Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ναι - εφόσον κινείσαι με οργανωμένο - πληρωμένο τουρ. Αναλόγως διάρκειας ταξιδιού, ίσως χρειαστείς περισσότερα εάν κινείσαι αυτόνομα - μεμονωμένα.
το έχει πει : Επειδή λέω να πάρω μαζί μου χρήματα, πόσα λέτε για δέκα ημερες; μιλάω εκτός μετακινήσεων και διανυκτερεύσεων.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν έχω δει τις ανταποκρίσεις, μπορεί κάτι, κάποια να μη βγαίνει (αν και δε νομίζω - απ'ό,τι θυμάμαι) αλλά εγώ θα το έκανα κάπως έτσι - με τις μέρες που θέλεις να διαθέσεις:
Delhi - (αερ. ) Varanasi - (αερ.) Khajuraho - (αυτοκίνητο με οδηγό μέχρι Jaipur μέ στάσεις σε)* Orccha - Agra - Jaipur. Jaipur - (αερ.) Mumbai - (αυτοκίνητο με οδηγό) Aurangabad - (αερ.) Mumbai - (αερ.) Goa - (αερ.) Kochi - (αερ. μέσω Delhi) Kathmantu.
Νομίζω ότι κατ'αυτόν τον τρόπο το πρόγραμμα είναι πιο στρωτό, περιορίζει κάποια πήγαιν'-έλα και ίσως σου δώσει την έξτρα μέρα που θες για Vrindavan (αν ταιριάζουν οι ημερομηνίες).

* Τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο τις κανονίζεις επί τόπου. Στην Agra σίγουρα θα βρεις (έχω κι εγώ να σου προτείνω πολύ καλό γραφείο και οδηγό). Από το Khajuraho ίσως είναι δύσκολο γιατί είναι μικρό μέρος. Αλλά, επειδή ούτως ή άλλως ο οδηγός θα πρέπει να επιστρέψει πίσω και θα του πληρώσεις και αυτά τα έξοδα (διπλή διαδρομή, δηλαδή) ίσως μπορεί να έλθει από Agra. Εκτός κι άν είσαι τυχερός και βρεις κάποιον που επιστρέφει. Το Agra - Jaipur το κάνουν όλοι, δεν θα έχεις πρόβλημα. Να ξέρεις, επίσης, ότι οι οδηγοί πληρώνουν φόρους κάθε φορά που αλλάζουν πολιτεία, τους οποίους επιβαρύνεσαι εσύ. Όπως, επίσης, επιβαρύνεσαι και με τα έξοδα της διαν/σής του - εάν χρειαστεί (μην πανικοβάλλεσαι, δεν είναι πολλά :) ). Ενδεικτικές τιμές: Agra - Jaipur γύρω στις 5.000 ρουπίες. Agra - Khajuraho γύρω στις 10.000 ρουπίες (χωρίς ενδιάμεση διαν/ση).

Έστειλα σε αυτό που μου πρότεινες και το κόστος για την διαδρομή Varanasi-Khajuraho-Agra-Jaipur είναι 70000 ρούπιες.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν είναι γκρουπ. Δυο φίλες θα είμαστε με οδηγό -ξεναγό ντόπιο, απλά έχουμε κλείσει ήδη ξενοδοχεια, εσωτερική πτήση Δελχι-Βαρανασι, μεσω πρακτορείου από πριν και ξέρουμε το κόστος, γι'αυτό δεν το υπολογίζω στα χρήματα που θα έχω μαζί ή που θα σηκώσω από ΑΤΜ εκεί.
Οι πτήσεις μας προς Δελχι είναι έτσι κι αλλιως διαφορετικές, καθώς η μια πετάει από Ελλάδα και η άλλη-εγω- από Γερμανία, με απευθείας πτήση, ευτυχώς.
Απο που κλεισατε οδηγό ?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έστειλα σε αυτό που μου πρότεινες και το κόστος για την διαδρομή Varanasi-Khajuraho-Agra-Jaipur είναι 70000 ρούπιες.
Είναι πάρα πολλά. Οι λόγοι είναι πολλοί:
1) Σχεδόν πάντα, όταν ψάχνεις τις τιμές στο ιντερνετ από πριν, αυτές είναι πολύ υψηλότερες απ' όταν είσαι εκεί, επί τόπου, και κάνεις παζάρια (πάντοτε σ'αυτές τις χώρες η αρχική τιμή που σου ζητούν είναι μεγαλύτερη από τη διπλάσια αυτής που θα καταλήξετε).
2) Έχει να κάνει και με την εποχή και τη ζήτηση αλλά και πάλι οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες.
3) Η διάρκεια και οι αποστάσεις. Έγραψα ότι πληρώνεις τους φόρους των πολιτειών. Όσο πιο πολλές πολιτείες αλλάζεις, τόσο πιο πολλούς φόρους πληρώνεις (επί δύο). Επιπλέον διανυκτερεύσεις για τον οδηγό, επιβαρύνουν το κόστος. Η διαδρομή σου αλλάζει 5 φορές πολιτείες, δηλαδή θα πληρώσεις 10 φορές για φόρους.
4) Έχεις το επιπλέον κομμάτι Varanasi-Khajuraho. Η απόσταση είναι μεγάλη. Γιατί να την κάνεις με αυτοκίνητο που θα σου κοστίσει (επί τόπου - υπολογίζω) περί τις 15.000 ρουπίες (δηλ. 200 ευρώ) ενώ μπορείς να βρεις αεροπορικά με 25 ευρώ το άτομο; Χώρια η ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου.

Εννοείται ότι εσύ αποφασίζεις τι και πώς, αλλά εγώ θα έκλεινα τμηματικά τις διαδρομές και επί τόπου. Επίσης, καθόλου δε βλάφτει να ανοίξεις ένα σχετικό thread στο φόρουμ του tripadvisor και να ρωτάς σχετικά να σου πουν. Θα αποκτήσεις μιαν εικόνα της αγοράς και είναι πολύ πιθανό να σου στείλουν mail ντόπιοι για να το συζητήσετε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Είναι πάρα πολλά. Οι λόγοι είναι πολλοί:
1) Σχεδόν πάντα, όταν ψάχνεις τις τιμές στο ιντερνετ από πριν, αυτές είναι πολύ υψηλότερες απ' όταν είσαι εκεί, επί τόπου, και κάνεις παζάρια (πάντοτε σ'αυτές τις χώρες η αρχική τιμή που σου ζητούν είναι μεγαλύτερη από τη διπλάσια αυτής που θα καταλήξετε).
2) Έχει να κάνει και με την εποχή και τη ζήτηση αλλά και πάλι οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες.
3) Η διάρκεια και οι αποστάσεις. Έγραψα ότι πληρώνεις τους φόρους των πολιτειών. Όσο πιο πολλές πολιτείες αλλάζεις, τόσο πιο πολλούς φόρους πληρώνεις (επί δύο). Επιπλέον διανυκτερεύσεις για τον οδηγό, επιβαρύνουν το κόστος. Η διαδρομή σου αλλάζει 5 φορές πολιτείες, δηλαδή θα πληρώσεις 10 φορές για φόρους.
4) Έχεις το επιπλέον κομμάτι Varanasi-Khajuraho. Η απόσταση είναι μεγάλη. Γιατί να την κάνεις με αυτοκίνητο που θα σου κοστίσει (επί τόπου - υπολογίζω) περί τις 15.000 ρουπίες (δηλ. 200 ευρώ) ενώ μπορείς να βρεις αεροπορικά με 25 ευρώ το άτομο; Χώρια η ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου.

Εννοείται ότι εσύ αποφασίζεις τι και πώς, αλλά εγώ θα έκλεινα τμηματικά τις διαδρομές και επί τόπου. Επίσης, καθόλου δε βλάφτει να ανοίξεις ένα σχετικό thread στο φόρουμ του tripadvisor και να ρωτάς σχετικά να σου πουν. Θα αποκτήσεις μιαν εικόνα της αγοράς και είναι πολύ πιθανό να σου στείλουν mail ντόπιοι για να το συζητήσετε.
Τα αεροπορικά για Khajuraho τις ημέρες που θέλω έχουν 200ε/άτομο. Οπότε αποφασίσαμε να πάμε αεροπορικώς στην Άγκρα (πάλι με σχετικά ακριβά εισιτήρια-100ε) και να παρακάμψουμε το Khajuraho/Orchha (ελπίζοντας ότι δεν χάνουμε κάτι τόσο σημαντικό)
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@x7777 ξενοδοχεία και οδηγό /ξεναγό κλείσαμε μέσω του versus travel στην Αθήνα. Αεροπορικά μονες μας.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γιατί εμένα μου φαίνεται ένα εξαιρετικά φορτωμένο πρόγραμμα;;
Kρίμα γιατί "ξεπετάτε" κάποιες περιοχές, εκτός αν είστε της λογικής πάμε μια φορά Ινδία και τέλος.
Μεταξύ Varanasi και Agra υπάρχει το Khajuraho, η Orccha και το Gwalior.
Εμείς είχαμε κινηθεί Varanasi - Khajuraho αεροπορικώς, κι από κει με στάσεις Orccha, Gwalior, Agra, Delhi (χωρίς να το δούμε το τελευταίο) με αμάξι που παζαρεύαμε επί τόπου. Νομίζω αυτο μόνο κράτησε κοντά 10 μέρες
Aπό Rajasthan βλέπετε μόνο την Jaipur...
Και πάτε που πάτε Ellora κοντά είναι και τα σπήλαια Ajanta (αν και τα πρώτα είναι εντυπωσιακότερα).
Ισχύει αυτό που γράφει ο @babaduma σχετικά με τους φόρους και συμφωνώ μαζί του για την Bangalore.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γιατί εμένα μου φαίνεται ένα εξαιρετικά φορτωμένο πρόγραμμα;;
Kρίμα γιατί "ξεπετάτε" κάποιες περιοχές, εκτός αν είστε της λογικής πάμε μια φορά Ινδία και τέλος.
Μεταξύ Varanasi και Agra υπάρχει το Khajuraho, η Orccha και το Gwalior.
Εμείς είχαμε κινηθεί Varanasi - Khajuraho αεροπορικώς, κι από κει με στάσεις Orccha, Gwalior, Agra, Delhi (χωρίς να το δούμε το τελευταίο) με αμάξι που παζαρεύαμε επί τόπου. Νομίζω αυτο μόνο κράτησε κοντά 10 μέρες
Aπό Rajasthan βλέπετε μόνο την Jaipur...
Και πάτε που πάτε Ellora κοντά είναι και τα σπήλαια Ajanta (αν και τα πρώτα είναι εντυπωσιακότερα).
Ισχύει αυτό που γράφει ο @babaduma σχετικά με τους φόρους και συμφωνώ μαζί του για την Bangalore.
Την bangalore την αφαιρεσαμε και τις μερες τις προσθεσα στο Βαρανασι και στην Κεραλα. Οντως ειναι φορτωμενο προγραμμα αλλα μεσα βαλαμε αυτα που θελαμε να δουμε.
Απο Ρατζασταν δεν με εντυπωσιασε κατι αλλο για να αφιερωσω περισσοτερο χρονο (μπορει και να κανω λαθος). Επισης, με τους οδηγους δεν μπορω να το ρισκαρω και να μην μπορω να βρω εκει γιατι εχω ενδιαμεσες πτησεις και δεν εχω το περιθωριο να καθυστερησω μερα ή μερες ψαχνοτας εκει οδηγο. Τα κοστη που μου εδωσαν ηταν υπερβολικα με βαση αυτα που ειχα διαβασει. Οσο και να ειναι οι φοροι τα 600 και 800 ευρω δεν δικαιολογουνται σε καμια περιπτωση. Οποτε θα παρακαμψουμε τις δυο αυτες περιοχες και θα παμε Agra. Γενικα μεχρι τωρα ειμαστε της λογικης παμε καπου μια φορα και τελος (τουλαχιστον μεχρι να παμε σε 6-7 ακομη χωρες που θελουμε και μετα βλεπουμε). Δηλαδη στο αμεσο μελλον θα προτιμησω να παω αλλου απο το να ξανα-παω Ινδια (εκτος και αν βρω αεροπορικα σε υπερβολικα χαμηλες τιμες)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σήμερα κλείσαμε τα βασικά αεροπορικά και κοιτάζουμε για τις μετακινήσεις εντός χώρας. Τελικά καταλήξαμε στις 36 μέρες (21/2 μέχρι 29/3). Το ενδεικτικό πρόγραμμα που έχουμε βγάλει είναι:
21/2 με 22/1 (2 μέρες): Delhi
23/2 με 24/2 (2 μέρες): Jodphur (αεροπορικώς)
25/2 με 27/2 (3 μέρες): Jaipur (οδικώς)
28/2 με 2/3 (3 μέρες): Agra-Vrindavan (holi) (οδικώς)
3/3 με 6/3 (4 μέρες): Varanasi (αεροπορικώς μέσω Delhi)
7/3 με 9/3 (3 μέρες): Mumbai (αεροπορικώς)
10/3 με 11/3 (2 μέρες): Ellora και Ajanta caves (οδικώς)
12/3 με 15/3 (4 μέρες): Goa (αεροπορικώς)
16/3 με 19/3 (4 μέρες): Kerala
20/3 με 23/3 (4 μέρες): Kathmandu (αεροπορικώς μέσω Delhi)
24/3 με 26/3 (3 μέρες): Chitwan (οδικώς)
27/3 με 28/3 (2 μέρες): Pokhara (oδικώς)

Αν έχετε κάποια πρόταση για προσθήκη ή αφαίρεση ημερών σε κάποιες πόλεις...
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους :)
Έχω κλείσει και εγώ εισητηρια για Ινδία 21/09 με 19/10 (28 ημέρες ) με άφιξη και αναχώρηση από το Δελχί .
Είναι η πρωπρ φορά που θα επισκεφθώ την Ινδία και θα πάω μόνος μου.
Έχω στο μυαλό μ το εξής πρόγραμμα
Delhi 2 ημέρες
Varanasi 4
Angra 1
Jaipur 2
Pushkar 3 (camel safari)
Jodhpur 2
Udaipur 3
Η μετακίνηση για Βαρανάσι και πίσω θα γίνει με αεροπλάνο και όλες οι υπόλοιπες με τρένα
Μένουν 10-11 μερες και επειδή η Ινδία είναι χαοτική δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση .Για αυτές τις μέρες έχω σκεφτεί 3 πλάνα ..το ένα είναι να πάω νότια (goa -kerala) ..το άλλο να πάω Νεπάλ αλλά πιστεύω ότι δεν θα του δώσω μέσα σε 10 μέρες την προσοχή που του αξίζει και το άλλο είναι να πάω βορεια προσ leh με αεροπλάνο και να γυρίσω οδικώς μέσω manali με διανυκτερεύσεις στο ενδιαμεσο καθώς να επισκεφθώ και rishikes .
Ποια η γνώμη των πιο έμπειρων εδώ για το καλύτερο πρόγραμμα για έναν first timer ? :)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
112
Likes
266
Καλησπέρα σε όλους :)
Έχω κλείσει και εγώ εισητηρια για Ινδία 21/09 με 19/10 (28 ημέρες ) με άφιξη και αναχώρηση από το Δελχί .
Είναι η πρωπρ φορά που θα επισκεφθώ την Ινδία και θα πάω μόνος μου.
Έχω στο μυαλό μ το εξής πρόγραμμα
Delhi 2 ημέρες
Varanasi 4
Angra 1
Jaipur 2
Pushkar 3 (camel safari)
Jodhpur 2
Udaipur 3
Η μετακίνηση για Βαρανάσι και πίσω θα γίνει με αεροπλάνο και όλες οι υπόλοιπες με τρένα
Μένουν 10-11 μερες και επειδή η Ινδία είναι χαοτική δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση .Για αυτές τις μέρες έχω σκεφτεί 3 πλάνα ..το ένα είναι να πάω νότια (goa -kerala) ..το άλλο να πάω Νεπάλ αλλά πιστεύω ότι δεν θα του δώσω μέσα σε 10 μέρες την προσοχή που του αξίζει και το άλλο είναι να πάω βορεια προσ leh με αεροπλάνο και να γυρίσω οδικώς μέσω manali με διανυκτερεύσεις στο ενδιαμεσο καθώς να επισκεφθώ και rishikes .
Ποια η γνώμη των πιο έμπειρων εδώ για το καλύτερο πρόγραμμα για έναν first timer ? :)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πιστεύω 4 ημέρες για Βαρανάσι είναι πολλές,είχα πάει για 2 και μου φάνηκε ότι είναι όσες πρέπει.
Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στην Βομβάη μου άρεσε πολύ σαν πόλη,ιδιαίτερα το κέντρο και το παραθαλάσσιο μέτωπο του.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα σε όλους :)
Έχω κλείσει και εγώ εισητηρια για Ινδία 21/09 με 19/10 (28 ημέρες ) με άφιξη και αναχώρηση από το Δελχί .
Είναι η πρωπρ φορά που θα επισκεφθώ την Ινδία και θα πάω μόνος μου.
Έχω στο μυαλό μ το εξής πρόγραμμα
Delhi 2 ημέρες
Varanasi 4
Angra 1
Jaipur 2
Pushkar 3 (camel safari)
Jodhpur 2
Udaipur 3
Η μετακίνηση για Βαρανάσι και πίσω θα γίνει με αεροπλάνο και όλες οι υπόλοιπες με τρένα
Μένουν 10-11 μερες και επειδή η Ινδία είναι χαοτική δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση .Για αυτές τις μέρες έχω σκεφτεί 3 πλάνα ..το ένα είναι να πάω νότια (goa -kerala) ..το άλλο να πάω Νεπάλ αλλά πιστεύω ότι δεν θα του δώσω μέσα σε 10 μέρες την προσοχή που του αξίζει και το άλλο είναι να πάω βορεια προσ leh με αεροπλάνο και να γυρίσω οδικώς μέσω manali με διανυκτερεύσεις στο ενδιαμεσο καθώς να επισκεφθώ και rishikes .
Ποια η γνώμη των πιο έμπειρων εδώ για το καλύτερο πρόγραμμα για έναν first timer ? :)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μια μέρα + στο Δελχί.. Δεν ξέρω γιατί όλοι βάζουν τόσες λίγες μέρες. Εγώ πήγα 2 μέρες και δεν είδα όλα αυτά που ήθελα.
Βομβάη ήταν η πιο αδιάφορη από όλες τις πόλεις που είδα. Αλλά μπορείς να πας προς Ellora και Ajanta caves (αν σου αρέσουν ναοί μνημεία κτλ).
Βαρανάσι 3-4 μέρες θα έβαζα και εγώ. Όσες φορές και να καθίσεις στις όχθες του ποταμού θα έχει και κάτι καινούριο να παρατηρήσεις.
Εγώ θα έβαζα στις σπηλίες 3 μέρες και απο εκεί θα πήγαινα 6 μέρες Κεράλα ή Γκόα-Κεράλα 9 μέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.904
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom