Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία στουτγκαρδη-νυρεμβεργη-πραγα-βερολινο οδικως

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδια καλη χρονια και απο μενα.αναλυτικα για το ταξιδι θα αναφερθω σταδιακα.θελω για αρχη να αναφερθω σε καποια τεχνικα θεματακια.
καταρχην μην ακουσω καποιον να μου μιλησει για γερμανικο κρατος,οργανωση εννοω κτλ.οι ανθρωποι οταν ο κοσμος ανακαλυπτε τα γκρειτερ αυτοι μαλλον τρωγανε μπανανες.δεν ειναι δυνατον σε 1000 χλμ και βαλε γερμανικου οδικου δικτυου να μην καθαριζονται οι δρομοι.το απολυτο χαος σε αουτομπαν,δρομους μεσα στις πολεις,στενακια,εισοδους μαγαζιων,μπαρ,ξενοδοχιων.παντου οι τυποι πολλοι απλα δεν εχουν φτυαρια,σκουπες,κατι βρε παιδι μου να καθαρισουν.στα @@ τους ειναι απλα οι τυποι.καταντια το λεω εγω.επισης αυτη η περηφημη αουτομπαν ειναι μια απατη ολκης.περα απο το χιονι και τον παγο που την διακοσμουσε,το οδοστρωμα ταλαιπωρημενο,φωτισμος ουτε για πλακα,μεχρι και οι γερμανοι στις εξοδους φρεναραν τελευταια στιγμη γιατι πολλυ απλα δεν φαινοντουσαν.στα σεα τους το κατουρημα κανει 70 λεπτα!!!!βεβαια στο εισητηριο που παιρνεις γραφει 50 αλλα μαλλον τα 20 πανε τιμης ενεκεν.σαντουιτς και αναψυκτικο στα 7.5 ευρω.ουτε εδω υπαρχουν τετοιες τιμες.για τους γερμανους οδηγους δεν υπαρχει λογικη.ολοι τους γατακια μεσα στην πολη με 50-μεγαλη μπατσοφοβια και κρατοφοβια οι τυποι- αλλα στην αουτομπαν με χιονι παγο χαμηλη ορατοτητα πανε με 150.δεν ειναι συνατον να σκεφτεσαι την καμερα και το προστιμο και οχι την ζωη σου.απαραδεκτοι απλα.απαραδεκτο επισης τα μπαρακια να ειναι γεματα αλλα να σου λεει στις 4 φιλε δεν σερβιρουμε αλλο αλκοολ.ή κλεισε ρε φιλε το μαγαζι αναβοντας τα φωτα ή γινε επαγγελματιας.επισης δεν νοειται βερολινο πρωτοχρονια με τοσους τουριστες να εχεις μια πολη γεματη σκουπιδια.ουτε η απλη γραμμη μετρο να κανει 1,40.ουτε το μετρο μεσα να σταζει,να μπαινουν χιονια απο τα σπασμενα παραθυρα,οι ραγες να εχουν χιονι και παγο!!!ουτε να σου λενε πυλη βραδεμβουργου απαγορευεται να μπαινεις με αλκοολ αλλα μεσα να δινουν αλκοολ παρε κοσμε.ουτε να εχει 100 κλουβες μπατσους λες και παμε για μπαχαλα.τσεχια παλι πεντακαθαρη,με πεντακαθαρους δρομους απο γκρειντερ-ναι ναι εκει τα εχουν ανακαλυψει.και τιμες παμφθηνες.θα συνεχισω με τα καλα τωρα ομως...........:xmas_wink:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
έχουν πολύ πλάκα όλα τα παραπάνω που μας περιγράφεις...
:xmas_lol:

απορία:
είναι η 1η φορά που επισκέπτεσαι την Γερμανία:xmas_rolleyes:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
η 2η αλλα ηταν πασχα τοτε,δεν οδηγουσα,δεν ειχε χιονια και δεν θυμομουν και πολλα μιας και ηταν το 94
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι έχουν πλάκα αυτά που γράφεις. Για μια στιγμή νόμισα ότι διαβάζω τον Yorgos στο Τόγκο. Τι να σου κάνουν όμως αυτοί οι καημένοι οι Γερμανοί, ευτυχώς βρέθηκε ο Γιώργος (όχι ο δικός μας ο άλλος) και τους έδωσε ένα δάνειο για να συνεχίσουν να υπάρχουν σαν κράτος. Κρίμα...κρίμα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
oι Γερμανοί τελικά χάλασαν πάαααρα πολύ!!!
βρωμιάρηδες, ανίκανοι, απατεώνες, μπανανοφάγοι!!!:xmas_cheesygrin:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
να σημιωσω πως στο περιπου μεσα απο συζητησεις καταλαβα πως συνεχιζουν και εχουν οικονομια και κρατος ακομα οι γερμανοι.οι μισθοι τους δεν εχουν παρει αυξηση εσω και παααααααρα πολλα χρονια.δωρα χριστουγεννων πασχα κτλ δεν υπαρχουν.περυσι καλοκαιρι εγινε πολεμος ολοκληρος για να καταφερουν να παρουν 160ευρω για το καλοκαιρι.επισης το 89 οταν επεσε το τοιχος επιβληθηκε 7% φορος σε καθε κατοικο γερμανιας για την αναδοικοδομηση της ανατολικης γερμανιας.αυτος ο φορος τους ειπαν οτι θα εχει ισχυ για ενα χρονο μεχρι δηλαδη το 90.ε μαντεψτε!υπαρχει ακομα.ππληρωνουν 21 χρονια την αναδοικοδομηση της ανατολικης γερμανιας.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
σε κάποιο άλλο τοπικ ειχε γράψει αυτά τα αστεία:
βερολινο παντως στην μερκελ ,ε συγγνωμη στο μετρο τους δεν εχουμε αφησει σεντ.μπαινακεις , βγαινακεις και ζουσαμε.απλως καναμε μια οικολογικη κινηση για την κυρια μερκελ και δεν βγαζουμε εισητηρια για να μην ξοδευουμε χαρτι.θελουν και 1.30 οι αχρηστοι για απλη διαδρομη.δεν προβλεπεται.ουτε για την τουαλετα τους δινουμε σεντ.απλως δεν καταλαβαινουμε τι μας λενε, τους χαμογελαμε και γεια σας.θα αναφερθω στο βερολινο σε εκτενες ρεπορταζ
για λύσε μια μία ακόμη απορία:
ο λόγος που την βγάζατε τζαμπαντάν στο μετρό και για τσίσια...
σας φαινόταν πολλά τα λεφτά;:xmas_rolleyes:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
οταν τρως 1500 χιλιαρικο δεν θα κολλησεις στα 5 και στα 10.αλλα επειδη το πιο ηλιθιο πραγμα στην ζωη μου ειναι να κανω τον μακακα σε ολα οσα συμβαινουν γυρω μου απο αντιδραση δεν ηθελα να πληρωσω.βεβαια εσυ μπορεις να εισαι τυπος του τα δεχομαι ολα οπως ειναι,αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα και ειναι και off topic.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το τι τύπος ειμαι εγώ σαφώς και είναι οφ τοπικ...
το να μας γράφεις ομως οτι πηγες βερολίνο, χρησιμοποίησες το μετρό χωρίς να πληρώσεις σεντ, επειδή δεν είσαι μακάκας και ετσι αντιδράς για όσα συμβαίνουν γύρω σου, (σημ. που αληθεια, στην Ελλάδα ή στο Βερολίνο :xmas_rolleyes:), σαφώς και είναι ον τοπικ!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πες τα ρε θανο.
Άσε που το να κυκλοφορείς τζαμπατζής στο (ξένο) μετρό δεν λέγεται αντίδραση, κάπως αλλιώς λέγεται και αρχίζει από γ

Υγ. παρολα αυτα περιμένω να δω και τα καλά της γερμανίας. έτσι από περιέργεια
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
γαιδουρια λεγεται???εδω δεν πληρωνουν οι ιδιοι οι γερμανοι θα πληρωσω εγω τα δικα τους??για μενα λεγεται μακακια αυτο
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ρε συ θανο μην με ζαλιζεις.αν θελεις μην διαβαζεις τι γραφει ο αλλος.μην μας ζαλιζεις ομως.

έγραψες δημόσια κάποιες σου ταξιδιωτικές εμπειρίες στη χώρα της Μέρκελ.
να μην σχολιάσουμε η να εκφράσουμε απορίες σε αυτά που έγραψες;
εδώ είμαστε για να διαβάζουμε ταξιδιωτικές ιστορίες...
αν ήξερα από την αρχή, πριν ξεκινήσω το διάβασμα, το τι θα διάβαζα ισως και να μην σε διάβαζα...
αλλά να είσαι σίγουρος, μετά από ολα οσα μας διηγήθηκες, θα σε διαβάσω και σε όλα τα υπόλοιπα!!! απλά θα αποφύγω να σχολιάσω!!

και δεν έχω κανένα σκοπό να σε ζαλίσω! πίστεψέ με!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom