Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Βασικά συμφωνώ με τον @hydronetta . Να προσθέσω μόνο 2-3 παρατηρήσεις:

1) Ωραία η ιδέα σου για Λεχ και Λαντάκ. Εκεί έτσι κι αλλιώς δεν πιάνουν οι μουσώνες. Αλλά, την εποχή που θα πας ίσως πιάσουν τα ... χιόνια! Και είναι κρίμα να σου χαλάσουν τα σχέδια. Το Λαντάκ είναι μια μοναδική περιοχή που - εκτός της κεντρικής διοίκησης και ... των Ινδών τουριστών - ουδεμία σχέση έχει με την υπόλοιπη Ινδία. Η καλύτερη εποχή για να το επισκεφθείς είναι Ιούνιος - Αύγουστος.

2) Στην Ινδία, είναι αλήθεια, βρίσκεις φτηνές πτήσεις αλλά δεν ισχύει για όλους τους προορισμούς και δεν ξέρω αν ισχύει γι αυτούς που σ' ενδιαφέρουν.

3) Να έχεις υπόψη σου ότι οι Ινδοί έχουν διαφορετική αίσθηση της καθαριότητας απ' ότι οι άλλοι λαοί και κυρίως οι δυτικοί. Τα χοστελ στο Βιετνάμ είναι πεντακάθαρα, το ίδιο μπορεί να ισχύει και για την Ταϋλάνδη (αναφέρω 2 παραδείγματα Ασιατικών χωρών) αλλά σίγουρα όχι για την Ινδία. Το ίδιο ισχύει και για το street food. Οπότε, καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσεις αν επιμείνεις σε πολύ low budget επιλογές. Και καλό είναι, επίσης, να έχεις και κάποια βασικά φάρμακα μαζί σου για τις δύσκολες καταστάσεις.
Συμφωνω 100% στο (2) και στο (3)

.Θα ακολουθησω το γνωστό ότι όπου βλέπω ντόπιους μπαίνω ....
Αυτό δεν ισχύει στην Ινδία...
Τουλάχιστον απο αυτά που είδα εγώ. Άλλοι συμφορουμίτες μπορεί να έχουν άλλη άποψη.
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,ήσουν πολύ κατατοπιστικός ! Έχω καταλήξει σε δύο επιλογές ή δέκα μέρες led laddah η Νεπάλ αεροπορικώς από Δελχί και μετά οδικώς Βαρανάσι κλπ ...Χοστελ πάντα κοιτάω κριτικές και κλείνω μέσω εφαρμογών ,οπότε διαβάζω και σχόλια για την καθαριότητα ...τωρα από την άλλη αγαπάω πολύ το street food και οταν παω σε τετοια μερη τρωω μονο street food .Θα ακολουθησω το γνωστό ότι όπου βλέπω ντόπιους μπαίνω ...Πάντα ταξιδεύω με τα βασικά φαρμακα ...Πτήσεις και για λανταχ και για Βαρανάσι γύρω στο 30-35 παίζουν που κοίταξα
ΟΚ, ρίξε πάντως μια ματιά εδώ: https://devilonwheels.com/5-reasons-to-avoid-manali-leh-highway-in-late-september-or-october/
το συγκεκριμένο σάιτ είναι πολύ καλό και θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες και για άλλες διαδρομές και προορισμούς.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Κατ' εμέ σε φαγητό και διαμονή μην κάνεις πολλή οικονομία για να μη χάσεις μέρες άρρωστος. Δεν εχεις τα αντισώματα των ντόπιων ούτε θες να δοκιμάσεις τις αντοχές σου μονος σε ένα ταξίδι αναψυχής. Να το χαρεις πας αλλά με προσοχή.
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Οπότε την απορρίπτουμε την επιλογή αυτή αν και είμαι της άποψης ότι η εμπειρία του να αποκλειστείς εκεί είναι αυτά που θα σ μείνουν στη ζωή ! Όπως και το να πάθεις κάτι, κάτι που σίγουρα απευχομαι είναι αυτά που σε κάνουν πιο δυνατό σαν άνθρωπο ..Είμαι πιο πολύ αυτής της νοοτροπίας και όχι να έχω όπου πάω να εχω την βολεψη μου .
Αλλά αυτή είναι καθαρά η δική μ οπτική γωνία για την ζωή
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Οπότε την απορρίπτουμε την επιλογή αυτή αν και είμαι της άποψης ότι η εμπειρία του να αποκλειστείς εκεί είναι αυτά που θα σ μείνουν στη ζωή ! Όπως και το να πάθεις κάτι, κάτι που σίγουρα απευχομαι είναι αυτά που σε κάνουν πιο δυνατό σαν άνθρωπο ..Είμαι πιο πολύ αυτής της νοοτροπίας και όχι να έχω όπου πάω να εχω την βολεψη μου .
Αλλά αυτή είναι καθαρά η δική μ οπτική γωνία για την ζωή
Σε τέτοιες χώρες δεν υπάρχουν εγγυήσεις ούτε και σε 5στερα ξενοδοχεία ή σε πολύ καλά εστιατόρια ότι όλα θα πάνε καλά. Δε μιλάμε για να πάθεις κάτι που περνά σε λίγες μέρες κι αυτό ήταν, άντε έχασες 2-3 μέρες από το ταξίδι. Αν παρουσιάσεις επιπλοκές; Εφέτος στη νότια Ινδία (Γκόα, Κεράλα κτλ.) έχει πεθάνει ΠΟΛΥΣ κόσμος από νωπά φρούτα που τα δαγκώνουν νυχτερίδες κι όποιος τα φάει μετά (εννοείται πλυμένα) ξεχάστε τον. Δεν υπάρχουν φάρμακα γι' αυτό. Ούτε για πολλά άλλα. Αν μείνεις σε χόστελ ή φας στο δρόμο και αρρωστήσεις δεν είναι εμπειρία που όποιος πάει π.χ. με οργανωμένο γκρουπ τη χάνει. Εκτός αν σ' αρέσει η ρώσικη ρουλέτα. Είναι μια μαγική χώρα και έχεις να δεις τόσα που τυχόν αναποδιές θα σου στερήσουν πράγματα, δε θα σου προσφέρουν κάτι παραπάνω. Και δε νομίζω να γίνεις πιο δυνατός ως άνθρωπος αν γίνει μια στραβή και χάσεις την πτήση προς το Δελχί μία μέρα πριν την πτήση της επιστροφής σου στην Ελλάδα. ;) Αν δε φοβόμουν να ταξιδέψω μόνη εκεί θα τη γύριζα όλη με κάθε ευκαιρία. Θα έχεις πολλά να μας πεις όταν γυρίσεις με το καλό.
 

nikostz9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα στο φορουμ
φευγω μαζι με ενα φιλο για ινδια 8 φεβρουαριου για 15 μερες.

προσγειωνόμαστε Βομβάη ωπου θα μείνουμε λεμε για 2 βραδυα μετα θα κατέβουμε προς γκοα για 4 νυχτες και μετα εσωτερική πτήση για νεο Δελχί ωπου θα παραμείνουμε ως το τελος των διακοπών μας.



στο νεο Δελχί οταν φτασουμε θα εχουμε ακριβώς 8 μέρες και εχουμε κολησει δε ξερουμε πως να τις αξιοποιησουμε.ιδανικα θα θελαμε να παμε Ανγκρα ταζ μαχαλ βαρανασι και ολιγο απο ρατζασταν..
βγαινει το προγραμμα για ολα αυτα η δεν αξιζει και καλυτερα να κοψουμε απο καπου;;
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Έχω ετοιμάσει ταξίδι τον Φεβρουάριο στην Ινδία. Νέο Δελχί, Τζαιπούρ, Άγκρα, Βαρανάσι και Γκόα (4 άτομα). Πέρα από την Γκόα που θα πάμε με αεροπλάνο Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ταξιδέψουμε από πόλη σε πόλη; (αυτοκίνητο με οδηγό, τρένο;) Θα θέλαμε να ταξιδέψουμε από Αγκρα για Βαρανάσι με το 12ωρο βραδινό τρένο για την εμπειρία. Μπορεί να μου πει κάποιος αν στην κουκέτα στην πρώτη θέση θα συγκατοικήσω, πέρα απο τους φίλους μου, με ποντίκια και κατσαρίδες; Υπάρχει κάποια πληροφορία από προσωπική εμπειρία που θα μπορούσε να μας φανεί χρήσιμη;
Ευχαριστώ
υ.γ. Έχω διαβάσει ιστορίες αλλά άλλο ιστορία και άλλο εμπειρία.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Έχω ετοιμάσει ταξίδι τον Φεβρουάριο στην Ινδία. Νέο Δελχί, Τζαιπούρ, Άγκρα, Βαρανάσι και Γκόα (4 άτομα). Πέρα από την Γκόα που θα πάμε με αεροπλάνο Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ταξιδέψουμε από πόλη σε πόλη; (αυτοκίνητο με οδηγό, τρένο;) Θα θέλαμε να ταξιδέψουμε από Αγκρα για Βαρανάσι με το 12ωρο βραδινό τρένο για την εμπειρία. Μπορεί να μου πει κάποιος αν στην κουκέτα στην πρώτη θέση θα συγκατοικήσω, πέρα απο τους φίλους μου, με ποντίκια και κατσαρίδες; Υπάρχει κάποια πληροφορία από προσωπική εμπειρία που θα μπορούσε να μας φανεί χρήσιμη;
Ευχαριστώ
υ.γ. Έχω διαβάσει ιστορίες αλλά άλλο ιστορία και άλλο εμπειρία.
To μόνο που μπορώ να σου πω είναι το ολονύκτιο τρένο από Άκρα για ΒΑρανάσι. Τα ποντίκια θα τα δεις στην αναμονή στο σταθμό. Στην πρώτη θέση κουκέτα ήταν άλλο ένα ζευγάρι, νέα παιδιά, κανένα πρόβλημα και δεν είχε ποντίκια. Κατόπιν από Βαρανάσι για Δελχί πήγα με πτήση.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμείς είχαμε κινηθεί παντού με αυτοκίνητο με οδηγό, πλην του κομματιού Δελχί - Βαρανάσι που το κάναμε αεροπορικώς με Indigo. Μια χαρά ήταν, αν εξαιρέσεις το Δελχί, δεν είχε αλλού κίνηση και καθυστερήσεις.
 
Μηνύματα
112
Likes
266
Πριν 6 χρόνια είχα κάνει τις διαδρομές Ν. Δελχί - Αγκρα, Αγκρα-Τζαιπουρ και Τζαιπουρ-Ουνταιπουρ με τρένο, τις δύο πρωτες διαδρομές της έκανα με εισιτήριο πρωτης θέσης και την τελευταία που ήταν βραδινή με κουκετα αλλά σε χαμηλότερη κατηγορία. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, αν ξαναπήγαινα θα έκανα πάλι το ίδιο αλλα σε κατηγορία χαμηλότερη για τις δύο πρώτες.
Επειδή είστε 4 όμως ίσος να σας συμφέρει περισσότερο να έχετε αυτοκίνητο με οδηγό
Για Βαρανασι πάρτε αεροπλάνο είναι αρκετά μακριά και τα εισιτήρια φθηνά.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Καλησπέρα και από εμένα.Ειμαι και εγώ στην σκέψη να φύγω για Ινδία μέχρι τις αρχές του Φλεβάρη για 3 μήνες περίπου .Θελλω να κανω ένα roundtrip και φυσικα να περασω 2-3 εβδομαδες στην Goa να φορτωσω μπαταριες διπλα στην θαλασσα.Κανοντας εναν υπολογισμο του μπατζετ 10 ευρω την ημερα για φαγητο και υπνο πιστευετε οτι ειναι εφικτο?Απο οτι ειδα υπαρχουν Χοστελς που ξεκινουν απο 3 ευρω αναλογα αν διαθετει ανεμιστηρα αιρκοντισιον κουνουπιερα κτλ.Για το φαγητο σε local restaurants οπου συνηθως τρωνε οι ντοπιοι ειναι ασφαλες?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα και από εμένα.Ειμαι και εγώ στην σκέψη να φύγω για Ινδία μέχρι τις αρχές του Φλεβάρη για 3 μήνες περίπου .Θελλω να κανω ένα roundtrip και φυσικα να περασω 2-3 εβδομαδες στην Goa να φορτωσω μπαταριες διπλα στην θαλασσα.Κανοντας εναν υπολογισμο του μπατζετ 10 ευρω την ημερα για φαγητο και υπνο πιστευετε οτι ειναι εφικτο?Απο οτι ειδα υπαρχουν Χοστελς που ξεκινουν απο 3 ευρω αναλογα αν διαθετει ανεμιστηρα αιρκοντισιον κουνουπιερα κτλ.Για το φαγητο σε local restaurants οπου συνηθως τρωνε οι ντοπιοι ειναι ασφαλες?
Όταν δεν κοιμάσαι ή τρως θα ζητιανεύεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom