πρωτη φορα Κρητη !!!!

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κρήτη χειμώνα για επισκέπτες με τίποτα
ε όχι!Τα ορεινά της Κρήτης είναι ονειρικά και το φαγητό τους ακόμη καλύτερο. Για το αμάξι συμφωνώ - η ζωή σου γίνεται πολύ δυσκολότερη χωρίς αυτό.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ε όχι!Τα ορεινά της Κρήτης είναι ονειρικά και το φαγητό τους ακόμη καλύτερο. Για το αμάξι συμφωνώ - η ζωή σου γίνεται πολύ δυσκολότερη χωρίς αυτό.
Λέω ότι το ατού της Κρήτης δεν είναι χειμώνας ... ακόμα και ορεινά, για επισκέπτες πάντα, ειδικά όταν είσαι απο ηπειρωτική Ελλάδα.. Το φαγητό εντάξει είναι πάντα ένα από τα ατού και όλες τις εποχές..
ασφαλώς και έχει ωραία χωριά στα ορεινά και ωραία ορεινά τοπία ..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Επειδή μόνο πενηντάρι μπορώ να νοικιάσω νόμιμα, οι διαδρομές που λέτε βγαίνουν με δυο άτομα πάνω σε σκουτεράκι ή έχουν ανηφόρες;
Βρε κοτζαμ αντρας τι 50αρι, αμαξι να νοικιασεις να ειστε ανετοι. Αν παλι δεν θες αμαξι, σκουτερ απο 200 και πανω.
Αυτες τις διαδρομες που θες τις εκανα εγω με το δικο μου,300αρι, να εχει λιγο γκαζι γιατι ποτε δεν ξερεις, μπορει να ερθει καταπανω σου κανενας περιεργος κρητικος οδηγος.
Για κνωσσο και με αστικο λεωφορειο πας ανετα. Για φαγητο και ωραια εκδρομουλα εκει κοντα στη λιμνη Ζαρου και μετα πας και Φαιστο ή καλυτερα στην επιστροφη γιατι δεν θα μπορεις να κουνηθεις.

Θυμαμαι ενας εκει μας ειχε κερασει ενα μπουκαλι βοτκα που μεσα φυσικα δεν ειχε βοτκα αλλα τσικουδια. Μετα γνωριστηκαμε καλυτερα και πιναμε με την οικογενεια του, τοσο πολυ που ενας φιλος μου λιποθυμησε αλλα δεν αγχωθηκε κανένας, λεγοντας καλα θα γινει δεν πέθανε κανενας απο τσικουδια.

Τρομεροι οι Κρητικοί, βασικά ή θα πεσεις σε τερμα μακακα(συγνωμη απτους κρητικους) ή στο καλυτερο παιδι, χαλι να γινει να σε πατησει.
Η μοναδικη περιοχη της Ελλαδας που θα ηθελα να μεινω εκτος φυσικά απο τη Λάρισα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Yorgos εγώ πάντως εάν ήθελα να πάρει ο καλεσμένος μου μια γεύση από Κρήτη σε 3 μέρες, θα έκανα το εξής πρόγραμμα, λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν οδηγάς και με σκουτεράκι μέσα στον χειμώνα δε θα ήθελα να μετακινηθείς...
1. Άφιξη στο Ηράκλειο είτε με πλοίο από Σαντορίνη, είτε με αεροπλάνο από Αθήνα (??) ελπίζω σε πρωινή ώρα. Εάν προλαβαίνετε, βλέπετε την ίδια μέρα πρώτα τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσσού (κλείνει στις 15.00) και μετά το μοναδικό αρχαιολογικό μουσείο του Ηρακλείου (κλείνει στις 15.00, εκτός από τη Δευτέρα που κλείνει στις 17.00). Μετά το κλείσιμο του μουσείου βόλτα στο λιμάνι, στο φρούριο και στην πόλη.
2. Την 2η μέρα αναχώρηση με ΚΤΕΛ για Ρέθυμνο, πρωί ή μεσημέρι, ανάλογα με το τι προλάβατε να δείτε την προηγούμενη μέρα. Βόλτα στην παλιά πόλη, γεύμα στο γραφικό λιμάνι της και αργά το απόγευμα αναχώρηση με το τελευταίο λεωφορείο για Χανιά (1 ώρα περίπου). Τακτοποίηση και βραδινή βόλτα στην πόλη.
3. Την 3η μέρα την αφιερώνουμε εξολοκλήρου στα υπέροχα και γραφικά Χανιά!! Δε νομίζω να υπάρχει τίποτα πιο γραφικό στην Κρήτη από την παλιά πόλη των Χανίων. Παίρνουμε ένα ταξί το απόγευμα πριν τη Δύση του ηλίου και ανεβαίνουμε στους τάφους των Βενιζέλων και το βράδυ απολαμβάνουμε ένα γεύμα στο λιμάνι των Χανίων.
4. Την 4η μέρα πτήση από Χανιά για Αθήνα ή αναχώρηση για Ηράκλειο με πτήση από εκεί.

Εφόσον είχα μόνο 3 μέρες, δε θα πήγαινα στη Φαιστό, ούτε σε άλλο αρχαιολογικό χώρο, γιατί νομίζω ότι η Κνωσσός σε συνδυασμό με την επίσκεψη στο μουσείο Ηρακλείου αρκεί για να πάρεις μια γεύση από το μεγαλείο του Μινωικού πολιτισμού.
Εάν είχες αμάξι θα μπορούσες να εντάξεις στις διαδρομές και κάποια χωριά ή επίσκεψη στην ιστορική μονή Αρκαδίου.
Ανάλογα με την ώρα άφιξης και αναχώρησης από το Ηράκλειο, βλέπεις και τι δυνατότητες έχεις για επίσκεψη σε κάποιο κοντινό χωριό.
 
Last edited:
Μηνύματα
7
Likes
3
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος....θα ήθελα βοήθεια..είμαι στην κρητη για πρώτη φορά.μεχρι τώρα έχω κάνει τα εξής: μπαλο,Φαλάσαρνα,ελαφονησι,μαραθι,σειταν λιμάνια,κεδροδασος,σουγια,Παλαιόχωρα γιαλισκαρι,σφακια Φραγκοκάστελο.μου έχουν απομείνει 8 μέρες και επιστροφή από χανια...ποια είναι τα highlights που μου προτείνετε να κάνω από δω και πέρα..έχω αμάξι και είμαι με το αγόρι μου και κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ.με ενδιαφέρουν κυρίως οι παραλίες,λίμνες,καταρράκτες κλπ...ευχαριστώ Εκ των προτέρων
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος....θα ήθελα βοήθεια..είμαι στην κρητη για πρώτη φορά.μεχρι τώρα έχω κάνει τα εξής: μπαλο,Φαλάσαρνα,ελαφονησι,μαραθι,σειταν λιμάνια,κεδροδασος,σουγια,Παλαιόχωρα γιαλισκαρι,σφακια Φραγκοκάστελο.μου έχουν απομείνει 8 μέρες και επιστροφή από χανια...ποια είναι τα highlights που μου προτείνετε να κάνω από δω και πέρα..έχω αμάξι και είμαι με το αγόρι μου και κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ.με ενδιαφέρουν κυρίως οι παραλίες,λίμνες,καταρράκτες κλπ...ευχαριστώ Εκ των προτέρων
Καταρακτης του Ριχτη εξω απο τη Σητεια. Φοινικοδασος στο Βαϊ εξω απο τη Σητεια.
Ματαλα.

Και επειδη ειμαι και απο Ιεραπετρα, δεν θα παραλειψω να σου προτεινω και ενα “must must see” που ειναι το Γαιδουρονήσι γνωστο και ως νήσος Χρυση για τους τουριστες! Περνας με καραβακι απο την Ιεραπετρα. 1 ωρα περιπου η διαδομη. Γυρω στα 20-25€ το εισιτηριο. Εφαμιλο με Μπαλο και Ελαφονησι! Μην το χασεις γιατι θα χασεις!
 
Last edited:
Μηνύματα
7
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...τα παρακάτω αξίζουν?αν έχετε χρόνο πλιζ θα με βοηθούσατε πολύ...Πρέβελη,Αγία γαλήνη,Άγιος Παύλος,τρυπητή,λεντας,τσουτσουρος,Αγία φωτια,Ζάκρος,κολοκύθα,Μπαλί,λίμνη Κουρνά,κουρεμένος?
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Θεωρώ πως Πρέβελη και Άγιος Παύλος αξίζουν. Η λίμνη Κουρνά δεν μ εντυπωσίασε. Επίσης σαν παραλία αντι για Τσούτσουρο θα σου πρότεινα να πας Ληστή. Και πας για φαγητο ή καφέ Τσούτσουρο ή Κερατόκαμπο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...τα παρακάτω αξίζουν?αν έχετε χρόνο πλιζ θα με βοηθούσατε πολύ...
Πρέβελη οκ ,Αγία γαλήνη οχι συνοστισμος ,Άγιος Παύλος ερημιά τρυπητή ερημια της ερημιάς ,λεντας ο χαμός ,τσουτσουρος οχι ,Αγία φωτια μικρή μακριά ,Ζάκρος οκ ,κολοκύθα οκ ,Μπαλί αυτή την εποχή οχι,λίμνη Κουρνά μόνο για φωτό ,κουρεμένος οκ ?
 
Last edited by a moderator:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...τα παρακάτω αξίζουν?αν έχετε χρόνο πλιζ θα με βοηθούσατε πολύ...Πρέβελη,Αγία γαλήνη,Άγιος Παύλος,τρυπητή,λεντας,τσουτσουρος,Αγία φωτια,Ζάκρος,κολοκύθα,Μπαλί,λίμνη Κουρνά,κουρεμένος?
Πρέβελη για μένα είναι απογοήτευση (απλά και μόνο η θέα από ψηλά αξίζει - που τη βρίσκεις και σε καρτ-ποστάλ, πάρκινγκ επί πληρωμή :icon_evil:, η θάλασσα πολύ μέτρια).
Αγία Γαλήνη και Άγιος Παύλος, πρώτη φορά πήγαμε φέτος. Η Αγία Γαλήνη είναι όμορφο χωριό, χτισμένο την πλαγιά του βουνού προς τη θάλασσα και με ωραίες ταβέρνες. Μπάνιο δεν κάναμε εκεί, αλλά εκείνο το απόγευμα πήγαμε Άγιο Παύλο. Άσε την παραλία μπροστά από το πάρκινγκ και πήγαινε σε κάποια από τις παραλίες πίσω από τους αμμόλοφους - δες εδώ στο Google Maps (όταν είχαμε πάει εμείς είχε 4-5 παρέες/ζευγαράκια και μαγευτικό ηλιοβασίλεμα :)).
Εμείς επίσης πέρυσι πρώτη φορά και φέτος δεύτερη, επισκεφθήκαμε και τον Κάτω Ζάκρο (το συνδυάσαμε με Ξερόκαμπο). Μένεις εκεί 3 μέρες και ξεχνάς όλες τις έγνοιες της πόλης :). Ωραία παραθαλάσσια ταβερνάκια και συμπαθητική παραλία, αν και πιο πολύ μου άρεσε ο Ξερόκαμπος. Το Φαράγγι των Νεκρών πέρυσι δοκιμάσαμε να το κάνουμε από κάτω, αλλά σε πολλά σημεία η βλάστηση στο μονοπάτι εμποδίζει πολύ να προχωρήσεις. Όσο για το σπήλαιο, ωραία είναι να κάνεις την πεζοπορία (κυρίως με συννεφιά), αλλά δεν είναι εύκολο να περπατήσεις μέσα στη σπηλιά (δεν έχει φώτα και σε πολλά σημεία προστατευτικά κάγκελα, κινδυνεύεις να πέσεις στην άβυσσο :haha:).
Δεν ξέρω που βρίσκεστε τώρα, για Ζάκρο υπολόγιζε κανένα τρίωρο από Άγιο Νικόλαο (από βόρεια) και κανένα μισάωρο νωρίτερα μέσω Ιεράπετρας (είναι εξοντωτικό να πάτε εκεί ημερήσια με βάση τα Χανιά). Έχοντας κάνει και τις δύο διαρομές, η διαδρομή μέσω Ιεράπετρας είναι πολύ καλύτερη σε θέμα στροφών, δρόμων, κίνησης κλπ, πηγαίνετε από εκεί.
Μιας και φαίνεται να σας αρέσει η φύση, το Φαράγγι της Σαμαριάς (πολύ εύκολο με βάση τα Χανιά, το κάναμε εμείς με βάση Χερσόνησο).
Όπως έχει ήδη αναφερθεί το Βάι; Απλά είναι πολύ εμπορευματικοποιημένο και προσέχετε τα πολύ δυνατά ρεύματα στη θάλασσα (σε τραβάνε μέσα και προς τα νότια, μένετε εκεί που πατάτε).
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Αυτη ειναι μια φωτο απο την προσφατη επισκεψη μου στο Μπαλι πριν 2 μερες. Ωραιο γραφικο χωριουδακι με μια αμμουδερη παραλια
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom