στη γη του Amon Raa...

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Για να πέφτουν τα tips και τα ιδιαίτερα μαθήματα, οι αποκαλύψεις των μυστικών και των κρυμμένων χώρων, όπως τσαγερί, καφενέδων και λοιπών λιχουδιάρικων εστιών.
Άντε παιδιά, βοηθείστε, σε λίγο φεύγω...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σας ευχαριστώ όλες πολύ για το Καλωσόρισμα -αν και πέρασαν πολλές ημέρες από το τελευταίο πόστ αλλά καλλιό αργά παρά ποτέ- και χαίρομαι που σας μετέφερα νοητά και για λίγο στην υπέροχη Αίγυπτο του Νείλου!

Ταξιδιωτική ιστορία έρχεται αφού τελειώσει ο traveller τη δική του μιας και με πρόλαβε με το Κάιρο. Τα υπόλοιπα εν καιρώ γιατί για να πω την αλήθεια δεν μου κάνει όρεξη να γράψω αυτή την εποχή!

Καλώς όρισες... μας ταξίδεψες ξανά με τις φωτογραφίες σου !Απο θερμικρασίες πως ήταν?
Πρώτη φορά στη ζωή μου ένιωσα τέτοια ζέστη! Να φανταστείς, φτάνοντας στο Ασουάν, έκανα την απίστευτη σκέψη ότι ίσως να μην τα καταφέρουμε ν' αντέξουμε σε τέτοιες θερμοκρασίες! Και σημειώνω ότι δεν έχω πρόβλημα με την πολύ ζέστη. Αλλά στην Αίγυπτο σήκωσα τα χέρια ψηλά!

Πίναμε απίστευτες ποσότητες νερού αλλά ιδρώναμε τόσο πολύ που το νερό δεν ήταν ποτέ αρκετό! Το χειρότερο απ' όλα πάντως δεν ήταν στο Νότο της Αιγύπτου αλλά στο Σάρμ όπου νιώθαμε ότι δεν μπορούσαμε ν' αναπνεύσουμε από τη ζέστη. Ευτυχώς που πήγαμε λίγο στα όρη του Σινά και νιώσαμε λίγη δροσιά!

Πάντως, η τρομερή ζέστη και ο ατελείωτος ιδρώτας έχει και τα θετικά του! Έτσι, μετά από 15 ημέρες επιστρέψαμε 2 κιλά ελαφρύτερες και μερικούς πόντους στενότερες!:haha::haha::haha:
 

arcadian

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Γεια χαρα σε όλους .Η δική μου προσέγγιση της Αιγύπτου έγινε λίγο διαφορετικά από οτι συνήθως αφου εμεινα μολις 3 ημέρες στο Κάιρο και το υπόλοιπο πήγε σε ενα ταξίδι στην Όαση Σίουα ή Σίβα. Το ταξίδι μακρινό, πήγαμε μέσω Αλεξάνδρειας για να πάρουμε μια μικρή γέυση και διήρκεσε στην κυριολεξία όλη την μέρα αφού είναι πάνω άπό 1000 χλμ. Η όαση αυτή είναι το κάτι άλλο , μοιάζει με παράδεισο αφού στρίβοντας αριστερά και αφήνοντας τα παράλια της Μεσογείου πηγαίνεις σε ατελείωτες ευθείες μέσα στην έρημο και μετά από 300 + χλμ ξαφνικά βλέπεις λίμνες και τεράστια φοινικοδάση! Το μέρος αυτό με εντυπωσίασε περισσότερο και από την Γκίζα. Έχει πανω από 200 πηγές γλυκού νερού και φαντάζει πραγματικά μαγικό αφού είσαι στη μέση της ερήμου. Κάνεις μπάνιο σε μερικές πηγές (μοιάζουν με στρογγυλές πισίνες - πηγάδια μεγάλου βάθους όμως που από κατω σου βγαινει καθαρό γλυκό νερό . Ακόμα και εκεί συναντας το ελληνικό στοιχείο - υπάρχει αρχαιοελληνικός ναός. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Απλά θα υπερτονίσω πόσο σημαντικό είναι να μην μείνετε μόνο στο Κάιρο, είναι σαν να λες ότι έχω πάει ελλάδα και να έχεις δεί μόνο την Αθήνα χωρίς τα νησιά και χωρίς τις φυσικές λοιπές ομορφιές.
Το καλό με την Αίγυπτο είναι πως έχει τις κρουαζιέρες στο Νείλο οι οποίες λόγω του κλίματος περνούν και σταματούν από τα πιο ωραία και τα πιο σημαντικά μέρη το ταξίδι με κρουαζιερόπλοιο στο Νείλο θα σας δείξει την Αίγυπτο και ανυπομονώ πότε θα το ξανακάνω πραγματικά.
αα.. προσοχή να κλείσετε με κάποιο από τα καινούρια και καλα κρουαζιερόπλοια και προσοχή στις αλλαγές τελευταίας στιγμής που μπορεί να σας κάνουν πράκτορες ντόπιοι ή έλληνες είναι ΣΟΣ γιατί υπάρχουν και κάτι παλιατζούρες που μάλλον θα σας χαλάσουν το ταξίδι...
 

_maya_

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Αίγυπτος....
Αχ...έρωτας...

έχω πάει 2 φορές εκεί...Αλεξάνδρεια, Κάιρο, Κροαζιέρα στον Νείλο.

Κρουαζιέρα στο Νείλο...Από τις πιο όμορφες εμπειρίες μου...Μια μαγεία...Το ταξίδι πάνω σ'ένα κρουαζιερόπλοιο, να χαζέυεις μαγικά ηλιοβασιλέματα, τις γυναίκες να πλένουν τα ρούχα τους στο ποτάμι, τις φελούκες να κάνουν τις βόλτες τους, τους εξαιρετικούς ναούς...
Η μαγική στιγμή...ένα χάραμα στο Λούξορ...Ο ουρανός γεμάτος από αερόστατα να χαζεύουν την κοιλάδα των βασιλέων....
Για μένα το πιο ωραίο σημείο είναι το Άσουάν....Εκεί στον ναό της Ίσιδας...ή για καμιά βόλτα σε ένα νουβιακό χωριό...

Κάιρο...Λατρέυω αυτή την πολυπληθησμικότητά του...Το χάος που επικρατεί στουςδόμους, την σοκαριστική νεκρόπολη, τη μυρωδιά του χαν ελ χαλίλ, ακόμα και το αλαβάστρινο τζαμί και την θέα από εκεί...Τις πυραμίδες και την τύχη μου να βρεθώ σε συναυλία αφιέρωμα στους έλληνες τις Αιγύπτου, βράδυ με τις πυραμίδες φωτισμένες και να σου σηκώνεται η τρίχα...

Αλεξάνδρεια...ένας λόγος να αγαπάω λίγο παραπάνω αυτό το μέρος...Για την συγκίνηση που μου έδωσε βλέποντας το σπίτι που γεννήθηκε η μητέρα μου, το μαγαζί του παππού μου...
Για την βιβλιοθήκη, για το Κάιτ μπέιτ, για την ταιράστια παραλιακή οδό, για τις βόλτες στον βασιλικό κήπο...

Σίγουρα θα ξαναπάω γιατί κάθε φορά βλέπεις-βρίσκεις κάτι καινούριο...


Όσο για τα ταξί...Οδηγός Αιγύπτιος ύψους 2,10μ. να κάθεται σχεδόν στο πίσω κάθισμα, με μουσική υπόκρουση ρέκβιεμ και να τρέχει σαν τρελός στους δρόμους της Αλεξάνδρειας-ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΟΟΟΟΟΟ!
 

arcadian

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Ξερει κανεις αν οι κρουαζιερες προς Ασουαν εχουν σταματησει λογω των οσων εγιναν στην Αίγυπτο?
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αίγυπτος..
Τι να πεις για ένα τέτοιο ταξίδι 1 σελίδα δεν φτάνει να πω όλα όσα μου άρεσαν...Τα πάντα...Την λάτρεψα...Έκανα κρουαζιέρα στον Νείλο φτάνοντας μέχρι και το Λούξορ...Ήταν μαγευτικά....Η αλήθεια είναι πως η Αλεξάνδρεια δεν μου άρεσε και τόσο...Το Κάιρο όμως το ερωτεύτηκα...Τους ανθρώπους,τα αρώματα,τον χαμό από κόσμο,τα πάντα!Γύρισα και έκανα κάνα 3μηνο να συνέλθω κάθε βράδυ έκλαιγα...Αυτή η χώρα σε μαγεύει...Ανεπιφύλακτα πρέπει και θα ξαναπάω ελπίζω σύντομα...
Όποιος δεν έχει πάει,ας ξεκινήσει να οργανώνει ένα ταξίδι για εκεί.... :)
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Είναι πλέον ασφαλές να ταξιδέψει κάποιος εκεί. Εννοώ μετά από όσα έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται τα τελευταία χρόνια... Θα είχα πάει ήδη αλλά το ψιλοφοβάμαι.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
thematin said:
Είναι πλέον ασφαλές να ταξιδέψει κάποιος εκεί. Εννοώ μετά από όσα έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται τα τελευταία χρόνια... Θα είχα πάει ήδη αλλά το ψιλοφοβάμαι.
Να περιμένεις καλύτερα λίγο καιρό να ησυχάσουν τελείως τα πράγματα...Εμείς είχαμε πάει αρκετά χρόνια μετά από κάτι φασαρίες που γινόταν και πετύχαμε σε βομβιστική επίθεση...Είμασταν με group βέβαια και η ασφάλεια μετά ήταν εξαιρετική...Αν δεν εχεις κάποιον γνωστό να σε γυρίσει σου προτείνω να πας με Boutros tours(αν θυμάμαι καλά το όνομα)ειδικεύεται στην Αιγυπτο...Εμείς είχαμε πάει ένα 15μερο κάναμε και κρουαζιέρα και περάσαμε εκπληκτικά....Πέρασαν 7 χρόνια και είναι σα να πήγα χτες τόσο καλά τα θυμάμαι και τόσο έντονες αναμνήσεις αποκόμισα.... :)
 

passion 4 travel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Απλά θα υπερτονίσω πόσο σημαντικό είναι να μην μείνετε μόνο στο Κάιρο, είναι σαν να λες ότι έχω πάει ελλάδα και να έχεις δεί μόνο την Αθήνα χωρίς τα νησιά και χωρίς τις φυσικές λοιπές ομορφιές.
Το καλό με την Αίγυπτο είναι πως έχει τις κρουαζιέρες στο Νείλο οι οποίες λόγω του κλίματος περνούν και σταματούν από τα πιο ωραία και τα πιο σημαντικά μέρη το ταξίδι με κρουαζιερόπλοιο στο Νείλο θα σας δείξει την Αίγυπτο και ανυπομονώ πότε θα το ξανακάνω πραγματικά.
αα.. προσοχή να κλείσετε με κάποιο από τα καινούρια και καλα κρουαζιερόπλοια και προσοχή στις αλλαγές τελευταίας στιγμής που μπορεί να σας κάνουν πράκτορες ντόπιοι ή έλληνες είναι ΣΟΣ γιατί υπάρχουν και κάτι παλιατζούρες που μάλλον θα σας χαλάσουν το ταξίδι...
Πως να διαλέξουμε το σωστο κρουαζιεροπλοιο, γιατι ακριβώς αυτό είχα σκεφτεί και εγώ???Υπάρχουν κάποιες εταιρείες καλές που μπορεί κάποιος να μας προτείνει??Επίσης την συγκεκριμένη εκδρομη μπορεί κανεις να την κλείσει εύλολα και απο την αίγυπτο η καλύτερα με ταξιδιωτικό πρακτορείο απο την αθήνα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom