ταινιες και ταξιδια

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Εγώ δεν θα πω ταινία αλλά σειρά. Sex and the city. Τρελλάθηκα με τη Νέα Υόρκη. Και παραλίγο να πάω να ζήσω με τον προηγούμενο άντρα μου εκεί. Ευτυχώς μετά συνήλθα, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο forum. Εννοείται και η Παραλία ήταν η ταινία που με έκανε να τρέξω στα νησάκια Πί Πι. Τώρα τι να πω; Ότι μου άρεσουν και όλες οι ταινίες που δείχνουν Αίγυπτο; Δώσε μου πυραμίδες και πάρε μου την ψυχή.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Εχτές είδα την ταινία “In Bruges” που φυσικά διαδραματίζεται στην πόλη Bruges του Βελγίου. Και εκτός ότι είναι πολύ καλή ταινία, έπαθα πλάκα με την πόλη που μέχρι πρότινος δεν γνώριζα. Μεσαιωνική πόλη, προστατευμένη από την UNESCO και χαρακτηρίζεται ως η “Βενετία του Βορρά”. Τελείως παραμυθένια, μπήκε στη λίστα μου.
Πάρτε μια ιδέα από τη φωτογραφική συλλογή του site καθώς και από αυτές τις πανοραμικές!
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Εμένα μου έρχετε στο μυαλό το National Lampoon's Christmas Vacation με τον Chevy Chase. Για όσους δεν το έχουν δει είναι το ταξίδι που κάνουν μια οικογενεια Αμερικανών στην Ευρώπη (Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία), και οι περιπετειές τους. :haha:
 

voyage

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΛΑΔΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ο "Άγγλος ασθενής" γυρίστηκε στην Τυνησία όπως και το "Star war" στην έρημο.Απίστευτα τοπία!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Εχτές είδα την ταινία “In Bruges” που φυσικά διαδραματίζεται στην πόλη Bruges του Βελγίου. Και εκτός ότι είναι πολύ καλή ταινία, έπαθα πλάκα με την πόλη που μέχρι πρότινος δεν γνώριζα. Μεσαιωνική πόλη, προστατευμένη από την UNESCO και χαρακτηρίζεται ως η “Βενετία του Βορρά”. Τελείως παραμυθένια, μπήκε στη λίστα μου.
Πάρτε μια ιδέα από τη φωτογραφική συλλογή του site καθώς και από αυτές τις πανοραμικές!

mpiftex , μπρυζ έχω πάει και πραγματικά δεν ήθελα να φύγω...είναι βγαλμένη απο άλλη εποχή.Καταπληκτική!Να πάς όπως και δήποτε!!:)

Φοβερά τοπία,είχε και η ταινία brokeback mountain που είναι κατά τη γνώμη μου και καλή.
Επίσης και η τελευταία του ιndiana jones που είμαι φάν, έχει μάτσου πίτσου μέσα κλπ. αλλά σαν ταινία δεν ήταν τόσο δυνατή όσο τα προηγούμενα του,κατά τη γνώμη μου πάντα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Αισθάνομαι πολύ χαζός που δεν κατάλαβα πως Bruge είναι η Μπρυζ... την οποία ήξερα ως όνομα (και ομώνυμη ποδοσφαιρική ομάδα) αλλά δεν είχα σκεφτεί να την ψάξω ταξιδιωτικά. Άλλωστε η Ευρώπη δεν με ενδιαφέρει άμεσα, μπορώ να την αφήσω και για μετά τα 50 μου! :p Μόνο για επισκέψεις προς το παρόν. Άλλωστε προς υπεράσπιση μου σε όλη την ταινία προφέρεται Μπρουζ και δεν πήγε το μυαλό μου! :roll:

Ζαχαρούλα είναι βαρετή πόλη; Γιατί διαβάζοντας κάποια travelpods λένε πως δεν είναι για πάνω από 1-2 μέρες. Γενικά επικρατεί μια άποψη πως το Βέλγιο είναι βαρετή χώρα..

@Mitsos7: Η ταινίες αυτές με τον Chevy Chase (είναι 3-4 νομίζω που πάει ταξίδι με την οικογένεια του και συμβαίνουν ένα σωρό απρόοπτα) είναι οι κλασικές ταινίες απογεύματος Σαββάτου και Κυριακή. Κάποιες από αυτές τις έχω δει υπερβολικά πολλές φορές! :haha:

Είδα και το Cloverfield αλλά ομολογώ πως δεν είναι ταινία που θα με έκανε να ξαναπάω στην Νέα Υόρκη, σε αντίθεση με αυτές του Woody Allen.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
κοίτα,αυτό εξαρτάται απο την κρίση του καθένα.
Π.Χ εμένα μου αρέσουν οι Μεσαιωνικές πόλεις, όπως και τα τοπία.χάνομαι και μόνο στην ιδέα της ατμόσφαιρας που δημιουργούν...
Το Βέλγιο προσωπικά μου άρεσε πολύ.Ισως να μην έχει κάτι το τόσο ιδιαίτερο σύμφωνα με την άποψη κάποιων όμως θα τολμίσω να πώ πως με γοήτευσε πρισσότερο απο το Παρίσι (επειδή συνεχώς τα συγκρίνουν).Γενικώς δεν είμαι φάν των πολύ ''εμπορικών'' χωρών και το Παρίσι πλέον είναι αυτό ακριβώς κατά την άποψη μου.
Στην Μπρύζ ή Μπρουζ :) έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Δεν μίλούσα καν στην παρέα μου άσε που η φωτογραφική πήρε φωτιά.Κάθε μα κάθε γωνία ήταν και ξεχωριστή.Πάρκα, και πλατείες,πέτρινα σπίτια που μάλλον με πύργους μοίαζουν...Λίμνες με κύκνους...
σπίτια χτισμένα μέσα στις λίμνες..Μαγεία...
Πήγα πριν 3 χρόνια και όμως τα θυμάμαι όλα κατά γράμμα..
Είναι μικρή πόλη και την βλέπεις σχεδόν όλη μέσα σε δύο μέρες.
Για μένα,πρέπει να πας έστω και ενα σαββατοκύριακο αλλά αν δεν σου κάνει ''κάτι'' μετά μη με βρίσεις. :)
Γούστα είναι αυτά...

παιδια, sorry που ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα των ταινιών.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ο τυχοδιώκτης του Ρίο με τον Ζαν Πωλ Μπελμοντό. παλιά ταινία που δείχνει το Ρίο ντε Τζανέιρο στα τέλη της δεκαετίας του 60 και φαίνεται εκπληκτικό.
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ονειρεμένο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
αυτη η παραλια υπαρχει οντως στη Ταυλανδη?
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Άρχοντας των Δαχτυλιδών και Νέα Ζηλανδία :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εκείνη η σκηνή που φεύγει ο δρόμος μπροστά από τη μοτοσυκλέτα στα "ημερολόγια μοτοσυκλέτας" είναι οτι ωραιότερο έχω δει (ταξιδιωτικό φυσικά). Πολύ νοσταλγία για το Παρίσι το "Αμελί".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom