Τουρκία πρώτη φορά Κων/λη

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μη ξεχασεις να παρεις τουρκικο καφε που θα το βρεις στο πιο παλιο καφεκοπτειο της Πολης βγαινοντας απο την Αιγυπτιακη αγορα στο δεξι σου χερι(η μυρωδια θα σε οδηγησει)
Kurukahveci Mehmet Efendi

Θα σε οδηγησει η μυρωδιά όπως ειπώθηκε...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αγαπητοί μου φίλοι,για να πάει κανείς στην περιοχή Νισάντασι βολευει καποια γραμμή του μετρό απο τακσίμ?
η περιοχή από οτι βλέπω στον χάρτη ειναι πάνω απο την πλατεία τακσίμ...αν πάρω ταξί ...σε ποιό σημείο του λέω να με αφήσει? ξερετε ποιός ειναι ο κεντρικός δρόμος η κάποια κεντρική πλάτεία ωστε να κάνουμε και μια απογευματινή βόλτα προς τα εκεί και να δούμε το ευρωπαικό πρόσωπο της Πόλης?
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Από εμπορικής πλευράς η αγορά είναι στην οδό Abdi İpekçi και τους γύρω δρόμους.
Η οδός Abdi İpekçi έχει μήκος περίπου 700 μέτρα, οπότε όπου και να σας αφήσει σε αυτήν είστε ΟΚ.
Υπ' όψιν ότι είναι ο ακριβότερος δρόμος της Τουρκίας.... :cool:
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Καλημέρα!Θέλω τη βοήθεια σας. Πρόκειται να πάμε την άλλη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη. Έχω τις εξής απορίες:
α. Ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάμε στο πατριαρχείο από το Ταξίμ για να παρακολουθήσουμε τους Χαιρετισμους; Μήπως λειτουργεί για τους Χαιρετισμούς και άλλη εκκλησία;
β. Έχετε πάει στο μουσειο ψηφιδωτών;Αξίζει;
γ. Θέλω να μου προτείνετε κάποια διαδρομή με το πλοίο της γραμμής για τον Βόσπορο. Την τουριστική την εχουμε κάνει.
δ. Από το σταθμό Οtongar των υπεραστικών ξέρετε αν υπάρχει τραμ ή λεωφορείο για ταξιμ;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα!Θέλω τη βοήθεια σας. Πρόκειται να πάμε την άλλη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη. Έχω τις εξής απορίες:
α. Ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάμε στο πατριαρχείο από το Ταξίμ για να παρακολουθήσουμε τους Χαιρετισμους; Μήπως λειτουργεί για τους Χαιρετισμούς και άλλη εκκλησία;
Με το λεωφορείο νούμερο 55 από Ταξίμ,τερματίζει Εgyp και περνάει από Fener κάνοντας στάση στο ύψος του Πατριαρχείου.
Πρέπει νάχεις από πριν εισιτήριο-κάρτα που το προμηθεύεσαι από μικρομάγαζα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Προσοχή να έχεις και το εισητηριο της επιστροφής γιατί στο Φανάρι δύσκολα βρίσκεις μαγαζάκι που τα πουλάει
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
β. Έχετε πάει στο μουσειο ψηφιδωτών;Αξίζει;
Έχω πάει στο μουσείο ψηφιδωτών, το οποίο δεν είναι ακριβώς μουσείο, αφού βλέπεις τα ψηφιδωτά πατώματα, όπως ανακαλύφθηκαν. Η είσοδός του είναι μέσα από την αγορά Arasta bazar (πίσω από το Μπλε Τζαμί) και περιηγήσε κάτω από αυτήν βλέποντας τα ψηφιδωτά - μωσαϊκά του Ιερού Παλατιού (Μεγάλου Κωνσταντίνου), πάνω στα ερείπια του οποίου χτίσθηκε το Μπλε Τζαμί. Θεωρώ ότι είναι μοναδικής ομορφιάς και απεικονίζουν σκηνές τόσο αγροτικής και ειρηνικής ζωής, όσο και πολεμικής. Οι φωτογραφίες χωρίς φλας επιτρέπονται και εγώ δεν μπορούσα να φύγω αν δεν τα φωτογράφιζα ένα προς ένα, αφού το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Μην ξεχνάμε ότι πάνω τους πατούσαν αυτοκράτορες.
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Όπως μου το περιγράφεις είναι πολύ ωραίο.Σίγουρα θα πάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom