναι πετροδρομος. Εγώ είχα πάει με το καράβι που κάνει στάση στη Γραμβουσα κ το μετάνιωσα. Άσε που κ με το εισητηριο το ίδιο σχεδόν θα σου βγει νοίκιασε τζιπ λοιπόν μόνο για μια μέρα κ τις άλλες πας με το κανονικό σου αμάξι.
Η δεύτερη παραλία είναι του Αγίου Στεφάνου κ βρίσκεται κ αυτή στα Χανιά. Η Τρίτη είναι τα Φαλάσαρνα μάλιστα έχουν πέντε παραλιες διάλεξε το νούμερο τρία κ τελευταία το Ελαφονήσι. Ήδη εχεις ξοδέψει τέσσερις ημέρες γιατί οι διακοπές είναι κ χαλάρωση δεν έχει νόημα να τρέχεις σε δυο κ τρεις παραλιες για να τα δεις όλα άσε που οι αποστάσεις είναι κ μεγάλες στην Κρήτη. Την Πέμπτη μέρα θα μπορούσες να πας Γαύδο που είναι κ εκεί απίστευτα. Κ την έκτη για κάτι διαφορετικό θα πρότεινα το φαράγγι της Σαμαριάς. Άμα βαριέσαι την πεζοπορία πήγαινε το ανάποδα από το τέλος μέχρι τις σίδερο πόρτες. Εγώ έτσι έκανα κ διένυσα μόνο μια ώρα απόσταση κ πηρα μια γεύση υπόψιν το καλύτερο κομμάτι είναι αυτό στο τέλος. Την επόμενη φορά όμως θα την ολοκληρώσω τη διαδρομή
Dorothea σ ευχαριστω πολυ! Με βοηθησες αρκετα. Μου εγραψε και μια αλλη κοπελα για αυτες τις παραλιες και θελω κι εγω οντως να τις. Μπαλος, Φαλασαρνα, Ελαφονησι κλπ. Σκεφτηκα να μεινω αντι για τα Χανια καπου κοντα στο Κισσαμο, στο Κολυμβαρι η και σε ορεινο χωριο για να μην εχω τεραστιες αποστασεις. Τα γνωριζεις αυτα τα χωρια η εχεις να προτεινεις καποιο ομορφο που εχει μεν παραδοση αλλα δεν ειναι και εντελως ερημο;
Δεν μου αρεσει να οδηγαω μια ωρα μονο για να παω σε μια παραλια. Με κουραζει. Για αυτο και προτιμαω να μη μεινω στα Χανια μεσα αλλα να ειμαι λιγο πιο κοντα στις παραλιες. Απ ο,τι βλεπω ειναι αναποφευκτη η οδηγηση ετσι κι αλλιως στη Κρητη ... Οσον αφορα τη πεζοπορια δυστυχως δεν μπορω να τη κανω γιατι εχω εγχειρισμενο ποδι και το αλλο εμμενεται κι αυτο να εγχειριστει.
Ακομα μιε ερωτηση. Εσυ απο που νοικιασες αυτοκινητο; Νοικιασες πριν πας η οταν εφτασες στο νησι;

Μαρία επειδή θα πας μόνη σου θα σου πρότεινα να μείνεις σε δωμάτια που ενοικιάζουν ιδιώτες. Πρώτον θα σου βγει κ οικονομικότερα κ δεύτερον μπορεί να κανείς κ γνωριμίες. Εγώ με μια φίλη μου στη σκιαθο γνώρισα δυο αγόρια κ βγαίναμε όλοι μαζί κάνε μια έρευνα στο Ίντερνετ αξίζει τον κόπο. Τέλος θα ήθελα να σου πω για μερικές ακόμη παραλιες γιατί τις οςτισσοτερες τις έχω γυρίσει. Στα Χανιά αξίζει κ αυτή του σταυρού όπως κ του Φραγκοκάστελου καθώς κ του Αγίου Παύλου η οποία βρίσκεται ένα μισάωρο με τα πόδια από την έξοδο του φαραγγιού της Σαμαριάς. Στο Ρέθυμνο άμα θες να πάρεις μια γεύση οι καλύτερες παραλιες είναι νότια εμενα μου άρεσαν η Πρέβελη, η τριοπετρα το αμμουδακι κ τα μάταλα. Άμα πας ματαλα αξίζει να ανέβεις το βουνό απέναντι κ να περάσεις στην δεύτερη καλύτερη βραβευμένη παραλία γυμνιστών στον κόσμο την κόκκινη άμμο. Η Κρήτη τα έχει όλα όμως φυσάει πολύ κ δεν μπορεις να παίξεις ρακέτες αυτή ήταν η μεγάλη μου απογοήτευση
Ναι, εχεις δικο σε αυτο. Εγω ψαχνω βασικα στο airbnb γιατι θελω να βρω κατι ομορφο, προσεγμενο και ας πληρωσω και κατι παραπανω. Τα ξενοδοχεια δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα γιατι ειναι συνηθως απροσωπα και οπως λες κι εσυ δε γνωριζεις και κοσμο. Για τον Αγ. Παυλο εσω ακουσει κι εγω, θα δω αν θα προλαβω να παω. Οπως ειπα και στην προηγουμενη μου απαντηση το περπατημα δυστυχως δεν ειναι για μενα. Αλλα δε πειραζει. Το εχω παρει αποφαση οτι ολα ετσι κι αλλιως δεν θα μπορεσω να τα δω.
 
Last edited by a moderator:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Από παραλίες σε Χανιά-Ρέθυμνο, κι εμένα μου άρεσαν ο Μπάλος, τα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι και η Τριόπετρα. Βάλε και τα Μάταλα, αν και στο Ηράκλειο. Στον Άγιο Παύλο δεν έχουμε πάει.
Εμείς σχεδόν όσες φορές έχουμε πάει μένουμε στη Σταλίδα, στα σύνορα Ηρακλείου-Λασιθίου. Όμως δεν μας πειράζει η πολύωρη οδήγηση. Γενικά, στην Κρήτη λόγω των αποστάσεων και των δρόμων τρως ώρες στα πήγαινε-έλα. Πάντως, π.χ. για το Ελαφονήσι αξίζει η κουραστική οδήγηση, ακόμα και ο πολυκοσμία. Ίσως να είναι καλύτερα να πας απογευματάκι όταν αρχίζει σιγά-σιγά να φεύγει ο κόσμος.

Μιας και αναφέρεις την εγχέιριση στο πόδι, στην Πρέβελη πρέπει να κατέβεις σκαλοπάτια για να φτάσεις σε μια εντυπωσιακή μεν από ψηλά αλλά μέτρια κατά τη γνώμη μου παραλία (βαθιά, φύκια, στρίμωγμα, πάρκινγκ επί πληρωμή). Επίσης ψάξε το λίγο και για τον Μπάλο: είναι κανένα μισάωρο χωματόδρομος, ο οποίος είναι προσπελάσιμος και με κανονικό αμάξι (υπολόγιζε ταχύτητα 10-15 km/h), δεν χρειάζεσαι οποσδήποτε τζιπ. Όμως και εκεί, από το πάρκινγκ για να κατέβεις κάτω είναι άλλα 20 λεπτά περπάτημα με σκαλιά. Ίσως να σε βολέψουν περισσότερο οι εκδρομές με πλοίο.

Για τη Γαύδο έχω ακούσει τελείως αντικρουόμενες απόψεις: σε κάποιους άρεσε πολύ, άλλοι μου λένε πολύ μπλα-μπλα για το τίποτε. Εγώ προσωπικά δεν έχω πάει, οπότε δεν θέλω να κάνω εικασίες.
 

Dorothea

Member
Μηνύματα
14
Likes
13
Δε μου είπες ότι εχεις εγχειρισμένο γόνατο όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω ο Μπαλος κ η Πρέβελη έχουν σκαλιά κ πολύ κουραστικά. Στη ουσία δε ξέρω ούτε στου Αγίου Στέφανου άμα μπορεις να πας γιατί κατεβαίνεις έναν γκρεμό στην κυριολεξία . Στου Αγίου Παύλου πάλι πως θες να περπατήσεις μισή ώρα? Δε τα γνωρίζω τα χωριά γιατί εγώ διάλεξα ξενοδοχεια σε Χανιά Ρέθυμνο κ άγιο Νικόλαο. Αλλά όπου κ να μείνεις δεν τις γλυτώσεις τις αποστάσεις γιατί μπορεί να είσαι πχ κοντά στις νοτιοδυτικές παραλιες όταν όμως θα επισκεφτείς τις βορειοδυτικές τότε θα πρεοει αναπόφευκτα να οδηγήσεις. Κ να πηγαίνεις αργά οι Κρητικοί τρέχουν. Οι μηλιές είναι ένα χωριό που αξίζει μια επίσκεψη γιατί θα φας αγνό βιολογικό φαγητό. Αυτοκίνητο εγώ είχα νοικιάσει από ένα γραφείο στη γεωργιουπολη κ έκανα συμφωνία κ το παρέλαβα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου στο Ηράκλειο. Και φυσικά το άφησα κ εκεί όταν έφυγα, απλά τη δεύτερη μέρα πέρασα από τα γραφεία τους για να τους πληρώσω κ να υπογράψω τα σχετικά χαρτιά. Ααα εκεί κοντά είναι κ η λίμνη του Κουρνά άμα σε φέρει ο δρόμος να πας για καφέ απίστευτο μέρος. Μείνε Χανιά κ στο μέλλον πας άλλη μια βδομάδα στο Ρέθυμνο. Τώρα για Γαύδο γούστα είναι αυτά εμενα μου άρεσε ίσως σε άλλους όχι. Δύσκολα πάντως με το πόδι σου ελπίζω να τα καταφέρεις
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μαρία μη βιαστείς να κλείσεις από τώρα μέχρι τον Αύγουστο δεν ξέρεις μπορεί να βρεις παρέα και να χρειαστεί να κλείσεις δίκλινο εκτός και αν προτιμάς να ταξιδεύεις μόνη σου!! Πάντως όπου και να πας από τη στιγμή που θα νοικιάσεις αυτοκίνητο (δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει εξαρτάται τι θέλεις να δεις) θα μπορείς να πηγαίνεις όπου θέλεις και να κοιμάσαι και εκτός πόλεων.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Δε μου είπες ότι εχεις εγχειρισμένο γόνατο όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω ο Μπαλος κ η Πρέβελη έχουν σκαλιά κ πολύ κουραστικά. Στη ουσία δε ξέρω ούτε στου Αγίου Στέφανου άμα μπορεις να πας γιατί κατεβαίνεις έναν γκρεμό στην κυριολεξία . Στου Αγίου Παύλου πάλι πως θες να περπατήσεις μισή ώρα? Δε τα γνωρίζω τα χωριά γιατί εγώ διάλεξα ξενοδοχεια σε Χανιά Ρέθυμνο κ άγιο Νικόλαο. Αλλά όπου κ να μείνεις δεν τις γλυτώσεις τις αποστάσεις γιατί μπορεί να είσαι πχ κοντά στις νοτιοδυτικές παραλιες όταν όμως θα επισκεφτείς τις βορειοδυτικές τότε θα πρεοει αναπόφευκτα να οδηγήσεις. Κ να πηγαίνεις αργά οι Κρητικοί τρέχουν. Οι μηλιές είναι ένα χωριό που αξίζει μια επίσκεψη γιατί θα φας αγνό βιολογικό φαγητό. Αυτοκίνητο εγώ είχα νοικιάσει από ένα γραφείο στη γεωργιουπολη κ έκανα συμφωνία κ το παρέλαβα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου στο Ηράκλειο. Και φυσικά το άφησα κ εκεί όταν έφυγα, απλά τη δεύτερη μέρα πέρασα από τα γραφεία τους για να τους πληρώσω κ να υπογράψω τα σχετικά χαρτιά. Ααα εκεί κοντά είναι κ η λίμνη του Κουρνά άμα σε φέρει ο δρόμος να πας για καφέ απίστευτο μέρος. Μείνε Χανιά κ στο μέλλον πας άλλη μια βδομάδα στο Ρέθυμνο. Τώρα για Γαύδο γούστα είναι αυτά εμενα μου άρεσε ίσως σε άλλους όχι. Δύσκολα πάντως με το πόδι σου ελπίζω να τα καταφέρεις
Ναι, οντως εχω λιγο θεμα με τα ποδια μου. Αν το εγχειρισμενο μεχρι τον Αυγουστο εχει φτιαξει τοτε θα εχω ακομα θεμα με το αλλο. Αλλα δεν ειμαι και εντελως αναπηρη. Απλα θα πρεπει να προτιμησω παραλιες οι οποιες δεν θελουν πολυ πεζοδρομο. Η οδηγηση δεν ειναι προβλημα. Οταν ειχα ακομα γυψο (επειδη ειναι το αριστερο) οδηγουσα αυτοματο αυτοκινητο μονο με το δεξι. Σε ευχαριστω και παλι!
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Από παραλίες σε Χανιά-Ρέθυμνο, κι εμένα μου άρεσαν ο Μπάλος, τα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι και η Τριόπετρα. Βάλε και τα Μάταλα, αν και στο Ηράκλειο. Στον Άγιο Παύλο δεν έχουμε πάει.
Εμείς σχεδόν όσες φορές έχουμε πάει μένουμε στη Σταλίδα, στα σύνορα Ηρακλείου-Λασιθίου. Όμως δεν μας πειράζει η πολύωρη οδήγηση. Γενικά, στην Κρήτη λόγω των αποστάσεων και των δρόμων τρως ώρες στα πήγαινε-έλα. Πάντως, π.χ. για το Ελαφονήσι αξίζει η κουραστική οδήγηση, ακόμα και ο πολυκοσμία. Ίσως να είναι καλύτερα να πας απογευματάκι όταν αρχίζει σιγά-σιγά να φεύγει ο κόσμος.

Μιας και αναφέρεις την εγχέιριση στο πόδι, στην Πρέβελη πρέπει να κατέβεις σκαλοπάτια για να φτάσεις σε μια εντυπωσιακή μεν από ψηλά αλλά μέτρια κατά τη γνώμη μου παραλία (βαθιά, φύκια, στρίμωγμα, πάρκινγκ επί πληρωμή). Επίσης ψάξε το λίγο και για τον Μπάλο: είναι κανένα μισάωρο χωματόδρομος, ο οποίος είναι προσπελάσιμος και με κανονικό αμάξι (υπολόγιζε ταχύτητα 10-15 km/h), δεν χρειάζεσαι οποσδήποτε τζιπ. Όμως και εκεί, από το πάρκινγκ για να κατέβεις κάτω είναι άλλα 20 λεπτά περπάτημα με σκαλιά. Ίσως να σε βολέψουν περισσότερο οι εκδρομές με πλοίο.

Για τη Γαύδο έχω ακούσει τελείως αντικρουόμενες απόψεις: σε κάποιους άρεσε πολύ, άλλοι μου λένε πολύ μπλα-μπλα για το τίποτε. Εγώ προσωπικά δεν έχω πάει, οπότε δεν θέλω να κάνω εικασίες.
Για το χωματοδρομο στο Μπαλο εχω ακουσει, δε πειραζει. Εχω συνηθισει να οδηγαω δυσκολους δρομους. Και στη Μηλο οταν ημουν ηταν ζορικοι οι δρομοι. Γενικα ποιες παραλιες θα ελεγες ειναι ομορφες και ευκολα προσβασιμες αν μεινω στα Χανια η στα περιχωρα της;
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Μαρία μη βιαστείς να κλείσεις από τώρα μέχρι τον Αύγουστο δεν ξέρεις μπορεί να βρεις παρέα και να χρειαστεί να κλείσεις δίκλινο εκτός και αν προτιμάς να ταξιδεύεις μόνη σου!! Πάντως όπου και να πας από τη στιγμή που θα νοικιάσεις αυτοκίνητο (δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει εξαρτάται τι θέλεις να δεις) θα μπορείς να πηγαίνεις όπου θέλεις και να κοιμάσαι και εκτός πόλεων.
Ναι, εχεις απολυτο δικιο σε αυτο! Θα κλεισω ετσι κι αλλιως δικλινο γιατι μονοκλινα σχεδον δεν υπαρχουν. Οποτε και να ερθει καποια φιλη μου, θα υπαρχει χωρος.
 

Dorothea

Member
Μηνύματα
14
Likes
13
Ναι, οντως εχω λιγο θεμα με τα ποδια μου. Αν το εγχειρισμενο μεχρι τον Αυγουστο εχει φτιαξει τοτε θα εχω ακομα θεμα με το αλλο. Αλλα δεν ειμαι και εντελως αναπηρη. Απλα θα πρεπει να προτιμησω παραλιες οι οποιες δεν θελουν πολυ πεζοδρομο. Η οδηγηση δεν ειναι προβλημα. Οταν ειχα ακομα γυψο (επειδη ειναι το αριστερο) οδηγουσα αυτοματο αυτοκινητο μονο με το δεξι. Σε ευχαριστω και παλι!
Παρακαλώ
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
απο παραλιες εκτος απο αυτες που εχουν ειπωθει μου αρεσε πολυ το κεδροδασος

η πρεβελη δεν μου αρεσε καθολου προσωπικα, αλλα σπανια ακουω ασχημα λογια. ειναι απο τις παραλιες που πραγματικα καθε σκαλοπατι που ανεβαινα απορουσα για ποιο λογο το ειχα κατεβει.

γενικως εγω 8 μερες ανετα εμενα χανια μονο.
τρεις φορες εχω παει κρητη και τις τρεις εμενα χανια και σε ολες τις παραλιες θελει λιγη ωρα να πας αλλα η διαδρομη ειναι ομορφη. μια φορα ειχα μεινει και παλαιοχωρα, δυστυχως δεν θυμαμαι καποια συγκεκριμενη παραλια να σου πω, αλλα σιγουρα κοντα υπηρχαν παραλιες ομορφες και πολυ ησυχες.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάνω που έλεγα ότι δε θα πάω Κρήτη, τελικώς έχω επίσκεψη από το εξωτερικό, που έχει 7 μέρες Ελλάδα (για πρώτη φορά) και το σχέδιο είναι:
1. άφιξη Αθήνα, βόλτα
2. Αθήνα με ιστορικό κέντρο, Ακρόπολη κλπ
3. ?
4. ?
5. ?
6. ?
7. ? διανυκτέρευση αθήνα
7. Αναχώρηση

Θέλει να πάμε Κρήτη, αλλά να περάσουμε και μια μέρα Σαντορίνη. Ερωτήσεις:
a)Καταρχήν υπάρχει πλοίο Φλεβάρη μήνα από κάπου στην Κρήτη για Σαντρίνη; Δε βλέπω κάτι στο viva.gr .
b ) Έστω ότι την τρίτη μέρα πετάω για Κρητη, πού προσγειώνομαι; Τι βλέπω σε 3 γεμάτες μέρες; Θέλουμε οπωσδήποτε 1-2 σοβαρά αρχαία, τουλάχιστον ένα ωραίο παραδοσιακό χωριό και κάποια πόλη (χανιά ή ΄ρέθυμνο νομίζω είναι γραφικότερα)

Παραλίες δε μας ενδιαφέρουν, έτσι κι αλλιώς Φλεβάρη θα πάμε...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Ημερήσια σε Μυκήνες-Ναυπλιο-Επίδαυρο με επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο.

Έστω ότι την τρίτη μέρα πετάω για Κρητη, πού προσγειώνομαι;
Καλύτερα Ηράκλειο, επειδή συνδυάζεται με αυτό:

Θέλουμε οπωσδήποτε 1-2 σοβαρά αρχαία
Κνωσσός, κορυφαίος(γενικώς) αρχαιολογικός χώρος, απέχει 6 χλμ από την πόλη και μπορείς με μία αλλαγή( από το αεροδρόμιο) να πας ακόμη και με λεωφορείο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom