πρωτη φορα Κρητη !!!!

Μηνύματα
210
Likes
859
Σωστός. και εγώ αυτό θα πρότεινα. Ότι και να γίνει εφόσον θες αρχαία, από το Ηράκλειο θα ξεκινήσετε.
Καράβι κάθε Σάββατο (03:40) από Σαντορίνη για Ηράκλειο και σε 6 ωρίτσες έφτασες. Χανιά και Ρέθυμνο είναι όντως πιο γραφικά από το Ηράκλειο. Για το Ηράκλειο μπορεί να χρειαστείς 2 μέρες γιατί αν θυμάμαι καλά οι χώροι και το αρχαιολογικό μάλλον τον χειμώνα κλείνουν στις 16:00 και μπορεί να μην προλάβεις σε μια μέρα. Δες σαν αρχή αυτό και ότι άλλο θες με χαρά να το ψάξουμε!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.861
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Πάνω που έλεγα ότι δε θα πάω Κρήτη, τελικώς έχω επίσκεψη από το εξωτερικό, που έχει 7 μέρες Ελλάδα (για πρώτη φορά) και το σχέδιο είναι:
1. άφιξη Αθήνα, βόλτα
2. Αθήνα με ιστορικό κέντρο, Ακρόπολη κλπ
3. ?
4. ?
5. ?
6. ?
7. ? διανυκτέρευση αθήνα
7. Αναχώρηση

Θέλει να πάμε Κρήτη, αλλά να περάσουμε και μια μέρα Σαντορίνη. Ερωτήσεις:
a)Καταρχήν υπάρχει πλοίο Φλεβάρη μήνα από κάπου στην Κρήτη για Σαντρίνη; Δε βλέπω κάτι στο viva.gr .
b ) Έστω ότι την τρίτη μέρα πετάω για Κρητη, πού προσγειώνομαι; Τι βλέπω σε 3 γεμάτες μέρες; Θέλουμε οπωσδήποτε 1-2 σοβαρά αρχαία, τουλάχιστον ένα ωραίο παραδοσιακό χωριό και κάποια πόλη (χανιά ή ΄ρέθυμνο νομίζω είναι γραφικότερα)

Παραλίες δε μας ενδιαφέρουν, έτσι κι αλλιώς Φλεβάρη θα πάμε...
Φίλοι από την Κρήτη επιμένουν ότι αξίζει αυτό(ίσως μετά την Κνωσσό).

http://www.mae.com.gr/alpharhochial...mbdaepsilonupsilonthetaepsilonrhonualpha.html


http://www.naftemporiki.gr/story/11...eutherna-to-proto-mouseio-arxaiologikou-xorou


Δεν έχω πάει ακόμη και δεν ξέρω λεπτομέρειες σχετικά με πρόσβαση-αν χρειάζεται αυτοκίνητο- κτλ(μπορούν να βοηθήσουν οι συμφορουμίτες από Κρήτη).
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Φίλοι από την Κρήτη επιμένουν ότι αξίζει αυτό(ίσως μετά την Κνωσσό).
Εννοείται ότι αξίζει αλλά αν δεν έχει ξαναπάει κάποιος Κρήτη, αρχίζει από το κορυφαίο που είναι η Κνωσσός.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Εννοείται ότι αξίζει αλλά αν δεν έχει ξαναπάει κάποιος Κρήτη, αρχίζει από το κορυφαίο που είναι η Κνωσσός.
Χαίρομαι για την επιβεβαίωση ότι αξίζει για να το βάλω στα σχέδια οπωσδήποτε.Και εγώ μετά την Κνωσσό το έβαλα σαν επιλογή.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Με μπέρδεψε τότε αυτό το ίσως
ίσως μετά την Κνωσσό
.Και εγώ μετά την Κνωσσό το έβαλα σαν επιλογή.
Μετά την Κνωσσό κατά την γνώμη μου μπαίνει Φαιστός και Μάλια, κάνεις δηλαδή το top 3 από μινωικό πολιτισμό, μετά τα δύο σπήλαια Ιδαίον και Δικταίον λόγω της μυθολογίας που τα συνοδεύει και μετά όλα τα άλλα. Βέβαια η σειρά που θες να τα κάνεις και η σειρά που καταλήγεις να τα κάνεις είναι άλλο θέμα. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλοι από την Κρήτη επιμένουν ότι αξίζει αυτό(ίσως μετά την Κνωσσό).

http://www.mae.com.gr/alpharhochial...mbdaepsilonupsilonthetaepsilonrhonualpha.html


http://www.naftemporiki.gr/story/11...eutherna-to-proto-mouseio-arxaiologikou-xorou


Δεν έχω πάει ακόμη και δεν ξέρω λεπτομέρειες σχετικά με πρόσβαση-αν χρειάζεται αυτοκίνητο- κτλ(μπορούν να βοηθήσουν οι συμφορουμίτες από Κρήτη).
Οι φίλοι σου είναι Ρεθυμνιώτες; Γιατί μόνο από Ρεθυμνιώτικο σωβινισμό μπορώ να φανταστώ κάποιον να λέει ότι αξίζει αυτό περισσότερο π.χ. από τη Φαιστό ή τα Μάλλια. (Ως αρχαιολογικός χώρος. Ως εκδρομή στο βουνό εννοείται πως αξίζει).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για το χωματοδρομο στο Μπαλο εχω ακουσει, δε πειραζει. Εχω συνηθισει να οδηγαω δυσκολους δρομους. Και στη Μηλο οταν ημουν ηταν ζορικοι οι δρομοι. Γενικα ποιες παραλιες θα ελεγες ειναι ομορφες και ευκολα προσβασιμες αν μεινω στα Χανια η στα περιχωρα της;
Από τις παραλίες που έχω πάει στην Κρήτη, στο top-3 θα έβαζα Ελαφονήσι, Τριόπετρα και Ξερόκαμπο. Αν και με άμμο, πεντακάθαρη και με λίγο κόσμο, τον υπέροχο Ξερόκαμπο τον αφήνεις λόγω απόστασης. Τα Φαλάσαρνα βρίσκονται προς τον Μπάλο και είναι η πιο κοντινή (σε χιλιόμετρα και σε χρόνο) από τα Χανιά από αυτές που έχω πάει. Το Ελαφονήσι επίσης δεν θα το άφηνα εκτός, αν και οι δρόμοι που κατεβαίνουν νότια είναι στενοί και με στροφές.

Έστω ότι την τρίτη μέρα πετάω για Κρητη, πού προσγειώνομαι; Τι βλέπω σε 3 γεμάτες μέρες; Θέλουμε οπωσδήποτε 1-2 σοβαρά αρχαία, τουλάχιστον ένα ωραίο παραδοσιακό χωριό και κάποια πόλη (χανιά ή ΄ρέθυμνο νομίζω είναι γραφικότερα)

Παραλίες δε μας ενδιαφέρουν, έτσι κι αλλιώς Φλεβάρη θα πάμε...
Για τα αρχαία, το Ηράκλειο φαντάζει η καλύτερη βάση για εξορμήσεις. Η Κνωσσός βρίσκεται κυριολεκτικά δίπλα. Την άλλη μεγάλη πόλη της Μινωικής Κρήτης, τη Φαιστό την βλέπεις μια άλλη μέρα. Μιας και ο καιρός δεν θα είναι για μπάνιο και ταυτόχρονα θα αποφύγεις τον ήλιο του καλοκαιριού, ίσως η Φαιστός να μπορούσε να συνδυαστεί με την Γόρτυνα, μια άλλη σημαντική πόλη-κράτος κοντά στη Φαιστό. Επίσης, η Γουρνιά (στο Λασίθι) θεωρείται η καλύτερα διατηρημένη πόλη της Μινωικής περιόδου.

Όπως πρότεινε ήδη η Clair, προσπάθησε να εντάξεις στο πρόγραμά σου το Αρχαιολογικό Μουσείο του Ηρακλείου.

Αν και δεν έχει σχέση με αρχαία, μπορείς να κάνεις μια παράκαμψη πηγαίνοντας Χανιά ή Ρέθυμνο (πιο γραφικό αλλά με αισθητά λιγότερο κόσμο συγκριτικά με τα Χανιά) για να επισκεφθείς τη Μονή Αρκαδίου. Η παράκαμψη δεν είναι μεγάλη και η επίσκεψη εκεί είναι συγκινητική.

Tip: στο τμήμα Ρέθυμνο-Χανιά πρόσεχε τα όρια ταχύτητας ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν οδηγούμε κι αυτό είναι το πρόβλημα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα είδα ότι η ενοικίαση μότο είναι εύκολη από το αεροδρόμιο κιόλας. Not bad...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom