Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία στουτγκαρδη-νυρεμβεργη-πραγα-βερολινο οδικως

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
έγραψες δημόσια κάποιες σου ταξιδιωτικές εμπειρίες στη χώρα της Μέρκελ.
να μην σχολιάσουμε η να εκφράσουμε απορίες σε αυτά που έγραψες;
εδώ είμαστε για να διαβάζουμε ταξιδιωτικές ιστορίες...
αν ήξερα από την αρχή, πριν ξεκινήσω το διάβασμα, το τι θα διάβαζα ισως και να μην σε διάβαζα...
αλλά να είσαι σίγουρος, μετά από ολα οσα μας διηγήθηκες, θα σε διαβάσω και σε όλα τα υπόλοιπα!!! απλά θα αποφύγω να σχολιάσω!!

και δεν έχω κανένα σκοπό να σε ζαλίσω! πίστεψέ με!!!
Δεν κατάλαβα γιατί να μη σχολιάσεις, δηλαδή γράφει ο καθένας ότι ηλιθιότητα και βρισιά θέλει και θα αιωρείται στο φόρουμ χωρίς απάντηση και θα δηλητηριάζει οποιονδήποτε θέλει να μάθει μερικά πράγματα σωστά για μια χώρα?
Ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα ξέρει πολύ καλά ότι όπως δικαιούται να γράφει αυτά που γράφει και εμείς δικαιούμαστε να απαντάμε.
Και δεν μπορεί να λέει μη τα βλέπετε κλπ γιατί ο ίδιος αποφάσισε να τα γράψει δημόσια. Δημόσια λοιπόν θα έχει και τις απαντήσεις μας.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
ποτε δεν εχω πει να μην σχολιαζεται κατι.θετικα ή αρνητικα.να γινεται καλοπροαιρετα ομως και οχι με εξυπναδες και ειρωνιες.οπως θελεις να σε σεβονται σε αυτα που γραφεις ετσι θα σεβεσαι και εσυ αυτα που διαβαζεις.λεω την γνωμη μου.εαν διαφωνεις πες το,κανενα προβλημα.μην μου τη λες ομως.γνωμη σου,γνωμη μου.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Και με το "γνώμη σου, γνώμη μου" κυρίες και κύριοι, έληξε και ο πρώτος διαξιφισμός του 2011 στο αγαπημένο μας travelstories.. Από δω και πέρα απολαύστε ontopic post για την Γερμανία και το Βερολίνο.. Ευχαριστούμε για την συνεργασία....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ποτε δεν εχω πει να μην σχολιαζεται κατι.θετικα ή αρνητικα.να γινεται καλοπροαιρετα ομως και οχι με εξυπναδες και ειρωνιες.οπως θελεις να σε σεβονται σε αυτα που γραφεις ετσι θα σεβεσαι και εσυ αυτα που διαβαζεις.λεω την γνωμη μου.εαν διαφωνεις πες το,κανενα προβλημα.μην μου τη λες ομως.γνωμη σου,γνωμη μου.
Αγαπητέ φίλε δεν έχω κανένα λόγο για να μην είμαι καλοπροαίρετος και θα είμαι για όσο αντέχω. Δεν απαντώ με εξυπνάδες και ειρωνίες, αλλά με
μεγάλη έκπληξη και απορία και ίσως αγανάκτηση, βλέποντας κάποιον να μιλά έτσι για μια χώρα, την οποία μπορείς να κατηγορήσεις για πολλά πράγματα, αλλά όχι για αυτά που προσπαθείς να την κατηγορήσεις εσύ (με απίστευτες κρίσεις που απέχουν πολύ, μα πάρα πολύ, από την αλήθεια).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ποτε δεν εχω πει να μην σχολιαζεται κατι.θετικα ή αρνητικα.να γινεται καλοπροαιρετα ομως και οχι με εξυπναδες και ειρωνιες.οπως θελεις να σε σεβονται σε αυτα που γραφεις ετσι θα σεβεσαι και εσυ αυτα που διαβαζεις.λεω την γνωμη μου.εαν διαφωνεις πες το,κανενα προβλημα.μην μου τη λες ομως.γνωμη σου,γνωμη μου.
Εσυ ρε μεγαλε πως καθεσαι και τη λες για τους Γερμανους. "Οι Γερμανοι ειναι φιλοι τους". Και για τους φιλους δεν σηκωνουμε κουβεντα...
Λοιπον οπως θελουμε θα απανταμε.

Kalspiros σορι δεν σε προλαβα...εληξε
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
ησουν εκει ρε φιλε να δεις πως ηταν οι δρομοι????οχι.
ησουν εκει να δεις ποσο παγο ειχαν παρατιμενο παντου????οχι
ησουν εκει να δεις ποσα γκρειτερ μπορεις να πετυχεις σε 1000χλμ???οχι
ησουν εκει να δεις ποσα σκουπιδια ειχε το βερολινο???οχι
ησουν εκει να δεις πως πηγαιναν οι τυποι αουτομπαν με παγο και χιονι κατω???οχι
ησουν εκει να δεις πως ηταν οι σταθμοι μετρο και ηλεκτρικου???οχι
αρα πως με κρινεις οτι λεω ανακριβιες???και στην τελικη αλλο πραγμα αν περασα καλα ή οχι γερμανια- που περασα τελεια- και αλλο πραγμα αυτα που αναφερω
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
oταν κάποιος γράφει οτι η αουτομπαν ειναι απάτη ολκής, δικαίωμα του να το γράφει, αλλά δεν είναι έτσι...

οταν κάποιος πηγαίνει με 50 εντός πολης με το ΙΧ, και αποκαλείται από έναν Ελληνα οδηγό ως γατάκι, δικαίωμά του να το γράφει,,, αλλά δεν είναι έτσι.

να μην συνεχίσω την λίστα με κάποια άλλα πράγματα που δεν είναι έτσι οπως τα διαβάσαμε

και τα σχόλια αυτά δεν γίνονται επειδή ειμαστε μελη του υποφόρουμ οι γερμανοί είναι φίλοι μας.

γίνονται και λογω κοινής λογικής, και λόγω γνώσης!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και φυσικά το ότι οι Αμερικάνοι φτιάχνουν ακόμη ντοκυμαντέρ για αυτό το δρόμο και συνεχίζουν να αναρωτιούνται γιατί αυτοί δεν καταφέρνουν να χτίσουν ένα παρόμοιο, ας το αφήσουμε ασχολίαστο.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
το οτι πανε με 50 δεν αναφερθηκε στο οτι κανουν λαθος και πανε αργα,αλλα στο οτι στο παιζουν πανω απο ολα ο νομος και να ειμαστε τυπικοι, αλλα στην αουτομπαν με παγο και χιονι πηγαινουν με 150.κατανοητη η κριτικη μου πανω σε αυτο.επισης προσπερασεις απο δεξια περα απο τους δικας μας τους γκαγκουρες οδηγους ειδα και στην γερμανια.ακομα επειδη ειμαι β.ελλαδιτης και εχω μια εγνατια την κρινω την αουτομπαν συμφωνα με αυτη.επισης δεν μπορεις να αμφισβητησεις οτι σε 1000 χλμ δικτυου ειδαμε 2 γκρειτερ,οτι φως δεν εχει πουθενα,ουτε καν στις εξοδους.εαν τα αμφισβητεις αυτα ή ψευτης εισαι ή κολλημενος με την γερμανια ή δεν εχεις παει.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εαν η αουτομπαν ειναι δρομαρα σου προσφερω μια ξεναγηση στην εγνατια.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ας λείπουν οι χαρακτηρισμοί οπως ψεύτης και κολλημένος
γιατί ευκολα και εγώ μπορώ να σε ... στολίσω με ανάλογα κοσμητικά επίθετα, κρίνοντας από αυτά που διαβάσαμε στην ιστορία σου...

σχετικά με την αουτομπαν:
ξέρεις πως συντηρείται μια αουτομπαν;
αν οχι, δες κανένα ντοκιμαντερ. Τα γκρέιντερ που δεν είδες, υπάρχει λόγος που δεν τα είδες... Απλά δεν υπάρχουν. Και ξέρεις γιατί; γιατί εχουν αντί αυτών, αλλά οχήματα πιο σύγχρονα, πιο λειτουργικά...
Και μη βγάζεις τόσο γρήγορα και αυθαίρετα συμπεράσματα για μια κατάσταση έκτακτων καιρικών συνθηκών που έτυχες να βιώσεις...
ειναι δε πολύ αστείο να συγκρίνεις την δική μας Εγνατία οδό με την αουτομπαν, που μπορεί να μοιάζουν σαν δρόμοι, αλλά έχουν διαφορές περισσότερες παρά ομοιότητες. μηπως έτυχε να μετρήσεις πάρκινγκ και βενζινάδικα στην Εγνατία και στα 1000 χιλιόμετρα που διένυσες;
δεν θα ήταν άσχημη ιδέα με αυτη την αφορμή να ξεκινήσει και ενa travel(road) war: autobahn VS autostrada VS highway!:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.048
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom