Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν δεν σου λείπουνε οι παραλίες και τα μπάνια που δόξα τω Θεώ απλόχερα μας χαρίστηκαν στο τόπο μας, καλύτερα να κατηφορίσεις από Ellora στο Hampi με στάσεις στο Βadami - Pattadakal κλπ κι απο κεί Bangalore κι αεροπορικώς όπου γουστάρεις (Kerala ή Goa). Προσωπικά δεν συγκρίνω τη μαγεία του Hampi με τα backwaters της Kerala που ουδόλως με ενθουσίασαν (εκτός αν δεν είσαι των αρχαιολογικών χώρων)
Για firstimer θα έβαζα μέσα Khajuraho,Orccha, Gwalior & Jaisalmer
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Ναι σίγουρα δεν μ λείπουν οι παραλίες...Δεν θαελεγα οχι ομως σε 3-4 μερες ξεκουρασησ στο τέλος του ταξιδιου ..Αλλα αυτό που με προβληματίζει για kerala goa και γενικα για νοτια ειναι καθαρά ο καιρός και οι μουσώνες που θα είναι στο τέρμα την περίοδο που θα πάω ...Σαν ταξιδιώτη με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι φυσικές ομορφιες του τόπου , και μετά αρχαια κλπ ...Με το Δελχί κάπως έτσι θα γίνει 2 μέρες στην αρχή και μια πριν φύγω ...varanasi σκεφτομουν και παραπάνω μέρες γενικά γτ με εντυπωσιάζουν τα μυστικιστικά/πνευματικά πραγματα ..Για βόρεια Ινδία κανένας ?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Δελχι θα έβαζα 1 ακόμη μέρα και σίγουρα δυο Ουνταιπούρ! Μουμπαι δεν ξετρελάθηκα αλλά Κοτσίν Κεραλα Γκόα ήταν ο λόγος που πήγα δεύτερη φορά Ινδία. Καμία σχέση με την Βόρεια διαφορετικός κόσμος θα έλεγες. Ευκαιρία για Ayurveda meditation και μουσική από Καρνατάκα. Αν τα συνδυάσεις όλα μαζί θα περάσεις υπέρ τέλεια!!! Αχχχχχχχ
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Για μένα 4 μέρες στο Δελχί (το λιγότερο). Κάτι η κίνηση, κάτι ο καιρός που μπορεί να σου χαλάσει τα σχέδια μια μέρα, κρίμα είναι να μη δεις ΟΛΑ τα αξιοθέατα (και δεν είναι λίγα!).
Βαρανάσι 4 μέρες (και πάλι λίγες είναι). Αν σε μαγέψει η θέα των γκατ δε θα θες να φύγεις. Μη σου πω αν δεις και την άαρτι και διάφορα άλλα.
Αν μπορείς βάλε Χαριντβάρ και Ρισικές στο πρόγραμμα. Μία μέρα έκαστη -το λιγότερο- ίσα-ίσα για να θες να ξαναπάς.
Και Αμριτσάρ θα πρότεινα για το Χρυσό Ναό των Σιχ, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα σε βολέψει, δεν έχω πάει (αααχ!)
Στην Άγκρα νομίζω χρειάζεται και δεύτερη μέρα. Κι εκεί έχει ''κρυφά'' αξιοθέατα, όχι μόνο το Ταζ
Τζαϊπούρ έχω μείνει 3 μέρες και νομίζω μετά βίας αρκούν πάλι για να δεις ΟΛΑ τα αξιοθέατα κι όχι μόνο δυο-τρία τουριστικά ή τις αγορές. Και σε ναούς δηλαδή να θες να πας για απογευματινή λειτουργία, υπάρχουν τουλάχιστον δύο καλοί.
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις! Amritsar και dharamsala ρώτησα δύο ινδούς μέσω couchsursf για το πρώτο και οι δύο είπανε χάσιμο χρόνου και μόνο ο χρυσός ναός αξίζει ,για το δεύτερο ουδετεροι ήταν και οι δύο .Για rishikes πολύ θετικά σχόλια ...Goa kerala hampi κλπ θα ήθελα πολύ αλλά όπως είπα με προβληματίζει πολύ ο καιρος που θα έχει τότε(έχω ξαναπάει Ασία αλλά δεν έχω εμπειρία από μουσώνες και δεν έχω καμία ιδέα για το πώς μπορεί να είναι ) ..Δεν με νοιάζει να βραχω σε περίπτωση που είμαι πχ σε κάποια πόλη ,αλλά αν πάω εκεί ο λόγος θα είναι οι παραλιες και δεν θέλω να φάω καμιά φορά ! :Ρ...Θα ήθελα να το αφήσω free και χωρίς πρόγραμμα αλλά Ινδία δεν είναι εφικτό απ' οτι διάβασα ..
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Οι μουσώνες δεν είναι απλή μπόρα, μπορεί να βρέχει για μέρες, να πλημμυρίσουν πόλεις, να προκληθούν καταστροφές στο οδικό δίκτυο. Φυσικά πας προς το τέλος αυτής της περιόδου, αλλά να τα έχεις όλα αυτά υπ' όψιν και περιμένουμε καμιά φωτογραφία αν θες να μοιραστείς. Νοσταλγίαααα!
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Ναι εννοείται :) Και αν ψήνεται κανένας για κάποιο τμήμα του ταξιδιού να παμε μαζι το κανονίζουμε:)
 

iwannalyk

Member
Μηνύματα
12
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους :)
Έχω κλείσει και εγώ εισητηρια για Ινδία 21/09 με 19/10 (28 ημέρες ) με άφιξη και αναχώρηση από το Δελχί .
Είναι η πρωπρ φορά που θα επισκεφθώ την Ινδία και θα πάω μόνος μου.
Έχω στο μυαλό μ το εξής πρόγραμμα
Delhi 2 ημέρες
Varanasi 4
Angra 1
Jaipur 2
Pushkar 3 (camel safari)
Jodhpur 2
Udaipur 3
Η μετακίνηση για Βαρανάσι και πίσω θα γίνει με αεροπλάνο και όλες οι υπόλοιπες με τρένα
Μένουν 10-11 μερες και επειδή η Ινδία είναι χαοτική δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση .Για αυτές τις μέρες έχω σκεφτεί 3 πλάνα ..το ένα είναι να πάω νότια (goa -kerala) ..το άλλο να πάω Νεπάλ αλλά πιστεύω ότι δεν θα του δώσω μέσα σε 10 μέρες την προσοχή που του αξίζει και το άλλο είναι να πάω βορεια προσ leh με αεροπλάνο και να γυρίσω οδικώς μέσω manali με διανυκτερεύσεις στο ενδιαμεσο καθώς να επισκεφθώ και rishikes .
Ποια η γνώμη των πιο έμπειρων εδώ για το καλύτερο πρόγραμμα για έναν first timer ? :)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπερα!!!

αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισαν τα εισητηρια και ποσο θεωρεις οτι θα ξοδεψεις εκει ?
Θελω να επισκεφτω την Ινδια αλλα αγχωνομαι λιγο με το θεμα της μετακινησης γιατι οπως ειπες ειναι χαοτικη!!!!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μετακίνηση για μεγάλες αποστάσεις έχει αρκετά οικονομικά αεροπορικά (Δελχι για Τζοντπουρ εδωσα 25-30 με βαλιτσα). Για αποστάσεις πχ Τζαιπουρ-Τζοντπουρ το αυτοκίνητο με οδηγό για μια διαδρομή είχε 40-45ε. Για μέσα στις πόλεις μόνο uber (εκτός απο κάποιες που δεν έχουν ακόμη όπως η Γκόα κτλ).

Με τις μετακινήσεις δεν είχαμε πρόβλημα. Αλλά πρέπει να πω ότι δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου τρένο.
 
Last edited:
Μηνύματα
13
Likes
19
340 πήγαινε έλα Δελχί με την gulf air (έως και 40kg αποσκευές ) ..Λοιπόν υπολογίζω γύρω στα 30ε/ημέρα για καθαρά δικά μ έξοδα και ένα 150-200 για τις υπολοιπες μετακινησεις αεροπορικά τρενα κτλ .Για τις μεγάλες αποστάσεις σίγουρα αεροπλάνα, παίζουν γύρω στο 30ευρω ,ήή διανυκτέρευση σε τρένο ...για τις μικρές 4-5 ώρες τρένα σε καλή θέση τα εισητηρία παίζουν 5-7 ευρώ ....Σαν συνολο γενικά για 28 μέρες υπολογίζω κάτι λιγότερο από 1500 ευρώ συμπεριλαμβανομένων εισητηρίων βίζας μετακινήσεις και τα πάντα .Διαμονή πάντα σε χοστελ η budget δωμάτια που υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές μετά από έρευνα σε ίδιες τιμές με τα χοστελ η και πιο χαμηλά ,αλλά επειδή ταξιδεύω μόνος προτιμώ τα χοστελ για να κάνω και γνωριμίες .Ότι άλλο θέλεις στείλε μ :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι σίγουρα δεν μ λείπουν οι παραλίες...Δεν θαελεγα οχι ομως σε 3-4 μερες ξεκουρασησ στο τέλος του ταξιδιου ..Αλλα αυτό που με προβληματίζει για kerala goa και γενικα για νοτια ειναι καθαρά ο καιρός και οι μουσώνες που θα είναι στο τέρμα την περίοδο που θα πάω ...Σαν ταξιδιώτη με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι φυσικές ομορφιες του τόπου , και μετά αρχαια κλπ ...Με το Δελχί κάπως έτσι θα γίνει 2 μέρες στην αρχή και μια πριν φύγω ...varanasi σκεφτομουν και παραπάνω μέρες γενικά γτ με εντυπωσιάζουν τα μυστικιστικά/πνευματικά πραγματα ..Για βόρεια Ινδία κανένας ?
Βασικά συμφωνώ με τον @hydronetta . Να προσθέσω μόνο 2-3 παρατηρήσεις:

1) Ωραία η ιδέα σου για Λεχ και Λαντάκ. Εκεί έτσι κι αλλιώς δεν πιάνουν οι μουσώνες. Αλλά, την εποχή που θα πας ίσως πιάσουν τα ... χιόνια! Και είναι κρίμα να σου χαλάσουν τα σχέδια. Το Λαντάκ είναι μια μοναδική περιοχή που - εκτός της κεντρικής διοίκησης και ... των Ινδών τουριστών - ουδεμία σχέση έχει με την υπόλοιπη Ινδία. Η καλύτερη εποχή για να το επισκεφθείς είναι Ιούνιος - Αύγουστος.

2) Στην Ινδία, είναι αλήθεια, βρίσκεις φτηνές πτήσεις αλλά δεν ισχύει για όλους τους προορισμούς και δεν ξέρω αν ισχύει γι αυτούς που σ' ενδιαφέρουν.

3) Να έχεις υπόψη σου ότι οι Ινδοί έχουν διαφορετική αίσθηση της καθαριότητας απ' ότι οι άλλοι λαοί και κυρίως οι δυτικοί. Τα χοστελ στο Βιετνάμ είναι πεντακάθαρα, το ίδιο μπορεί να ισχύει και για την Ταϋλάνδη (αναφέρω 2 παραδείγματα Ασιατικών χωρών) αλλά σίγουρα όχι για την Ινδία. Το ίδιο ισχύει και για το street food. Οπότε, καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσεις αν επιμείνεις σε πολύ low budget επιλογές. Και καλό είναι, επίσης, να έχεις και κάποια βασικά φάρμακα μαζί σου για τις δύσκολες καταστάσεις.
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Βασικά συμφωνώ με τον @hydronetta . Να προσθέσω μόνο 2-3 παρατηρήσεις:

1) Ωραία η ιδέα σου για Λεχ και Λαντάκ. Εκεί έτσι κι αλλιώς δεν πιάνουν οι μουσώνες. Αλλά, την εποχή που θα πας ίσως πιάσουν τα ... χιόνια! Και είναι κρίμα να σου χαλάσουν τα σχέδια. Το Λαντάκ είναι μια μοναδική περιοχή που - εκτός της κεντρικής διοίκησης και ... των Ινδών τουριστών - ουδεμία σχέση έχει με την υπόλοιπη Ινδία. Η καλύτερη εποχή για να το επισκεφθείς είναι Ιούνιος - Αύγουστος.

2) Στην Ινδία, είναι αλήθεια, βρίσκεις φτηνές πτήσεις αλλά δεν ισχύει για όλους τους προορισμούς και δεν ξέρω αν ισχύει γι αυτούς που σ' ενδιαφέρουν.

3) Να έχεις υπόψη σου ότι οι Ινδοί έχουν διαφορετική αίσθηση της καθαριότητας απ' ότι οι άλλοι λαοί και κυρίως οι δυτικοί. Τα χοστελ στο Βιετνάμ είναι πεντακάθαρα, το ίδιο μπορεί να ισχύει και για την Ταϋλάνδη (αναφέρω 2 παραδείγματα Ασιατικών χωρών) αλλά σίγουρα όχι για την Ινδία. Το ίδιο ισχύει και για το street food. Οπότε, καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσεις αν επιμείνεις σε πολύ low budget επιλογές. Και καλό είναι, επίσης, να έχεις και κάποια βασικά φάρμακα μαζί σου για τις δύσκολες καταστάσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,ήσουν πολύ κατατοπιστικός ! Έχω καταλήξει σε δύο επιλογές ή δέκα μέρες led laddah η Νεπάλ αεροπορικώς από Δελχί και μετά οδικώς Βαρανάσι κλπ ...Χοστελ πάντα κοιτάω κριτικές και κλείνω μέσω εφαρμογών ,οπότε διαβάζω και σχόλια για την καθαριότητα ...τωρα από την άλλη αγαπάω πολύ το street food και οταν παω σε τετοια μερη τρωω μονο street food .Θα ακολουθησω το γνωστό ότι όπου βλέπω ντόπιους μπαίνω ...Πάντα ταξιδεύω με τα βασικά φαρμακα ...Πτήσεις και για λανταχ και για Βαρανάσι γύρω στο 30-35 παίζουν που κοίταξα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom