Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή αυτή την περίοδο, έχω μπόλικο χρόνο, ποια είναι τα μέρη εκείνα που πρέπει κάποιος να επισκεφθεί από Ινδία, ώστε να πάρει μια γερή δόση/γεύση;
Λατρεύω φυσικά την φύση, τους ναούς, ότι καινούριο μπορεί να δώσει μια χώρα, ήθη και έθιμά τους.
Μ' αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, να περπατάω σαν να μην υπάρχει αύριο στους δρόμους, να ανακαλύπτω κρυμμένες γειτονιές, συνοικίες, κτλ κτλ κτλ!!
Επίσης, τι θα πρέπει να αποφύγω πιστεύεται;
Ποια εμβόλια έχετε κάνει πριν πάτε και ποια φάρμακα πέρνατε;;
Είμαι στην διαδικασία συλλογής πληροφοριών, επομένως ότι πληροφορία δώσετε θα είναι πολύτιμη!
Είχαμε πάει δύο φίλες πριν τέσσερα χρόνια. Τα εμβόλια είναι στάνταρ, τα είχαμε κάνει, θα σου το πει γιατρός αλλά μπορείς να τα δεις και online. Φάρμακα δεν πήραμε προληπτικά αν αυτό ρωτάς, πήραμε μαζί ένα μικρό φαρμακείο που παίρνουμε σε ταξίδια, με έμφαση σε χάπια σε περίπτωση γαστρεντερίτιδας-τίποτα δε χρειάστηκε. Πήγαμε σε σούπερ μάρκετ, φάγαμε σε εστιατόρια και ξενοδοχεία. Αποφύγαμε το street food και τις πολλές νυχτερινές βόλτες. Πήγαμε Δελχί-Άκρα-Τζαϊπούρ και Βαρανάσι. Αν έχεις χρόνο, από Βαρανάσι πετάγεσαι και Κατμαντού.
Ήταν ωραίο ταξίδι, διαφορετικό από ο,τιδήποτε είχαμε δει μέχρι τότε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επειδή αυτή την περίοδο, έχω μπόλικο χρόνο, ποια είναι τα μέρη εκείνα που πρέπει κάποιος να επισκεφθεί από Ινδία, ώστε να πάρει μια γερή δόση/γεύση;
Λατρεύω φυσικά την φύση, τους ναούς, ότι καινούριο μπορεί να δώσει μια χώρα, ήθη και έθιμά τους.
Μ' αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, να περπατάω σαν να μην υπάρχει αύριο στους δρόμους, να ανακαλύπτω κρυμμένες γειτονιές, συνοικίες, κτλ κτλ κτλ!!
Επίσης, τι θα πρέπει να αποφύγω πιστεύεται;
Ποια εμβόλια έχετε κάνει πριν πάτε και ποια φάρμακα πέρνατε;;
Είμαι στην διαδικασία συλλογής πληροφοριών, επομένως ότι πληροφορία δώσετε θα είναι πολύτιμη!
προβιοτικά. τα ξεκινάς καμία εβδομάδα πριν το ταξίδι και τα συνεχίζεις σε όλη τη διάρκεια.
Για το που θα πας εξαρτάται απο το πόσες μέρες έχεις. Εκτός από όσα συνήθως αναφέρονται (rajasthan, varanasi κλπ) δε θα έχανα με τίποτα ellora caves. Γενικά η χώρα είναι ανεξάντλητη και κάθε πολιτεία είναι διαφορετική απο τις υπόλοιπες. Άλλο πράγμα το rajasthan, άλλο η kerala άλλο η Uttar Pradesh. Όσες φορές και να πας πάντα κάτι θα έχεις αφήσει.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
προβιοτικά. τα ξεκινάς καμία εβδομάδα πριν το ταξίδι και τα συνεχίζεις σε όλη τη διάρκεια.
Για το που θα πας εξαρτάται απο το πόσες μέρες έχεις. Εκτός από όσα συνήθως αναφέρονται (rajasthan, varanasi κλπ) δε θα έχανα με τίποτα ellora caves. Γενικά η χώρα είναι ανεξάντλητη και κάθε πολιτεία είναι διαφορετική απο τις υπόλοιπες. Άλλο πράγμα το rajasthan, άλλο η kerala άλλο η Uttar Pradesh. Όσες φορές και να πας πάντα κάτι θα έχεις αφήσει.
Στις μέρες δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όσο βγει. Βέβαια, θέλω να δω και άλλες χώρες καθώς η ταξιδιωτική μας ελευθερία, για να μην κοροιδευόμαστε, έχει περιοριστεί στους 5 μήνες (Μάιο - Σεπτέμβρη)! Πόσο όμορφο το ellora caves; Μου φυγε το σαγόνι! Σ ευχαριστώ, ότι άλλα μέρη, αξιοθέατα σου έρθουν, πες τα!!!! Εννοείται πως θα το συμπεριλάβω στο πρόγραμμά μου.

Επίσης, σήμερα έκανα την τρίτη (αναμνηστική/ασχολίαστο) δόση του Covid.
Πήγα και στην Αλεξάνδρας, στο τμήμα δημόσιας υγείας και όταν τους είπα πως πάω Ινδία, μου προτειναν το εμβόλιο του τύφου, το οποίο δεν έχω κάνει!
Θα το κάνω σε 2 εβδομάδες όμως.

Ποια φάρμακα πέρνατε εσείς για την ελονοσία και πως ρε παιδιά την παλεύατε με το νερό;
Ξέρουμε όλοι, ότι απαγορευεται να πιούμε νερό βρύσης εκτός από εμφιαλωμένα, καθώς και οτι το πλύσιμο των δοντιών θα πρέπει να γίνεται με εμφιαλωμένο.
Το πρόσωπο κάθε πρωί, αλλά και το μπάνιο το βραδυνό;
Οι λιχουδιές του δρόμου που δεν θα μπορείς να ενδώσεις αλλά και το οτι θα πρεπει να ψάχνω για ξενοδοχεία συνέχεια για να φάω; Πως την παλέψατε οι υπόλοιποι;
Μου φαίνεται στην Ινδία θα χάσω και άλλα κιλά!!

Πάντως δεν είμαι "νέος" ταξιδιώτης στα ταξίδια εκτός Ευρώπης, έχω πάει και Μαρόκο, Αίγυπτο, Ταίλάνδη, Καμπότζη, Κίνα, και πολλά ακόμα τα οποία δεν είχαν τόσο βρώμικες συνθήκες!!
Ξέρω πολύ καλά, πως η Ινδία θα είναι το απόγειο της βρωμιάς αλλά οι εμπειρίες που σου δίνει κατά την διάρκεια του ταξιδιού και μετά, είναι αναντικατάστατες!
Στα ταξίδια που ανέφερα , δεν είχα κάποιο έντονο γαστρεντερολογικό πρόβλημα, πέρα από μια φορά στην Αίγυπτο, που μπορεί απλά να έτυχε.
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Είχαμε πάει δύο φίλες πριν τέσσερα χρόνια. Τα εμβόλια είναι στάνταρ, τα είχαμε κάνει, θα σου το πει γιατρός αλλά μπορείς να τα δεις και online. Φάρμακα δεν πήραμε προληπτικά αν αυτό ρωτάς, πήραμε μαζί ένα μικρό φαρμακείο που παίρνουμε σε ταξίδια, με έμφαση σε χάπια σε περίπτωση γαστρεντερίτιδας-τίποτα δε χρειάστηκε. Πήγαμε σε σούπερ μάρκετ, φάγαμε σε εστιατόρια και ξενοδοχεία. Αποφύγαμε το street food και τις πολλές νυχτερινές βόλτες. Πήγαμε Δελχί-Άκρα-Τζαϊπούρ και Βαρανάσι. Αν έχεις χρόνο, από Βαρανάσι πετάγεσαι και Κατμαντού.
Ήταν ωραίο ταξίδι, διαφορετικό από ο,τιδήποτε είχαμε δει μέχρι τότε.
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε/φίλη μου.
Με ξεαγχώνεις λίγο στο κομμάτι του φαγητού καθώς αυτό, αυτή τη φορά, σε αυτή τη χώρα δηλαδή, θα είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος!!
Εγώ θα πάω και μόνος, υπάρχει κάποιος-κάποια που να έχει πάει μόνος;
Μήπως θυμάσαι (ξέρω δύσκολο), κάποιο εστιατόριο ξενοδοχείο που εμπιστευόσουν το φαγητό;

Όσον αφορά το Κατμαντού, που είπες, μια γρήγορη ματιά που έριξα χθες, κάτι διάβασα οτι δεν επιτρέπεται ακόμα , η επίσκεψη στους απλούς τουρίστες, τουλάχιστον για το Θιβέτ .... Και επειδή στο μυαλό μου το Θιβέτ, το Νεπάλ, το Κατμαντού, τα έχω σαν ένα, γι αυτό και θεώρησα ότι μάλλον δεν θα επιτρέπεται σε αυτά τα μέρη ακόμα.
Μπορεί να ήταν και παλιό το άρθρο, εννοείται πως θα το ψάξω , γιατί θέλω πολύ να πάω και εκεί αλλά αν γνωρίζετε κάτι και εσείς, πείτε μου.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε/φίλη μου.
Με ξεαγχώνεις λίγο στο κομμάτι του φαγητού καθώς αυτό, αυτή τη φορά, σε αυτή τη χώρα δηλαδή, θα είναι και το μεγαλύτερο μου άγχος!!
Εγώ θα πάω και μόνος, υπάρχει κάποιος-κάποια που να έχει πάει μόνος;
Μήπως θυμάσαι (ξέρω δύσκολο), κάποιο εστιατόριο ξενοδοχείο που εμπιστευόσουν το φαγητό;

Όσον αφορά το Κατμαντού, που είπες, μια γρήγορη ματιά που έριξα χθες, κάτι διάβασα οτι δεν επιτρέπεται ακόμα , η επίσκεψη στους απλούς τουρίστες, τουλάχιστον για το Θιβέτ .... Και επειδή στο μυαλό μου το Θιβέτ, το Νεπάλ, το Κατμαντού, τα έχω σαν ένα, γι αυτό και θεώρησα ότι μάλλον δεν θα επιτρέπεται σε αυτά τα μέρη ακόμα.
Μπορεί να ήταν και παλιό το άρθρο, εννοείται πως θα το ψάξω , γιατί θέλω πολύ να πάω και εκεί αλλά αν γνωρίζετε κάτι και εσείς, πείτε μου.
Χαίρομαι! Για το νερό που είδα πως ρωτάς και το φαγητό. Νερό μόνο επιβεβαιωμένα εμφιαλωμένο, για να πίνεις και να πλένεις δόντια-πρόσωπο. Η φίλη μου είχε θέμα-για μια μέρα- γιατί κατά λάθος ήπιε λίγο που δεν ήξερε πως δεν ήταν εμφιαλωμένο. Φαγητό και σε εστιατόρια ή αγόραζε προϊόντα από σούπερ μάρκετ, είναι ωραίο το ινδικό φαγητό, εγώ πήγα αναρρώνοντας από βαριά περίπτωση γρίπης και πραγματικά η ζέστη και οι γεύσεις με βοήθησαν. Και ινδική μπύρα οπωσδήποτε. Υπάρχουν εστιατόρια που τρως άνετα. Το street food δεν είναι αξιόπιστο, κι υπόψη είχα φάει στο Μαρόκο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στις μέρες δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όσο βγει. Βέβαια, θέλω να δω και άλλες χώρες καθώς η ταξιδιωτική μας ελευθερία, για να μην κοροιδευόμαστε, έχει περιοριστεί στους 5 μήνες (Μάιο - Σεπτέμβρη)! Πόσο όμορφο το ellora caves; Μου φυγε το σαγόνι! Σ ευχαριστώ, ότι άλλα μέρη, αξιοθέατα σου έρθουν, πες τα!!!!
Hampi, Varkala, Kerala Backwaters, φοβερή η Βομβάη, προφανώς Rajastan και Βαρανασι , Spiti, Coorg και Madhurai Για κάτι διαφορετικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Street food εμπειριάρα στην Ινδία, απίστευτα καλό, σε πολλές περιπτώσεις πολύ πιο γευστικό των εστιατορίων και το κόστος αστείο, χώρια ότι είναι αξιαγάπητες οι γιαγιάδες κλπ. Τώρα για τις αντοχές του στομαχιού του καθενός, ξέρει ο καθένας καλύτερα. Σοβαρό πρόβλημα είναι οι ψύλλοι στην Ινδία. Η βρώμα, ειδικά για όσους θα μείνουν καιρό κι έχουν μια εμπειρία από Αίγυπτο ή μη τουριστική Κίνα, είναι διαχειρίσιμη, συνηθίζεται.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Επιστρέφω με κάποιες ερωτήσεις.
Καθώς ψάχνω πληροφορίες αρχικά με το Δελχί, θα ήθελα να σας ρωτήσω, σε ποια περιοχή του μου προτείνετε να μείνω; Νέο Δελχί ή Δελχί;
Έχω συγκεντρώσει ήδη πολλά αξιοθέατα του και φαίνονται πολύ όμορφα.
Κάτι άλλο, είχα ακούσει πως είναι πολύ φθηνό να νοικιάσεις έναν οδηγό ταξί για μια ολόκληρη ημέρα, ισχύει κάτι τέτοιο; και αν ναι, τι τιμές θυμάστε πάνω κάτω;
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Street food εμπειριάρα στην Ινδία, απίστευτα καλό, σε πολλές περιπτώσεις πολύ πιο γευστικό των εστιατορίων και το κόστος αστείο, χώρια ότι είναι αξιαγάπητες οι γιαγιάδες κλπ. Τώρα για τις αντοχές του στομαχιού του καθενός, ξέρει ο καθένας καλύτερα. Σοβαρό πρόβλημα είναι οι ψύλλοι στην Ινδία. Η βρώμα, ειδικά για όσους θα μείνουν καιρό κι έχουν μια εμπειρία από Αίγυπτο ή μη τουριστική Κίνα, είναι διαχειρίσιμη, συνηθίζεται.
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Γιώργο.

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να πέρασες πάρα πολύ ωραία όταν πήγες και να έφαγες πολύ καλά επίσης!
Δεν είχα ποτέ προβλήματα στα ταξίδια μου, αλλά σε αυτόν τον προορισμό, διαβάζω πάρα πολλά!
Street food είχε τύχει να δοκιμάσω και εγώ μερικές φορές στα ταξίδια αλλά στην Ινδία, νομίζω πως θα "κωλώσω". Βέβαια, είναι και το feeling της στιγμής, αν είναι κάποιο σημείο έτσι πιο καθαρό, που να μην γίνεται χαμός, ίσως επηρεαστώ και ξεχαστώ που βρίσκομαι και τελικά να ενδώσω... :haha:

Ψύλλοι είπες ε; Και να φανταστείς, για κάποιο λόγο με λατρεύουν τα ζωύφια πάρα πολύ και με τιμούν, με μοναδική εξαίρεση που με εξέπληξε, ο Αμαζόνιος, που περίμενα να πάω κάνα νοσοκομείο από τα αγαπημένα σε όλους, κουνούπια! Έχω πάντα πρόβλημα με αυτά, από στρατό, διακοπές, όπου υπάρχει ποταμός,βάλτος, δάσος, με κυνηγάνε λες και έχω μέλι!!! :p
Παραδόξως όμως, εκεί είχα τα λιγότερα τσιμπήματα και ας φορούσα κοντομάνικες μπλούζες και σορτσάκια κοντά!! Γι αυτό το ταξίδι, είχα κάνει και το εμβόλιο του Κίτρινου Πυρετού και ξεμπέρδεψα με αυτό.

Πως μπορούμε να τους αποφύγουμε άραγε ή είναι αναπόφευκτες οι στενές επαφές με τους κοριούς;

Όσον αφορά την βρώμα που λες, έχω πάει και Αίγυπτο και Μαρόκο και Καμπότζη και κάποιες άλλες. είμαι συμφιλιωμένος αλλά πάντα πίστευα, πως η Ινδία είναι η νικήτρια σε αυτό τον τομέα και θα επιβεβαιώσω αυτόν τον ισχυρισμό μου σίγουρα!!

Hampi, Varkala, Kerala Backwaters, φοβερή η Βομβάη, προφανώς Rajastan και Βαρανασι , Spiti, Coorg και Madhurai Για κάτι διαφορετικό.
Θα τα κοιτάξω αύριο τα μέρη που πρότεινες γιατί σήμερα όλη μέρα, θα ασχοληθώ με πληροφορίες που αφορούν το Δελχί! Σ ευχαριστώ! Ότι άλλο, θυμηθείς, συμπλήρωσε αν θες!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα τα κοιτάξω αύριο τα μέρη που πρότεινες γιατί σήμερα όλη μέρα, θα ασχοληθώ με πληροφορίες που αφορούν το Δελχί! Σ ευχαριστώ! Ότι άλλο, θυμηθείς, συμπλήρωσε αν θες!
Πόσες εβδομάδες εχετε;
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Πόσες εβδομάδες εχετε;
3 εβδομάδες με μήνα λέω για Ινδία καθώς μετά θέλω να πάω και Βιετνάμ και ίσως και σε άλλες χώρες της Ασίας. Βέβαια, δεν έχω πρόβλημα να μεγαλώσω και το πρόγραμμα για Ινδία αν δω ότι η σχέση μου με το φαγητό είναι... "καλή", δηλαδή ότι δεν παρουσιάζω προβλήματα και ότι το στομάχι μου, "συνεργάζεται"!
Τώρα που τα πράγματα έχουν γίνει δύσκολα, και θα ανεβαίνουν και οι τιμές γενικά τους επόμενους μήνες, είναι καλή ευκαιρία να εκμεταλλευτώ ότι θα βρεθώ ακόμα μια φορά Ασία και να δω αρκετά πράγματα, φτάνει να το επιτρέπουν και οι χώρες! Εντωμεταξύ, ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν χρειάζεται καραντίνα για Ινδία ή όχι, τα λέει μπερδεμένα.
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλημέρα παιδιά, επέστρεψα με νέες απορίες:

Αφού τελείωσα με τα αξιοθέατα του Δελχί, έχω φτιάξει ήδη το σχετικό word, επόμενος προορισμός μου θα είναι φυσικά, η πόλη Agra.
Βασικότερος λόγος επίσκεψης, φυσικά το πανέμορφο Taj Mahal και τα τριγύρω αξιοθέατα που έχει η πόλη.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

- 2 ημέρες για Agra είναι καλά; (Διάβασα ότι μερικοί πάνε και για μονοήμερη αλλά εκτός ότι είναι "σκότωμα", εγώ επειδή θα έχω μπόλικο χρόνο, θέλω να δω και τα λοιπά αξιοθέατα),
- Ποιες επιλογές προτείνετε για την μετακίνηση από την μία πόλη της Ινδίας στην άλλη; (εννοώ γενικότερα αλλά και για την συγκεκριμένη περίπτωση).
Με μια πρώτη σκέψη, η λογική λέει για τις κοντινές , να πηγαίνω με λεωφορεία ή τρένα (εμπειριάρα; να την δοκιμάσω να φανταστώ θα μου πείτε), και για τις πολύ μακρινές φυσικά αεροπλάνο.

Ποια μέσα επιλέγατε εσείς για τις μετακινήσεις σας; Ποια μέσα να "αποφεύγω";;;

Επίσης, όσοι επισκεφθήκατε την Agra, πήγατε και στο Fatehpur Sikri; Αξίζει να το δω όσο θα μένω στην Agra; Διάβασα ότι η απόσταση με τρένο από την Agra είναι περίπου 50 λεπτά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom