Γενικά συναλλαγμα ή πληρωμες με καρτα στο εξωτερικο?

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
βλακεια εκανα που σου απαντησα
αντε γεια
Ρώτησες κάτι στις 2 Ιουλίου. Και σου απάντησαν τι να μην κάνεις. Και έκανες ακριβώς αυτό. Και μετά σου φταίνε οι τράπεζες, τα ΑΤΜ, ο κόσμος όλος. Μάλιστα. Μόνο εσύ δε φταίς. Τουλάχιστον μην πάρεις και κάνα άνθρωπο στο λαιμό σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να εχεις μετρητα και να κανεις συναλλαγμα οπου βρεις καλυτερη ισοτιμια
στο τελευταιο ταξιδι δυο φορες χρησιμοποιησα ΑΤΜ,τη μια στη Πολωνια μου εδωσε ισοτιμια 3,7 αντι 4,2
και μια στην Ουγαρια μου εδωσε 277 αντι για 310
Tέτοιες ισοτιμίες δεν παίζουν σε ΑΤΜ, κάποιο κουμπί πάτησες κατά λάθος. Συνήθως οι τιμές είναι πολύ κοντά σε αυτές του xe.com.
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Ολα καλα με την καρτα, αλλα να'χεις κανενα κατοπενηνταρι στην τσεπη, ή 2η καρτα αλλης τραπεζας! Πχ, αν εχεις μια της Πειραιως κουβαλα & μια της Εθνικης! Τωρα νομιζω οτι με την ελαφρυνση των capital controls μπορεις να ανοιξεις και τραπ. λογαριασμο! Ας δουνε αυτο που γραφω & οι admin & moderators του site και ας πραξουν αναλογα!
Η ΤΕ δινει ενα Α ποσο ανα τραπεζα για συναλλαγες εξωτερικου, αυτο μεχρι στιγμης ανανεωνοταν στις 0001 το πρωι της Δευτερας. Αν αδειαζε ο κουμπαρας απο το Σαββατο την εβαψες! τωρα τι αδειες για χρηση της καρτας στο εξωτερικο & πρασινα αλογα!

Λοιπον Σεπτεμβρη & Οκτωβρη εκανα αγορες απο δικτυακο τοπο εξωτερικου με χρεωστικη & πιστωτικη Πειραιως, ο κουμπαρας ειχε αδειασει και δεν προχωρουσε η συναλλαγη. Το ιδιο & με το paypal που ηταν συνδεδεμενη η της Πειραιως. Παιρνω τηλ. την Πειραιως & αυτο μου ειπαν που σας ανεφερα πιο πανω, να προσπαθησω μερικα λεπτα αργοτερα μετα τα μεσανυκτα της Κυριακης προς Δευτερα. Ελυσα το προβλημα ευτυχως, εκανα την συναλλαγη με μια χρεωστικη της Εθνικης, που απο οτι καταλαβα η Εθνικη δεν ειναι πια η ΜΕΓΑΛΗ τραπεζα οπως την Πειραιως & το οριο της δεν ειχε τελειωσει!
Φτανουμε στο ψητο! Ημουν ξαπλωμενος σε μια αιωρα στο Pto Telchac, Κυριακη πρωι τοπικη ωρα, και μου'ρθε μηνυμα απο το booking οτι η κρατηση μου σε ενα Ευρ. ξενοδοχειο ακυρωθηκε ή ηταν προς ακυρωση γιατι η καρτα μου εγινε denied/rejected (αρνηθηκε). Ακριβως την φρασεολογια δεν θυμαμαι, αλλα επρεπε να βαλω αλλη καρτα γιατι η κρατηση θα ακυρωνωταν! Ας ειναι καλα το skype επικ. με την Πειραιως το ιδιο παραμυθι, ευτυχως που΄χα της Εθνικης & εγινε δουλεια! Που να'βρισκα ξενοδοχειο με €50κατι διπλα στο αεροδρομιο μετα απο 12ωρες πτηση. Και δεν μιλαμε οτι το booking πηγαινε να χρεωσει ολο το δωματιο, μερικες μερες πριν την κρατηση χρεωνουν €1 στην καρτα & το ξαναπιστωνουν για να δουν αν η καρτα ειναι ενταξει! Και εγω επεσα στην καταληλη στιγμη :(. Το ιδιο και με μια κρατηση λεωφορειου καπου στην Κεντρικη Αμερικη, τα κοπελια περιμενανε την παραμονη της αναχωρησης να τραβηξουν τα χρηματα, παω στον σταθμο με το χαρτι της κρατησης/pdf στο κινητο μου και μου λενε ¨no hay" και κατσαμε την βαρκα! Εχασα το δρομολογιο στις 0630 και την καλη την θεση απεναντι απο τον οδηγο (να τεντωσω τις ποδαρες μου) και εφυγα με των 10. Δευτερα πρωι κι' αυτο.

Λεγανε οι παλιοι! Καλιο 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερι! Ο Θεος να βαλει το χερι του! Εχε λοιπον τα μετρητα σου & ας ειναι αχρειαστα!
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Εκτός θέματος αλλά
1. Νομίζω ότι η συναλλαγή σου δεν προχώρησε γιατί υπερέβεις το ημερήσιο όριο των αγορών σου. Γι αυτό σου είπαν κάνε αύριο τη συναλλαγή. Δεν είχε σχέση αν ήταν Δευτέρα ή Κυριακή.
2. Συμφωνώ για τις 2 κάρτες + μετρητά οτι είναι ΟΛΑ απαραίτητα.
3. Υπάρχουν συναλλαγές που δεν μπορείς να κάνεις με μετρητά. Μια απο αυτές και η ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό. Μετρητά ΔΕΝ δέχονται (την πάτησα τότε με τα capital controls )
4. . Οι κάρτες δεν μπορούν να μας δώσουν Μετρητά στο εξωτερικό. Ίσως πλέον να δίνουν αλλά χαμηλά ποσά. 5. Πληρώνουμε πρώτα από τις κάρτες και αν υπάρξει κάπου ανάγκη και δεν γίνεται δεκτή η κάρτα χρησιμοποιούμε τα μετρητά μας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ολα καλα με την καρτα, αλλα να'χεις κανενα κατοπενηνταρι στην τσεπη, ή 2η καρτα αλλης τραπεζας! Πχ, αν εχεις μια της Πειραιως κουβαλα & μια της Εθνικης! Τωρα νομιζω οτι με την ελαφρυνση των capital controls μπορεις να ανοιξεις και τραπ. λογαριασμο! Ας δουνε αυτο που γραφω & οι admin & moderators του site και ας πραξουν αναλογα!
Η ΤΕ δινει ενα Α ποσο ανα τραπεζα για συναλλαγες εξωτερικου, αυτο μεχρι στιγμης ανανεωνοταν στις 0001 το πρωι της Δευτερας. Αν αδειαζε ο κουμπαρας απο το Σαββατο την εβαψες! τωρα τι αδειες για χρηση της καρτας στο εξωτερικο & πρασινα αλογα!

Λοιπον Σεπτεμβρη & Οκτωβρη εκανα αγορες απο δικτυακο τοπο εξωτερικου με χρεωστικη & πιστωτικη Πειραιως, ο κουμπαρας ειχε αδειασει και δεν προχωρουσε η συναλλαγη. Το ιδιο & με το paypal που ηταν συνδεδεμενη η της Πειραιως. Παιρνω τηλ. την Πειραιως & αυτο μου ειπαν που σας ανεφερα πιο πανω, να προσπαθησω μερικα λεπτα αργοτερα μετα τα μεσανυκτα της Κυριακης προς Δευτερα. Ελυσα το προβλημα ευτυχως, εκανα την συναλλαγη με μια χρεωστικη της Εθνικης, που απο οτι καταλαβα η Εθνικη δεν ειναι πια η ΜΕΓΑΛΗ τραπεζα οπως την Πειραιως & το οριο της δεν ειχε τελειωσει!
Φτανουμε στο ψητο! Ημουν ξαπλωμενος σε μια αιωρα στο Pto Telchac, Κυριακη πρωι τοπικη ωρα, και μου'ρθε μηνυμα απο το booking οτι η κρατηση μου σε ενα Ευρ. ξενοδοχειο ακυρωθηκε ή ηταν προς ακυρωση γιατι η καρτα μου εγινε denied/rejected (αρνηθηκε). Ακριβως την φρασεολογια δεν θυμαμαι, αλλα επρεπε να βαλω αλλη καρτα γιατι η κρατηση θα ακυρωνωταν! Ας ειναι καλα το skype επικ. με την Πειραιως το ιδιο παραμυθι, ευτυχως που΄χα της Εθνικης & εγινε δουλεια! Που να'βρισκα ξενοδοχειο με €50κατι διπλα στο αεροδρομιο μετα απο 12ωρες πτηση. Και δεν μιλαμε οτι το booking πηγαινε να χρεωσει ολο το δωματιο, μερικες μερες πριν την κρατηση χρεωνουν €1 στην καρτα & το ξαναπιστωνουν για να δουν αν η καρτα ειναι ενταξει! Και εγω επεσα στην καταληλη στιγμη :(. Το ιδιο και με μια κρατηση λεωφορειου καπου στην Κεντρικη Αμερικη, τα κοπελια περιμενανε την παραμονη της αναχωρησης να τραβηξουν τα χρηματα, παω στον σταθμο με το χαρτι της κρατησης/pdf στο κινητο μου και μου λενε ¨no hay" και κατσαμε την βαρκα! Εχασα το δρομολογιο στις 0630 και την καλη την θεση απεναντι απο τον οδηγο (να τεντωσω τις ποδαρες μου) και εφυγα με των 10. Δευτερα πρωι κι' αυτο.

Λεγανε οι παλιοι! Καλιο 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερι! Ο Θεος να βαλει το χερι του! Εχε λοιπον τα μετρητα σου & ας ειναι αχρειαστα!
Ολα ωραια ολα καλα αλλα οι περιοχες που λες δεν ειναι εκτος ευρωπης??μηπως επαιζε τετοιο θεμα??πρεπει να χει αλλα ορια στα λεφτα που χρησιμοποιεις εντος κ αλλα εκτος ευρωπης...
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Για την maria91 & τον theokal ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΟΥ! Μαλλον τα Ελληνικα μου δεν ειναι αρκετα καλα & δεν το καταλαβατε! Η ειστε τραπεζιτικοι/τραπεζικοι η εχει αλλαξει το καθεστος απο 01/12/2017. Αυτα που ανεφερα μου ειπε 2 η 3η φορα η Πειραιως απο το τηλεφωνο +30 210 3288000, δεν παιζει ρολο η γεωγραφικη τοποθεσια, ακομα & εαν εχεις παρει αδεια χρησης για εξωτερικο και καλα! Πληροφοριακα για την αδυναμια αγορας απο το δικτυακο καταστημα απο την Ελλαδα, ηταν το !@#$*@@ direct. Το οριο των ημερησιων συναλλαγων μου σχεδον ποτε δεν το χρησιμοποιω η δεν το καλυπτω! Εχω μετρητα & εχω & αλλη επιλογη debit/credit εξωτερικου, βεβαιως σε πολλες περιπτωσεις η καρτα ειναι απαραιτητη. Το οριο των ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ συναλλαγων & το ποσο το δινει/πιστωνει η ΤΕ=Τραπεζα της Ελλαδος καθε Δευτερα πρωϊ ξημερωματα τα 5-10 πρωτα λεπτα! Οσο για το #4 οι καρτες χρησιμοποιουνται οπως & πριν, απο debit μεχρι credit μεχρι & μετρητα παιρνεις/cash advance απο πιστωτικη μεσω ΑΤΜ, ΕΦ'ΟΣΟΝ η τραπεζα εχει ποσο διαθεσιμο απο το ποσο που της εχει πιστωσει η ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.008
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
...μεχρι & μετρητα παιρνεις/cash advance απο πιστωτικη μεσω ΑΤΜ, ΕΦ'ΟΣΟΝ η τραπεζα εχει ποσο διαθεσιμο απο το ποσο που της εχει πιστωσει η ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος!
Απο credit και prepaid δεν μπορεις να κανεις αναληψη μετρητων (cash advance).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Επισης ολα καλα αλλα δε νομιζω να μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο πλεον εκτος αν ειναι μισθοδοσιας!εσυ δουλευεις σε τραπεζα και δινεις τετοιες πληροφοριες??επισης τι παλευετε με πειραιως,καντε τα ολα με εθνικη,οσες φορες την εχω χρησιμοποιησει οπουδηποτε προβλημα δεν ειχα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.008
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Επισης ολα καλα αλλα δε νομιζω να μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο πλεον εκτος αν ειναι μισθοδοσιας!
Εχουν αρθει οι περιορισμοι για ανοιγμα λογαριασμου απο 1η Μαρτιου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom